Samen Sterk daagt Cura^aose damgemeenschap uit Inloopmiddag borstkanker- patiënten Molen de Rooie-Wip toont Waterhistorie Excursies "Vrouwen van Trimmen en fit-gym bij TOOS Schaakvereniging Waddins veen geen rookhol meer Vluchtelingenwerk zoekt vrijwilligers Verdiende overwinning Floreant Het land waar men zijn moer heeft verbrand Sjoelen Rommelmarkt Kiwanis pagina 8 Hart van Holland/6 september 2000 'Jf Damesvoetbal Zaterdag open monumentendag Wip even aan! 430 jaar waterbeheer Een stagiaire vertelt Inwerkprogramma Activiteiten Door Svlvia van Doornen Hazerswoude-dorp - Afgelopen maandagmorgen zijn 15 leden van damvereniging "Samen Sterk" vertrokken richting Curasao, om aldaar tegen de plaatselijke top een interland te spelen over vier dampartijen. Voor het gezelschap betekende het vroeg uit de veren want de bus vertok maandagmorgen om 5.30 uur naar vliegveld Zaventem in Brussel waar zij de vlucht namen van 11.45 uur naar exotisch Curasao. Behalve dammen zul len de Samen Sterkers zich tijdens hun 1 O-daagse trip ook bezighouden met beklimmen van de Christoffel- berg - ook dan zal men weer vroeg uit de veren moeten en wel om 5 uur 's ochtends vanwege de hitte later op de dag -, verder staat er een barbecue op het program ma die zal worden gehouden op klein Curasao (een onbewoond eilandje op vaarafstand), en voor de lief hebbers zal er de mogelijkheid zijn om te gaan koraal- duiken, vissen en natuurlijk... lekker te luieren! Initiatiefnemer van dit avontuur lijke uitstapje is Ruben Leonora, zelf afkomstig van Curasao. Eind vorig jaar opperde hij het idee om met een selectie van minimaal 10 dammers de Curagaose damge meenschap uit te dagen voor een aantal wedstrijden. Op Curagao wordt namelijk door een groot gedeelte van de bevolking gedamd, op zeer fanatieke wijze. Toch is het niveau wat lager dan in Nederland. Het feit dat Samen Sterk uitkomt in de tweede klasse KNDB maakt de ontmoeting juist interessant. Hun niveau sluit mooi aan op het niveau op Curagao, hoe wel... ook Internationaal Groot meester (GMI) Erno Prosman, die in 1996 kampioen van Nederland werd, maakt deel uit van het Hazerswoud- se damgezelschap. Heeft Samen Sterk hierdoor toch een kleine voor sprong? Hoe sterk Samen Sterk zich werke lijk zal presenteren, zal blijken tij- dens de vier te spelen dampartijen en de verscheidende partijtjes snel- dammen die in het programma zijn opgenomen en die gehouden zullen worden op het Gomezplein in hartje Punda (Willemstad) en het strand van Vaarsenbai of Mambo-beach. En wat de uitslagen straks ook mogen zijn; voor de Samen Sterkers zal het absoluut een wereldervaring wor den. Boskoop - Tegen het vorig jaar gedegradeerde Duivesteijn behaalden de Boskoopse dames een welverdiende overwinning, al zag het daar de eerste helft niet naar uit. Het begin was goed. Al na 5 minuten ontsnapte Maartje Miltenburg aan de op buitenspel spelende achterhoede van Duivesteijn. Niemand haalde haar meer in en een droge knal in de rechter benedenhoek betekende 1-0. De dames van Duivesteijn kreeg daarna de overhand. Zij overliepen het middenveld van Floreant en na 18 minuten stortte de Bos koopse verdedigingsvesting in. Invaller keepster Miranda Kersbergen had geen verweer op een lage schuiver (1-1). Met kunst en vliegwerk hield de Boskoopse verdediging tot de rust verder stand. Na de thee kwam een ander Floreant het veld op. Duivesteijn kwam nog wel op voorsprong na een strak laag schot van zo'n 25 meter, maar de Boskopers, met de inmiddels ingevallen 13-jarige Mirjam Poldner, kwamen sterk terug. Het was weer Maartje die scoorde, deze keer met een lob van ruim 20 meter. Even later was Dietske Bedeaux zeer attent en strafte een blunder van de keep ster genadeloos af. Toen Maartje kort daarop weer doorbrak en haar derde doelpunt maakte, was Duivesteijn gebroken. Vlak voor tijd pikte de uitblin kende Maartje de bal op de middenlijn op en speelde Karin van der Wel in de diepte aan. Karin liep goed door en besloot haar rush met een schot van de rand van het strafschopgebied in de verre kruising. Kort daarop viel het eindsignaal en zaten de punten in de Boskoopse knip. Gouda - Op zaterdag 10 september is er de maandelijkse rommelmarkt van Kiwanis Club Gouda aan de Vest 13-19 van 9.00 tot 13.00 uur. De volledige opbrengst wordt door Kiwanis Club Gouda gebruikt om goede doelen te steunen. Kleding, huisraad, boeken, platen, die nog gaaf zijn, vinden via de Rommel markt weer een nieuwe eigenaar. Regio - Woensdag 13 september van 14.00 tot 16.00 uur is er een inloop middag voor voor borstkankerpati- ënten in het patiëntenservicebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hartziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumontstraat). De middag is bedoeld voor vrouwen met borstkanker die voor, tijdens of na hun behandeling vragen en/of problemen hebben en het prettig vinden hierover met lótgenoten te praten. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een gesprek zijn op deze middag Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkankerpatiënten) aanwezig. Wie vragen heeft kan bellen met: Noortje van Wel 0182-617627 of Coby Schuiling 0182-342660. Gouda - Zaterdag 9 september is het Streekarchief aan de Groeneweg 30 in Gouda, van 10.00 tot 16.00 uur geopend in het kader van Open Monumen tendag. Verschillende activiteiten staan voor deze dag op het programma, zoals rondleidingen, boeken- en fotoverkoop en een tentoonstelling. Het thema van de Open Monumentendag van dit jaar is "Water en vuur". Hieraan besteedt het Streekarchief aandacht in de vorm van een tentoon stelling in de expositieruimte van het Streekarchief: "Het land waar men zijn oer heeft verbrand. Verhitte en verwaterde debatten over ruimtelijke orde ning in de 19e en 20e eeuw". In Gouda en omgeving kan men op diverse plaatsen zien hoe men in het verleden bij het winnen van brandstof, name lijk turf, onder andere grote waterplassen liet ontstaan. Drie gebieden krij gen speciale aandacht: de Krimpenerwaard bij Nieuwerkerk aan den IJssel, waar men een poging tot vervenen opgaf en het oorspronkelijke landschap nog te zien is, de Zuidplaspolder tussen Zevenhuizen, Moerkapelle, Moord recht en Waddinxveen, ooit een onafzienbare watervlakte, maar in de 19e eeuw drooggelegd en de Reeuwijkse plassen, nog steeds water. De tentoon stelling is na Open Monumentendag nog te zien van 12 september tot en met 27 oktober, dinsdag tot en met vrijdag 9.30 tot 17.00 uur. Open Monumentendag is ook de dag waarop het Streekarchief overtollige foto's en diverse nieuwe en tweedehands boeken verkoopt in een stand in de hal van het Streekarchief van 10.00 tot 16.00 uur. Verder zal de Stichting Vrienden van Archief en Librije rondleidingen door de depots van het archief verzorgen om 11.00, 12.00 en 13.00 uur. Deelne mers krijgen boeken uit de oude Librije te zien, diverse oude kaarten van Gouda en omgeving en de interessantste archiefstukken uit het bezit van het Streekarchief. Kaartjes voor de rondleidingen zijn gratis af te halen vanaf 10.00 uur in de hal van het Streekarchief. Voor meer informatie: 0182- 521821. Waddinxveen - De uitslag van de Waddinxveense sjoelers is als volgt: klasse A: 1. Cees Kuypers 1410; 2. T. Valenkamp 1392; 3. Dirk Jan van Dru- nen 1367; 4. Frans Bouwmeester 1363; 5. Bas Koppenaal 1349; 6. André van Gemeren 1347; 7. Jan Kersbergen 1342; 8. Henk van Beek 1329; 9. Dick Dros 1329; 10. Pascal van Gils 1314; 11. Cor Faay 1312; 12. B. Brouwer 1310. Klasse B: 1. Teus Visser 1273; 2. J. Ridder 1255; 3. Adrie Faas 1254; 4. M. Renesse 1251; 5. Gerard Vos 1249; 6. David Sinne- ma 1243; 7. C. Slingerland 1239; 8. O. Supusepa 1228; 9. Frans Botger 1205; 10. Jan Olie 1201. Klasse C: 1. C. van Wijk 1195; 2. G. Renesse 1194; 3. Dirk Faas 1176; 4. Floor van Abs- hoven 1174; 5. Sjaan Faay 1126; 6. Cor van Gils 1114. Klasse D: 1. Simon den Oude 1082; 2. Bram Kouwen- berg 1074; 3. W. Slingerland sr. 1072; 4. M.C. Taktor 1071; 5. Ria Jongeneel 1060; 6. Corry 't Hart 1057; 7. Ronald Meijer 1055; 8. Cor Kersbergen 1054; 9. A.L. Warmelink 1037; 10. Ben den Ouden 1014; 11. Lilian Kouwenberg 1011; 12. Gerry Bosch 982; 13. F. Feenstra 975; 14. mevrouw Blok 898. Het gemiddelde van de avond was 119.01. Het gemiddelde van de vere niging is 119.007. Het totaal van de vereniging is 49983.000. Oma h.g. met uw verjaardag op 10 sept. Gijs- bert Iris Manuel Anieke en Fleur Kom dat zien - 7 sept. trouwt Sandra Pigmans met Arjen de Ruyter om 13.30 uur Hazerswoude - Zaterdag 9 septem ber is het Open Monumentendag. Ook de Hazerswoudse wipmolen de Rooie-Wip, gesitueerd aan de Geme- neweg, behoort tot de monumenten die zaterdag open staan voor het publiek. Er is veel te zien, want vrij willige molenaar Nico Varkevisser en zijn "leerling" hebben een inte ressante expositie ingericht over de geschiedenis van het bemalen van de Gemenewegse Polder, ledereen is welkom tussen 9.30 en 16.30 uur. Dit jaar is "water" het thema van de nationale Open Monumentendag. Poldermolens en gemalen zijn bij uitstek monumenten die te maken hebben met water. Ook de Rooie- Wip speelde eeuwenlang een belang rijke rol bij het bemalen van de pol ders rond Hazerswoude. Men kan dit ontdekken op de expositie bij de Rooie-Wip, die in woord en beeld de ontwikkelingen in herinnering brengt. De Gemenewegse Polder gesticht in 1570 en heeft inde van de eeuwen heel wat verande gen meegemaakt. Om mens e. droge voeten te laten houden den gedurende meer dan miljoenen liters water per jaarw gepompt uit de polder. Eerst g- de dat door een windgemaai vanaf het midden van de 20ste door een elektrisch gemaal, molenaars willen samen bezoekers de geschiedenis lopen. Dit gebeurt aan de handJ panelen met foto's, tekeningen oude landkaarten die de veranda gen in de bemaling en de 1 van de polder inzichtelijk maker samenwerking met het Water. Wilck en Wlericke zal ook het hr ge eigentijdse beheer van het» peil worden toegelicht. Ook z;: interessante folders die door'1 Waterschap zijn uitgegeven, De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen "Vrouwen van Nu" afdeling Benthuizen heeft het pro gramma voor het nieuwe seizoen samengesteld, er zullen verschillen de excursies gemaakt worden. In september brengen de dames een bezoek aan huize Domenica met zijn electronische en andere snufjes. In oktober staat een stadswandeling door Leiden gepland onder I' van Marian Mulder en een i aan de Lakenhal. 17 Novemberr het Lunchconcert van het "Van* senaer Concours" plaats met andere optredens in het B" Historisch Museum, De li Hoogsteder Hoogsteden den er verschillende cure: gegeven. Waddinxveen - Jazzdans- en turnver eniging TOOS heeft voor dames en heren van 25 tot 70 jaar vele trimu ren. Deze uren bestaan niet alleen uit conditietraining, maar bieden een wat breder aanbod aan oefen stof. Binnen de trimlessen wordt veel gedaan aan spierverlengende en spierversterkende oefeningen en wordt veel aandacht besteed aan speel- en spelvormen. Ligt het accent bij de herengroepen meer op conditie en volleybal,!/ dames is het aanbod elke anders. Zo gaat inspanning f op muziek) en ontspanning goed samen. Voor de heren is er een les op" dagavond van 20.30 - 22.00 uur. Voor de'dames is het aanbod «r/ Voor informatie over lestijden dergelijke kan men bellen:/, 613839 of 632931. Waddinxveen - Tijdens de jaarvergadering van Schaakvereniging! veen werd voorgest5eld het roken te beperken. Men kwam uit op niet in het clublokaal tot half elf: de enkele rokers komen tegen die tijd, na goed als de anderen, zwaar onder spanning te staan, als ze met een lijke partij bezig zijn. Het prettige aan de discussie was dat het op moment een strijd was van rokers tegen niet-rokers. Tegen het einde van de avond hield de voorzitter een terugblik/ langjarige activiteit van Wim van der Hoek, die na zestien jaar zijn wen jeugdleider afsluit. Onder luid applaus werd Wim tot erelid benoemd "Waddinxveen" zal met een achttal meespelen in de eerste klasse, j achttallen in de derde klasse en twee zestallen in de vierde klasse I» laatste groep behoort het jeugdzestal, dat al zijn wedstrijden op avond zal spelen. Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken kampt opnieuw met een tekort aan vrijwilligers. Wervings campagnes in voorgaande jaren hebben zeker resultaat gehad, maar als gevolg van verhuizing, het vin den van een betaalde baan of per soonlijke omstandigheden zijn er nieuwe vacatures ontstaan. Vandaar dat Vluchtelingenwerk opnieuw een wervingscampagne is gestart om nieuwe vrijwilligers aan te trekken. Niet alleen vrijwilligers houden zich bezig met vluchtelingen, ook stagiai res vervullen hun stageperiode bij Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken. Ze leren omgaan met mensen uit andere culturen en wor den geconfronteerd met problemen van "wereldformaat". Deborah Nieborg uit Rotterdam, sta giaire bij Vluchtelingenwerk Wad dinxveen en omstreken vertelt over haar ervaringen met vluchtelingen werk: "Op een maandag in februari bel ik aan bij het gebouw van de voormali ge Kohnstamm MAVO Mauritslaan 51 te Waddinxveen. In dit schoolge bouw in het kantoor van de stich ting Vluchtelingenwerk Waddinx veen en omstreken gevestigd. Hier werd ik ontvangen met een kopje thee en tijdens het sollicitatiege sprek dacht ik gelijk: dit wordt een uitdaging. En omdat een functie bij Vluchtelingenwerk een gewaardeer de baan is, zou dit goed zijn voor mijn zelfvertrouwen. En dat is het zeker. Ik loop nu vijf maanden stage en in die periode heb ik veel geleerd. Ik zit op het Zadkine college in Rotterdam en doe de opleiding Sociaal-Juridische Dienstverlening. Sinds anderhalve maand begeleid ik bij Vluchtelingenwerk een gezin. Het eerste wat ik moest doen is het gezin van het station halen en dan met ze naar het gemeentehuis gaan om allerlei zaken te regelen. Contact opnemen met de huisarts, tandarts, apotheek en de woningbouwvereni ging. Elke week ga ik met een collega een keer op huisbezoek bij dit gezin. In mei werd er een inwerkprogram ma georganiseerd waarin over orga nisatie en samenwerkingsverbanden werd verteld. Hier heb ik veel van geleerd, ook omdat de juridische kant van het vluchtelingenwerk aan de orde kwam. Dat sloot goed aan bij mijn opleiding. Ook woerden er gedurende het jaar cursussen gege ven over nieuwe ontwikkelingen in het vluchtelingenbeleid en de uit voering ervan. Tevens heb ik meege daan met het bezoeken van open dagen van instellingen waar je mee samenwerkt en waardoor je 1 sioneler naar buiten kunt tred Het werken in het team van gers en stagiaires is erg leu kan met veel collega's goe" j werken. Woensdagmiddag^ met andere stagiaires eeni middag. We organiseren da activiteiten voor kinider vluchtelingen en hun vrie vriendinnetjes. Ook org' met anderen Sociaal-Cultu viteiten zoals feestavonde jesavond enz. Tot slot wil lingenwerk van harte aan1 iedereen die zich als v'- als stagiaire wil inzetten v telingen. Omgaan met m andere culturen die je ku geeft je veel voldoening e gevoel. Vluchtelingenwerk Wa(^'!ji| omstreken heeft mom fJ1 groot tekort aan vrijwillig giaires die op een vejjsta®j manier vluchtelingen F ondersteuning kunnen g vragen heeft en zich aa voelt te helpen kan ccj men met Vluchtelingen* dinxveen en omstreke 0182-611780.

Hart van Holland | 2000 | | pagina 8