Verzameling legerspullen trekt veel kijkers Koker gaat zaterdag de grond in Actie Kerkbalans van start Tentoonstellingen in de bibliotheek Dierenmishandeling in Zevenhuizen 4 Opruiming in de Wereldwinkel Molenhuisnieuws Vrouwen van nu Kindertheater speelt "Pietje Bell"! DE STAND VAN ZAKEN DE STAND VAN ZAKEN Tentoonstelling Oudheidkamer Vrouwen van nu pagina 8 Hart van Holland/12 januari 2000 Rotaryclub Nieuwerkerk aan den IJssel Honderden "Groeten aan het nageslacht" Houtdraaien, van ambacht tot kunst Tomatenkweker Wim van der Heide, directeur/eigenaar van W. van der Heide B.V., gevestigd in Nieuwerkerk aan den IJssel, is tij dens de nieuwjaarsreceptie van Kamer van Koophandel in de Goudse Schouwburg, uitgeroepen tot winnaar van de Onderne mersprijs Midden-Holland 1999. Door Svlvia van Doornen Moerkapelle - In dorpshuis Op Moer was van woensdag 5 tot en met vrijdag 7 januari de grote ver zameling legerspullen te zien van de elfjarige Nico Karens. Nico's grote passie voor de Landmacht begon ooit met een camouflage-pet die hij op 2-jarige leeftijd van zijn broer kreeg. Inmiddels is hij in bezit van onder andere complete legeroutfits - sommigen zijn zelfs nog van voor de Tweede Wereld oorlog verschillende onderschei dingen en emblemen en een aantal bijzondere voorwerpen zoals een veldtelefoon, diverse oude gasmas kers, de huls van een antitankwa pen en een legerkist die gebruikt is tijdens de Eerste Wereldoorlog. Gewoonlijk staan deze attributen thuis in zijn kamer uitgestald en sieren heel wat zaken daar de wan den en het plafond. Onlangs werd Nico echter de mogelijkheid gebo den één en ander ten toon te stel len in 'Op Moer'. Vorige week was het zover; op de tafels in het dorpshuis lag zo'n be- tje de hele verzameling uitgestald en in totaal kwamen zo'n 200 mensen even een kijkje nemen. Nico vond al die belangstelling fantastisch en was helemaal verrast toen op donder dagavond opperwachtmeester instructeur en beroepenvoorlichter de heer M.M. van het Hoofd van de Banenwinkel in Rotterdam, een bezoek aan zijn tentoonstelling bracht. Nico is apetrots en vertelt glunderend: "Die meneer had niet gedacht dat ik echt zoveel spullen van de Landmacht heb. Hij heeft zelfs een aantal rangonderschei dingstekens voor me meegebracht. Daar ben ik heel blij mee, vooral omdat daar normaal gesproken heel moeilijk aan te komen is!" Zevenhuizen - Medio januari gaat traditioneel de actie kerkbalans van start. In deze actie van de gezamenlijke kerken wordt een appèl op de gemeente leden gedaan om hun bijdrage te bepalen voor het plaatselijke kerkenwerk. Omdat de kerk geen subsidies of andersoortige bijdragen ontvangt moeten de kosten door de gemeenteleden worden opgebracht. De Hervormde Gemeente van Zevenhuizen werkt met een begroting van ruim ƒ400.000 voor het realiseren van de kerkelijke taken binnen de gemeente. Naast de kerkdiensten valt hieronder ook het organiseren van clubwerk voor jonge- ren en bejaardenzorg. Een belangrijk element is ook het beheer van de ker kelijke gebouwen. Het onderhouden en in stand houden van de Hervormde Dorpskerk is een belangrijk aandachtsgebied. Dit monument uit 1527 is gezichtsbepalend voor Zevenhuizen. Van wie niet rechtstreeks als lid van de Hervormde Gemeente wordt benaderd, zijn bijdragen voor het kerken- werk of het instandhouden van het plaatselijke monument van harte wel kom op girorekening 34585 ten name van Hervormde Gemeente Zevenhui zen. Zevenhuizen - Tot en met zaterdag 15 januari is het mogelijk, tijdens-de openingstijden van de bibliotheek, de tentoonstelling over de geschie denis van het dorp Zevenhuizen te bekijken. Deze tentoonstelling werd door de Stichting Oud Zevenhuizen- Moerkapelle samengesteld. In de afgelopen 50 jaar heeft het vak houtdraaien een grote omslag door gemaakt van gerichte ambacht tot kunst. Dat wil zeggen dat vroeger houtdraaien gebruikt werd voor het vervaardigen van gebruiksvoorwer pen, zowel voor de houtindustrie onder andere wielen, trapbalusters als voor huishoudelijk gebruik onder andere borden, kommen, schalen en ook speelgoed. Inmiddels zijn hobbyisten, geïnspi reerd door enkele nog actieve ambachtelijke houtdraaiers, zich gaan toeleggen op deze vorm van vrijetijdsbesteding met opmerke lijke resultaten. De Gouwe Groep, onderdeel van de Landelijke Hout draaiers Vereniging Radius maakt dankbaar gebruik van de mogelijk heid om enkele voorbeelden van de houtdraaikunst in de openbare bibliotheek te laten zien. De tentoonstelling wordt op zater dag 22 januari om ca. 9.30 uur geo pend en zal tot en met zaterdag 19 februari tijdens openingstijden te bezichtigen zijn. Voor nadere infor matie kunt u, bij voorkeur 's avonds, telefonisch contact met de vereniging opnemen; 0182-372195 of 0180-633540. Koudekerk - Op zaterdag 15 januari kan men in de Oudheidkamer aan de Dorpsstraat 55a de tentoonstelling "Naar de overkant" bezichtigen. Van oudsher is het dorp Koudekerk nauw verbonden met de rivier. De route van de trekschuit van Leiden naar Utrecht ging via dit dorp. Omdat de bebouwing hier ter plaat se zeer kort op de rivier stond werd het jaagpad onderbroken. Bij Boere- schouw ging met over naar de Hazerswoudse kant om verderop bij Prinseschouw het jaagpad te vervol gen. Behalve deze officiële overzet veren was er eeuwenlang een veer waar nu de Koudekerkse brug is.over veren, bruggen en niet te ver geten brugwachters gaat deze ten toonstelling. Ook de tijdelijke pon djes zijn niet vergeten. Tevens wordt een videofilm vertoond over de reparatie en renovatie van de Kou dekerkse brug in 1998. De tentoon stelling is te bezoeken tot en met april 2000 elke eerste en derde zaterdag van de maand. Ook liggen de fotoboeken met prentmateriaal uit Koudekerk klaar voor geïnteres seerden. Voor meer informatie: 071- 3412944 of 071-3413740. Nieuwerkerk aan den IJssel - De Nieuwerkerkse millenniumkoker, gevuld met enkele honderden "Groe ten aan het nageslacht", wordt zaterdagochtend in de buurt van de Waterdrager begraven. Dat gebeurt onder toeziend oog van burgeme- ster A.F. Bonthuis van Nieuwerkerk aan den IJssel en de eerste burgers van Moordrecht en Zevenhuizen - Moerkapelle. Ook andere leden van het Comité van Aanbeveling zullen hierbij aanwezig zijn. Pas over hon derd jaar zullen de brieven van de inwoners van Nieuwerkerk, Moord recht en Zevenhuizen - gericht tot hun nageslacht - worden gelezen. De gemeente Nieuwerkerk heeft zelf ook een brief verstuurd, met daarin het verzoek om in het jaar 2100 een expositie van de kaarten te organise ren. De feestelijke gebeurtenis wordt opgeluisterd door DKV en begint om elf uur precies. De plek, aan de voet van de dijk van de Ringvaart, zal in de komende weken worden opge sierd met een gedenkteken uit Bel gisch graniet. De Rotaryclub van Nieuwerkerk /Zevenhuizen verwacht dat haar kaartenactie een kleine tienduizend gulden heeft opgeleverd. Dat geld is bestemd voor de bouw van het bijna-thuis-huis IJSSEL THUIS in Nieuwerkerk aan den IJssel. De club Ingezonden Zevenhuizen - Donderdag 6 januari jongstleden heeft iemand onze kat zodanig mishandeld, dat deze zondagavond 9 januari aan zijn verwon dingen is bezweken. Dit is gebeurd in de omgeving Kratonlaan-hoek Wilgenlaan-Fazant; daar liep onze kat altijd rondom het huis. Graag willen wij weten of er mensen zijn die iets gehoord of gezien hebben. Wij vinden dat er iets moet geBeuren om zulke verschrikke lijke gebeurtenissen uit te bannen! Fam. A. Eikelenboom, Kratonlaan 152 - Zevenhuizen. Benthuizen - Op 12 januari komt mevrouw W. van Leeuwen van de vereniging "Vrienden van Blijdorp" aan de hand van dia's vertellen over dierentuin Blijdorp. De dierentuin heeft de Tweede Wereldoorlog over leeft en is daarna uitgegroeid tot een prachtig bedrijf. De avond is georganiseerd door het eendagsbe- stuur en vindt plaats in dorpshuis "De Tas". De zaal gaat open om 19.30 uur. Niet-leden betalen 7,50. Voor meer informatie: 3313238. kon de afgelopen weken enkele hon derden kaarten verspreiden onder de bevolking van de drie gemeenten en de hoogste klassen van de basis scholen. Al deze kaarten gaan in de koker de grond in. In de komende periode zullen de namen van alle deelnemers in het Kanaal en het Hart van Holland worden gepubli ceerd. Een totaalstand kan pas later worden gegeven omdat deze week nog duidelijk moet worden hoeveel kinderen de kans hebben gegrepen een bericht aan hun nakomelingen te sturen. Los hiervan kunnen parti culieren nog tot zaterdagochtendi kort voor elf uur hun kaarten inleve ren. Dat kan tegen betaling van 251 gulden per kaart. Op de scholen zijnl ze deze week al opgehaald. Sponso- ring door drie bedrijven uit de regio maakte het mogelijk dat de kinderen hun boodschap gratis kunnen ver zenden. Met het begraven van de koker komt vooralsnog een einde aan de actie van Rotary ten behoeve van het 1JSSELTHUIS. Voorzitter Bram Huibers van de Rotaryclub verwacht dat de actie in totaal een bedrag van bijna 125.000 gulden zal opbrengen. Hij zei dit op de Nieuw jaarsbijeenkomst van de club. Op dit moment staat de teller op ruim 110.000 gulden, maar nog niet al het geld is binnen. Zevenhuizen - Wereldwinkel Zevenhuizen-Moerkapelle staat als vanouds op de vertrouwde plek op het Dorpsplein in Zevenhuizen, elke zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op 15 januari gaat de opruiming van start. Verschillende artikelen zijn aantrekkelijk geprijsd. De prijsverlagingen gaan niet ten koste van de producenten. Zij hebben hun eerlijke prijs reeds ontvangen. Ln dat houdt in: Rechtstreekse inkoop bij organisaties van producenten, waarbij de pait ners voldoen aan minimumvoorwaarden betreffende arbeidsomstandighe den, scholingsmogelijkheden voor kinderen, zeggenschap in de organisatie Een gegarandeerde minimumprijs, waarbij de werkelijke productiekosten worden gedekt. Deze minimumprijs blijft ook gegarandeerd als de wereld marktprijs veel lager is. Een toeslag op de wereldmarktprijs. Dit stelt kleine producenten in staat hun achterstand in te halen. Voorfinanciering. Door dit krediet kunnen de organisaties hun leden direct uitbetalen, zodat zij niet door geldgebrek gedwongen worden zaken te doen met tussenhandelaren, die meestal veel minder betalen. Langdurige handelsrelaties bieden zekerheid over afname en dus over het inkomen. Benthuizen - Op vrijdagmiddag 14 januari om 16.00 uur wordt in Hel Molenhuis" de tentoonstelling "Horeca in Benthuizen geopend. De Historil sche Kring Benthuizen wil met deze tentoonstelling herinneringen oproei pen aan Herberg "De Zwaan" die meer dan twee eeuwen geleden werf gevestigd in het dorp. De herberg, later café De Zwaan, vervulde een centra le plaats in het dorp en de omgeving. De tweede horecagelegenheid die ir het dorp werd gevestigd, was de snackbar van Jac. Bregman, later "La Cosi geheten. Veel foto's zullen het geheel opluisteren. De tentoonstelling is te 1 zien tot en met de maand april 2000. Het Molenhuis is die dag geopend to 1 17.30 uur en vervolgens op alle zaterdagmiddagen van 13.30 uur tot 17.011 uur, op andere dagen volgens afspraak. Benthuizen - Op 12 januari komt mevrouw W. van Leeuwen van de vereni ging "Vrienden van Blijdorp" aan de hand van dia s vertellen over dieren tuin Blijdorp. De dierentuin heeft de Tweede Wereldoorlog overleeft en is daarna uitgegroeid tot een prachtig bedrijf. De avond is georganiseerd dooi het eendagsbestuur en vindt plaats in dorpshuis "De Tas". De zaal gaal open om 19.30 uur. Niet-leden betalen ƒ7,50. Inlichtingen over het program ma bij mevrouw R. Köper, telefoon 3313238. Zevenhuizen - Op zaterdag 15 januari wordt in dorpshuis Swanla door kindertheater "De Wip" de voorstelling "Pietje Bell en de zwarte hand" opgevoerd voor kin deren van 5 tot en met 12 jaar. De voorstelling begint om 14.00 uur en de speelduur is 60 minuten. Pietje Bell is jarig en dat moet gevierd worden. Daarom orga niseert hij het grootste konink lijke hof-buurtcircus dat ooit rond getoerd heeft, maar tijdens het afschieten van een levende kanons kogel breekt er brand uit.... Pietje Bell en zijn vriendje Wimpie van Dorp slaan op de vlucht en verstop pen zich op een boot. Een sprankelende voorstelling gebaseerd op een aantal Pietje Bell boeken. Op een speelse manier zal kindertheater De Wip de sfeer van toen doen herleven. Een voorstel ling met veel spanning, ontroering en humor. Deze voorstelling wordt gegeven in het kader van het 25-jarig bestaan van de Zeven Muzen en is daarom gratis toegankelijk. Wel moet er een toegangskaart gehaald worden om de voorstelling bij te wonen. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek (Dorpsstraat 87) en boekhandel Van Delft (Dorpsstraat 124) beide in Zevenhuizen. Contact persoon is Conny Smal, telefoon J 0180-633863 (degenen die in Moer kapelle wonen of anderszins niet in de gelegenheid zijn kaartjes te P halen kunnen bij haar reserveren)

Hart van Holland | 2000 | | pagina 8