(a 55 jaar wordt het opnieuw gebakken )p Molenpad in het Groene Hart van Holland QEmR ïïïïal IWiy ^J| Website voor moeders Een uniek Hodgkin-boek Geen Mantelzorgcafé op 21 april Manege Reigersburgh viert 25 jarig jubileum met grootse show Een beroerte zet de wereld op z'n kop E smaak van Bevrijdingsbrood feuwe kleurrijke toeristische pngids verschenen Molenviergangen 1 v - mpl 1st Overzichtskaartje en routes Hart van Holland/19 april 2000 pagina 31 l de week tussen Koninginnedag l Bevrijdingsdag (tussen 29 april 15 mei) wordt herdacht dat 55 L geleden Operation Manna Erd gehouden. De Nederlandse kkers zullen in die periode het |Md nabakken' dat tegen het [nde van de Tweede Wereldoor- de bevolking van de hongers- verloste. Het witte tarwe- .rod heet Bevrijdingsbrood. Het jordt gebakken naar een speciaal cept. Roomboter en suiker zijn tee belangrijke ingrediënten. Het ood wordt afgewerkt met een in ggebloem gestrooide afbeelding in een historisch vliegtuig. Er zijn 700 bakkers benaderd om aan de Ivrijdingsactie deel te nemen. Tat maakt het Bevrijdings- brood zo bijzonder? Veel mensen die de bevrijding |bben meegemaakt en het witte- destijds aten, spreken nog frsch over de smaak van dit iod. Het brood was zacht, mals en it zoetig. Op de vraag aan mensen b leeftijd wat het lekkerste was dat i ooit aten, antwoorden ze vaak: fat was het brood dat we kregen i de geallieerden." Overigens is |ei een misverstand dat er vlak lor de bevrijding broden werden jdropt. Nog steeds beweren men- i dat ze hebben gezien hoe het Iweedse wittebrood" aan para- iutes werd afgeworpen. Maar het lren zakken Canadese en Ameri- inse tarwe die werden afgewor- |tr door vliegtuigen. Daarvan bak- de bakkers het witte webrood. Het Zweedse witte- iod, dat eerder per schip werd Ingevoerd, had in het begin van N5 al voor enige verlichting fzorgd. J Hans Onderwater, schrijver van lim tien boeken over de voedsel- [oppings en de Tweede Wereldoor- |g. noteerde uit de mond van men- die de operatie hadden ïgemaakt veelvuldig uitspraken fer de smaak. "Die week kregen we 't het eerste wittebrood van het «I dat de eerste of tweede dag gedropt was. (,..)Mijn God, het was zo heerlijk. We sneden het in heel kleine stukjes en kauwden heel lang zaam," luidt een van de notities. Volgens smaakdes- kundige dr. ir. Bob Cramwinckel is het wel degelijk moge lijk dat mensen zich de smaak van ruim vijftig jaar geleden herinne ren. "Nee, dat is geen kwestie van idealiseren. Het komt niet alleen maar door de ple zierige associatie met de bevrijding. We zijn heel goed in staat om smaken te onthouden. Ook bij geuren werkt dat. Bijvoor beeld de geur van je lagere school. Je kunt soms iets rui ken dat die herin nering ineens bij je wakker maakt. Ik kan mij voorstellen dat het verse brood dat na de lange periode van honger werd gegeten een onvergetelijke indruk maakte. Zeker als het oom mooi spierwit, mals en wat zoetig wittebrood gaat. Het mondgevoel speelt dus ook een rol. Want zacht en wat zoetig associ eer je met verwennerij", legt Cram winckel uit. De actie met het Bevrijdingsbrood zal op 29 april, exact 55 jaar na data, worden ingeluid met een dropping boven Vlaardingen. Een formatie van 21 historische vliegtuigen zal aan het begin van de middag het Nederlandse luchtruim binnenvlie gen. Dat zijn er weliswaar minder Een beroemde ansichtkaart die na de voedseldrop- pings circuleerde. Ze toont de 'Adelaars van Genade die met manden brood over een typisch Nederlands landschap vliegen. De kaart is een hommage aan de RAF, de Britse luchtmacht. dan de honderden die gedurende 5.200 vluchten tussen 29 april en 8 mei 1945 meer dan 11.000 ton voed sel dropten. Eén van de toestellen, een Hercules Cl30, zal zich uit de formatie losmaken en vanaf geringe hoogte vijfduizend bevrijdings broodjes droppen op een terrein in Vlaardingen. Mogelijk dan ook boven andere steden droppings worden uitgevoerd. In diverse Nederlandse steden zullen bakkers aanhaken bij de actie door het spe ciale Bevrijdingsbrood gedurende die week te bakken. (fags is een nieuwe toeristische pengids met de titel "Op Molen- pHn het Groene Hart van Holland" pschenen van drs. Hans Ouweneel Furieus/journalist en gewezen [Willig molenaar. Mede dankzij bewerking van regionale horeca- wrijven is een kleurrijke en prakti- i §'ds samengesteld waarin alle Mesterende molens in het Groene f var" Holland op boeiende wijze poord en beeld worden gebracht. 1 het totale Nederlandse molen- j van ruim duizend stuks p de meeste (210) in de provin- uid-Holland. Ongeveer een vijf- .|?rvan 's in het Groene Hart van lm!?! Hec°ncentreerd. Deze LI ,nmerkt zich door een rijke tast in aan molentypen. B P°ldermolens zijn er ook lit ri,i.enm°'ens bewaard gebleven. 1 J cuHuurbezit staat centraal ongenoemde 68 pagina's tel- u 'colour A5-formaat molen- gids die voor een breed publiek geschreven is. Van alle nog bestaan de molens worden in het kort de boüwwijze, historie, bijzonderhe den, versieringen en bezoekersinfor matie beschreven. Tevens is van elke molen, waarvan de meeste in de zeilen staan, een nog niet eerder gepubliceerde kleurenfoto geplaatst. Kortom, een compleet en actueel molenoverzicht. >v ff? ff ^1 1 JÉ-1 In hoofdstuk 1 wordt in het kort de waterstaatsgeschiedenis in het Groene Hart behandeld aan de hemd van de organisatie van de waterbe heersing en de overgang van wind- naar mechanische bemaling in de verschillende polders, in hoofdstuk 2 worden de 11 polder- en korenmo lens in de Krimpener- en Lopiker- waard in woord en beeld gebracht. Verreweg de meeste bezoekers trek ken de molenviergangen van Zeven huizen en Aarlanderveen, die in hoofdstuk 3 en 4 worden behandeld. Ook de overige in de streek verspreide molens zijn zeker de moeite waard om te bezoeken. De meeste liggen schitterend aan het water en bieden volop mogelijkheden om van de natuur te genieten, een stukje cultuurhistorie te erva ren en kennis te maken met de windbemaling die eeuwenlang is toe gepast om overtollig polderwater te lozen of koren te malen voor de bakkers en boeren. In hoofdstuk 5 en 6 komen achtereenvol gens de molens tussen Bodegraven en Woer den en de molens van Hazerswoude en Zoe- terwoude aan bod. In hoofdstuk 7 wordt aan de hand van sche matische molenafbeel dingen nader ingegaan op de werking van een polder- en korenmolen. Tot slot wordt in hoofd stuk 8 een elftal toeristische fiets routes langs de molens in de streek beschreven. Tevens wordt een aan tal tips voor wandel- en kanoroutes gegeven voor een tochtje langs de molens in het Groene Hart. Op het overzichtskaartje kan men alle beschreven en genummerde molens in het Groene Hart terugvinden. Ook dé toeristische en culinaire tips van de in de gids opgenomen horecabe drijven - hotels, restaurants, (eet)cafés en campings - zijn zeker de moeite waard. Deze zullen de lezer zeker aanmoedigen om zelf op molenpad te gaan. "Op Molenpad in het Groene Hart van Holland" is een uitgave van Hanova Media Productions ISBN 90- 804193-4-6) en verkrijgbaar bij de regionale VW kantoren, boekhandels en horecabedrijven met een A4-raam- poster van de cover. De molengids is tevens bij de uitgever te verkrijgen door overmaking van f18,- (inclusief porto- en verpakkingskosten) op post giro 6966832 ten name van Hanova Media Productions te Noordhoek met vermelding 'Molens GH'. Vrijdag 14 april startte Ma.nl, de nieuwste special interest website over en voor moe ders. Vervolgens staat Ma.nl dagen lang in het teken van moederdag. Op basis van der tig interessegebieden krijgen moeders uitgebreide informa tie over de meest uiteenlopen de onderwerpen. Verder kun nen moeders op Ma.nl hun eigen mening verkondigen over diverse zaken. Voor meer informatie over de mogelijkheden van Ma.nl bel 010-2457034 of e-mail naar info@internetadres.nl. Jaarlijks krijgen in Nederland onge veer 30.000 mensen een beroerte. Éénderde overlijdt hieraan. Degenen die overleven, kampen vaak hun leven lang met ernstige gevolgen. De achtste Nationale Hersenweek (23- 30 april) staat daarom in het teken van: beroerte. De gevolgen van een beroerte zijn verschillend, maar vaak ingrijpend. Er kunnen spraak- en taalproblemen ontstaan, concentratiestoornissen, geheugenproblemen, verlammingen en veranderingen in de persoonlijk heid. Revalidatie helpt soms, maar vaak zal iemand moeten leren leven met blijvende beperkingen. Ook voor naasten, zoals de partner, kin deren, vrienden en collega's, kan een beroerte grote gevolgen heb ben. Vooral het omgaan met de ver anderingen in emoties en gedrag is moeilijk. Daarom is het motto van de achtste Nationale Hersenweek (23 tot 30 april 2000): "Een beroerte zet uw wereld op z'n kop". Dit jaar houdt de Hersenstichting Nederland ter ondersteuning van de Hersenweek, samen met het Natio naal Fonds Geestelijke Volksgezond heid (NFGV), de vierde Nationale Collecte "Hersenziekten en Psychi sche Ziekten". Met de collecteop brengst (en de giften op giro 860) wordt wetenschappelijk onderzoek en voorlichting gefinancierd op het gebied van hersenen en hersenaan- doeningen, waaronder beroerte. De NCRV zendt maandag 1 mei over beroerte de documentaire Aange raakt uit 22.50 uur). Rond de Nationale Hersenweek wijdt Socute- ra enkele uitzendingen aan dit onderwerp. Er is een uniek boek verschenen voor patiënten met de ziekte van Hodgkin of een non-Hodgkinlym- foom én voor mensen in hun omge ving. Het boek heet "De erfenis van Thomas Hodgkin, diagnose, behan deling en gevolgen van lymfeklier kanker". De auteur is Jeroen Terlin- gen (1943), ex-patiënt, oud-redacteur van het weekblad Vrij Nederland en thans schrijver en docent aan de Hogeschool voor Journalistiek. Waarom is het boek zo bijzonder? Lymfeklierkanker is een van de vor men van kanker die dankzij de ont wikkeling van de medische weten schap heel vaak te genezen is. De ervaringen die kankerpatiënten opdoen veranderen hen als mens. In het boek vertellen vele patiënten en ex-patiënten openharig over wat ze hebben meegemaakt. Nauwgezet wordt ingegaan op het onderscheid tussen de verschillende soorten lymfeklierkanker, hun specifieke behandeling, beenmergtransplanta tie, de gevolgen van de behandeling op korte en langere termijn, ver moeidheid en onvruchtbaarheid, sociaal-psychologische gevolgen, lotgenotencontact enzovoort. Ook partners, ouders en kinderen komen aan het woord over hun specifieke problematiek. In het boek zijn praktische adviezen opgenomen om de bijwerkingen van de behandeling te doorstaan en over de omgang met huisarts en specialist. Een uitgebreide verkla rende woordenlijst en een litera tuuroverzicht completeren het boek. Het boek kan worden besteld bij Crager, Postbus 49, 3620 AA Breuke- len en kost ƒ19,50 plus ƒ5,- verzend kosten. Gouda - In verband met Goede Vrijdag komt het mantelzorgcafé op 21 april te vervallen. De eerstvolgende bijeenkomst van mantelzorgers is vrijdag 19 mei. Dan zal de bijeenkomst in het teken van de rechten van de mantelzor- ger staan. Elke derde vrijdag van de maand is er om 10.00 uur het Mantel zorgcafé in "La Résistance" het café bij het Verzetsmuseum aan de Turf markt in Gouda. Een gratis kopje koffie en een stroopwafel staan klaar. U ontmoet er mensen die net als u zorgen voor een ander. Het wordt georgani seerd door het Steunpunt Mantelzorg te vinden in de Thuiszorgwinkel- Meditheek aan de Boelekade 1, telefoon 0182-594658. Door Karin Heeren Waddinxveen - Met zevenentachtig ruiters en vijfendertig figuranten heeft manege Reigersburgh "Het sprookje van Reigersburgh" uitge voerd. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum hebben de leerlingen onder leiding van de instructeurs van Reigersburgh hun oefeningen ingestudeerd. Ruim veertien maanden van voorbereiding zijn aan de uit voering vooraf gegaan. De oefeningen, de muziek, de kostuums en het verhaal van het sprookje zijn door vrijwilligers van de manege bedacht en gemaakt. Vele uren werk zijn in de voorbereidingen gaan zitten; het resultaat was er dan ook naar. Een geweldige show, die het publiek van begin tot het eind boei de, werd door de ruiters en het 'grondvolk' gegeven. De figuranten waren ook allen leerlingen van manege Reigersburgh, zij hebben alleen nog onvol doende uren in het zadel doorgebracht om verantwoord mee te kunnen doen aan de dressuurproeven. Dertien dressuurproeven en een parade, een leuk verhaal en uiteraard veel hoefgetrappel. Prachtige kostuums: elfen, bloemen, vogels, ridders en jonk vrouwen. Zeer de moeite waard.

Hart van Holland | 2000 | | pagina 31