Eeuwenoude schoen trekt veel bezoekers De huurverhoging in 2000 6Évfi«eoj&ejc www.eitens.nl Vleermuizentocht in en om Zevenhuizen oppelklaveijassen in e Boog entdagen in Benthuizen vangelist Amsterdam Parousia oemenveiling Holland fganiseert beeldentuin ^elkom bij uw °°nspecialist ln de regio! Cl 000 Wals Zevenhuizen -C rn met Wanda Verh°eff, mt h Kan een huurder bezwaar maken tegen de huurverhoging? Kan de huurder bij ernstig achter stallig onderhoud ook huurverla- ging aanvragen? Trouwen in een J.C.B. dat is toch wel heel bijzonder Dit deden Jack v/d Kraan en Jessika de Groot op 21 juli Zij vonden dit erg leuk omdat ze alletwee 2 jaar in de spruiten gewerkt hebben Hoe bezwaar te maken? 2,5 liter Italiaans ijs Goldberg c QQ 'addinxveen - Op vrijdag 4 ugustus is er koppelklaverjassen buurtcentrum de Boog aan de .Huygenslaan 2. De aanvang is .30 uur. Zaal open om 19.30 uur. inschrijfgeld bedraagt 10.- r koppel. Het eerste kopje koffie -gratis. Iedereen is welkom. uithuizen - Op 16, 17 en 18 gustus kunnen kinderen mee op is in de grote tent op het speel- eld aan de Appelgaarde in Bent- uizen. Het thema is: "Wijs op eg Alle basisschoolkinderen 'ju welkom op deze 'tentdagen'. ijdens die evangelisatieproject, al ieder jaar plaatsvindt, worden 'i alles gedaan. Samen zingen en isteren naar een verhaal uit de Ijbel, knutselen, spelletjes doen de rest blijft nog even een rrassing. oor de kinderen die de basis- "hool achter zich hebben gelaten orden ook het een en ander geor- seerd, zoals onder andere een urvival op woensdagavond, uitge- I door de jeugdclubs. Op don- rdag speelt koffiebar De Schuil- laats de musical "Een ander ept". ledereen is welkom. "f meer informatie. Mariëtte van pt, telefoon 079-331.70.77. Zoekt u een gebruikte auto? Kijk op: J van de meer dan tienduizend 'angelisten van over de hele ld, die deze weëk de Billy Gra- onferentie "Amsterdam 2000" oeken, zal komende zondag ken in de Evangelische Ge- nte Parousia te Boskoop. De "k wordt vertaald. De dienst "t om 10.00 uur in het A.O.C. college. Inlichtingen D. Wij- telefoon 0172-231506. dwijk - Van zaterdag 5 stus tot en met zondag 27 organiseert Bloemenvei- 5 Holland een beeldentuin 'n vijftien werken van drie s!enaars worden geëxpo- 0e tentoonstelling staat in u'n van Bloemenveiling Hol- aan de Dijkzijde te Naaldwijk '.fle gehele periode (ook in de -2, voor iedereen toe- elllk. De entree is gratis. czoek is prima te combineren n bezoek aan de veiling. Dit maandag, dinsdag, woens- ien ^Jdag tussen 08.00 en ur. Tot 11.30 uur kunt u de -rtmSroute vo'gen. Ook orga- Omo Joenienveiling Holland tot 8 augustus speciale vakan- *d,ngen op dinsdagen en Deze vakantierondlei- ri starten om 08.30 uur bij de i.rj"'gang' U hoeft zich hier- met aan te melden. 11 r\Vn°l 6611 rondleiding - i: 6,- voor volwassenen A-voor kinderen t/m 12 jaar, consumptie. onrfe' l'^ormatie kunt u con- Itygj {£!}™unicatie, telefoon 'eervolle toonzalen huerpscwe8 9 Gouda n 0182 69 21 11 Door Karin Heeren Zevenhuizen - "Waar staat die oude schoen?" is een veelgehoorde opmerking op dinsdagavond in de Oudheidskamer aan de Tweemanspol der in Zevenhuizen. Een schoen, gedragen omstreeks het jaar 1550 was voor het eerst tentoongesteld in een van de vele vitrines van dit bijzon dere museum. De schoen werd gevonden bij opgravingen in de tuin van de voormalige schilderswinkel van Engelvaart aan de Dorpsstraat, daar waar momenteel een assurantiekantoor gehuisvest is. Vrijwilligers van de Stichting Oud- Zevenhuizen-Moerkapelle mochten van de nieuwe eigenaar van het per ceel opgraving verrichten. Het doel van het onderzoek van de stichting was het vaststellen wanneer er voor het eerst mensen zijn gaan wonen op dit perceel. Deze gegevens kun nen dan samen met gegevens van eventuele toekomstige opgravingen een beeld geven van de groei van Zevenhuizen. Hierbij kan dan wel licht het antwoord op de vraag gevonden worden of Zevenhuizen altijd op deze plaats heeft gelegen. Bovendien kunnen de vondsten vaak iets zeggen over het beroep en de welstand van de bewoners. Bij de opgraving werden eerst de muren zichtbaar van het huis dat op oude kadastrale gegevens uit 1840 voorkomt. Archiefonderzoek heeft uitgewezen dat deze woning in 1875 is afgebrand. De aangetroffen muren bleken gefundeerd op een ouder muurwerk, dat op zijn beurt was aangelegd op een brede baan van specie, puin en pottenbakkersafval. Uit de scherven van het aardewerk valt af te lezen dat dit huis in de eer ste helft van de zeventiende eeuw Zevenhuizen - Op vrijdagavond 4 augustus kan men meewandelen met gidsen van Natuur- en Vogelwacht "Rotta" door en om Zevenhuizen op zoek naar vleermuizen. Een vleermuis zend continu een sig naal uit dat bij het ontmoeten van een voorwerp terug kaatst. Daardoor weet een vleermuis of dat voorwerp wel of niet eetbaar is. Die geluiden zijn voor mensen niet hoorbaar, daarom wordt gebruik gemaakt van een zogenaamde bat-detector, die het uitgezonden geluid omzet in een voor ons hoorbaar signaal. Daar elke vleermuissoort een andere zendfre quentie gebruikt, zijn de geluiden die wij horen ook verschillend waardoor wij dan weten met welke vleermuis we te maken hebben. Als het niet al te donker is zijn de vleermuizen ook vaak even te zien, zodat ook aan de grootte waargenomen kan worden welke vleermuis er vliegt, waarbij de omgeving ook nog van belang is. De wandeling start bij het gemeentehuis in Zevenhuizen om 21.30 uur en duurt onge veer 2 uur. Bij regenachtig weer vooraf informeren of het door gaat. 0180-632509. De jaarlijkse huurverhoging staat voor de deur. Dit jaar komt de gemiddelde maandhuur in Neder land boven de 700 gulden te liggen. Vooral de huren van particuliere huurwoningen zijn de laatste jaren sterk gestegen. Het maximum van de huurverhoging bedraagt dit jaar 3,8 procent. Dat is minder dan de voor gaande jaren, maar het ligt nog altijd ruim boven het inflatiepercentage van 2,2 procent, het maximum dat de Nederlandse Woonbond bepleit. Huursubsidie-ontvangers worden dit jaar ontzien. Elke huurder met huur subsidie krijgt een huurverhoging van meer dan 2,2 procent volledig gecompenseerd. Als huurder kan men bezwaar maken tegen de huurverhoging. Als de verhuurder de zaak voorlegt aan de huurcommissie, stelt die u echter alleen maar in het gelijk als de huur verhoging méér is dan 3,8 procent, als het huurverhogingsvoorstel on juistheden bevat, als de huur boven de maximaal toegestane huurprijs voor de woning ligt, of als er van ernstig achterstallig onderhoud sprake is. Het eerste punt zal duidelijk zijn. Wat betreft de onjuistheden in het voorstel: het is belangrijk om te weten dat een voorstel om de huur met meer dan 2,2 procent te verho gen vergezeld moet gaan van een puntentelling. Met die puntentelling kan men de maximale huurprijs van de woning berekenen. Het aantal punten van de woning is afhankelijk van het oppervlakte dat men tot zijn beschikking heeft en de voorzienin gen in de woning. Dat kan inderdaad. Om dat te doen hoeft men niet te wachten op de jaarlijkse huurverhoging. Het is het hele jaar door mogelijk. Feitelijk is dit de laatste jaarlijkse huurverho ging waarbij men ook de huurverho ging nog kunt weigeren op grond van achterstallig onderhoud. Bij huurverhogingen die nè 1 juli wor den voorgesteld, kan dat niet meer. moet zijn ontstaan. Van dit huis zijn een deel van de achtermuur en van de zuidelijke zij muur, die helemaal doorliep tot aan de Dorpsstraat, blootgelegd. Na verwijdering van de puinfunde- ring bleek eronder nog een straatje te liggen en een houten fundament. Deze houten fundering en het straat je waren aangelegd op een opho pingslaag van kluiten veen, waarin wat scherven, stukjes steen en de schoen zaten. Deze ophoping ligt op natuurlijk veen, zodat de conclusie getrokken kan worden dat deze plek de oudste bewoning vormt. De scher ven en het muntje dateren uit de tweede helft van de zestiende eeuw. De schoen is gevonden in de eerste ophogingslaag, onder de eerste bewoningslaag. Door de leden van de archeologische vereniging Golda uit Gouda is de schoen onderzocht en geconserveerd. Het betreft een lage mannenschoen, maat 33 of 34 van rundleer. De bovenzijde van de schoen bestaat uit drie stukken leer die aan elkaar zijn genaaid. De slui ting is door middel van een veter op de wreef. Kenmerkend is de stompe neus, geheel volgens de mode van de eerste helft van de zestiende eeuw. De datering is niet geheel zeker omdat in een dorpse gemeen schap de mode enige tijd achter gelopen kan hebben, maar veel later dan het midden van de zestiende eeuw zal de schoen niet zijn gemaakt en gedragen. Of de schoen is weggegooid tijdens de bouw van het eerste huis of is meegekomen met de veenkluiten voor de ophoging zal altijd een onbeantwoorde vraag blijven. Bij zonder blijft de vondst van de schoen echter wel. Ten tijde van de ontdekking was de vondst het oud ste gevonden voorwerp in Zevenhui zen. Inmiddels zijn echter in de bouwput van de firma Boode nog oudere voorwerpen gevonden, zoals aardewerk en askannen. Wie bezwaar wil maken tegen de huurverhoging, kan een bezwaar schrift opstellen. Daar is een stan daardformulier voor, verkrijgbaar bij het secretariaat van de huurcommis sie. Men moet de bezwaren duidelijk omschrijven. Lever het bezwaar schrift uiterlijk 6 weken na 1 juli (dus voor 12 augustus) in bij de verhuur der en vraag om een ontvangstbe wijs. Als de verhuurder niet van plan is aan de bezwaren tegemoet te komen, kan hij het bezwaarschrift, aangevuld met zijn commentaar, voor 23 september inleveren bij de huurcommissie met het verzoek het geschil in behandeling te nemen. Doet de verhuurder dit niet, dan hoeft men de huurverhoging niet te betalen. Wie de huurverhoging niet betaalt en ook geen bezwaar maakt, kan de verhuurder bij de huurcom missie een zogeheten rappelprocedu re beginnen. Ook dat moet voor 23 september. De huurcommissie stelt u vervolgens in de gelegenheid alsnog binnen zes weken een bezwaarschrift in te dienen. Wie daar niet op rea geert moet de huurverhoging met terugwerkende kracht betalen. Laat de verhuurder na een rappelprocedu re te starten, dan hoeft men de huur verhoging echter niet te betalen. per verpakking 6 smaken

Hart van Holland | 2000 | | pagina 1