uzikale vrijwilligers in het zonnetje gezet Goudse Reddingsbrigade wint finalewedstrijden in Waddinxveen Economische groei regio Rotterdam blijft achter DE STAND VAN ZAKEN DE STAND VAN ZAKEN ieuws uit Molen de Haas Molenniumbestendig Kleine schakertjes meppen Vrijwilligerswerk tijdens de feestdagen Hart van Holland/15 december 1999 pagina 17 Slag- steek en stootwapens inleveren zonder strafvervolging Koppelklaveijassen Avanti Kerstfeest bij De Schuilplaats Cursussen Zeven Muzen De Kamer van Koophandel en Fabrieken Rotterdam houdt voor genodigden een nieuwjaarsbijeenkomst (met de uitreiking van- de Ondernemersprijs Midden-Holland) op dinsdag 4 januari in de Goudse Schouwburg. Rabobank Gouwezoom'. Dat wordt de nieuwe naam van de nu nog zelfstandige Rabobanken van Gouda en Waddinxveen die per januari 2000 zullen worden samengevoegd. Toernooi sterk bezet Waddinxveense reddingsbrigade Door Svlvia van Doornen Boskoop - In het kader van de Internationale Vrijwilligersdag, vond op dinsdagavond 7 december de jaarlijkse bijeenkomst plaats voor vrijwilligers van verschillen de Boskoopse instellingen. De bij eenkomst werd dit jaar gehouden in het clubgebouw van Excelsior aan de Biezen; een bewust geko zen locatie aangezien de bijeen komst geheel in het teken stond van het thema 'muziek'. Door het plaatselijke zangkoor Cantare, werd onder leiding van dirigent Ard Verrips alvast een voorproeve gegeven van het kerstconcert dat zij afgelopen zaterdagavond heb ben gegeven in de Hervormde Kerk. Door wethouder P.L. Trimp werd een korte toespraak gehouden, waarbij hij te ken nen gaf trots te zijn op het feit dat er in Boskoop veel aan muziek wordt gedaan. En of het nu gaat om een koor dat popmuziek ten gehore brengt of een koor dat optreedt in een bejaardenhuis, volgens Trimp is het sowieso een prima zaak dat de muziek met anderen gedeeld wordt. Op willekeurige wijze waren er twee Cees van Gemeren en Adriaan Boer kregen tijdens de Nationale Vrijwilligers dag door wethouder Trimp ieder bloemen en een cheque overhandigd. personen gekozen die tijdens de Nationale Vrijwilligersdag in het zonnetje werden gezet. Als eerste werd Cees van Gemeren naar voren geroepen; een zeer gewaardeerd lid van de Gouwe Sangers die al 50 jaar actief is voor de vereniging en voor heen als secretaris en penningme- ster fungeerde. Tegenwoordig is hij archivaris. Vervolgens was het de beurt aan Adriaan Boer om Trimp de hand te schudden. Wat Boer betreft gaat het door hem verrichte vrijwilligerswerk breder dan de muziek, want behalve lid van Har monie Concordia en een Gouds fan fare-corps, is hij ook penningme- ster voor de plaatselijke VW en het comité Boskoop-Bruchköbel. Beiden kregen van wethouder Trimp bloe men en een cheque ter waarde van 500,- overhandigd. De cheque is bestemd voor de vereniging en kan naar eigen idee worden besteed. Benthuizen - Aan de landelijke actie om tijdens de millenniumwisseling de windmoléns, met zelfgemaakte vlaggen versierd, te laten draaien doet ook molen De Haas in Benthui zen mee. Deze actie, met steun van De Hol- landsche Molen, heeft als thema: "De Nationale Groet 2000, Nederland verwelkomt het Millennium met molens en vlaggen". Er hebben zich ruim 300 windmolens aangemeld; in de gemeente Rijnwoude doen, behalve De Haas, ook Hondsdijkse Molen (Kouderkerk), de Rooie Wip en Nieuw Leven (Hazerswoude) mee.De Haas draait (als er wind is natuurlijk; is de wind millenniumbe stendig?) op 31 december van 11.00 tot 13.00 en van 23.00 tot 01.00 uur en op 1 januari van 11.00 tot 13.00 uur. Met vlaggen langs de wieken en 's nachts verlicht. In de tijden, daar tussen staat de molen in "de vreugd". Op 31 december wordt om 11.00 uur de vang gelicht door kinderen van de basisscholen met de Bijbel en Arnoldus van Os. Uit veiligheids overwegingen is molen De Haas tij dens het nachtdraaien niet toegan kelijk voor bezoekers. Regio - Hoewel de groei in de Rotter damse regio achterblijft ten opzich te van Nederland zijn de ontwikke lingen bij het bedrijfsleven in 1999 positief. De groei van omzet, export en werkgelegenheid ligt lager dan het landelijk gemiddelde. Ook voor volgend jaar zijn ondernemers in kamergebied Rotterdam minder positief dan landelijk. Zowel de omzet, export als werkge legenheid stijgen. Het aantal bedrij ven met winst blijft gelijk terwijl het aantal bedrijven dat het rendement als voldoende beoordeelt licht is verbeterd. De investeringen zijn sterk gestegen ten opzichte van 1998. Ook in 1999 geldt dat de groei bij de kleine bedrijven (tot 50 werk zame personen) groter is dan bij de grote bedrijven. Met name voor de sectoren industrie en bouwnijver heid zijn de ontwikkelingen in 1999 positief. De bedrijfstak vervoer kent daarentegen in 1999 een minder goed jaar. Omzet en export dalen, tevens is er sprake van een daling van zowel het aantal bedrijven met winst als het aantal bedrijven dat het rendement als voldoende beoor deelt. Uit de enquête blijkt dat meer dan 50% van de ondernemers de uitbrei dingsmogelijkheden op hun huidige vestigingslocatie als matig of slecht beoordeelt. Ruim 11% van de onder nemers geeft aan te willen verplaat sen vanwege onvoldoende ruimte. Dit betekent ruim 13.000 bedrijven. Uit de gegevens van de kamer blijkt dat het verschil tussen het aantal bedrijven dat de regio verlaat en het aantal bedrijven dat de regio binnenkomt groeit. Al eerder is, samen met de gemeentebesturen in de regio, zorg uitgesproken over het tekort aan ruimte. Het centrale thema van de kamer is voor 2000 "Ruimte voor Ondernemen". De enquête bevestigt dat in Den Haag hier meer aandacht aan moet wor den gegeven. Er moet letterlijk en figuurlijk voldoende ruimte voor ondernemen zijn! De ERBO wordt jaarlijks door alle kamers van koophandel in Neder land gehouden. Alle bij de kamer ingeschreven ondernemers met 50 of meer medewerkers en een steek proef uit het midden- en kleinbedrijf worden aangeschreven. In 1999 heb ben in de regio Rotterdam 2.400 bedrijven meegewerkt. Dit betekent een respons van 47%. De enquête geeft daarmee een representatief en betrouwbaar beeld van de economi sche ontwikkelingen in het gebied van de Rotterdamse Kamer van Ko- phandel. Regio - Iedereen die slag-, stoot- of steekwapens in bezit heeft kan deze tot en met 1 januari 2000 bij alle politiebureaus in het gebied van Politie Hollands Midden inleveren zonder kans op strafvervolging. Het gaat om de landelijke inleveractie Heb 't lef. Wapens weg!" Het doel van de actie is om geweld in de samenleving terug te dringen. De wapens waarom het gaat zijn onder "teer vlindermessen, stiletto's, wapenstokken en katapulten. De landelijke actie loopt tot en met z4 december 1999. Politie Hollands Midden verlengt de mogelijkheid tot Pet straffeloos inleveren van wapens "iet een week. De actie richt zich vooral op de jeugd vanaf 13 jaar. Een grote voorlichtingsactie richt zich dan ook met name op deze groep jongeren. Scholengemeenschappen worden voorzien van landelijk voor lichtingsmateriaal begeleid door een lesbrief voor de docenten. In de landelijke actieweek vindt van 18 op 19 december de "Nacht van't lef" plaats. Bij diverse horeca gelegenheden waar portiers zijn kunnen die nacht wapens worden ingeleverd. Bij de deelnemende horecabedrijven staan inleverbak- ken met posters die de actie aange ven. De portiers die hieraan meedoen dragen die nacht een t-shirt met het opschrift "Heb 't lef. Wapens weg!" Hazerswoude-Dorp - Op 29 decem ber organiseert tafeltennisvereni ging Avanti aan de Sportparklaan 2 voor de 21e keer een koppelklaver- jastoernooi.Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ20,00 per koppel. Inschrij ven kan vanaf 20 december bij: 0172- 588650, 0172-588329 of 0172-589326. Benthuizen - Koffiebar De Schuil plaats organiseert een kerstviering op zaterdag 18 december. Iedereen vanaf 12 jaar is welkom op de eerste verdieping van De Bron, achter de hervormde kerk. De deuren staat om 20.00 uur open; het programma start om 20.30 uur. Zevenhuizen - De Zeven Muzen, voor cultuur en creativiteit, start in het nieuwe jaar diverse cursussen. Er is nog plaats op de cursus 'quil ten en patchwork', 'groen- en bloemdecoraties', 'tekenen voor volwassenen', 'tekenen voor kinde ren vanaf 7 jaar' en 'beeldhouwen'. Voor lestijden en -dagen en voor andere informatie kan men bellen naar Lidy de Boer:0180-632374. Waddinxveen - Op de Waddinxveen- se schaakvereniging speelt een aan tal junioren met de volwassen leden mee in dezelfde competitie. Sommi gen zien er uit, alsof ze men hun neus nauwelijks boven tafel komen. Maar men kan die knulletjes beter zo hard mogelijk aanpakken. Dat lukte Nadir Omarzad tegen Ryan den Drijver en ook Joël de Roodt maakte tegen Jan Krayesteyn ditmaal niets klaar. Maar Erik Hennink was een klasse te sterk voor Ton Bronk en Arjan Hennink gaf Arie Kardol han den vol werk voor hij ingerekend was. Voor het bekertoernooi werd een achterstallige partij tussen Jan Muit en Henk Stam in het voordeel van de laatste afgewerkt. In een bij zaal werkte het eerste een wedstrijd af tegen de reserves van Krimpen aan den IJssel. Die wed strijd ging verloren met het kleinste verschil. Nu heeft WSV 1 nog maar een gelijk spel uit drie wedstrijden. Ook het vierde had dezelfde week verloren, en wel een uitwedstrijd. Door deze wedstrijden konden de mannen van het eerste niet aan de interne competitie meedoen. Zo bleef de partij tussen Albert Prins en Ton Kuiper als hoogst gekwalificeer de over. Er werd enthousiast gehakt, vooral in het spel van Albert. Vlak daarnaast gaven Jaap Smit en Henk Erkelens elkaar een stuk cadeau, maar bij de laatste transactie hield Jaap een pion over en het eindspel wikkelde hij volgens de regels van de kunst tot winst af. "Maar als ik met de toren geblokkeerd had?" "Dan krijg is die toren daar wel weg". En het bewijs kwam op het bord. Bert van der Knaap speelde ditmaal een heel secure partij tegen Nico Dannis en won. Wim van der Hoek was blijkbaar systematischer dan de altijd ondernemende Hans van Offeren. En Herman Smitskamp bleek nu echt te sterk voor Kees Klaassen. Evert Hildebrand staat voor zijn kwaliteiten te laag op de ranglijst en bewees dat tegen Kees Alblas. Jaap van Sandijk haalde voor het eerst sinds weken weer een winstpunt, ten koste van Van der Haven sr. die kennelijk nog niet op zijn oude niveau terug is. Frans Draaisma werd hier en daar gefeliciteerd met een gelijkspel tegen Jaap van der Heiden, die beslist geen beginner is en toevallig wat laag op de lijst staat. Johan van der Ree was heel tevreden met een winstpunt tegen Mare Hillers: zijn verzameling begon bedenkelijk op een eierenrekje te lij ken. Hardnekkigheid was ditmaal niet genoeg om Tjeerd Wiersma te redden tegen Ton van Nieukerke. Ingezonden: R P(li O Alc UID QOn Ha 1/avef an miH JP_ Rnui. L .1 1 Regio - Als we aan de kerst en oud nieuw denken, heeft dat voor velen een feestelijke betekenis. Toch zijn er heel wat mensen voor wie die dagen juist extra zwaar vallen. Het herinnert hen aan bijvoorbeeld die dagen dat hun partner er nog wel was, of de vader die toen nog wel leefde, aan het gezinsleven waarvan je nu na de scheiding geen deel meer uitmaakt. Het is maar een greep uit de talloze gevoelens die mensen ons vertellen. "Ons", dat is de SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond, de telefoon lijn die ook tijdens de feestdagen dag en nacht bereikbaar is voor een vertrouwelijk gesprek. De telefoon wordt opgenomen door goed opge leide vrijwilligers. Mensen met een warm hart, beide benen op de grond, enige levenservaring en vier uur per week beschikbaar. Van de telefoondienst krijgen ze voorafga- nd een opleiding, ook eenmaal me- draaiend voortdurende deskundige begeleiding, en zich deelgenoot weten van een boeiende groep medemensen. De SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond start binnenkort weer een opleiding voor nieuwe vrijwilligers, en wil daarom graag in contact komen met geïnteresseerden, zowel voor de vestiging in Spijkenisse als in Rotterdam. Meer weten over dit goed georganiseerde vrijwilligers werk? Vraag dan het gratis informa tie-pakket op bij het secretariaat: 0104363444. Door Karin Jongkind Waddinxveen - In een bomvol zwembad De Sniep von den afgelopen zaterdag de regiofinalewedstrijden voor Reddingsbrigades plaats. Aan de wedstrijden namen negen reddingsbrigades deel, allen afkomstig uit de regio Zuid-Holland. In totaal kwamen ongeveer hon derdvijftig deelnemers in actie bij onder andere de onderdelen estafette, (jeugd)marathonzwemmen en Eer ste Hulp aan Drenkelingen (E.H.A.D.). Aan het eind van de dag kwam de reddingsbrigade van Gouda als over allwinnaar uit de bus. De organiserende Waddinxveen- se reddingsbrigade moest genoegen nemen met een zesde plaats. De wedstrijddag in Waddinxveen vormde de afsluiting van een zware competitie. De reddingsbrigades bleken het afgelopen seizoen sterk aan elkaar gewaagd en wonnen ieder op hun beurt wel enkele wedstrijdonderdelen. Na de finaledag in het Gouwebad zou de overallwinnaar bekend gemaakt worden en mede om die reden hadden de deelne mende brigades veel supporters meegenomen. Bij het eer ste onderdeel, de estafettewedstrijden kon het Waddinx- veense team zich nog goed weren. Bij deze estafettes wordt er afwisselend borstcrawl, met flippers, schoolslag of 'reddend' gezwommen. De Waddinxveners hebben een jonge ploeg, die in de toekomst nog hoge ogen kan goo- en, maar nu net wat ervaring tekort komen. Bij de wed strijdonderdelen maratbon en E.H.A.D. waren de deelne mers van de Goudse Reddingsbrigade oppermachtig en wonnen glansrijk. Op de tweede plaats eindigde het team uit Delft en de Reddingsbrigade uit Naaldwijk werd derde. De Reddingsbrigade uit Waddinxveen (W.R.B.)heeft onge- •veer driehonderdvijftig («vewegend jonge) leden. Zodra' kinderen hun A-diploma gehaald hebben kunnen ze lid worden van de W.R.B.. Op speelse wijze worden de kinderen vertrouwd gemaakt met het reddend zwem men, waarbij echter het plezier van het zwemmen voorop staat. Naarmate dejdnderen ouder worden en fysiek sterker, worden de reddende vaardigheden uit gebreid. Voor leden van zestien jaar en ouder wordt de mogelijkheid geboden als strandwacht op te treden in onder andere Texel, Domburg of Noordwijk. Op vrij dagavond tussen half zeven en half tien en op zater dagmorgen tussen kwart over acht en kwart voor tien trainen de leden van de reddingsbrigade in het gouwe bad de Sniep. Iedereen is welkom om een kijkje te nemen tijdens deze trainingslessen of om een keertje vrijblijvend mee te zwemmen.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17