Wat brengt de erstman dit jaar? TICHTING INDERHULP OEMENIË Hart van Holland/22 december 1999 pagina 23 Het is erg koud buiten. De verwarming staat lekker hoog. Na dagen van uit gebreide boodschappen en voorbereiding, komen heerlijke geuren uit de keuken. Moeder slooft zich uit, het is immers de laatste kerstmis van deze eeuw. De kamer wordt prachtig verlicht door de kaarsen en de lampjes in de kerstboom. De kinderen spelen nog wat rond de kerstboom. Een beetje voorzichtig, want vandaag hebben ze hun nieuwe kleren aan. De Glühwein en andere lekkernijen komen op tafel. Gezellig, straks komt er nog meer familie. Vader vraagt of iedereen bij elkaar wil komen zitten. Het is een mooi moment terug te denken aan het gezang van gisteravond in de kerk en gezamenlijk mijmeren ze weg agar de kerstgedachte. Terwijl zich dit afspeelt, horen zij heel in de verte een geluid. Ze kijken elkaar vragend aan. Het geluid wordt steeds harder. Opeens herkennen ze een kin derstem van een klein meisje dat heel hard om haar moeder huilt. Ze spreekt geen Nederlands, maar als ze moeite doen, kunnen ze haar wel verstaan. Waarom huilt dit kind zo hartverscheurend? Ze is op zoek naar haar moeder, die vanochtend vroeg is vertrokken om een beetje eten bij elkaar te zoeken. Moeder heeft gedroomd dat ze in een keuken met een tafel en een fornuis een heerlijk kerstdiner aan het koken was, maar de kast is al een tijdje leeg. Alleen al de herinnering aan deze droom was voor haar genoeg om haar gezin achter te laten en te proberen of ze vandaag iets van deze droom zou kunnen verwezenlijken. Vol energie stapt ze de barre koude in. Ze doet haar uiterste best maar het wil niet goed lukken. Na een paar uur zijn haar voeten en handen bijna bevroren. Ze wil naar huis. Nou ja huis, terug naar waar ze woont. Ze doet moeite niet te hui len, weg droom! Als ze thuis komt vindt ze haar kleine meisje huilend bij de deur. Ze moet heel nodig plassen, maar mama is er niet om haar in de vrieskou naar buiten te dragen en te helpen haar behoefte te doen. Als ze door haar moeder is getroost gaan ze samen naar bin nen waar papa ziek op bed ligt. Hij is al een hele tijd werkloos, er is bijna geen werk. Daardoor hebben ze nauwelijks geld om eten te kopen. Papa is heel lief, als er eten is dan geeft hij dat graag aan zijn kinderen. Samen met haar broertjes en zusjes kruipen ze bij papa op bed, lekker wafm. Dan horen ze een geluid bij de deur. Wie is nu die vreemde meneer met een lange, warme jas aan? Hij zet een doos neer met allemaal eten. Mama roept iedereen erbij en samen ontdekken ze allerlei lekkernijen in de doos, zoals aard appelen, brood, melk en nog veel meer. De meneer kijkt naar deze familie en is tevreden. Nee hoor, ik ben geen Kerstman. Ik ben een man uit Nederland, waar iedereen geld heeft om eten te kopen. Ik heb uitgerekend wat hier een goed avond maal kost en heb met een aantal vrienden een advertentie in de plaatselijke krant gezet met een noodkreet om jullie te helpen. Voor maar 25 gulden heb ik voor jullie voor beide kerstdagen eten gekocht en heb gevraagd of er nog meer mensen in Nederland mijn voorbeeld willen volgen. i -*•- - Wordt nu zonder enige verplichting begunstigde van de S.K.R. Wij vragen van u een minimale gift van f 25,- maar meer mag natuurlijk ook. Dan maakt u ons blij, maar nog veel belangrijker: wij maken met z'n allen veel gezinnen in Roemenië gelukkig. Doen dus, dit is onze kreet om hulp. Wij, en de kinderen in Roemenië, wachten in spanning af!!. Uw gift kunt u overmaken op Postbank 88113 of Rabobank 3750.74.600 onder vermelding van 'nieuwe begunstiger'. Kort verhaal door de Stichting Kinderhulp Roemenië, exact 10 jaar na de revolutie. Nee, de kerstman bestaat natuurlijk niet, maar deze ellende wel. Daarom is er de Stichting Kinderhulp Roemenië, een non-profit organisatie uit Moerkapelle, die uitsluitend met vrijwilligers werkt. Zij doet al jaren haar best de allerarm sten in Roemenië te helpen een menswaardig bestaan te geven. Het is toch te gek dat anno 2000 op zo'n 2000 kilometer afstand van Neder-land mensen onder deze omstandigheden moeten leven! Wij blijven ons met man en macht inzetten voor een beter bestaan van deze mensen. Gelukkig kerstfeest! P.S. Het kan zijn dat bovenstaande tekst schokkende elementen bevat. Wij willen u erop wijzen dat wij u nog veel meer schokkende feiten kunnen noemen. Als u weet dat een gezin van 6 tot 8 personen leeft in een huis van 5x5 meter, met daarin twee bedden, waartussen op de grond, bestaande uit aangestampte aarde, mensen op een enkele deken slapen. Zij moeten koken in dezelfde ruimte en hebben geen WC. Hoe koud het ook is, zij moeten buiten boven een gat hun behoefte doen. Dat er geen geld is voor eten, laat staan voor medicijnen. Dan kunt u toch niet meer doen dan nu besluiten onze stichting te steunen. We hebben uitgerekend dat wij voor f 25,- gulden een gezin van vier personen met de kerstdagen een eenvoudige maaltijd kunnen voorzetten, voor f 35,- voorzien wij een gezin een jaar lang van basismedicijnen en voor f 50,- verzorgen wij twee weken basisvoeding voor een gezin van vier personen.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 23