M N4IMS VI I IN «LNTklII Een jongeren-voordeelpas Agressie? Niet zoveel huizen bouwen Overlast verminderen door 'hangplek' Kinderdagverblijf "Het Kwartelnest" inmiddels van start UW favoriet* SPORT Pagina 12 Hart van Holland/20 september 2000 Door Karin Heeren Wat willen jongeren nu eigenlijk? Welke voorzieningen zijn er voor jeugd en jongeren? Merken zij iets van het beleid? Of van toenemende agressie? Hoe gaan zij daar mee om? Enkele indrukken vanuit de kernen. SPECIALIST IN TENNIS - VOETBAL - HOCKEY - INLINE SKATING - SPORTIEVE VRIJETUOSKLfö^ Zevenhuizen - Op de vraag "Wat is voor jou agressie" wil len Brenda en Nelleke (beide 14 jaar en op de foto) samen met Marjolein (15 jaar) en Stefanie (13 jaar) wel reageren. "Als ze dingen slopen die niet van hun zijn. Ik denk uit een soort woede en verveling en stoer doen voor anderen. Zelf agressief worden zal niet zo snel gebeuren." Een aantal ideeen voor de gemeente heb ben ze wel: "Er is hier niet zoveel dus een nieuw winkel centrum waar leuke, trendy en niet te dure kleding, schoenen en sieraden te koop zijn. Nu moeten we met de bus naar Rotterdam of Gouda en dat kost ook weer geld. Dus mis schien kunnen we voortaan gratis met de bus of kan de gemeente zorgen voor een 'jongeren-voordeel-pas' zodat we goedkoper met de bus kun nen en misschien voordeliger naar de bioscoop of meedoen aan sporten." De kranten staan er bol van: steekpartijen, intimidatie en geweld. Deskundigen breken zich het hoofd om te zoeken naar oorzaken en oplossingen. Ook 'de man van straat' heeft vaak wel een oplossing, niet zelden even agressief als de veroorzakers. "Tegen de muur, de politie moet meer mogelijkhe den krijgen, als ik ze tegen kom doe ik ze wat." Of de reacties zijn juist angstig, men sen durven bij intimidatie of ander onrecht niet meer van zich af te bijten uit angst voor represailles. Goede voorlichting over agressie bij gebruik van alcohol en drugs lijkt noodzakelijk en recent werd uit publicaties duidelijk dat het aantal jongeren dat XTC gebruikt aanzienlijk is gedaald van 80 naar 50%. De vraag blijft natuurlijk of dit het gevolg is van het voor lichtingsbeleid of dat er een andere drug voor in de plaats is gekomen. Steeds meer blijkt echter ook dat veel men sen genoeg hebben van het geweld en de soms fatale gevolgen. De oprichting van verschillende belangengroeperingen die zich tot doel hebben gesteld het zinloze geweld een halt toe te roepen zijn daar een voorbeeld van. Hoe kunt u nu iets doen tegen geweld op straat, op scholen en wellicht gewoon in huis? Tijdens de gemeentedag is hier over informatie voorhanden bij de cam pagne 'Nee tegen geweld'. Moerkapelle - Bij de skatebaan in Moerkapelle zijn Jeffrey van de Zwan (9 jaar), Coen van der Knijff (10 jaar), Jan Willem Veldhuizen (8 jaar), Christiaan Remmers (net 9 jaar) en Jeroen Hoogendoorn (8 jaar) met fietsen en skates aan het spelen. Op de vraag "Wat zouden jullie veranderen als je in de gemeenteraad zat?" komen de volgende antwoorden: "Wij willen graag doelen op het veld en de skatebaan wat groter. Met een extra stuk dat wat platter is zod; je er met de fiets vanaf kan rijde Iets meer bosjes daar waar v kunnen spelen. Ze moeten niet zoveel huizen bouwer i Moerkapelle anders wordt helm eens een stad en dan komen teveel uitlaatgassen. Trouwen:iri| auto's zouden weg moeten. I grotere gymzaal zou ook leuk i en oh ja: gratis karten en s dat zou leuk zijn!" e Zevenhuizen - Bij voorzieningen voor kinde ren en jongeren en de huidige maatschappij horen onlosmakelijk voorzieningen voor kin deropvang. Goede, gedegen en verantwoor de opvang voor één of meerdere dagen per week voor kinderen tot en met 12 jaar die het ouders mogelijk maakt te participeren op de arbeidsmarkt. Naast de peuterspeelzalen en de mogelijkheid tot kinderopvang via het Gastouderbureau is het binnen de gemeente inmiddels mogelijk gebruik te maken van de voorzieningen van een kinderdagverblijf en buitenschoolse opvang. Sinds 1 februari heeft de Stichting Kinderop vang Zoetermeer (SKZ) een kinderdagver blijf gestart in dorpshuis Swanla. De ruimte is nu nog beperkt, dus het aantal op te vangen kinderen is ook nog niet groot. Er zijn nu 1 3 kindplaatsen, waarvan zowel kinderen van 0 tot 4 jaar gebruik van kunr:en maken als ook kinderen voor de buitenschoolse opvang. Na de geplande verbouwing van het dorpshuis, volgens planning zou in november 2001 het geheel gereed moeten zijn, worden er aparte groepen geformeerd voor de verschillende leeftijden. Bij Kinderdagverblijf "Het Kwartelnest" staat het kind centraal. Met veel liefde en plezier verblijven de kinderen onder deskundige lei ding in het Kwartelnest. Zo leren zij zich spe lenderwijs heel sociaal te gedragen. Samen spelen, samen delen is het motto op het kin derdagverblijf. Met name voor de kleintjes tot 4 jaar is het kinderdagverblijf een verlengstuk van de thuissituatie. Er wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met eigen ritme, kinde ren gaan gewoon slapen en eten op het kin derdagverblijf. De kinderen van de buiten schoolse opvang zijn in de uurtjes dat hun ouders nog niet terug zijn van het werk in ieder geval uit de schoolse sfeer. In het dorps huis zijn enkele activiteiten voor hen te doen, ze kunnen buiten spelen of lekker knutselen'. SKZ zal op de gemeentedag aanwezig zijn met een stand en informatie. Zevenhuizen - Regelmatig is er een grote groep jongeren te vinden in het speeltuintje naast het fietspad in de wijk Swanla. Zij ont moeten elkaar daar en praten wat. Sommige jongeren hebben een scooter. De jongeren zorgen voor overlast en daar zijn zij zich van bewust. De irritaties bij de bewoners loopt soms zo hoog op dat de politie wordt gebeld. Deze komt dan ook regelmatig langs en heeft gezegd de jongeren te bekeuren als zij nog langer overlast veroorzaken. Inmiddels zijn er twee jaren verstreken en er lijkt op korte termijn nog geen oplossing te zijn. De jongeren willen ook wel weg, zij wil len graag hun eigen plek. Twee jongens, Jan Willem te Meij en Danny Kreder zijn een gesprek aangegaan met de bewoners samen met wijkagent Jennie Kah en een medewerker van Stichting Jeugd en jonge renwerk Jacqueline van Veen. Onoplosbaar dilem ma? Jan Willen en Danny willen er samen met Cinthia, Marissa, Jolanda, Vanessa, Mark, Trees, Sandra, llona en Pamela wel iets over zeggen: "De gemeente wil ons op de hangplek bij de skatebaan hebben maar dat willen wij niet. Dat vin den wij te ver, wij wonen bijna allemaal in de wijk Swanla, en bovendien zit Engelandlaan 224-226 27 I I DX Zoetermeer Postbus 7 4 I 8 270 I AK Zoetermeer Telefoon (079)346 I I 00 Telefax (079)341 34 61 E-mail info@szk.nl Internet www.szk.nl SZK kinderopvang biedt professionele kinderopvang op hoog niveau voor kinderen in de leeftijd van 0-15 jaar. SZK kinderopvang beheert in Zoetermeer omgeving: kinderdagverblijven (0-4 jaar) KIDS clubs (9-13 jaar) Kids-To-Basic (12-15 jaar) buitenschoolse opvang (4-9 jaar) Gastouderbureau (0-13 jaar) peuterspeelzalen (2-4 jaar) Wilt u meer informatie of een aanmeldingsformulier? Bel vrijblijvend voor een uitgebreid informatiepakket: (079)346 I I00 daar al een andere groep waar wij niet ra omgaan. Wij snappen best dat we oveiis| bezorgen, die mensen hebben kleine kim ren en die moeten slapen. Na het gesp® met de bewoners is in ieder geval duit wat het probleem is, dat staat op papier, hopen dat de gemeente een hangplek, r huisje net als bij de skatebaan aar Leliestraat, wil plaatsen. En een beetje sne^ dat is goed voor alle betrokkenen." Tijdens de bijzondere raadsvergadering: jongeren op de gemeentedag zal dit j bleem ook aan de orde komen. Op eer t ste vraag over agressie kwam er een bondig en unaniem antwoord: "Wij hebt een groep die geen agressie kent." ijwatffllSiSaif K-SWISS CLao acircki

Hart van Holland | 2000 | | pagina 12