[ourits aan de leiding bij lende Zomerschaaktoernooi Bingomiddagen Ouderenbonden ouwestaete Masters rolongeren open water titels Postduiven Inname spullen Rommelmarkt Bondscoach Mensink maakt namen dameswaterpoloteam bekend een sport met een zeer rijke geschiedenis Hart van Holland/2 augustus 2000 pagina 9 Een middeleeuws kaatsspel als voorloper Van Jeu de Paume tot Wim bledon Tennis voor jong en oud d iddinxveen - Wilbert Mounts uit Bodegraven gaat stevig aan de leiding 5 het tiende Zomerschaaktoernooi dat wordt afgewerkt in het Wijk- iouw "Het Zuidhonk". Dankzij een reeks van 5 overwinningen op rij t hij de eerste plaats in met 59 punten, gevolgd door Ben van Gef- ïdie met 47 punten voor de haast onmogelijke opgaaf staat om dit gat 112 punten in de resterende 3 speelavonden te dichten. De derde jats is met 45 punten voor Leon Willemen, die daarmee aangeeft dat [nogaltijd in de top thuishoort. donderdag 27 juli was er een ige bezetting in de speelzaal, jeveer de helft van het aantal inemers zoekt in deze tijd z'n li op verre of minder verre vakan- temmingen. Derhalve zo'n 30 izigen die er toch wederom in slaagden om spannende par al op de borden te krijgen, in de van het klassement het treffen len Hans van Woudenberg en Mourits. Hans had met de Ie stukken zicht op de overwin naar moest na een mindere zet ijdnood toch de winst aan Mou- laten. De kampioen van 1999, lent van der Laar, is wat laat op gekomen in het toernooi, maar int nu toch wel warm te draaien. Evengroen was zijn slachtoffer-, ent staat momenteel vierde in klassement op 15 punten van de koploper. Het is onwaarschijnlijk dat hij z'n titel zal prolongeren, in ronde 12 een goede prestatie van Dirk van Offeren die geen pardon kende voor Adriaan van der Starre. Ton Bronk won van Frido Ritter en Wim van der Hoek was blijkbaar in gedachten nog op z'n vakantiebestemming en liet in de partij de winst aan Rein Kreuk, die als thuis-schaker bijzonder goed acteert op dit toernooi. Jaap Smit besloot vanwege het slechte weer toch maar te gaan deelnemen aan het toernooi en had een droomstart door twee overwinningen deze avond tegen Van der Veen en Van der Starre. Onder in het klassement staan een aantal deelnemers die de zoete smaak van de overwinning nog niet hebben kunnen proeven. Willen zij dat alsnog doen dan zal dat moeten gebeuren in de nog (ddmxveen - Aan de nationale jnpioenschappen Open Water temmen 5, 10 en 25 kilometer vrijdag 15 juli plaatsvonden in i Steenwijkerdiep namen van de Jemdub "Gouwestaete" alleen bij ■masters stayers mee. Ide groep boven de 55 jaar waren I Judith van Berkel en Nic Geers. •wge de lage watertemperatuur t-J graden) was de 5 kilometer [f* masters ingekort tot 3 kilome- l welke van Berkel aflegde in 50 I en 21.12 sec. en Geers in 47 Pten en 2.11 seconden. Beiden werden daarmede opnieuw kampi oen van Nederland Open Water Zwemmen. Zaterdag vonden op de zelfde lokatie de reguliere langebaan wedstrijden voor de zomercompeti tie plaats waarbij de twee Gouwesta ete masters hun masterkilometer eveneens wonnen. Nic Geers deed dat in 14 minuten en 53.4 seconden en Judith van Berkel in 16 minuten en 27.3 seconden. Jan Willem van den Hoek kan het langebaanzwem- men niet laten en zwom onder de frisse omstandigheden op de 2500 m heren algemeen naar de 22-ste plaats in 36 minuten en 6 seconden. resterende 5 ronden. De laatste speelavond zal worden gevuld met slechts 1 ronde waarna er in navol ging van het succes van vorig jaar een loterij zal worden gehouden met leuke prijzen. Voor het zover is zul len eerst ronde 14 en 15 worden gespeeld op donderdag 3 augustus. Aanvang 20.00 uur, toeschouwers van harte welkom. Zevenhuizen - Postduiven vereni ging De Stormvliegers nam op 29 juli deel aan een wedvlucht vanuit Pt. St. Maxence. Afstand 333 kilometer. In concours waren 527 duiven die om 14.00 uur met west noord westen wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 18.24.27 uur en haalde een snelheid van 1259.27 meter per minuut. De uitslag van de eerste tien duiven: 1 en 3 C. Zweere; 2 D.C. Brem; 4 P.D. van Kranenburg; 5 G. Jongenelen; 6 N. Koppenaal; 7 C. van der Graaf; 8 R. Brands; 9 en 10 D.C. den Hertog. Zevenhuizen - Zaterdag 5 augustus kan men van 9.00 tot 12.00 uur spul len inleveren voor de rommelmarkt op de boerderij van familie J. Lek- kerkerk, Zuideinde 26. Mensen van de rommelmarktcommissie van de Nederlands Hervormde Kerk zullea de spullen in ontvangst nemen. Er wordt verzocht eerst even te bellen om op te geven wat men zal brengen en hoe laat, dat kan bij: A. van den Berg, telefoon 079-5931555 of bij W. Groenveld, telefoon 0180-638048 of 06-22241551. Waddinxveen - De drie Waddinx- veense ouderenbonden hebben onlangs besloten meer te gaan samenwerken. De eerste stap hier toe is het organiseren van een drie tal bingomiddagen in de vakantie periode. De eerste middag werd georgani seerd door de P.C.O.B. en gehouden in het Anne Frank Centrum. Deze middagen kunnen worden bijge woond door alle leden van de drie bonden. Opvallend was de grote belangstel ling voor deze eerste middag. Het enthousiasme van de deelnemers was groot; vooral het feit dat deze middagen worden gehouden in de vakantieperiode wordt door velen bijzonder op prijs gesteld. Meer dan honderd personen namen deel aan de bingo. Bij navraag bleek .dat leden van alle drie de bonden ruim vertegenwoordigd waren. Het combo "Spontaan" verleende zijn medewerking bij het zingen van bekende liederen door de aanwezi gen. De tweede middag wordt gehouden op vrijdag 4 augustus om 14.00 uur, eveneens in het Anne Frank Cen trum en ook weer met medewerking van "Spontaan". De organisatie is dan in handen van de ANBO. Een kop koffie of thee met iets lekkers is gratis. De prijs voor twee bingo plankjes bedraagt ƒ5,-. Er zijn leuke prijzen en er zijn ook nog enkele ver rassingen. Ook deze middag is toe gankelijk voor alle leden van de drie ouderenbonden. De laatste middag zal worden gehouden op maandag 14 augustus en wordt door de K.B.O. georganiseerd. Waddinxveen/Boskoop - Vrijdag middag om 17:00 uur maakte bondscoach Jan Mensink de namen bekend van het Nederlands dameswaterpoloteam dat zal deel nemen aan de Olympische Spelen in Sydney 2000. Teamsamenstelling Het team dat naar Sydney afreist bestaat uit Gillian van den Berg, Mir jam Overdam en Ellen van der Weij- den van Gouwestaete, Daniëlle de Bruijn, Patricia Megens en Marjan Op den Velde van Assuron/Donk, Karla van der Boon (keepster), Edmee Hiemstra en Ingrid Leijendek- ker van ZWV-Nereus, Hellen Boering (keepster), Karin Kuipers en Carla Quint van Damixa/Ravijn en Heieen Peerenboom van Rapido'82. De ploegleiding bestaat uit bondsco ach Jan Mensink, assistent-bondsco- ach Paul Metz, teammanager Ben van Gent, fysiotherapeut Harry von Piekartz en waarschijnlijk bondsarts Van Kessel. Wedstrijden Op zaterdag 16 september spelen zij om 19:15 uur tegen de USA. Op zon dag 17 september volgt om 19:15 uur de wedstrijd tegen Kazachstan. Daarna speelt Oranje op maandag 18 september om 13:00 uur tegen Australië, dinsdag 19 september om 19:15 uur tegen Canada en de laatste poulewedstrijd volgt op woensdag 20 september om 18:00 uur tegen Rusland. Na de rustdag op donder dag 21 september volgen de kruisfi nales op vrijdag 22 september. De strijd om de medailles wordt gespeeld op zaterdag 23 september! In Nederland is het 9 uur vroeger dan in Sydney. mersport Door Karin Jongkind Een van de populairste sporten van vandaag de dag is zonder enige twijfel tennis. Was het een v* ~v- ;S zom )aren §eleder> nog een honHlSJ?°rt' inmidde's zijn er erden tennishallen in Neder- tennisoutfits, nieuwe rackets en andere fournituren onder de aan dacht te brengen bij het tennis- minnend publiek. Daardoor blijft de tennissport - hoewel veel ten nissers het onge twijfeld zullen tegenspreken - een sport waarin topprestaties ge paard gaan met trendy tennismo- de, het grote geld (niet in de laatste plaats door de miljoenensalaris- sen van de top pers en hun com merciële belang) en (nog steeds) land, waardoor er het hele jaar fpmi^wkan worden. Desalniet '«min blijft de stpto tennissport bij uit- don bu|tenactiviteit, die beel den oproept van volle terrassen. ?r'!lrraSollRn en zonovergoten door Hanen' Tennis is - mede een 6 ?r?e P°Pulariteit - ook aantril? m le commercieel zeer 'nternJi 'S Seworden. De beelden 6 topPers ziJn voor- 'ennish V°(°r de vele du'zenden n|sbeoefenaars en de grote maken van om de nieuwe dezeMe?'ngmerken ldo'en gebruik een tikje elitair gedrag. Oude Egyptenaren, Grieken en Romeinen speelden al een spel dat op tennis leek. In de elfde eeuw werd in Frankrijk de echte voorloper op het tennis uitgevon den: het Jeu de Paume. Dit kaats spel, waarbij een met haar gevul de bal met de palm van de hand werd gespeeld, was aanvankelijk bij de geestelijken zeer geliefd, maar werd ook door adellijken met veel enthousiasme gespeeld. Zo is van Lodewijk X bekend, dat hij is overleden aan een kou, die hij had opgelopen tijdens een partijtje Jeu de Paume in het Bois de Vincennes. Eerst werd het spel nog met de blote hand gespeeld, maar in de loop van de zestiende eeuw ontwikkelde zich het eerste met schapendarm bespannen racket. De naam 'rac ket' is overigens afgeleid van het Arabisch, dat 'handpalm' bete kent. Bij het slaan van de bal rie pen de spelers 'tenez' ('daar- komt-ie'). Hoewel er geen keiharde bewijzen zijn, neemt men aan, dat deze uitroep heeft geleid tot de naam, die men tot vandaag de dag aan deze sport heeft gegeven: tennis. Het duurde overigens nog bijna vijfhonderd jaar voordat de eer ste tenniswedstrijd in Engeland werd gespeeld. Daar ontwikkelde de Britse majoor Walter Wingfield het spel, zoals het vandaag nog wordt gespeeld. Waarom de pun tentelling zo bijzonder is, is tot op heden niet bekend. Per gewonnen slag krijgt men 15 of 10 punten. Ook over de oorsprong van de termen 'love' (nul) en 'deuce' (gelijk) is veel gespecu leerd. De vorm van een ei (l'oeuf in het frans) staat model voor de pul en is - waarschijnlijk door de Engelsen - verbasterd naar love. Deuce is vermoedelijk te herlei den tot 'deux' of 'deux a jouer' (nog twee te spelen). Het tennis in Engeland was aanvankelijk zeer populair bij cricket- en crocket- clubs. Op de grasvelden van deze clubs werden de eerste wedstrij den gespeeld. Zo werd in 1877 bij de All England Crocket Club van Wimbledon een tennistoernooi georganiseerd, dat is uitgegroeid tot het meest prestigieuze ten nistoernooi van de wereld. De internationale toptennissers zijn meer dan alleen sporters; Zij zijn voorbeelden voor vele fans en vaak ook maatschappelijk actief. Zo heeft de Nederlandse tennisheld en Wimbledon-win- naar Richard Krajicek enkele jaren geleden een stichting in het leven geroepen om jongeren uit kansarme wijken in Den Haag aan het sporten te brengen. Het bleek, dat in deze wijken minder dan 20 procent actief sport, ter wijl het landelijk gemiddelde circa zestig procent bedraagt. In onze regio blijkt tennis bij de jeugd bijzonder populair. Vanaf vijf jaar kunnen toekomstige Kra- jicek's bij de tennisclubs terecht. Geen middeleeuwer die voorzien zal hebben dat het Jeu de Paume zich zo zou ontwikkelen! giNgttHlJnMS!»

Hart van Holland | 2000 | | pagina 9