Hulpmiddelen om met roken te stoppen STOPPEN MET ROKEN? WIJ HELPEN U GRAAG! Stivoro 0900-9390 Televisiecursus op RTL5 informatielijn Nu stoppen met roken Een gezond voornemen op de drempel van de nieuwe eeuw Verschillende manieren (20 cent per minuut) pagina 14 Hart van Holland/22 december 1999 Er zijn genoeg goede redenen om met roken te stoppen. Medisch onderzoek heeft hiervan de noodzaak ruimschoots aangetoond. Maar u kunt alleen succesvol stoppen als u er zélf van overtuigd bent. Ook al is de druk uit de directe omgeving soms groot, niemand kan die beslissing voor u nemen. Als u eindelijk het besluit heeft ge nomen met roken te stoppen en goed gemotiveerd bent, komt u niet zo gauw in de verleiding om toch maar weer te gaan roken. U weet dan immers heel goed waar voor u het doet. Voor iedereen die erover denkt met roken te stoppen of deze beslissing al heeft genomen, zetten we de be langrijkste feiten nog eens op een rij. Misschien zitten hier voor u nog nieuwe redenen bij die u extra kunnen motiveren. De nadelen van roken Rokers ervaren dagelijks sommige nadelige gevolgen van het roken. Denk alleen al maar aan een slech te lichamelijke conditie die u be lemmert bij sporten, traplopen of stoeien met de kinderen. En wie kent niet het veel gehoorde rokers- hoestje? Maar roken heeft niet al leen lichamelijke effecten. Je her kent rokers namelijk vaak aan naar rook stinkende kleren en nicotine- aanslag op hun vingers of tanden; een huiskamer waar flink gerookt wordt ontkomt niet aan aanslag op plafond, gordijnen of muren. En rokers confronteren niet alleen zichzelf met hun tabaksgebruik, ook partners, kinderen, vrienden, collega's worden hieraan blootge steld. Daarom is het in steeds meer (openbare) gelegenheden niet toegestaan er 'eentje op te ste ken'. Stoppen met roken verlost u bo vendien van de zorg om altijd vol doende sigaretten in de buurt te hebben. Maar er zijn ook ernstige gevaren verbonden aan roken. Zo is het slecht voor hart- en bloedvaten, het veroorzaakt of verergert ast matische klachten, bronchitis of longkanker. Bovendien verhoogt roken de kans op andere soorten kanker, zoals kanker aan de slok darm, de alvleesklier, het strotten hoofd, de mondholte, de keel, de blaas, de nieren en de baarmoeder hals. Verder heeft roken negatieve effecten op de voortplanting. Het kan de vruchtbaarheid bij man en vrouw nadelig beïnvloeden. Bij de man kan roken de seksuele poten tie verminderen. En wat natuurlijk heel belangrijk is: als een zwange re vrouw rookt of meerookt (pas sief roken), kan dat nadelige ge volgen hebben voor de baby. Kortom: er zijn genoeg redenen om te stoppen met roken. Vooral als u zich realiseert dat de risico's van gezondheidsschade direct ver minderen als u stopt met roken! De voordelen van stoppen Stoppen met roken levert al direct veel voordelen op. In onderzoek is ex-rokers, die zes weken waren ge stopt, gevraagd naar de voordelen van het stoppen met roken. De volgende zaken werden genoemd: - meer zelfrespect, een trots gevoel - lekkerder voelen - meer lucht krijgen/hebben - fitter voelen, vooral 's ochtends - niet meer hoesten - lichamelijk meer presteren - betere smaak en reuk - gezondere huidskleur - stem krijgt weer natuurlijke klank - warmere handen en voeten Stoppen met roken via Internet? INTERNETPAGINA: www.stivoro.nl Er zijn allerlei vormen van ondersteuning mogelijk. We zetten de belangrijkste en meest gebruikte hulpmiddelen voor u op een rij. We noemen enkele manieren voor een goede aanpak en de middelen om de ontwenningsverschijnselen en rookbehoefte te bestrijden. Advies van uw huisarts De meeste huisartsen beschikken inmiddels over een speciaal voor de huisartsenpraktijk ontwikkelde stopmethode. Stoppen-met-rokencursus Onder begeleiding van een des kundige volgt u gedurende een aantal weken een ontwenningscur sus met lotgenoten, waarvan een stimulerende werking uitgaat. De stoppen-met-rokencursussen wor den georganiseerd door Thuiszorg en GGD'en. Veel ziektekostenver zekeraars vergoeden een deel van de cursuskosten. U kunt adressen verkrijgen via de informatielijn 0900-9390 en de in ternetpagina www.stivoro.nl. Advies op maat U kunt een op uw persoonlijke si tuatie afgestemd stoppen-met- roken advies laten maken. U belt Want als u per 1 januari 2000 stopt met roken kunt u gratis gebruik maken van telefonische begeleiding. Een persoonlijke coach ondersteunt u dan een maand lang. Bel dus snel! 0900-9390 (kies 4 dan 1) Even voorstellen (Stichting Volksgezondheid en Roken) Stivoro werd op 24 december 1974 in Den Haag opgericht. Dit was een initiatief van drie organisaties: de Nederlandse Kanker-bestrijding/Koningin Wilhelminafonds, het Astma Fonds en de Nederlandse Hartstichting. Tijdens de millennium-actie stop pen met roken wordt in aansluiting op het televisieprogramma 'Dat kan ik ook!' (RTL4) een speciale stoppen-met-rokencursus uitge zonden op RTL5. De cursus 'Stoppen met roken 2000' bestaat uit 6 afleveringen, die op donderdagavond om 22.30 uur uitgezonden worden. In de eer ste twee afleveringen staat de mo- 'Stoppen met roken 2000 tivatie om te stoppen en de voor bereiding op het stoppen centraal Deze afleveringen worden in de cember uitgezonden (23 decembe en-30 december). De resterende afleveringen worden in januari uit gezonden en zijn bedoeld om u t ondersteunen bij het volhoudei van het stoppen. De laatste uitzen ding is op 27 januari 2000. Bij di cursus hoort een cursusboek. In di boek wordt alle informatie uit di televisiecursus nog eens helde weergegeven. U kunt dit cursus boek rechtstreeks bestellen v 0900-9390. 1 0900-9390 (20 cpm) en kiest voor advies op maat. Telefonische begeleiding Telefonische begeleiding is bedoeld voor rokers die op korte termijn wil len stoppen en hierbij persoonlijk ondersteund willen worden. Telefo nische begeleiding houdt in dat u een persoonlijke deskundige toege wezen krijgt die een aantal telefoon gesprekken met u voert. Stoppen-met- rokenbrochure De brochure behandelt in vijf delen de belangrijkste elementen van het stoppen met roken en is bedoeld om rokers stapsgewijs te informeren. Allen Carr Deze methode bestaat zowel uit een boek als een groepssessie, die op drie plaatsen in Nederland wordt gegeven. Voor meer informatie: Amsterdam (020-4654665), Rotterdam (010-2440709) en Soestduinen (035-6029458). Nicotinevervangende middelen Middelen als nicotinekauwgom, -pleisters, -inhaler en -tablet kun nen helpen om na het stoppen minder last te hebben van ontwen ningsverschijnselen en zin in roken. Deze middelen zijn bij dro gist en apotheek verkrijgbaar. uoed Bupropion Voor de stopper met een motivatie biedt Zyban TM de nw gelijkheid om de ontwenningsvet schijnselen en de behoefte om t roken te verminderen. Ook won de motivatie om te (blijven) sto] pen ondersteund. De behandeling bestaat uit tablel ten Zyban TM met als belangrijk ste bestanddeel bupropion en eil ondersteuningsprogramma. Zybaj TM is alleen verkrijgbaar op voel schrift van de (huis)arts. Voor meer informatie: 0800 - 235 99 22 (alle dagen J 9.00 uur tot 24.00 uur). (Stoppen met) roken Je zou ten vo aan te bedenl ziektev heid, i medisc dat nie onds o de ov geheel bedrijv de tot; gen mi collect Gever Dat ge als er, t ten ziji menser wie ee hoevee komt h terug, f 'ectanti willen s Ron Brandsteder trapt de recordpo ging atom zoveel mogelijk mensen te motiveren om te stoppen met roken in het RTL 4-programma 'Dat kan ik ook'. Dit programma wordt gepresen teerd door Aniko van Santen en wordt elke zondagavond uitgezonden tussen 20.00 en 20:30 uur. De slotshow waarin het record wordt bekendgemaakt, wordt uitgezonden op zondag 26 december (20.00 tot 21.00 uur). Ron Brandsteder zelf zag al eerder het nut in van stoppen met roken. Hij hing zijn tabak in november 1998 aan de wilgen, (foto: NOB-foto) NEDERLANDSE lïAMVFRRFCTfilintNR [/Hartstichting

Hart van Holland | 1999 | | pagina 14