fKerstdecoratie (uit eigen tuin Fusie Woonpartners Midden- Holland en Woningcorporatie De Samenwerking afgerond Vertrouwd maar ook veilig over de drempel Tarieven Schieland stijgen 4 tot 5% Vrijwilligers voor een goed contact Hart van Holland/22 december 1999 pagina 29 W Stekeligheden Bedrijfsongelukje Blauwe prins en prinses Alternatief voor buxus Motie over kwijtschelding Keurmerkinstituut waarschuwt tegen "onveilige" romantische trends Waarschuwingen Adviezen De gezelligste dagen van het jaar zijn onlosmakelijk verbonden aan de Plant van de Maand december de hulst (Ilex aquifoli- um). De taaie takken met sterk wintergroen blad en vele dikke rode bessen pronken in elk tradi tioneel kerststuk. Gelukkig bewijst hulst zich ook de overige dagen van het jaar als een veelzij dige en dankbare plant. Het harde hout van de hulst is onder meer terug te vinden in de duurdere meubelen. Ook stelen voor gereedschap zijn vaak van hulsthout. Tevens wordt het blad van een aantal soorten gebruikt voor de bereiding van thee. Maar bovenal pronkt de plant in de tuin als boom, struik of haag. De Plant van de Maand is om precies te zijn: "Ilex aquifolium" J.C. van Tol. Juist die J.C. van Tol is ideaal voor de particuliere tuin. De hulst kent namelijk vrouwelijke en mannelijke planten. Alleen de vrouwelijke dragen bessen. Maar dat doen ze alleen maar wanneer ze worden bestoven door een in de buurt staande mannelijke hulst. Daarom zou u normaal gesproken altijd minstens twee hulsten moe ten aanschaffen om in ieder geval één plant te hebben .die bessen draagt. "J.C. van Tol" lost dat pro bleem voor u op. Die zorgt zelf voor de bestuiving. Talrijke oranje rode bessen zijn het resultaat. Hulst heet officieel Ilex. De volledi ge naam van Plant van de Maand luidt zoals gezegd: Ilex aquifolium "J.C. van Tol". De soortnaam aqui folium betekent letterlijk stekelig blad; iets dat behoorlijk aansluit bij de werkelijkheid. Alle hulsten die Ilex aquifolium heten,hebben dus stekelige bladen. Helemaal waar is dat niet; juist "J.C. van Tol" vormt zo'n uitzondering. "J.C. van Tol" is de zogenoemde cultivar- naam. Het opvallende van deze cultivar is dat hiervan de bladeren juist niet zo prikken. Met die wetenschappelijke naam Ilex aqui folium "J.C. van Tol" weet de tuin- specialist in binnen- en buitenland precies om welke plant het gaat. Die naamgeving is internationaal. Behalve dat deze cultivar goed bes draagt, is het ook een goede groei er. Door zijn hoogte van 8 m is deze hulst goed te gebruiken als kleine boom. Tijdens de teelt van de eerder genoemde J.C. van Tol is ooit een soort groeifout opgetreden waarbij bij één plant bont blad ontstond. Daar is toen verder mee gekweekt. Toen de kwe ker van de goede kwa liteit van deze bonte plant overtuigd was, is die onder de naam "Gol den van Tol" op de markt gebracht. De bla deren zijn regelmatig goudgeel gerand. De hoogte van deze grote struik is circa 4 m. Over hét algemeen blijven de bonte soorten iets klei ner dan de groene soor ten zoals bij de "Mada me Briot" met geelgerande bladeren en de witbonte "Argen- teomarginata". Veel bonte soorten zijn daar om niet geschikt om op te kweken tot boom. Wel een goede bonte Boomvorm is de krachtig groeiende Ilex aquifoli um "Aurea Marginata". Ilex aquifo lium "Bacciflava" valt op door de kleur van de bessen. Die zijn hel dergeel. Bij Ilex aquifolium verder nog aandacht voor de "Pyramida- lis". Die wordt ook zo'n 8 m hoog en krijgt bladeren met vrij weinig stekels. Alleen is de groeivorm van deze cultivar kegelvormig; van daar de naam "Pyramidalis". Het verhaal met de mannelijke en vrouwelijke hulst keert terug in de naamgeving bij ilex x meserveae "Blue Prince" en "Blue Princess". Ilex meserveae is vergelijkbaar met de Ilex aquifolium, maar ken merkt zich door de blauwige bla deren en de bijzonder dikke don kerrode bessen. Een "Blue Princess" in de tuin zal haar naam zeker waardig maken door de rijke besdracht, en het aparte blad. Niet elke hulst is wintergroen. Ilex ver- ticillata is een leuke uitzondering in de hulstfamilie. In de zon of half schaduw dragen de tot bijna zwar te takken overvloedig veel felrode bessen. Deze tot 3 m hoge struik sluit het groeiseizoen af met gele tot rode hefstkleuren. Door de overvloedige besdracht is het een gewaardeerde snijheester voor de bloemsierkunst. De takken zijn zeer lang houdbaar op de vaas. Dat is maar goed ook want de tak ken moeten worden geknipt, voor dat de vogels de bessen hebben ontdekt. Ilex crenata is een mooi alternatief voor Buxus. Deze hulst is namelijk kleinbladig (zonder stekels), wintergroen en fijnvertakt. Deze plant heeft verder als voordeel dat hij vrij snel groeit. Dat betekent aan de andere kant wel iets meer snoeien. Ilex crenata draagt deco ratieve zwarte besjes. Net zoals alle hulsten verlangt deze plant een plekje op een humeuze, vocht- houdende grond. Wat schaduw levert geen problemen op. Op het balkon of op het terras zal tenslot te de Ilex Crenata "Golden Gem" niet misstaan. Het is een plantje van maximaal 50 cm hoog met ge- lgroene blaadjes. Echt, het is een juweeltje. Woonpartners Midden-Holland en Woningcorporatie De Samenwerking zijn een organisatorische fusie overeengekomen. De diverse noodzakelijke akten zijn inmiddels bij de notaris gepasseerd. In mei van dit jaar ondertekenden Woonpartners Midden-Holland en Woningcorporatie De Samenwerking een intentie-overeenkomst tot fusie.-In de aansluitende periode werden de mogelijkheden van een fusie vanuit volkshuisvestelijke, organisatorische en financiële overwegingen grondig onderzocht. Dit onderzoek leverde de overtuiging op dat door fusie een nieuwe levensvatbare organisatie in de regio Midden-Holland ontstaat. Hoewel de beide organisaties pas vanaf 1 januari 2000 als eenheid naar bui ten toe zullen optreden onder de naam Woonpartners Midden-Holland, is met onmiddellijke ingang het bestuur en de directie van de gefuseerde organisatie in handen gelegd van de heer R.J. Mascijji. De nieuwe organisa- a'? een RaaH van Toezicht bestaande uit mevrouw M.J.C. Suijker-van Alten en de heren C.G. van der Berg, J. Boersma, J.L. Lenards, S. Nijessen, J.J.L. Staal en W. Waterreus. Twee leden van de nieuwe Raad van Toezicht zijn op voordracht van de huurdersorganisaties HWZM en WBHS benoemd. Het bestuur en de Raad van Commissarissen van Woningcorporatie De jamenwerking zijn inmiddels teruggetreden. Dit geldt ook voor de interim- directeur bij deze organisatie, de heer S.Ch.R Maassen en het interim-hoofd Woningbeheer, de heer D.J.C.M. Arntz. De nieuwe organisatie beheert ruimn 7500 huurwoningen en overige eenhe den in de gemeenten Gouda, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle. woonpartners Midden-Holland heeft voorts toelating in de gemeente Mo- rdrecht. In de nieuwe organisatie werken ruim 70 medewerkers. De dienstverlening aan de huurders wordt verzorgd vanuit drie vestigingen in de gemeente uouda, Waddinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle. Alle back-office acti efeiten worden verzorgd vanuit het hoofdkantoor aan de Coenecoop 6 in waddinxveen. Dit betreft alle beleidsmatige en financiële zaken, alsmede de voorbereiding en uitvoering van de van nieuwbouw en planmatig onder- Regio - Het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap van Schie land heeft de belastingtarieven voor het jaar 2000 vastgesteld. Voor de huishoudens in Schielands gebied gaan de tarieven met gemiddeld 4 a 5% omhoog. Daar staat tegenover dat de tarieven voor agrariërs en glastuinbouwbedrijven in 2000 enigszins worden verlaagd. Een gezin, dat woont in een huurhuis en uit méér dan één persoon bestaat, wordt volgend jaar door Schieland aangeslagen voor een totaalbedrag van ƒ346,- dat is ƒ12,- meer dan in 1999. Het grootste deel van Schie lands belastingen wordt betaald aan verontreinigingsheffing (ƒ294,-). Deze heffing wordt ondermeer benut voor het zuiveren van afval water. De tariefverhogingen worden onder meer veroorzaakt door kostenstij gingen voor de uitvoering van de waterschapstaken die Schieland heeft. De opbrengsten van de belastingen worden besteed aan de zorg voor de waterkeringen, de waterkwantiteit en de waterkwa liteit. De kosten die hiermee zijn gemoeid worden door het water schap omgeslagen over de verschil lende groepen belastingbetalers zoals de inwoners van Schieland, de eigenaren van woningen en gebou wen, de eigenaren van glastuin bouwbedrijven, de eigenaren van ongebouwde stukken grond(agrari- ërs) en de bedrijven. Bij de behandeling van de begroting en de voorgestelde tarieven voor 2000 werd een motie ingediend wa- rin werd aangedrongen de kwijt scheldingsnorm voor Schielands belastingen opnieuw te bezien en zo mogelijk te verruimen van 95% naar 100%. Het bestuur van Schieland zal over een verhoging naar 100% in juni aanstaande definitief beslissen. Daarbij zullen de gevolgen van een dergelijke maatregel voor de belastigtarieven worden betrokken. Ook nu is het overigens al zo dat bepaald? inwoners van Schieland de kwijtschelding van de belastingaan slagen van Schieland kunnen krij gen. Als belangrijke voorwaarde hiervoor geldt thans dat het netto besteedbaar inkomen van de aan vrager gelijk is of lager is dan 95% van het bijstandsinkomen. Ingezonden Regio - 'Vrijwilligers aan huis' zijn mensen die houden van een goed contact, die graag met andere men sen omgaan. Je kan daarvoor natu- rlijk naar een café gaan, maar je kan ook iemand thuis opzoeken. Bijvoor beeld iemand die er zelf moeilijk uit kan. Die daardoor meer moeite heeft om betrokken te blijven met alles wat er buiten gebeurt. Als je als mens volop in het leven staat, heb je veel te bieden aan een ander die dat niet (meer) kan vanwege een ziekte of handicap. Een zieke of gehandi capte heeft zelf vaak veel meege maakt en daarom de nodige levens ervaring. Dat kan de basis zijn voor een warm contact. Tijd en rust voor een goed gesprek, samen een wandeling maken, een spelletje doen of de krant voorlezen, is niet alleen prettig voor de ander, maar ook voor jezelf. Vrijwilliger ben je daarom óók voor jezelf. Het gaat in de eerste plaats om wat je er zelf uit wilt halen. Iemand die ernstig ziek of gehandi capt is, heeft vaak een partner of familielid die voor hem zorgt. Die zorg kan heel zwaar zijn, soms te zwaar. Een vrijwilliger die af en toe langs komt, zelf plezier heeft in deze bezoeken en oog heeft voor de zware zorg van die ander, kan een hele waardevolle bijdrage leveren in deze situatie. Zonder daarbij zelf de zorg op de schouders te hoeven nemen, want een vrijwilliger is een vrijwilliger, die bepaalt zelf hoever hij of zij wil gaan. Om dit contact te ondersteunen worden de vrijwilli gers door de Thuishulpcentrale geschoold en begeleid. Als vrijwilli ger bepaal je uiteraard zelf hoe vaak en wanneer je ingezet wordt en wat je wel en niet wilt doen. Vrijwilligers die van kinderen hou den, die het leuk vinden een stukje verzorging over te nemen maar ook kunnen genieten van 's avonds enke le uren voor zichzelf, met een boek op de bank of voor de tv, worden ingezet bij gezinnen met een gehan dicapt kind. De ouders kunnen zo af en toe eens even uit, om weer nieu we energie op te doen, wetende dat hun kind in vertrouwde handen is. Mensen die houden van een goed contact en graag een uitdaging aan gaan, kunnen voor meer informatie terecht bij de Vierstroom Thuishulp centrale: 0182-594623. Op werkda gen bereikbaar van 9.00 - 13.00 uur. Buiten die tijd kan men ook een berichtje bij de Zorglijn achterlaten: 0182-594500. Het lijkt erop dat veel Nederlanders het jaar 2000 thuis zullen begroeten. Vol vertrouwen en zonder zich veel zorgen te maken. Maar wel met ouderwetse hang naar romantiek. Kaarsen en waxinelichtjes zijn hele maal terug. Zelfs de elektrische lichtjes in de boom wankelen. Een van de nieuwe trends is échte kaar sen in de boom. Romantisch en toch een beetje bevreesd voor de millen- niumbrug willen we vertrouwd over de drempel. Het Keurmerkinstituut wil zorgen dat we niet alleen vertrouwd maar ook veilig het jaar 2000 in kunnen gaan. Vandaar een aantal adviezen, beginnend met waarschuwingen. Kaarsen in de kerstboom, zeker met brandbare versiering in de buurt, is gevaarlijk. Niet doen dus! De kans op brand is groot en dit soort branden is moeilijk zelf te blussen. Het gebruik van waxinelichtjes als sfeerverlichting kan gevaar met zich meebrengen. Waxinelichtjes zijn eigenlijk bedoeld als theelichtjes, en dienen dus vooral om iets te verwar men. Sommige sfeerlichthouders kunnen niet goed tegen die hitte. En bij een beetje afgesloten houders kan de hitte zelfs zo hoog oplopen dat die kunnen springen of dat er een brandje ontstaat. Laat de kaarsen nooit zonder toe zicht branden! Blijf er bij. Gebruik geen brandbare kande laars en zet kaarsen niet te dicht bij brandbare materialen zoals gordijnen, kerststukjes e.d. Vermijd tocht of warme luchtstroom. Lange pitten kunnen roet veroorzaken: houd de pit kort, ca. 1 cm. Houd voldoende afstand tussen de kaarsen: de onderlinge afstand zou bij voorkeur minstens 10 cm moeten zijn. De emmer zand of water in de hoek is niet meer van deze tijd. In iedere huishouding zou eigenlijk een brandblusser en een rookmelder aanwezig moeten zijn. Dat is niet alleen verstandig als u kaarsen brandt, maar kan ook de schade van een keukenbrandje beperkt houden. Bij kaarsen met het keurmerk "Goedgekeurd Keurmerkinstituut" staat informatie over veilig gebruik van kaarsen en waxinelichtjes op de verpakking. Dat is één van de keu ringseisen. De andere eisen hebben onder meer betrekking op kwaliteit, samenstelling, brandgedrag, verpak king en ook op aankoopinformatie. Als bij een goedgekeurde kaars dus staat dat het aantal branduren negen uur is, dan is dat ook onder zocht en "waar" bevonden. Maar wees gewaarschuwd: een kaars op de tocht brand een stuk minder lang! Meer informatie over kaarsen vindt u op de website www.keurmerk.nl. Met "Goedgekeurd Keurmerkinsti tuut" weet u zeker dat het goed gaat. Wat er ook gebeurt.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 29