Vrouwen op het internet Koninginnedag in Boskoop Paasconcert Martin Mans in St. Janskerk Schaakkampioenschap wordt spannend Workshop Gouden Eeuw Oranjetocht 2000 Wat een kunst Toi Toi presenteert 'oud toneelstuk' in nieuw jasje Hart van Holland/19 april 2000 Door Svlvia van rim Waddinxveen - Na de 31ste ronde van de onderlinge competitie op WSV is het verschil tussen de koplo pers afgenomen tot 19 punten. Nu haalt men als koploper bij een over winning meestal ongeveer 90 punten en bij een gelijk spel half zo veel: een enkele averechtse uitslag kan dus de verhouding wijzigen. Hans van Woudenberg had de witte stuk ken tegen de ster van het derde, Ton Kuiper. Hans liep hem met een ener giek gevoerde koningsaanval onder de voet. In een gereserveerd eel van de zaal speelde zich de bekerfinale af tussen Barthold Jansen en Ronald Dannis. Ditmaal gebruikten beide spelers vrij veel tijd voor het opbou wen van de stelling, waar Barthold kennelijk het best in slaagde: hij ver wierf roem. Zij naam zal op een plaatje aan de voet van de beker gegrift worden! Wim Hennink pakte Peter de Louw energiek aan: hij offerde al vroeg twee stukken tegen een toren. Hoe wel dat afgeraden wordt, kreeg hij toch overheersend spel en haalde het punt binnen. Eduard Philpse had tegen Jan van der Born de witte stukken, maar wist tegen deze bekwame schaker niet aan een over wicht te komen: Eduard heeft nu het grootste aantal gelijke spellen van de gehele club. Hennie de Roodt deed goede zaken tegen Arie Kardol. Joël de Roodt raakte al vlot een stuk kwijt tegen Jan Kraaijesteijn, maar zette zijn tanden in de partij en haal de achtereenvolgens twee pionnen terug. Die verloor hij weer, maar Jan was kennlijk niet goed bij de les en liet de partij in remise verloren. Een tijdnooddrama-voltrok zich laat op de avond tussen Frido Ritter en Jaap van Sandijk. Frido had in een toreneindspel twee pionnen meer en stond gewonnen, maar kreeg de zaak net niet op tijd voor elkaar: twee zetten voor het mat ging hij door de klok. Remise dus. Ton van Nieukerke gaf tot verbazing van een paar omstanders een toreneindspei tegen Bert van der Knaap op. Enig analyseren leverde op, dat de stand inderdaad voor Bert gewonnen was. Kees Alblas gaf vroeg in de partij een stuk weg aan Arie Versluis en kreeg geen kans om zich te hervat ten. Gerard Torenbeek handhaafde zich netjes met een gelijk spel tegen Adriaan van der Starre. Henk Stam kreeg niet genoeg verzet en Jan Muit en haalde een vol punt binnen. Albert Prins en Jaap Smit duelleer den voor de derde maal. In een iets mindere stelling stak Jaap de brand er in. Albert vond de enige zet en kreeg steeds meer greep en in tijd nood een gewonnen spel. Tjeerd Wiersma was heel tevreden met een overwonning, waarmee hij de opmarks van Dirk van Offeren in de war stuurde. Wim van Os kwam door het secure spel van Laurens Ellers niet heen. Hermans Smits kamp en Nico Danis deden hun best, maar kwmamen ook op een gleijk spel. Rest nog te vermelden, dat een week eerder het derde de beslissen de wedstrijd tegen Berkel dik verlo ren heeft en degradeert naar de vier de klasse. Stand aan kop: 1. Van Woudenberg; 2. Jansen; 3. R. Dannis; 4. H. de Roodt; 5. W. Hennink; 6. de Louw; 7. Philipse; 8. Kuiper; 9. Van der Born; 10. Kardol. Boskoop - De woorden uit de cybertaai 'internet', 'apenstaartje' en 'megabyte'! voor de vrouwen - en de enkele mannen - die op dinsdag 11 april of woensdaj1 april de oriëntatiecursus Internet volgden, niet langer abracadabra. De oriëntatie agen vonden plaats in de bibliotheek. Initiatief hiervoor werd genomen dot openbare bibliotheken in samenwerking met het weekblad Libelle, die zich one de titel 'Internet Apenstaartje Megabyte' willen concentreren op vrouwen en ii net. Vrouwen behoren tot de snelst stijgende groep Internetgebruikers, maar aanki nis van het medium ontbreekt het bij deze groep nogal eens. Dit bleek een ja geleden uit Amerikaans onderzoek. Omdat het internet vrouwen veel genj biedt, zoals het vanuit huis regelen van correspondentie met familie en vrienden via mail, het bestellen van boeken, muziek, kleding en dergelijke en het zoeken van ink] matie over bijvoorbeeld gezondheid en opvoeding, zullen vrouwen die het i eenmaal ontdekt hebben, nooit meer zonder willen. Volgens de initiatiefnemersv het project 'Internet Apenstaartje Megabyte' betekent internet behalve gemak,# samen met je kind aan de slag met de schat aan informatie die het internet te biede heeft. Op veel scholen wordt inmiddels.gewerkt met multimediale lesmethodes.! veel ouders is dit laatste al reden genoeg óm zich ook in het internet te verdiepen. Tijdens de oriëntatiedagen in de Boskoopse bibliotheek gingen de cursisten na a korte introductie direct zelf op het internet. Er werd allereerst een site bezocht i behendigheidsoefeningen voor het gebruik van de muis. Wie dit onder de knielt surfte aan de hand van een achttal opdrachten naar verschillende sites om te ontda ken hoe onder andere de reisplanner van de NS, de campinggids van de ANWB enet zoekmachine werkt. Ten slotte werden er e-mailtjes naar elkaar verstuurd. Boskoop - Om 8.00 uur start op zaterdag 29 april de viering van Koninginne dag met het luiden van de klok vanaf alle kerken. Daarna volgt een dag vol activiteiten, te weten: 9.00-13.00 uur: Vanaf het Praathuis aan de Bosweg kan gestart worden voor en 60 of 90 kilometer lange fietstocht. Om 9.15 uur is de aubade o het Raadhuisplein; de aubade staat in het teken van "Sport en het EK 2000". De muziekverenigingen Harmonie Con cordia, Harmonie Excelsior, Scoutingband De Schouw en "De Uitblazers" verlenen muzikale medewerking. 10.00-14.00 uur: Vanaf het Praathuis aan de Bosweg kan gestart worden voor een fietstocht van 20 of 40 kilometer. De tochten zijn geheel uitgepijld. Om 10.00 uur zijn op het terrein bij connexxion wedstrijden op minimoto- ren. 10.00-15.00 uur: Darten in de kantine van Floreant. 10.00-13.00 uur: Vrijmarkt bij het Praathuis. 10.30 uur: koffieconcert in de Rozenburcht, m.m.v. de Paradise Big-band. 11.00-16.00 uur: Kinderenspelen bij connexxion met o.a. midgetgolf. 11.00 uur: opening oud hollandse spelen op het eerste veld bij Floreant. 11.00 uur: Concert Excelsior; omgeving Praathuis. 11.30 uur: demonstratie line^Jance bij connexxion. Gouda - Op maandag 24 april, tweede paasdag, geeft organist Martin Mans een orgelconcert in de St. Janskerk in Gouda. Hij brengt een unieke improvi satie ten gehore over de meest bekende Bachwerken voor orgel. Na de pauze volgen improvisaties over geestelijke liederen. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt ƒ10,- voor volwassenen ƒ7,50 voor 65+ en slechts ƒ5,- voor kinderen onder de 12 jaar. .Boskoop - De Stichting Boskoop Creatief start binnenkort met de workshop kunstgeschiedenis "De Glorie van de Gouden Eeuw". Hierin wordt een over zicht gegeven van de Nederland se 17e eeuwse kunst. De work shop bestaat uit een avond theorie op maandag 8 mei, en een excursie op zaterdag 13 mei naar het Rijksmuseum in Amsterdam. De lesavond is in het Praathuis van 20.00 tot 22.00 uur en wordt gegeven door Lid- wien van Grieken. De kosten bedragen ƒ30,-, exclusief reis- en entreekosten voor de excursie. Opgeven kan bij Loes Vermeer, telefoon (0172) 215319. Inschrijf formulieren zijn ook in de Bos koopse bibliotheek verkrijgbaar. Waddinxveen - Als alle jaren organi seert ToerClub Avanti de oranje- tocht op zaterdag 29 april. De afstanden zijn 20, 40, 60 of 90 kilo meter. Alleen de 20 en 40 kilometer zijn volledig uitgepijld. Start en finish zijn in het Praathuis aan de Bosweg 2 in Boskoop (Snijdelwijk). Starttijden zijn voor de 20 en 40 km. tussen 10.00 en 14.00 uur, de 60 km. tussen 9.00 en 13.00 uur en de 90 tussen 9.00 en 12.00 uur. De kosten voor deelname zijn voor kinderen tot en met 12 jaar 1,- en voor vol wassenen ƒ3,-. Wie een herinnering wil (deze staat dit jaar in het teken van het jaar 2000) betaalt jVi extra en voor de kinderen ƒ2,50 NTFU-leden kunnen tegen adoj nistratiekosten rijden. De volgende activiteiten vanuit b Praathuis zijn: 13 mei Landelijk) Fietsdag, ongeveer 30 km; 26-29 juni AvondFietsVierDaajs| van Boskoop ongeveer 30 km. Verder iedere woensdagavond vaj 19.00- 21.00 uur een tocht van2' 30 km. en iedere donderdagochteiii van 10.00 - 14.00 35 a 45 km. P kosten bedragen ƒ!,-. Boskoop - Op woensdag 26 april organiseert de KBO, afdeling Boskoop» themamiddag over "Wat een Kunst" door de heer B. Verweij. Zowel Ir uit het verre verleden als hedendaagse kunst kan men bewonderen. Hc wat, dat blijft nog een verrassing, ledereen is welkom. Aanvang 14.30u? aan de A.P. van Neslaan. Door Karin Jongkind Waddinxveen - Drie dagen achtereen waren de spelers van toneelvereniging Toi Toi te vinden in hun 'Zoldert!» ter' aan de Kanaalweg. Dit had alles te maken met de jaarlijkse uitvoering, die op 14, 15 en 16 april plaatsvond ver voor deze data waren de voorstellingen uitverkocht. Dit jaar was gekozen voor een bewerking van het st 'Dora Kremer' van Herman Heijermans. Dit klassieke stuk uit 1886 werd onder leiding van regisseuse NelieGe' sen in een modern jasje gestoken, zodat een vergelijking tussen het jaar 1900 en 2000 gemaakt kon worden. Ni de leden van Toi Toi (René Roza, Yvonn Krijnberg, Gerben Nieuwland, Bert Klijn, Karen van der Sterren, Henkkj ken, Kitty Schrever, Peter Cirk, Dorothée Beens, Johan de Vries, Peter Cirk en Mieke Bruining) waren er gastrol voor Ton Krijnberg (voorzitter Goudse Komedie) en Johan Roest. Herman Heijermans schreef het toneelstuk in 1886. In 1893 ging het als eerste opgevoerde toneelstuk van auteur in Rotterdam in première. In het toneelstuk werd voornamelijk een weergave gegeven van het leven en door het ontbreken van actie kreeg het stuk al snel het predikaat 'oubol lig'. Voor de uit voering van Toi Toi werd er druk aan het toneel stuk gesleuteld. De vergelijking tussen het jaar 1900 en het jaar 2000 werd gemaakt door de verschillende leefstijlen uit die tijden weer te geven, van een moderne cam ping, compleet met trainingspak ken en kratten bier tot een huis kamer van een 'deftige heren boer' van rond de vorige eeuwwis seling. De moraal van het verhaal was dat de men sen in principe niet veel veran derd zijn én niet zo veel van elkaar verschillen. Het publiek en de spelers van Toi Toi toonden zich na afloop uiterst tevreden over de voorstellingen.

Hart van Holland | 2000 | | pagina 14