r\ 1U CJ} \yt. H rr WORDT 'AASFEEST GEVIERD IN ANDERE WHHHBH P5SEN EEN FEEST VAN NIEUW LEVEN MEUBEL- EN AUTOSHOWS I# vV-'A- i PAA5ONT0ITT EN PAA£8RUNCH Hart van Holland/19 april 2000 pagina 15 ui' y t - .A De viering van het Paasfeest vindt zijn oorsprong in het Christelijk geloof. Voor vele gelovigen is Pasen, waarin de opstanding van Jezus wordt gevierd zelfs het grootste feest van het jaar. Het Paasfeest is eigenlijk een soort ontlading: het feest betekent namelijk de afsluiting van 'de Veertig dagentijd', een periode van nadenken, inkeer en bezinning. Deze Veertigdagentijd begint op de woensdag na carnaval (Aswoensdag). Tijdens deze veertigdagentijd proberen mensen bewust toe te leven naar het Paasfeest. Het getal veertig is trouwens niet willekeurig geko- zen: in de Bijbel is verschillende keren sprake van dit getal en ook de vie ring van Hemelvaartsdag begint veertig dagen na Pasen. PA$£N/ DETTJD VAN VOORTAAR EN LAMMETJES Anno 2000 kennen veel mensen de achterliggende betekenis van de viering van het Paasfeest niet. Uit enquêtes is gebleken dat circa vijftig procent van de Nederlanders niet weet wat er met Pasen nu eigenlijk wordt gevierd. De kerk en ook scholen proberen de mensen op eigentijdse wijze bewust te maken van de christelijke betekenis van Pasen. Voor velen heeft Pasen, naast de religieuze beleving, ook een heel andere betekenis. Onderzoeken tonen aan dat veel mensen het Paasfeest associëren met het voorjaar, traditie getrouw de tijd van lammetjes en jonge eendjes. De zomertijd maakt de lentedagen langer én lichter dan de koude, korte winterdagen, waardoor veel mensen zich prettig voelen in deze tijd van het jaar. Het is dé periode om te gaan genieten van tal van buitenactiviteiten. De lente biedt weer ruimschoots mogelijkheden voor buitenrecreatie en buitensporten. De zwembaden maken zich op voor het zomersei zoen, waarin de buitenbaden weer volop in de aandacht staan van zowel kinderen als volwassenen. Op de tennisbanen slaan sportieve- lingen weer een balletje en het aantal joggers en skaters neemt met mooi weer flink toe. Campings en vakantieparken openen hun deuren om hun gasten ook dit jaar te verwelkomen voor een gezellig buiten seizoen. In verband met de vakantiespreiding van de schooljeugd zijn de vakantieperiodes over een lange tijd uitgestrekt. Op veel scholen begint met Pasen een tweeweekse vakantie en veel mensen maken tegenwoordig van de gelegenheid gebruik om in deze 'Paas-mei-vakantie' er daadwerkelijk op uit te trekken. Op de kinderboerderijen en in de dierentui nen zijn veel jonge dieren te bewonderen, die aan aan dacht ongetwijfeld niets te kort zullen komen. Het voorjaar is ook voor velen weer een moment van ver nieuwing, bijvoorbeeld van kleding of inrichting van het huis. De meubelzaken voorzien al jaren in deze^ behoefte, door op Tweede Paasdag hun deu ren te openen. Auto- of motorendealers hebben deze markt ook ont-' dekt en volgen de afgelopen tien jaar deze trend meer en meer. PASEN, EEN FEEST VIN GEZELLIG BIJ ELKAAR ZIJN Het Paasfeest kent zijn eigen tradities waar het eten en drinken betreft. De viering van Pasen is in ons land onlosmakelijk verbonden met eieren, lamsvlees en voorjaarsgroenten zoals asperges. Eieren staan boven aan het lijstje met de Paasboodschappen. Pasen is traditiege trouw ook het feest van gezelligheid en samen dingen ondernemen. Daarbij hoort natuurlijk een goede start van de dag. Om die reden ligt het accent van het feest niet zozeer op het diner maar op het ontbijt of de brunch. Vlak voor of na de brunch ligt het hoogtepunt van de dag voor de kinderen: zij zoeken in de tuin of in huis naar de door de Paas haas verstopte chocolade-eitjes. Lekker snoepen is nu eenmaal ook een onderdeel van de Pastraditie! Een feestelijk gedekte tafel verhoogt natuurlijk de feestvreugde. De speciale paassfeer komt snel op tafel als er bosjes narcissen of fresia's op tafel staan. Eierdopjes in de vorm van een kip of kuiken met daarin zelfbeschilderde eieren benadrukken het Paasgevoel. Bij het ontbijt of de brunch horen naast de jus d'orange ook andere vruchtensappen op tafel: bijvoorbeeld een Mango- of Kiwidrank, die je doen bruisen van energie. Speciaal voor alle kleine (en grote!) kinderen zijn de laatste jaren de Paasbroodjes in een vorm van een haasje erg in trek. Met een gaatje in zijn buik dat opge vuld wordt met kleine kwartel- of henneneitjes is deze paashaas al snel dé blikvanger op tafel. De brunch wordt gecompleteerd i met warm stokbrood of ciabattabrood- jes, croissantjes en diverse soorten beleg. Hiervoor kunnen bijvoorbeeld in flinterdunne plakjes gesneden zalmfilet, eiersalade met bieslook en diverse verschillende soorten ham gebruikt worden. Bij de aanblik van deze feestelijke tafel krijgt iedere huis- of tafelgenoot vast en zeker een lach op het gezicht! A Paastraditie gaat ver terug in de tijd. Maar het Paasfeest wordt ook in veel andere landen gevierd. Ieder land of volk heeft daarbij zijn eigen gewoonten en tradities. Het Joodse Paasfeest, de Pesach, is een feest dat staat in het teken van bevrijding en hoop. Tijdens dit feest herdenken de Joden de uittocht uit Pgypte naar het beloofde land Israël en staat de vertelling van dit verhaal centraal. Men eet daarbij een speciale maaltijd, de Sedermaaltijd. Tijdens de paas dagen lopen honderden mensen in Jeruzalem de route die Jezus liep op Goede Vrijdag, op weg naar zijn kruisiging. 'n Rusland viert men al eeuwen lang de 'Pashka'. Dit Russische Paasfeest is ouder dan het Christendom. Hier staat met name het lekkere eten centraal. Op Paasfeesttafel staan Kaviaar, 'Koelitsj' (Russische koekjes) en 'Pascha', een dessert. Eieren verven is in Rusland een echte kunst en een eeuwenoude Russi sche traditie. Met Pasen geeft men elkaar geverfde Baboeschka-eieren (een ei met daarin een kleiner ei en daarin een nog kleiner ei). 'n Verenigde Staten kent men niet een echt traditioneel Paasfeest. Immers Amerika is een smeltkroes van culturen. Toch is er één activiteit tijdens de Paas- Qa')en die nagenoeg in heel Amerika wordt georganiseerd: de 'Easter Parade' (Paasoptocht). In New York, op Fifth Avenue, vindt ieder jaar één van de meest bekende optochten plaats. Heel chique of buitenissig gekleed vormen duizenden mensen een langgerekte optocht. Door Karin Jongkind AA. il

Hart van Holland | 2000 | | pagina 15