I ymaMmmt Foto's in het Hart van Holland "De lachende engel": om je vingers bij op te eten LITI E Hart van Hollanc BROUWER DE KONING 'NBRAAKBEVEIUGING! 1 BERICHTEN Hart van Holland/17 mei 2000 pagina 3 deHaij vanderWende Exclusief en in het bijzonder voor de regio Zevenhuizen-Moerkapelle Familieberichten Helena de Koning (Leens) TEL. 0182-615055 Opbaargelegenheid o.a.: UITVAARTVERZORGING grafmonumenten EN SIERURNEN Grote sortering van Modellen en steensoorten ln ome toonzaal aanwezig. Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Noordelijke Dwarsweg la te Zevenhuizen be steld worden (kosten: ƒ7,50. per foto). Foto's dienen van tevo ren betaald te worden. BEV IG JEN armsystemen vanaf ƒ1500,- incl. meldkameraansluiting en toegangscontrole-systemen ORG gecertificeerd technisch beveiligingsbedrijf eveiligingsplan AT Moerkapelle 079-5932349 Ida Vos De lachende engel \'WÈ - i Waddinxveen Moerkapelle Zevenhuizen lees verder op pagina 9 29.000 exemplaren ADVOCATEN (Afspraak op locatie mogelijk) Barbizonlaan 82 - 2908 ME Capelle aan den IJssel - Tel. 010-2204400 Na een periode van steeds afnemende krachten en moe zijn, heeft zij nu de rust gekregen waar zij op het laatst zo erg naar verlangde I in de leeftijd van 97 jaar. Uit aller naam. I Zevenhuizen, 13 mei 2000. I Zorgcentrum "De Zevenster", Kamer 304, Leliestraat 3. De crematieplechtigheid heeft plaatsgevonden op dinsdag 16 mei jl. in het crematorium Schollevaar, Burgemeester Schalijlaan 2 te Capelle aan den IJssel. UITVAARTVERZORGING Voor Zevenhuizen en Moerkapelle Met eerbied en respect IWLASLAAN 59 - 2743 CW WADDINXVEEN 1 DAG EN NACHT DIRECTE HULP BIJ OVERLIJDEN Zevenhuizen: Schoolstraat 18 Moerkapelle: Aula begraafplaats "Westhage" Ook thuis opbaren Voor een persoonlijke en stijlvolle begeleiding van uilvaarten Vooraf regelen van uw uitvaart mogelijk sedert 1962 een begrip voor de waardige uitvoering van begrafenis of crematie voor West- en Midden-Nederland. Opbaarruimten naar eigen keuze ter beschikking. Gespecialiseerd in thuisopbaring. Dag- en nacht bereikbaar onder nummer: 0182-501230 b.g.g. 502238 Meidoornstraat 37 - 2851 TR Haastrecht Speciale uitvaartverzekeringsbemiddeling - Grafmonumenten Codicil op aanvraag beschikbaar. -BlGedenktf.kf.n Spfcialist Voor ten blijvende herinnering Zegwaartseweg 4A, 2712 PM Zoetermeer Telefoon 079 - 341 62 27 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur ^rda9 van 10.00 tot 16.00 uur. Door Julia Pengirim Wat fijn, als af en toe boeken verschij nen die niet alleen prettig zijn om te lezen, maar ook een wezenlijke bij drage betekenen aan de Nederlandse (jeugd)literatuur. Zo'n boek is gewor den "De lachende engel" van Ida Vos, dat van mij onmiddellijk de Julia Pen- girim-prijs heeft gekregen, voor wat dat waard is, maar voorafgaand aan alle andere prijzen, die de schrijfster voor dit werk nog wel zal krijgen. Eerst wat kanttekeningen. "De lachen de engel" is uitgegeven in de serie 'Spannende tijden' van uitgever Leop old, bedoeld voor de wat oudere jeugd. Ik betreur dit. Jeugd? Okee. Spannende tijden? Ook goed. Maar voor het zelfde geld had dit boek ook kunnen worden uitgegeven in het genre 'literatuur algemeen'. Het probleem is, dat boekhandelaren en bibliotheken zitten opgescheept met twee strikt gescheiden afdelin gen: jeugd en volwassenen. Een vol wassene vlooit de boeken voor kinde ren (jeugd) niet uit en een kind waagt zich niet aan de planken met boeken voor volwassenen. Toon Teilegen is daar een slachtoffer van, Ida Vos nu ook. Van Tellegen weet ik, dat biblio theken uit blote armoe zijn werk maar dubbel aanschaffen, voor beide genres. Wat met Vos gaat gebeuren weet ik natuurlijk niet, maar een dub bele aanschaf lijkt me in dit geval ook op z'n plaats. De omslag van "De lachende engel" verwijst naar jeugd, de inhoud naar (wat oudere) jeugd en volwassenen.". Hoe ik "De lachende engel" ook kan aanraden - léés dit boek - toch een opmerking. Ook Ida Vos, zelfs Ida Vos, laat haar personen lachend praten. "Je bent een goede leerling", zegt Maarten op bladzijde 91 lachend. Jon gens, meisjes, dit kan nog steeds niet, ik zal er tot m'n laatste snik tegen blij ven vechten. Gooi er een lachje tegen aan, een glimlach lijkt me nog beter, maar stop zinnen als: "Ik heb een spannende tijden cadeautje voor je", lachte vader. Voor dit soort auteurs overweeg ik langza merhand lijfstraffen, die gelukkig ver boden zijn, of anders eenzame opslui ting, dus niet prettig bij elkaar, lachte ik. Voor "De lachende engel'"- die wel, dus - heeft Ida Vos haar huiswerk uit stekend gedaan. Heden en verleden zijn in dit boek tot een eenheid gesmeed die tot deze conclusie leidt: prijs je gelukkig dat we in een land wonen, waarin vrijheid van wat dan ook, geloof, gedrag, kleding, zijn gewaarborgd. Heel lijntjes herinnert Vos de lezer er aan, dat Spaanse tij den van inquisitie en brandstapel al eeuwen voorbij en vergeten zijn, maar dat Hitier nog maar 55 jaar gele den precies dezelfde kansen kreeg. En wat nog steeds voortwoekert. Ver van ons bed, gelukkig, maar vluchte lingen die naar ons land komen, kunnnen er nog steeds alles over ver tellen. Ook daar heeft dit boek mee te maken. Uitstekend vond ik ook de soms vlammende, soms ingetogen vertel trant van Vos, waarin de angst voor vervolging, angst voor haat en onbe grip bijna lijfelijk aandacht trekken. En ook heel knap: nergens een beschuldigend vingertje. "De lachende engel" begint in het jaar 1598, wanneer een kindermeisje van Portugese afkomst in Alkmaar het aan de stok krijgt met twee oer-Hol- landse keukenmeisjes die haar van hekserij verdenken. Dat duurt zo een paar hoofdstukken, tot de Portugese te water raakt en dreigt te verdrin ken. Hoe dat afloopt, bewaart Ida Vos voor later. Deze episode wordt nogal abrupt gevolgd door gebeurtenissen in 1954, waarin een roodharige jongen en zijn moeder kennis maken met een oude re man, die sterk in de jongen is geïn teresseerd. Wat ik zo knap van Ida Vos vond: de wijze waarop zij aantrekt en Iaat afstoten. De jongen wijst de oude man af, maar voelt zich ook aange trokken. Van jaartallen wil de jongen niets weten, maar als het erop aan komt, strooit hij er zelf mee. Bijzon der knap vond ik ook nog, dat geen sterveling schuld wordt aangewre ven. Die pestmeiden in de keuken kon ik, in hun gedachtengang, uitstekend volgen. Zij hebben hun gelijk, de Por tugese heeft die ook. Hoewel "De lachende engel" met nadruk gaat over de jodenvervolging door alle eeuwen heen, las ik nog meer over macht en onmacht, over angst en vrijheid van leven. Ida Vos is dit gelukt, door de meeste van haar hoofdpersonen onbewust te laten van hun her- of afkomst. Zo is hoofd persoon Laurens het hele boek door een brillende, roodharige jongen. Dat hij vioolspeelt is tot daaraantoe, zijn joodse afkomst is bijzaak. Hij wordt immers alleen om z'n rooie kop uitge scholden en dat hij viool speelt maakt het er alleen niet beter op. Want waarom niet gewoon gitaar? Dat is van alle tijden. De rode draad is deze - rooie - jongen, die het verhaal vertelt. Maar uiteinde lijk is "De lachende engel" het verhaal van een joods Portugees meisje geworden dat in Alkmaar opgroeit, verliefd wordt en daar trouwt. Gewoon, zoals meisjes verliefd wor den en trouwen. Een boek om te knuf felen. Arme Mauw Voor kinderen die maar net kunnen lezen is in de serie Spetter van Zwij- sen verschenen "Mauw mag niet mee", geschreven door Hans Tellin en passend geïllustreerd door Leo Tim- mers. Een wat vluchtig verhaal over Kim die met haar ouders naar Spanje moet en haar poes Mauw niet mag meenemen: daar wordt voor gezorgd. Op de camping krijgt Kim de verzor ging opgedrongen van Mik Mak, een poes met drie pootjes, maar dat loopt niet goed af. Het is een rotkat, voor Kim dan, al is me niet goed duidelijk geworden waarom dan wel. Gelukkig gaan vakanties snel voorbij en kan Kim gauw naar huis. Waar Mauw voor een heel bijzondere verrassing heeft gezorgd. Bestemd voor kinderen die met heimwee te maken krijgen en door dit boekje in elk geval wat steun opdoen: ze zijn niet alleen. Ida Vos: De lachende engel - uitgeverij Leopold - f29,90. Hans Tellin: Mauw mag niet mee - uitgeverij Zwijsen - 14,95. Deze boeken zijn te koop/ te bestellen bij: brunci Dorpsstraat 129 - Zevenhuizen Tel. 0180-631251 Aanhouding verdachten brandstich ting: Een 14- en een 15-jarige jongen uit Waddinxveen zijn 8 mei aange houden voor het plegen van meer dere delicten. In een kort tijdsbe stek hadden ze meerdere fietsen gestolen, bewakingscamera's ge sloopt, brandblussers meegenomen en brandjes gesticht, waaronder op zaterdag 29 april een brand in een kelderbox van een bejaardentehuis aan het Jan van Bijnenpad. Deze misdrijven kwamen aan het licht toen één van beiden uitgenodigd was naar het politiebureau te komen in verband met twee dief stallen. Beiden zijn aangehouden en in verzekering gesteld. Fietser botst tegen autoportier.Een 38-jarige vrouw uit Waddinxveen is dinsdag 9 mei naar het Groene Hart ziekenhuis gebracht nadat zij op de Kerkweg-Oost in botsing kwam met een openslaand autoportier. Rond 11.15 uur had een 70-jarige inwoner van Waddinxveen zijn auto gepar keerd in een parkeerstrook langs de Kerkweg-Oost. Hoewel hij in zijn spiegel keek, heeft hij de fietser niet opgemerkt. Bij het openen van het autoportier botste de vrouw er tegenaan en kwam ten val. Met licht letsel is zij door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Kop-staart-botsing: In Moerkapelle heeft maandag 8 mei 's ochtends rond kwart over negen op de Brede- weg een aanrijding plaatsgevonden tussen een 18-jarige jongen uit Zevenhuizen en een 46-jarige man uit Moerkapelle. Deze ontstond toen de jongen de man uit Moerkapelle wilde inhalen, maar dit niet lukte omdat laatstgenoemde te ver naar links reed over de as van de weg. Hierop probeerde hij nog te rem men, maar kon niet meer voorko men dat hij achter op de auto van de Moerkapellenaar reed. Deze beland de door de klap in een sloot. De 18- jarige liep hierbij hoofdletsel op evenals zijn passagier. Beiden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Doorrijden na ongeval: Donderdag avond 11 mei iets na 18.00 uur is een 12-jarige jongen uit Zevenhuizen op de kruising Noordelijke Dwarsweg/ Rozenstraat aangereden. De jongen kwam op zijn fiets uit de richting van de Burg. Klinkhamerweg en wilde bij de Rozenstraat linksaf. Door het uitsteken van zijn arm gaf de jongen richting aan en sloeg af. Daarbij werd hij van achteren aange reden door een groene mercedes. De jongen kwam te vallen en liep schaafwonden op. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Advertenties Anja van Bavel Redactie algemeen Silvia Markus Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur SI u i tings term ijn ad verten ties: Maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aanspra kelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2000 | | pagina 3