cjwietw <mm effidliy/ieicL m ywwite Heeft alles wat een picknick lekker maakt foto's ontwikkelen Picknicken? PICKWICK MAtf MEGA-COLOR Peter Compeer Keurslager pagina 8 Hart van Holland/16 augustus 2000 Door Karin Jongkind Picknicken: een oude traditie De traditie om op zomerse dagen bos of veld in te trekken en te gaan picknicken gaat al eeuwen terug. De allereerste vorm van het picknicken vond waarschijnlijk al plaats in de tijd van de Romeinen. Deze culinaire feestvierders vonden het heerlijk om met grote gezelschappen bui ten te eten en ondertussen te genie ten van een goede gladiatorwed strijd of een optreden van dansers of andere artiesten. Ook in de Mid deleeuwen werd er door mensen van verschillende milieus graag 'gepicknickt'. Adellijken 'dineerden' buiten, waarbij naast de etenswaren ook tafels en stoelen werden mee genomen. De armere bevolkings groepen daarentegen trokken al met een mandje vol lekkernijen naar buiten, -om voor zover mogelijk, want struikrovers lagen altijd op de loer! - te genieten van een heuse picknick. Hoewel deze vorm van 'buiten eten' natuurlijk veel afwijkt van de picknick zoals wij die tegenwoordig kennen beleefden onze voorouders er waarschijnlijk niet minder plezier aan. De ideale picknick! Een goede omschrijving van de ideale picknick is eigenlijk nauwelijks te geven. Verschillende factoren spelen hierbij namelijk een rol: hoeveel mensen nemen er deel aan de picknick? Zijn er veel kinderen aanwezig? Hoe zijn de weersomstandigheden? Op welke tijd van de dag vindt picknick plaats? En bovenal: wat vinden de aanwezigen zoal lekker? Een picknick kan spontaan opkomen of al dagen van tevoren gepland worden.'Bij deze laatste variant dient natuurlijk wel rekening te worden gehouden met het weer, zeker bij een picknick in ons land met net toch wat onvoorspelbare Nederlandse klimaat. In dat geval is het goed om te zorgen voor een alternatief, zoals het organiseren van een picknick in een serre of buitenhuis of door een partytent mee te nemen. Ook de wijze van vervoer van de etenswaren is heel belangrijk. Een picknickmand kan reuze romantischj zijn, maar voor het meenemen van de' drankjes en de etenswaren voor een picknick op een warme dag is een koelbox of -tas met koelelementen eigenlijk het meest geschikt. Een thermosfles kan uitkomst bieden bij het meenemen van warme dranken als koffie of thee, maar is bij een uitgebreide picknickmaaltijd ook reuze handig om soepen of sauzen in te vervoeren. Vlak voor het vertrek dient nog éénmaal gecontroleerd te worden of er niets is vergeten: naast de hapjes en de drankjes moeten uiteraard ook de borden, de glazen of bekers, net bestek en de kurkentrekker niet vergeten worden. Zoete en hartige hapjes Voor de inwendige mens kan bijna alles meegenomen worden, wat eetbaar is, maar realiseer je wel dat enkele handige keukenhulpjes midden in het bos niet voorhanden zijn. Hartige hapjes, als auichetaartjes, gevulde eieren, kleine tortilla's of kaasstengels kunnen makkelijk een dag van te voren gemaakt worden of zijn te koop bij supermarkt of delicatessenwinkel. Vooraf belegde broodjes blijven lekker knapperig met een blaadje sla ertussen. Voor het meenemen van fruit gelden enkele spelregels: veel zacht fruit is kwetsbaar voor kneusplekjes. Meloen kan vooraf des of worden. Aardbeien kunnen het beste thuis gewassen thuis gesneden en in blokjes of schijfjes gesneden worden en in een stevige doos meegenomen worden. De kroontjes dienen ter plaatse verwijderd te worden. Vooral bij een picknick op een zomerse dag zullen fruithapjes gretig aftrek vinden. Zoete broodjes, zoals chocoladecroissantjes of broodjes met jam zullen het vooral goed doen bij een picknick met kinderen. Vergeet in dit geval ook niet om iets mee te nemen waar de kinderen zich mee kunnen vermaken. Cakejes versieren is een geliefde bezigheid voor jong en oud. Als basis kan jam gebruikt worden, waarna de cakejes versiera kunnen worden met rozijntjes, hagelslag of kleine snoepjes. Bij deze zoete hapjes, moet de picknickplek vooraf wel goed gecontroleerd worden op de eventuele aanwezigheid van mieren. |J|§ Tot slot enkele hartige en zoete picknicktoppers! Koude pizzapunten, harde broodjes met roomkaas en zalmsnippers, harde broodjes met sla en brie, mini-croissantjes gevuld met cocktailworstjes aardappelsalade met stokbrood en kruidenboter, koude pastasalade blokjes kaas en komkommer, verschillende soorten fruit, waaronder stukjes gesneden meloen met rauwe ham, aardbeien met slagroom (spuitbus slagroom meenemen in koelbox!), schijfjes ananas chocoladebroodjes en verschillende soorten sandwiches. Dranksuggestieskoffie, thee, limonade en voor de echte fijnproevers: gekoelde witte wijn (chablis) en Icetea (ijsblokjes meenemen!) S \v\\ Ve V Eetcafé-Botenverhuur "De Roerdomp" Na een boottochtje kunt u in ons eetcafé genieten van PANNENKOEKEN of een MAALTIJD Ook voor: bruiloften, recepties en warme koude buffetten (met gratis gebruik van enkele WATERFIETSEN) v.o 0,29 Dorpstraat 76 2742 AK Waddinxveen tel.:0182-632002 Cl 000 Wals Zevenhuizen Dan is uw keurslager het adres voor een heerlijk belegd broodje. Wist u dat wij bijna alle worst en vleeswaren zelf maken! LEKKER AMBACHTELIJK Groensvoorde 6 2742 DJ Waddinxveen tel.: 0?82-612937 In een goed gevulde kunnen de luxe broo# van Gebackerij Van den Berg f uiteraard I niet ontbreken PICKNICKEN e*t de t£e de e* Ue^i4 Ut 4 Ook voor: Verhuur van Roei- en motorboten Waterfietsen 4-persoons Tweemanspolder 12 2761 ED Zevenhuizen Tel. 0180-631505 of 632208 Gelegen aan de Rottemeren, nabij zwembad en camping Passage 31 Waddinxveen' 0182-612044 D&ji VAN DEN BERG i wn'w.vd-berg-nl

Hart van Holland | 2000 | | pagina 8