Nicolaas Matsier leest voor uit eigen werk Prijzen sjoelen toskoop viert overgang naar lOOO met feestweek Betonschade aan vloeren in woningen Koploper Waddinxveense Schaakvereni ging B. Jansen vergroot voorsprong Feestmiddag Zonnebloemvrijwilligers Ruilbeurs Koppelklaveijassen Wandeltocht voor senioren Kerstkaarten verkoop voor Zobero Hart van Holland/24 november 1999 pagina 25 ook een gratis kleintje plaatsen? vul de bon in op pagina 12! Schaken Inor Svlvia van Doornen In de Boskoopse bibliotheek werd afgelopen laandagavond een lezing gegeven door de auteur Nico- laas Matsier. Onder belangstelling van voornamelijk leden van de leeskring van deze bibliotheek, las hij ver schillende verhalen en fragmenten voor uit eigen werk, waaronder zijn bundel 'Was Sinterklaas maar een gracht' met verhalen die begin jaren '90 in het NRC-handelsblad werden gepubliceerd, zijn autobiografische roman 'Geslo ten huis' (1994) met als ondertitel 'Zelfportret met ouders' en zijn laatste bundel 'Elke dag vaderdag' (1999). Matsier weet zijn lezers te boeien door soms op ontroerende wijze ea dan weer op een humoristische manier, de gebeurte nissen en dikwijls kleine voorvallen te omschrijven die in een mensenleven kunnen plaatsvinden. Voor diegenen lie de lezing van Matsier afgelopen maandagavond heb ben bijgewoond, zal ook zijn vertelwijze niet onopge merkt zijn gebleven. In dit geval was duidelijk dat nie mand anders zo levendig en op de juiste toon de sfeer van een boek kan weergeven als de schrijver zelf. 1 ls warm voorstander van het sinterklaasfeest schreef l\ Matsier de verhalen die werden gebundeld in 'Was Sin- il.terklaas maar een gracht', bedoeld om de sluipende teloorgang van het feest der feesten -zoals hij het sinterkla- sfeest zelf noemt- een halt te roepen. In die tijd vroeg hij zich legelmatig af of sinterklaas de volgende eeuw nog wel zou balen en stoorde hij zich aan het feit dat zelfs de Bijenkorf - folgens Matsier de hofleverancier van Sint Nicolaas - steed meer de aandacht ging vestigen op de kerstdagen. Het feit iat het feest van de quasi anonieme gever in de verdrukking eigde te raken door een kant-en- iare glitterkerst met vooral veel terlijk vertoon, kon Matsier duide- jk maar moeilijk verkroppen. Tot ijn grote opluchting is de teloor- lang van sinterklaas uiteindelijk [meegevallen en heeft hij alle hoop ook in de 21e eeuw nog volop rijmd en verkleed zal worden. Iiervolgens las Matsier een viertal liagmenten voor uit 'Gesloten huis'; Isn boek dat omschreven wordt als lohtroerend, geestig en tot nadenken litemmend over ouderschap en kind- liijn, over waanzin en rouw' en werd genomineerd voor de AKO-Literatu- l'prijs, de Gouden Uil, de (Europese) Ibisteio-prijs en de Libris-prijs. Gesloten huis' werd bekroond met |4e Mekka-prijs 1995 en de E Borde- ■wijk-pnjs en is tot nog toe zijn best Iwikochte boek. Als één van de voor l'e lezen fragmenten koos hij zijn ■Gezoek aan het huis van zijn moeder Isa haar overlijden. In het huis stond "n lag alles nog gewoon op z'n pla ts. Haar leesbril, een rol Werther's echte, haar boodschappentas en keukenschort. Die hoorden nu een maal bij haar... en hij vroeg zich dan ook af of ze haar niet meer hadden moeten meegeven voor de laatste reis. Ander fragment was de dag dat hij moeders boodschappentas voor het eerst na haar dood gebruikte. De voor zijn gezin gebruikelijke hoeve- lheid boodschappen veroorzaakte een canvas- en leermoeheid waardoor hij na het optillen van de zware tas, nog slechts twee hengsels in handen hield. Moeder had nu een maal minder boodschappen en de tas waarschijnlijk veel rustiger opge tild. Deze was bij haar dan ook vast veel langer meegegaan... Tot slot las Matsier nog enkele humoristische stukjes voor uit 'Elke dag vaderdag' die betrekking hebben op zijn twee dochters. Hierin omschrijft hij onder andere het na- mkundige talent van zijn oudste die altijd ieders naam wil weten en wan neer het niet mogelijk is om hier ach ter te komen, ér gewoon zelf één ver zint. Ook het voorval met de 'maxi maal muffe koekjes' kwam ter sprake. Met de pasgekochte, maar zeer onsmakelijke koekjes, per onge luk teruggestopt in het zakje van een concurrerende bakker, ging hij samen met zijn dochters terug naar de bakkerswinkel. Hier trof hij een zeer klantonvriendelijke verkoop ster aan die allereerst opmerkte dat de koekjes niet bij haar waren gekocht en vervolgens met het argu ment kwam dat er toch echt om natrium-arme koekjes was gevraagd. Hieruit concludeerde Matsier in een schouderophalend tijdperk te leven. Over de handenklapspelletjes van één van zijn dochters, waarbij hij de handen moet ophouden en zij klapt terwijl ze de versjes zingt, merkte hij nuchter op: "Ik ben voor haar alleen de oefenmuur, het echte tennis gebeurt ergens anders..." Passe A: 1. Dirkjan van Drunen; 2. Wim Slingerland jr; 3. Tine Valenkamp; 4. pn Kersbergen. Klasse B: 1. Erwin Plens; 2. Teus Visser; 3. Adri Faas; 4. lerer var. Leeuwen. Klasse C: 1. W. Slingerland sr; 2. Gert Kersbergen; 3 l avid Sinnema; 4. Corry 't Hart. Klasse D: 1. Gerrie Bosch; 2. Ria Jongeneel; 1 Esveldt; 4. Lilian Kouwenberg. Tweede ronde: 1. Guus van Renesse; 2. pet van Wijk; 3. Mien van Renesse; 4. Cees Kuipers; 5. Henk van Beek; 6. Jan J1 k Floor van Abshoven; 8. Bas Brouwer. Volgende sjoelavond is 8 Kember, dan is het pakjesavond, voor elke ronde die gespeeld is een prijs- «skoop - Het magische jaar 2000 (~!;rt met rasse schreden. De over- «S naar de nieuwe eeuw is zo'n *ke gebeurtenis, dat moet op een gelijke wijze worden gevierd, zo Mden ze in Boskoop. Met een feest Taan heel de bevolking deelne- arom zijn begin dit jaar, op initia- ,:nVan burgemeester Rijsdijk, Bos- Ks u't alle geledingen samen T' oe gemeente om de tafel gaan en met als doel een feestelijk pro pria in elkaar te zetten. Het pro- Tma is klaar en bevat voor elk wis. Alle evenementen worden Lh i? 'n Boskoopse veiling "e Middelburgseweg. '"dagmiddag 2 januari wordt part met een oecumenische bije- Hst- Hieraan werken de Bosko- erken en koren mee. ^dagavond 3 januari vindt de I' itionele nieuwjaarsreceptie van fsemeente plaats, waarbij de Para- C,.. "'gband voor de muzikale KI h Z0rSt- Iedereen kan daar E|. gemeentebestuur het glas t n °P het nieuwe millennium. I ''/gingen worden gevraagd hun L laarsrecepties hierop af te [^men. Na afloop is er groot vuur- Dinsdag 4 januari is een dag voor jong en oud. 's-Middags treden Bas- sie en Adriaan op voor de jeugd. De organisatie hiervan is in handen van de Dorpskern-winkeliers. 's-Avonds is er een grote culturele feestavond met medewerking van tal van Bos koopse muziekorkesten en koren. De avond staat in het teken van muziek en community-singing, maar er is ook een reuze Rad van Avontuur. Deze avond belooft een groots spek takel te worden. Woensdagavond 5 januari kunnen de denksporters aan de slag. Deze avond bestaat uit vier onderdelen: klaverjassen, bridgen, schaken en dammen. Voor het bridgen moet men zich als koppel opgeven vóór 1 december bij Jan van der Werf, tele foon 213751 of Lies Nieuwesteeg, telefoon 213825. Voor het klaverjas sen kan men zich individueel opge ven bij mevrouw Ramp, telefoon 217520 of mevrouw Eegdeman, tele foon 213033. Voor het schaken bij Tiko Verwoerd, telefoon 215626 en voor het dammen bij Piet Zwart, telefoon 0182-614712. Opgeven voor deze onderdelen vóór 20 december. De feestweek wordt op zaterdag 8 januari afgesloten met een groots Starfestival van carnavalsvereniging "De Krooshappers". Waddinxveen - Bij wijk- en speel tuinvereniging De Paddestoel wordt op zaterdag 27 november van 14.00 tot 16.00 uur een ruil beurs gehouden. Voor meer infor matie: 0182-616720. Waddinxveen - Op vrijdag 26 november is er een koppelklaver- jasavond in De Boog. Aanvang 20.30 uur, zaal open 19.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ10,- per koppel. Iedereen is welkom aan de C. Huygenslaan 2. Hoera! Opa Versluis wordt 1 dec. 65 jaar. Gefeliciteerd van Timoen Judith Gevonden: dameshorloge: Carina (Wilde l); info: 079-5932355 Waddinxveen - Op dinsdag 30 november organiseert de afdeling seniorenwerk van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk een wandeltocht. Vooraf is er gelegen heid om een kopje koffie/thee te drinken in de foyer van het Anne Frankcentrum. Om 10.30 uur gaat de groep met auto's richting Reeu- wijk. Daar start de tocht van onge veer 10 km rond de Reeuwijkse plassen. Onderweg wordt een rustpauze ingelast. Bij terugkomst inn Waddinxveen is er nog gele genheid even met elkaar na te pra ten onder het genot van een kopje koffie/thee. De tocht gaat door indien het goed wandelweer is. Vooraf inschrijven is niet nodig. Kosten voor deelname bedragen ƒ4,-. Voor meer informatie: 0182- 615555 of 0182-631932. Boskoop - In de periode 1965 tot 1981 zijn er in ons land veel wonin gen gebouwd met beganegrond-vloe- ren van het type Kwaaitaal of Manta. Bij veel van deze vloeren is er beton schade aan de onderzijde van de vloeren ontstaan, zo blijkt nu. In Bos koop zijn er naar schatting 500 woningen waarin Kwaaitaal of Manta beganegrondvloeren zijn toegepast. Dit blijkt uit een inventarisatie van gegevens uit het gemeentelijk woningarchief. Of er bij al die vloe ren ook sprake is van betonrot, is niet bekend. Daarvoor moet de onderzijde van de vloer genspecte- rd worden. Het gemeentebestuur stuurt aan eigenaren van woningen waarvan bekend is dat er een Kwaaitaalvloer of Mantavloer is aangebracht een brief en een brochure waarin zij op de hoogte gesteld worden van de problemen bij dit type vloeren. Bewoners van huurwoningen wor den door de verhuurder ingelicht. Na 1965 is er sprake geweest van een explosieve groei van nieuwbouwwo ningen. Gebruik werd gemaakt van geprefabriceerde bouwonderdelen, ook bij beganegrond-vloeren. De vraag naar prefab vloeren nam enorm toe, waardoor de productie onder tijdsdruk kwam te staan. In sommige gevallen werden daarom methoden toegepast om het beton- verhardingsproces te versnellen. Een van de methoden was het toe voegen van calciumchloride aan de betonspecie, waardoor de verhar- dingstijd werd bekort en de produc tie verhoogd. Afhankelijk van de hoeveelheid calciumchloride die destijds is toegevoegd aan de vloer, kan betonschade ontstaan. Dit wordt ook wel betonrot genoemd. Het gevolg hiervan is dat de wape ning in het beton gaat roesten. Na verloop van tijd leidt dat tot scheu ren en afbrokkeling van de vloer. Uit eindelijk kan er zelfs een gevaarlijke situatie ontstaan omdat de vloer gaat doorbuigen. Overigens is niet in 'alle gevallen betonverharder toege voegd. Het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu heeft berekend dat er in Nederland onge veer 110.000 woningen zijn waarin deze vloeren zijn toegepast. In ver volg hierop verzamelen zij landelijke cijfers over de omvang van het pro bleem. Over de problemen met Kwaaitaal- en Mantavloeren heeft de Stichting Betonschadevloeren Nederland (SBN) een brochure gemaakt. Daarin geven zij aan hoe gecontroleerd kan worden of in de woning inderdaad een Kwaaitaal- of Mantavloer is toe gepast en of er betonschade is opge treden. In boekvorm (ISBN 90- 804963-1-6) geven zij een compleet overzicht van de problematiek. Het adres van de Stichting is: Postbus 7055, 3430 JB Nieuwegein. De bro chure is in beperkte mate verkrijg baar bij de afdeling Ordening. Voor informatie en/of gegevens uit het woningarchief kan men contact opnemen met de heer H. van der Plas van de afdeling Ordening, tele foon 0172-219519. Waddinxveen - Donderdag 18 novem ber werd de twaalfde ronde (van de zesendertig) van de huishoudelijke competitie van de Waddinxveense Schaakvereniging WSV afgewerkt, tevens vonden nog enige bekerwed strijden plaats. Aan de kop nog altijd B. Jansen, die blijkbaar zin had in een snelle schuif- partij tegen T. Kuiper en al snel de stukken van het bord wist te ruilen, waardoor tegenstander T. Kuiper fluitend een remise op zijn conto kon bijschrijven. Door afwezigheid van W. Hennink (tweede plaats), wist de op de vierde plaats staande H. van Woudenberg de tweede plaats over te nemen door een degelijke en ver diende overwinning op T. Goor, die deze ronde te licht en te onbevangen zijn tegenstander wilde bestrijden. Een sensationele overwinning voor H. van Offeren (vijfde plaats), die nu de vierde plaats wist te pakken door P. de Louw verrassend met lege han den achter te laten. Verder nog in de top tien de punten voor R. Dannis tegen W. van der Hoek en voor A. Prins tegen H. de Roodt. In de subtop een moeizame overwin ning van E. Philipse tegen J. van Oort en gesproken mag worden van een verrassende nederlaag van N. Dan nis tegen H. Erkelens. In de grote middengroep remiseuit slagen tussen A. van der Starre en J. Kraijesteijn en A. van Nieukerke en A. Hennink. Verder positieve uitsla gen voor T. Wiersma, J. Muit en R. den Drijver tegen E. Hennink, L. Ellers en J. de Roodt. Verder na 3,5 uur strijd na een gelijkopgaande par tij met een sensationeel slot de winst voor J. van Sandijk tegen E. Hilde- brand. In de kelder van de schaakdivisie tenslotte bleek van J. van der Haven de sterkste tegen een wisselvallig spelende T. Bronk, D.J. van Offeren zat en zit nog altijd jn het schaak- dal(letje), nu een nederlaag tegen de rode lantaarndrager J. de Bock, C. Alblas is te sterk voor J. Vaessen en H.E. van Offeren pakte knap de pun ten tegen J. van der Heijden, die nu wel erg is afgezakt. Verder nog enke le overgebleven bekerwedstrijders: B. David, J. van der Born, G. van der Knaap en C. Klaassen plaatsten zich voor de volgende ronde ten koste van A. Versluis, F. Ritter, M. Hillers en H. van Erk. Als laatste vermelding nog nieuws van het RSB-front. Na een wisselende strijd in een uitwedstrijd tegen HZP- Schiedam 3 leek een gelijkspel (4-4) in het verschiet, maar na de laatste zet bleek voor ons WSV 3 een 5-3 nederlaag de definitieve uitslag. Zoetermeer - Stichting Zobero verkoopt kerstkaarten waarvan de opbrengst bestemd is voor arme mensen in Roemenië. Deze mensen hebben steun nog steeds hard nodig. De opbrengst wordt gebruikt om levensmiddelen en medicijnen te kunnen kopen. De verkoop wordt gehouden aan de Bernhard- ii (naa1l An '\/7°,etermeer (zijstraat van de Oranjelaan) op: 26 november v^15.00 tot 20.00 uur en op 27 november van 10.00 tot 16.00 uur. Inlichtingen 079-3610575 of 079-3412839. De afdeling Waddinxveen heeft ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Nationale Vereniging De Zonnebloem op woensdag 17 november aan 150 gasten en vrijwilligers een feestmiddag aangeboden in het Anne Frankcen trum met aan het slot een gezamenlijke maaltijd. De middag verliep in een gezellige sfeer, mede door het optreden van Paul Sellers met muziek en zang De afdeling greep deze gelegenheid aan om twaalf vrijwilligers, die 10 tot 17 jaar voor de Zonnebloem werkzaam zijn, voor hun inzet te belonen met de zilveren speld en oorkonde; namens het bestuur van de nationale vereniging uitgereikt door het districtshoofd de heer A. de Wit. De twaalf vrijwilligers zijn: Mevrouw T. Heemskerk, voorzitter; mevrouw R. van 't Hoog secretaris- mevrouw A. Barelds, penningmeester; mevrouw R. van Wagen'ingen, con tactpersoon bezoekwerk; mevrouw D. Bouck; mevrouw W van Duyn mevrouw R. den Haan; mevrouw T. Huisman; mevrouw A. Kortland; de heer Terpstra, de heer R. Vishnudatt. Aan mevrouw A. Oudendijk werd door mevrouw M. de Heer lid van het provincie bestuur de gouden speld uitge reikt omdat zij zich al ruim 25 jaar inzet. Namens de afdeling was er voor alle jubilarissen een boeket bloemen. Als blijk van waardering kreeg mevrouw T Heemskerk namens de vrijwilligers van de afdeling door de heer A. de Wit twee bronzen beeldjes die symbool staan voor samen zorgen, aangeboden. Voor meer informatie over de Zonnebloem: telefoon 618257 of 614147.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 25