Fruit is smaakmaker voor uw siertuin Zoete bosbes in zure grond v.d. DUSSEN Vruchtdragende klimmers Bessen: vitamines aan een trosje Brochure „Bloemenlust" pagina 14 Hart van Holland/17 mei 2000 Ouderwetse rassen Houd hoogstam hoog Vruchtbomen in de tuin -J Tuincentrum- Hoveniersbedrijf Tot ziens bij T.C. Bloemenlust Hoefweg 201a 2665 LA Bieiswijk Tel. 010 - 5212367 ovenW Van der Mee Jansen voor: tuinontwerp, tuinaanleg, tuinonderhoud Dorpsstraat 134 2761 AH Zevenhuizen Telefoon: (0180)-633890 of (010)-5219083 Eetbare haag .jjniihswst/sm nn:i Vroege kruisbes Zwarte bes Vtöf UW' tlM Die neiging van de mens om alles in hokjes in te delen, is eigenlijk gek. Neem de tuin: we kennen een moestuin, een kruidentuin, een boom gaard, een siertuin en zo zijn nog wel wat andere tuinen te bedenken. Waarom zouden we niet af en toe in de siertuin een lekker appeltje mogen plukken, of ons tegoed doen aan een trosje bessen. Zelfs in de kleinste stadstuin is wel plaats voor een vruchtboom of een besheester. Het leuke van fruit in eigen tuin is dat je soorten kunt kweken die je in de supermarkt nauwelijks tegenkomt. Daar liggen Colden Delicious, lonagold en Elstar te lonken naar de gunst van de consument. Als tegen hanger kunt u in uw tuin bijvoor beeld ouderwetse rassen als 'Zijden hemdje', 'Sterappel', 'Dubbele Bellefleur' en 'Groninger Kroon' aan planten. Of denk eens aan een kwee, mispel of moerbei. Een hoofdstuk apart vormen de vruchten uit warme landen. Natuur lijk kunt u volop perzik, abrikoos, of amandel bij de groenteman of de supermarkt inslaan. Maar probeer ze zelf eens op een beschutte, zonnige plek in uw tuin te kweken. Wanneer dat lukt, is het plezier des te groter. Maar afgezien daarvan zijn deze vruchtbomen vaak een aanwinst voor de siertuin. Net als de (sier)kers zijn het Prunus-soorten. Dat wil zeg gen dat zij u in het vroege voorjaar trakteren op een heerlijke bloesem pracht. De moderne fruitteelt kenmerkt zich door zogenaamde laagstambomen. Dat is makkelijk voor de oogst. Boomgaarden met hoogstamvrucht- bomen zijn daarom nauwelijks meer te vinden. Dat is jammer, want juist die boomgaarden dragen met hun monumentale bomen bij tot een sx:. Het eten uit eigen tuin is een beetje in de vergetelheid geraakt. Waarom zou de tuinbezitter zich de moeite getroosten om appels, peren, kersen en ander fruit te kweken, terwijl dit alles in overvloed in de supermarkt of bij de groenteman ligt? De winkel kan al die producten bovendien veel vroeger aanbieden, vaak zelfs het hele jaar rond. Ook om de prijzen hoeven we het niet te doen. Daar kun je zelf niet tegen op kweken. Fruit uit eigen tuin heeft echter heel andere kwaliteiten. Het geeft name lijk veel voldoening. Daarbij komt dat veel vruchtdragende bomen en heesters een lust voor het oog zijn. Denk alleen al aan de bloesems in het voorjaar. Verder is een boom of heester vol vruchten, noten of bes sen een streling voor het oog. In het najaar laten sommige fruitgewassen zelfs een prachtige herfstkleur zien. Waar in de supermarkt de seizoenen nauwelijks meer merkbaar zijn, ver tellen de vruchtbomen en beshees ters in uw tuin precies in welk jaar getijde we leven. uniek landschapsbeeld. Verenigingen proberen daarom de laatste hoog- stamvruchtbomen voor het land schap te bewaren. Er zijn zelfs nog steeds vruchtboomkwekerijen, die ze kweken. Heeft u de ruimte, denk dan eens over de aanschaf van juist zo'n boom na. Vooral wanneer u op het platteland woont, past een hoog- stamvruchtboom vaak perfect bij de woning. Een beetje vruchtboom heeft de ruimte nodig. Is daarom de kleine stadstuin niet geschikt om fruit te kweken? Niets is minder waar. Zo zijn er appels en peren die zijn gekweekt als leibomen. Die zijn zo gesnoeid dat ze plat tegen een muur kunnen groeien. Ook bieden de tuin centra vruchtbomen in pot aan. Zet ze thuis in een wezenlijk grotere pot en u kunt er een paar jaar plezier van hebben. Verwacht geen wonderen. De appels, peren of andere vruchten die u toch kunt plukken, zijn u des te dierbaarder. Palen Wil een paal een beetje stevig staan, dan moet die minstens voor een derde in de grond staan. Voor een hekwerk van 1.20 m hoog moet u dus palen van minimaal 1.80 m hebben. Om straks de ranken van een framboos of braam te kunnen leiden, spant u tus sen de palen op regelmatige afstand van circa 20 cm gegalvaniseerde of groene, geplastificeerde draden. Wilt u gelijk al een beetje 'body' in uw tuin hebben, breng dan gevlochten gaas of kant-en-klare gaaspanelen tussen de palen aan. Aalbessen en kruisbessen rijpen het best in de volle zon. Heeft u een plekje in uw tuin met wat meer schaduw, dan komt de bosbes in aanmerking. De bosbes doet het zelfs in pot op terras of balkon. De blauwe bosbes, de rode bosbes of vossebes, de rijsbes, de Europese cranberry en de veenbes (Amerikaanse cranberry) zijn allemaal familie van elkaar. Ze hebben duidelijk één familietrek gemeen. Ze houden allemaal van 'zure' grond. De veen gronden in Nederland behoren daartoe. Willen we in de tuin 'zure' grond hebben, dan doen we vóór het planten flink wat tuinturf in het plangat. Meng die tuinturf met de omringende grond. Dat maakt een goede start voor die bessen. Houd die grond 'zuur' door elk voorjaar wat tuinturf rond de planten te strooien en die lichtjes onder te spitten. IIEJ Wekenlang snoepen Wie het een beetje uitkient kan maandenlang van zijn tuin snoepen. Neem alleen al de bessen. Van de aalbes 'lonkheer van Tets' kunt u in juli al beginnen te plukken. Zet er behalve een 'Rol an' ook een 'Roodneus' naast, dan heeft u een vroeg, middellaat en laat ras te pak ken. Een bessenoogst van weken is verzekerd. TUINPLANTENCENTRUM Albert van 't Hartweg 59-2913 LE Nieuwerkerk aan den IJssel Telefoon: 0180-314125 - Fax: 314153 De keuze in klimplanten is groot. Maar heeft u ooit gedacht aan vrucht dragende klimmers? Die zijn er name lijk ook. Een van de bekendste is wellicht de druif. U hoeft niet helemaal naar Frankrijk of Italië te reizen om van een glas wijn te genieten, terwijl u op een terras zit dat is overhuifd door wijnranken. Heeft u een pergo la, dan kunt u dat hele speciale sfeer tje ook in eigen tuin creëren. Neem daarvoor druivensoorten die in ons klimaat tot hun recht komen. Dat zijn bijvoorbeeld de witte 'Vroege van der Laan' of de blauwe 'Boskoop Clory'. De kiwi doet net als de druif aan zuidelijker streken denken. Maar ook deze uiterst smakelijke klimplant past in de Nederlandse tuin. Zet een vrouwelijke ('Hayward') en een man nelijke ('Atlas') plant bij elkaar in de buurt, dan is de kans groot dat u bin nenkort kiwi's uit eigen tuin eet. Overigens is de kiwi een van de wei nige vruchtdragers waar u absoluut een mannetje en een vrouwtje voor nodig hebt, om tot een goed, eet baar resultaat te komen. De erfscheiding is een zaak van twee partijen. U moet namelijk met uw De Malus 'Elstar' met bloesem De rode ribes heeft met zijn rosrode bloemtrosjes allang gebloeid. Met die vroege bloei geniet deze sier heester bij een breed tuinpubliek grote populariteit. In wezen is de rode ribes een zusje van de rode of witte aalbes, de zwarte bes en de kruisbes. Met hun overdadige bes- sendracht passen deze heesters uit stekend in een siertuin. Want de bessen zijn niet alleen heer lijk om op te eten, maar ook een lust voor het oog. Zelfs in pot op het ter ras of op balkon kunt u plezier bele- Witte bessen Niet alleen mensen lusten graag aal bessen, vogels ook! Toch hebben vogels hun voorkeuren. Ze hebben liever de rode dan de witte aalbessen. Heeft u geen zin in netten spannen of het nemen van andere vogelwerende maatregelen, plant gewoon 'Witte Parel' of het later oogstbare ras 'Blanka'. Rode bessen ven aan bessendragers. Neem daar voor een rode bes als de vroege 'jonkheer van Tets'. Die houdt het net als diverse andere rode aalbessen wel uit in een pot. Hoe groter die pot, hoe minder vaak u water hoeft te geven. Denk er wel aan dat wanneer de wortels uitdrogen, het snel met uw bessenstruik gedaan is. Een andere bekende bes is de kruis bes. Het is een van de vroegste bes sen die rond eind mei kunnen wor den geoogst. De halfrijpe vruchten zijn dan uitstekend geschikt voor het maken van jam of compote. Wie tot half juli wacht, krijgt de zoetste vruchten. Pas bij het plukken een beetje op uw handen. Bezeer ze niet aan de stekels. Wie in het najaar de heester flink open snoeit, heeft bij het plukken in het daaropvolgende jaar weinig last. Laat slechts een paar hoofdtakken staan; dat is voldoende. Liefhebbers van cassis zouden eigen lijk een zwarte bes in de tuin moeten hebben. Want zwartebessensap vormt immers de basis van cassis. Een volwassen struik levert al gauw 5 tot 6 kg vruchten op, die zich uitste kend laten verwerken tot sap, likeur of gelei. Goede rassen zijn 'Black Reward' en 'Öjebyn'. De josfabes is een kruising tussen onder andere een zwarte aalbes en een kruisbes. Van de 'moedersoorten' heeft deze bes alle goede eigenschappen mee gekregen. De zwarte bessen zijn opvallend groot. Daarbij komt dat de jostabes een kerngezonde bes is. buren overeenkomen wat er tussen I de twee tuinen komt. Wordt het een I hoge schutting, of een laag hek-1 werk? De voorkeur kan ook uit t naar een rij vrijuit groeiende heester-1 tjes of een compacte groene I van coniferen. Denk in dit verbandI eens aan een eetbare erfscheiding. Maak een gemengde haag van kren-1 teboompje, appelbes ('Nero' 'Serina' of 'Viking'), gele kornoelje I duindoorn ('Leikora' gecombineerc I met 'Pollmix'), sleedoorn, egelantier, j Japanse bottelroos en gewone ('Haschberg'). Een haag met c heesters heeft wel de ruimte nodig. I Voor de kleinere stadstuin is deze I oplossing dan ook niet zo geschikt I Geen nood, want met bijvoorbeeld I framboos of braam is ook uitstekend! een eetbare haag te maken. Daartoe I moet er eerst wel een eenvoudig I hekwerk komen van palen me: I draad. De ranken van de framboosof braam moeten namelijk langs draden worden geleid. Die palenI koopt u op het tuincentrum of bij de I tuinhouthandel. Daar kunt u door- f gaans ook een grondboor huren, or I de paal goed te kunnen aanbrengen, j U kunt zich voorstellen dat zo'n f niet bijzonder hoog of omvangrijkI hoeft te worden. Het is een uitste- P kend en buurvriendelijk alternatief I voor een schutting. Ook kan dezeI eetbare haag. het terras een stukjeI beslotenheid geven, of een compost-1 hoop aan het oog onttrekken. De betere tuincentra hebber voor u de brochure 'Fruit voor uw tuin' klaarliggen. Dit boek werkje staat boordevol advie zen en tips over vruchtbomer en besheesters in de particulie re tuin. Heeft uw tuincentrum de brochure niet, dan kunt r hem bestellen bij: p!an! Publicity Holland, Postbus 81 2770 AB Boskoop door het overmaken van f 3,50 op poil' banknummer 14533, o.v.v. bro chure "Fruit voor uw tuin" me duidelijke vermelding van uw naam en adres. Brochure fruit voor uw tvm l1'"

Hart van Holland | 2000 | | pagina 14