1 Schermvereniging de Vrijbuiters in de ban van 'oude tijden' Flyers heren 1 blijft winnen Eerste teams Gouwestaete winnen r o Voorverkoop Europa Cup toernooi gestart Record-festijn Gouwestaete bij competitie Europese kampioen schappen jiu-jitsu Trimloopboekje sei zoen 1999-2000 pagina 8 Hart van Holland/1 december 1999 A§ Recreatieve club Floret, Degen en Sabel K&SK JUf u L «vSSjfi' A- v- -j 7, i' Volleybal Zwemmen Basketbal Waterpolo Dames 1 tegen Assuron/Donk 1 Heren 1 tegen Wiekslag 1 U 3c Door Karin .longkind Gouda/Regio - Wie op dinsdagavond de 'kleine bovenzaal' van sport hal de Zebra in Gouda bezoekt waant zich in de achttiende eeuw. In deze eeuw leefden de Drie Musketiers en was het gebruik van een ste- kwapen, zoals bijvoorbeeld een floret of een degen heel gewoon. In onze tijd zijn er 'modernere wapens' en worden steekwapens alleen nog gebruikt door leden van een schermvereniging. In Nederland zijn er in totaal ongeveer 2500 schermers, verdeeld over een kleine hon derd verenigingen. Eén van die schermverenigingen is "De Vrijbuiters" uit Gouda en hun thuisbasis ligt in die 'kleine bovenzaal van sporthal de Zebra. Schermvereniging De Vrijbuiters bestaat bijna tien jaar en kwam destijds voort uit een andere Goudse Schermvereniging. "Onze club heeft op dit moment onge veer dertig leden," vertelt penning meester Ronald Slieker. "Dat aantal consolideert zich al jaren. Met dit ledenaantal is de Vrijbuiters een middelgrote vereniging in Neder land. Wij doen er als club alles aan om meer leden te krijgen, maar wil len wel graag een recreatieve club blijven. Talentvolle schermers, die hogerop willen worden na verloop van tijd vaak lid van een andere vereniging. Om meer leden te krij gen geven wij demonstraties op scholen of bij buurtverenigingen. Ook kun je ons geregeld vinden op een braderie of dorpsfeest en daar komen geregeld nieuwe leden uit voort. Het verloop van onze vereni ging is echter redelijk groot: veel leden vallen in de leeftijdsgroep tot dertig jaar en gaan óf studeren in een andere stad of krijgen elders een baan en verhuizen. Onze leden komen niet alleen uit Gouda, maar ook uit Boskoop, Alphen en Nieuw- erkerk." De schermsport kent drie discipli nes: floret, degen en sabel. Jeugdle den of beginnende schermers star ten meestal met het floret. Dit wapen is lichter en daardoor mak kelijker te hanteren. Het onderdeel floret wordt zowel mechanisch als ook elektrisch gespeeld. Bij deze laatste discipline is ech ter kostbare kleding én apparatuur nodig. De eerste maanden kan een beginnende schermer gebruik maken van mate rialen van de club. Daar na is een 'eigen basisuit rusting' nodig, waaronder een wapen, een handschoen, een beschermend vest en een masker. Een wedstrijd met floret, degen of sabel wordt gewonnen wanneer je bij de tegenstander vijf 'tref fers scoort'. Dit moet gebeuren binnen vier minuten zuivere speel tijd. Er zijn wel duidelijke verschillen bij de disci plines: bij floret is het alleen mogelijk te 'sco ren' op de romp; bij degen is het hele lichaam trefvlak; bij sabel bestaat het trefvlak uit het hele lichaam boven de heu pen én is het tevens toe gestaan te 'slaan'. Bij een vereniging wor den altijd alle disciplines geoefend. Toch blijft voor veel schermers het floret favoriet: het is het 5 m oude oefenwapen uit een vervlogen, maar voor velen heroïsche tijd. Rotterdam - Op 10, 1 f en 12 december organiseert Cadenz.Nesselande in h nieuwe Topsportcentrum "Stad Rot terdam Verzekeringen" in Rotterdam (naast de Kuip) een kwalificatietoer nooi in het kader van de CEV cup. Nesselande is gastheer voor Riga PCSK uit Letland, OK BRCKO uit Bos nië en Volley Bartreng uit Luxem burg. Het wedstrijdprogramma is: vrijdag 10 december: 19.00 uur Cadenz.Nesselande-Volley Bartreng (lux) 21.00 uur Riga PCSK (let)-OK BRCKO (bos); Zaterdag 11 december: 19.00 uur Cadenz.Nesselande - Riga PCSK (let) 21.00 uur Volley Bartreng (lux) - OK BRCKO (bos) Zondag 12 december: 15.00 uur OK BRCKO (bos)- Cadenz.Nesselande 17.30 uur Riga PCSK (let)-Volley Bar treng (lux) De voorverkoop van de toegangs kaarten is bij Perdijk Makelaardij, Dorpsstraat 146, Zevenhuizen en bij AH/Gall Gall, Dorpstraat 129, Zevenhuizen. Tevens kunnen kaar ten gereserveerd worden per e-mail europacup99@hotmail.com Waddinxveen/Boskoop - Vorige weekeinde was zwembad De Sniep het strijdtoneel van de tweede com petitieronde van de zwemafdeling van de Gouwestaete. In een bomvol zwembad waren ook dit keer DSZ /De Hoogwerf uit Den Haag en Ocea- nus uit Aalsmeer te gast bij de Wad- dinxveense/Boskoopse zwemcombi- natie. Na de teleurstellende prestaties in de eerste ronde en de uitstekende resultaten naarmate het seizoen vorderde, waren de ver wachtingen bij de Gouwestaete deze keer hooggespannen. Ook dit keer werd het voor de junio ren een waar record- festijn. De feiten op een rijtje: Martin Pet was bij de heren goed op dreef met 2 PR's. Óp zowel de 100m rugslag als de 200m vrije slag was hij goed voor tijden van resp. 1.06.14 en 2.07.39. Wendy Zirkzee was ook op dreef op de 200 vrije slag dames. Haar PR was uiteindelijk 2.29.40. Ilona Cramer deed ditzelfde op de 200m rugslag. Haar tijd was 2.40.84. Bij de jongens '84 el. waren Mike Facey, Joost Krommenhoek en Michael Jongenengel goed voor PR's op de 200m rugslag. Zij zwommen resp. 2.45.49, 2.28.51 en 2.36.20. Denise de Riet en Nathalie van Hars kamp deden dit ook op de afstand van 200 meter schoolslag waar zij beiden een goede tijd neer zetten van 3.05.28 en 3.33.75. In een tijd van 1.14.11 en 1.16.85 zorgde ook Elsa Boerefijn en Mirjam Bruggeling voor een mooi nieuw PR record. De meis jes '86 el waren ook goed op dreef op de 100 m rug en 200 m vrije slag. Zo behaalde Danielle Bruggeling in tijden van respectievelijk 1.15.32 en 2.23.40 twee PR's en legde Nathalie Schoonderwoerd deze laatste afstand af in een goede tijd van 2.40.21. Met een schitterende PR tijd van 1.11.40 tikte Nanda Gerling aan op de 100 m rugslag en zorgde haar clubgenote Emmy Breetveld met 1.35.58 ook voor een tijdsverbete- ring. Bij de jongens '87 el was het Jurre Geleynse die op de 200 m schoolslag nog net onder de 4 minu ten bleef, 3.57.74. Door de jonge zwemfans werd ook goed gepresteerd en wisten vele jon gens en meisjes van 11 jaar en jon ger hun tijden scherper te stellen. Zo kwamen Koen Verwey, Mike Slot, Jort van der Louw en Thijs Mimpen aan start op de 50 m rug- en 100 m vrije slag waar zij zeer goede tijden neer zetten in resp. Koen 0.49.40/1.19.67, Mike 0.46.77/ 1.25.52, Jort 0.46.43/ 1.34.70 en Thijs 0.44.64/ 1.26.88. Ferry Boon legde naast de 100m vrije slag (1.13.74) ook nog de 200m schoolslag af in 3.31.87 en de 100m vlinderslag in 1.40.19 wat hem ook twee nieuwe persoonlijke records opleverde. Bij de meisjes uit de jaargang '89 tiktfe Susan de Heer op de 50 meter schoolslag aan in een tijd van 0.47.03 en legde haar clubgenootje Daphne Venema dezelfde tijd af in 0.56.88. Op de helft van deze afstand kwamen Bianca Koppers en Ashwin van Zoest aan de start en zorgde voor goede tijden door reps. 0.28.07 en 0.23.39 te zwemmen. Daarnaast waren zij ook goed op de 100m wisselslag waar ze goed hun man netje wisten te staan en zorgde voor PR's met resp. 2.08.34 en 1.46.20. Theimo Geleynse en Davy Vos mochten in deze competitieronde uitkomen op de 50m rug- en 100m vrije slag waar zij zeker hun best deden om zo snel mogelijk deze afstanden af te leggen. Davy bleef Theimo nog net voor op de 50m rug met 0.49.19 resp. 0.49.48 en was Theimo net even sneller op de 100m vrije slag als zijn clubgenoot; resp. 1.32.72 en 1.37.44. Waddinxveen - Flyers Heren 1 had alleen de eerste helft moeite met DAS uit Delft. Kadetten 1 nipt voorbij Springers. Verloren werd door Jon gens Benjamins. Heren 1 begon aarzelend aan de wedstrijd tegen DAS. Hierdoor ging het verdedigend enige keren mis, waardoor DAS aardig bij kon blijven. Halverwege de eerste helft plaatste Flyers een tussensprint en nam een voorsprong van tien punten. Deze bleef tot aan de theepauze gehand haafd. 39-29. De tweede helft ging het stukken beter, verdedigend was men bij de les en de vele balverove ringen werden bekwaam afgemaakt. Al met al éen ruime en verdiende overwinning. Uitslag 85-46. Topsco- rder: Wolter Zwijnenburg met 22 punten. Jongens Kadetten 1 speelde een ware thriller tegen Springers. Twee gelijkwaardige teams maakten er een spannende strijd van. Springers had bijna de gehele wedstrijd een kleine voorsprong, maar een slechte perio de halverwege de tweede helft zorg de ervoor, dat Flyers op gelijke ho- gte kwam. Hierna scoorde men om en om. Bij een stand van 51-49, kreeg Springers via twee vrije worpen de gelegenheid om er een verlenging uit te slepen, maar de tweede vrije worp werd gemist en Flyers won met 51- 50. Topscoorder: Johan Walhout met 14 punten. Jongens Benjamins 1 speelde een aardige wedstrijd tegen Zoebas. Zoe- bas was drie periodes te sterk voor Flyers, maar het had weinig gesche ld of de vierde periode had Flyers nog bijna de winst opgeleverd. Uit slag 25-33. Topscoorder: Renze Ros kam met 10 punten. Pas op zaterdags op de weg, want Jarno heeft autorijles. Opa en Oma Onze oma is 3 dec. jarig, van harte van Rochelle Melanie en robin en papa en mama Dennis, gefeliciteerd met je A-diploma. Opa en Oma Leeds/Waddinxveen: Tijdens de Europese Kampioenschappen Jiu jitsu heeft de Nederlandse ploeg onder leiding van bondscoach Bert van Haren beter gepresteerd dan i ooit. Van de dertien categorieën behaalde Nederland zeven maal ee finaleplaats. Vijf maal werd het goud veroverd en twee keer zilver. De kampioenschappen werden gehouden in Leeds (U.K.). In het duo-system was er direct bij de eer- I ste de beste wedstrijd pech voor I Barry van Bommel en Angelique I Poort. Fanatiek als altijd blesseerde I Poort zich en kon niet verder vech- I ten. Aanvankelijk liet deze blessure I zich ernstig aanzien en van Bommel I moest alle zeilen bijzetten om zich te prepareren voor de volgende dag I in het mannen-duo met Bart Veth. I Dit nieuwe duo, voor het eerst deel- I nemend aan een E.K., pakte op over- I donderende wijze goud. Hardlopen is tegenwoordig bijzon-1 der populair, honderden mensen zie I je, al dan niet in georganiseerd ver- I band, regelmatig langs de wegen I zwoegen. Wat nu precies de kick I geeft, is niet gemakkelijk met slechts I enkele woorden te omschrijven, wel- licht dat voor elk individu een ande re reden geldt. Vast staat wel dat elke trimmer/hardloper er op zijn/haar manier plezier aan beleeft. KNAU (Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie) en Toerclub "Le Cham pion" zagen deze ontwikkeling 25 jaar geleden haarscherp aan. In een zeer eenvoudige uitvoering werd toen het eerste trimloopboekje uit gegeven, een programma dat toen nog een erg regionaal karakter had. Niettemin sloeg de uitgave meteen aan, duizenden belangstellenden vroegen het zeer populaire trimloop boekje aan en ontvingen op die wijze een ongekende hoeveelheid informa tie omtrent trimlopen in Nederland. Het trimloopboekje anno 1999 is aanzienlijk uitgebreid, in dit boekje staan de gegevens van maar liefst j 2200 trim- en wedstrijdlopen. Vrij eenvoudig is na te gaan welke (loop- evenementen er gehouden worden, wat de aanvangstijden zijn en welke afstanden er gelopen kunnen wor- i den, tevens is er een telefoonnum mer vermeld alwaar men nadere j informatie kan inwinnen omtrent de i desbetreffende loop. C.B.F.B. is vanaf de beginjaren actief betrokken bij de distributie van het trimloopboekje, J ook voor dit seizoen kan men het r boekje bij verschillende adressen verkrijgen. Het boekje kan worden besteld door overmaking van ƒ14,75 op postrekening 3886400 ten name van C.B.F.B. te Bennekom (met ver melding: Trimloopboekje), direct na ontvangst van dit bedrag wordt het Trimloopboekje aan belangstellen den toegezonden. Waddinxveen/Boskoop - Afgelopen zaterdag speelde Gouwestaete thuis wedstrijden. In gouwebad De Sniep behaalde dames 1 van Gouwesatete een verdiende 9-8 overwinning op landskampioen Assuron/Donk uit Gouda. Heren 1 stond halverwege reeds met 7-3 voor. Na een UZV (uit sluiting zonder vervanging) van de keeper van Wiekslag uit Papend- recht won heren 1 uiteindelijk afgete kend met 19-3. Dames 2 leed voor het eerst dit seizoen puntverlies. Tegen middenmoter De Ham 2 uit Wormerveer kwamen de dames niet verder dan een 6-6 gelijkspel. Er stond in feite niets meer op het spel in de wedstrijd tussen dames 1 van Gouwestaete en Assuron/Donk. Beide ploegen hadden zich immers simpel geplaatst voor de kampioen spoule. Aan de andere kant geven de wedstrijden van de regiogenoten altijd de nodige spanning. De dames maakten er een hoogstaande en spannende wedstrijd van. Eerder dit seizoen verloor Gouwestaete uit nog tweemaal. De competitiewedstrijd met 12-7 en bekerwedstrijd met 11-41. Gouwestaete heeft driekwart van de wedstrijd gedomineerd; alleen in de derde periode kwam Donk goed terug. Gouwestaete nam via een dia gonaal schot van Mirjam Overdam en een boogje van Gillian van den Berg een 2-0 voorsprong. Ellen van der Weijden scoorde 3-1 en sloot de eerste periode met een fraaie omhaal af; 4-2. In de tweede periode scoorde Gillian van den Berg 5-3 uit een overtalsituatie en Natascha Ba- tje uit een viermeter 6-4. Dit was hal verwege de wedstrijd, waarbij Gou westaete ook verdedigend uitstekend acteerde, mede gezien de vele overtalsituaties in het voordeel van Assuron/Donk (verhouding 7:2). Donk benutte er slechts twee en scoorde verder uit twee viermeters. Begin derde periode lukte het Assu ron/Donk echter wel te scoren en namen de Goudsen zelfs een 6-8 vo- rsprong. Een tandje hoger in de ver snelling deed Gouwestaete weer het initiatief nemen. Via Gillian van den Berg, Natascha Baatje en Ellen van der Weijden werd de stand eind derde periode op een 9-8 voorsprong gebracht. In de spannende vierde periode werd nog eens alles uit de kast gehaald, maar kwamen beide teams niet meer tot scoren. Na drie weken gelijk te hebben gespeeld, kregen de heren tegen Wiekslag de kans om weer eens de volle winst te pakken. De Gouwestae- teheren gingen scherp van start en sloten de eerste periode af met een 2-1 voorsprong door doelpunten van Wouter Steller en Remko Overdam De heren lieten eindelijk zien wat ze konden. Ze creëerden vele kansen en wisten deze nu ook af te maken. In de tweede periode gingen de heren rustig door en sloten deze af met een 6-3 voorsprong door doelpunten van Mark Mommers (2x), Remko Over dam en Wilfred Bontje. De meeste doelpunten vielen uit overtalsitua ties. Wiekslag had halverwege de wedstrijd al te maken met 10 pers0* nlijke fouten. De derde periode lees een vervolg van de eerste twee pen-1 oden. Het was Gouwestaete dat de I kansen creëerde en Wiekslag dat let terlijk achter de feiten aanzwom a j één minuut spelen in de derde perm de was het de keeper van Wiekslag die ook nog een black-out kreeg dm hierdoor het veld moest verlaten zonder vervanging. Het hek was va de dam en het was aan Gouwestaeu om het doélsaldo flink op te schr0^* ven. In de resterende periode waren het Myk Middendorp ó-v l Jaco de Jong (3x), Paul Verwey (-XL Wouter Steller, Remko Overdam Marc Faber en Wilfred Bontje die eindstand bepaalden op 19-3. Aanstaande weekend zijn de bond I steams vrij. Op zaterdag 11 cie" I ber speelt heren 1 uit tegen R°tte j dam 1.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 8