Met Visser Nefit 10 jaar warmte zonder zorgen monstraties vendelzwaaien en kruisboogschieten ommelmarkt bij de NH-kerk ereldwijde bedrijvigheid bij Pevac! [jet Gilde "St. Antonius Abt' De betekenis van het vendelen ,<gt Antonius Abt" uit Vorstenbosch, gelegen in bant verzorgt deze demonstraties. Met dit gilde eri'9 naar de Middeleeuwen. De tijd waarin het ^-aarn aan bewust werd van haar eigen l,f ten en zich organiseerde in schutters- en j'l -jjen Ook in onze regio zijn er dergelijke gilden Ko.aOudewater. «5t Antonius Abt" vindt Kcnrong o°k in deze tijd. Vol- Tlvering werd het Gilde in jericht. En tot op de dag jaag is het een zeer actieve ,.11' op het Oogstfeest zijn zij J'l origin^ kledij en kan men 7;;n van een aantal demon- I VENDELZWAAIEN en -BOOGSCHIETEN. De de- 1 tjes van het vendelen zullen Dorpsplein (in het centrum 1 venhuizen) plaatsvinden om 11.30, 13.30 en 15.00 uur. Orq 12.00 uur vertrekken de kruisboog schutters vanaf het Dorpsplein naar het terrein bij de Kerkepadbrug ach ter het Hervormd Centrum voor hun demonstraties. Op dit moment wordt overleg gevoerd met het Gilde om het 'Oogstfeest-kampioenschap kruisboogschieten' te organiseren. Wat is een Gilde? Schuttersgilden werden in de (vroe ge) middeleeuwen door de landsheer -je "St. Antonius Abt" komt uit Vorstenbosch, een dorp van 1500 •fs gelegen achter Den Bosch, tussen Veghel en Uden. Vorsten- 5 een dorp met een zeer sterk verenigingsleven, waarin het Gilde belangrijke rol vervult. Het Gilde is in het bezit van een prachtig eigen -5 een terrein met vaste masten voor het kruisboogschieten, een' laats voor het vendelen en een aantal jeu-de-boules-banen. Jan van Grunsven vertelt met groot enthousiasme over de vele ten van de vereniging, o.a. de deelname aan de gilde-dagen in plaatsen. In het bijzonder noemt hij de gilde-dag die vanuit het -«bestuur en het Bisdom wordt georganiseerd. Dit is de dag waar- gildes uit Brabant vertegenwoordigd zijn. Het jaarlijkse hoogtepunt vereniging is de organisatie van het Jeu-de-boules-toernooi. Een "jaren geleden werd gestart met ruim 80 teams en vorig jaar was het i uitgegroeid tot 456 teams van 3 personen. En dan te bedenken .'gehelegemeente Vorstenbosch zon 1500 zielen telt. eliers van het Gilde behaalden in 1992 in Genk (België) de Euro- l Kampioenstitel met het groepsvendelen. De Tamboers werden daar nee-kampioen. In 2001 herdenken ze het feit dat het Gilde 50 jaar fcn is heropgericht, nadat het een tijdje slapende is geweest, je organisatie van een concert van BZN in een grote tent durft het aan en met succes! even van een demonstratie van het vendelen en het kruisboogschie- riende Gilde-dagen is een uitzondering, vandaar dat het Oogstfeest- bijzonder verheugd is met de aanwezigheid van het Gilde "St. An- t" op het komende Oogstfeest. in het leven geroepen ter verdedi ging van de plaatselijke (katholieke) kerk en het eigen goed. Het waren gezelschappen van vrije mannen die hun rechten gezamenlijk verde digden en elkaar hulp en bijstand verleenden. Het Gilde noemt zich dan ook een 'broederschap' en de leden noemden elkaar 'Gildenbroe der' resp. 'Gildenzuster'. Hoewel de militaire noodzaak is verdwenen, be staan de Gilden door heel Europa nog steeds. Zij houden het broeder- schapsideaal en dienstbaarheid in hoge ere en beoefenen nog steeds de feestelijke tradities en wed strijden. Een gilde kan ook een organisatie zijn van ambachtslieden van hetzelf de beroep. Alleen gildeleden moch ten dit beroep uitoefenen, zodat er geen concurrentie bestond. De meeste beroepsgilden ontstonden in de 14e en 15e eeuw. Het stadsbe stuur kwam met het idee gilden op te richten, omdat men het economisch leven goed in de hand wilde houden. Ieder gilde had een reglement dat o.a. de werktijden voorschreef. Om een ambacht te Ieren, ging je in de leer bij een meester. Na zeven jaar werd je gezel en kon je bij een mee. ter gaan werken. Als de gezel mee; ter wilde worden, moest hij de mee; terproef doen om te laten zien dat h het vak goed beheerste. Een gilde-bord aan de gevel van zij, werkplaats/winkel toonde aan del men te maken had met een 'erker] de' meester. In navolging van d| oude gebruik zullen de Zever, huizense winkels hun eigen gilde bord tonen. Ook dit jaar is er tijdens het Oogst feest weer de traditionele rommel markt op het kerkplein van de Ne derlands Hervormde Kerk. Dankzij een breed assortiment meubelen, kleingoed, boeken, bloemen en elek trische apparaten heeft u de gele genheid om eens lekker rond te snuf felen. De opbrengst is dit jaar be stemd voor de aanschaf van een floodlight-installatie. Zo zal het historische kerkgebouw 's avonds nog beter uitkomen. Maar natuurlijk bent u niet alleen uit genodigd voor de rommelmarkt op het Kerkplein. Iedere zondag bent u van harte welkom om een kerkdienst bij te wonen. De vendelier heeft altijd oog voor het voorname karakter van zijn spel. En het is met fierheid dat hij de strijd tegen alles wat hem-belaagt aanbindt. Hij voelt zich ook sterk, wanneer hij tegen het onrecht ten aanval trekt. Hij herinnert zich dan de legende van Sint Joris, die de draak bevocht en het ondier overwon. Evenals Sint Joris overwint ook hij ongeloof en kwaad en hij doet dat zwaaiende met zijn vaandel, het symbool van zijn broeder schap, zijn gilde. Daarom zwaait hij ook niet alleen voor zichzelf. Zijn verdediging en zijn aanval symboliseren zijn eigen worsteling maar ook die van zijn medebroeders in het Gilde. Daarnaast kende het vendelen in vroeger tijden vooral een godsdienstig aspect. Het vendelen in al haar vormen In het jubileumboek van het Gilde St. Antonius Abt, uitgegeven ter gele genheid van het 350-jarig bestaan (1639-1989), worden 25 vormen be schreven. Wij noemen er een aantal: Het vendel wordt boven het hoofd gezwaaid; het vendel wordt boven het hoofd geworpen in een hand: met de knop in de hals wordt het vendel rond getrokken met de schou der; de vendelier treedt over het vaandel heen, voorwaarts en achter waarts, daarbij alle mogelijke handgrepen toepassend; met één hand wordt het vendel rondgeslingerd en teruggegooid. piet Nijverheidscentrum in Ze pen in het bedrijf Pevac BV |M- Als onderdeel van Neder- grootste beursgenoteerde derneming NBM-Amstel- (V produceert Pevac een aan- (ossingen voor beveiliging en techniek. Menig parkeerga- P Nederland is uitgerust met Jpeedgate of Speeddoor van menig sluipverkeerroute in pd is afgesloten voor "niet- Nngsverkeer" met een Trap F van Pevac, menig stad in pnd kent een autovrij-gebied f kuip van Pillars van Pevac en l; gevangenis of bank is afge- |Wt een Road Blocker van Peen in Nederland worden de P-en toegepast. Gedurende de P® jaren werden met produc- het Zevenhuizense bedrijf f® gerealiseerd in het Midden F Verre Oosten en op tal van f'n Europa. akende voorbeelden zijn o.a. PBankin Honcrkono. Natio- Airport en Hilton Hotel Belfast. Pevac werd in 1996 overgenomen door NBM-Amstelland en maakt sa men met Van de Berg Infrastructu ren, Verenigde VTN Bedrijven, NBM Leidingbouw en NBM Petrol stations Industry deel uit van de groep Verkeer, Telecom Installa ties. het dorp en de samenwerking met gemeente, bedrijfsleven en de inwo ners van Zevenhuizen belangrijke factoren zijn voor het succesvol ope reren van de onderneming. Buiten landse delegaties zijn altijd weer geïmponeerd door het dorp Zeven huizen en haar uitstraling. Als dat een bijdrage levert aan het succes Installatiebedrijf P. Visser Zn. in Zevenhuizen garandeert vanaf nu tien jaar probleemloos warmte- en warmwatercomfort. Wie een Hoog Rendements-ketel van Nefit aan schaft, kan tegen een geringe ver goeding per jaar een Nefit Warmte Ga rantie Plan afsluiten dat recht geeft op tien jaar all-in service. De gunstige voorwaar den van dit Warmte Garantie Plan zijn onaer meer mogelijk door de betrouwbare kwaliteit van de Nefit HR ketels. Deze ketels zijn niet voor niets al meer dan twintig jaa de meest verkochte van Nederland. Service- en onderhoudscontracten zijn er in vele soorten en maten. De meeste installateurs bieden hun klan ten wel een all-in servicecontract aan, maar hoewel dit "all-in" heet, vallen de kosten van onderdelen er vaak buiten. Het Nefit Warmte Garantie Plan omvat alles: periodiek onderhoud en snelle service bij storingen (bij koude- problemen binnen 24 uur). En alles is gedekt: voorrijkosten, arbeidsloon lijk een prettig idee: in ruil voor eer vast bedrag per jaar bent u tien jaa lang verzekerd van warmte- ei warmwatercomfort in huis, zonde financiële verrassingen. Ook prettig is dat deze vaste vergoeding per jaa: relatief laag is. Daarnaast maakt i bij aankoop van een nieuwe HR-ke tel ook nog eens kans op een grati: Nefit klokthermostaat. Eleeft u inte resse, kom dan tijdens het Oogst feest gezellig bij ons langs en over

Hart van Holland | 2000 | | pagina 31