De Novib Kalender 2001 t Is je eenmaal gewend bent om GFT-afval apart Ie houden gaat het eigenlijk vanzelf Informatieavond over vluchte lingenwerk op 26 september erelddierendag-knutselwedstrijd Concordia tijdens Millenniumdag Collecte voor de Dierenbescherming Feestelijke opening nieuw seizoen Bon voor Gratis Kleintje Wandeltocht voor senioren Hart van Holland/20 september 2000 pagina 23 in paar tips om geurtjes te rkomen Wat is compost precies? De beste manier om uw biobak te gebruiken: Het gaat goed. Maar het kan altijd beter! Koffieconcert in Praathuis Boskoop Tb kalender a" '"grafie feldSrH "V6 gChele Internationale campagne: onderwijs voor iedereen in 2015 Inspiratiebron tot kunst Hoe te bestellen In de meeste huishoudens wordt groente-, fruit en tuinafval gescheiden. Maar liefst 80% doet mee! Dat gaat dus goed. En we doen het niet voor niets. Al dat gescheiden GFT-afval komt immers terug als compost? boorde vol met waardevolle stoffen. Het verbetert de grond waardoor planten beter groeien. Dat is niet alleen prima voor de tuin, maar ook voor de land- en tuinbouw en voor onze openbare groenvoorzieningen. kunt u het beste uw groente-, it-en tuinafval apart houden? -\ in de GFT-bak: groente- en fruitafval aardappelschillen gekookte etensresten vis-en vleesresten, ook graten, chelpen en botjes otendoppen en eierschalen estold vet eezakjes en filterzakjes met offiedik eukenpapier snoeiafval, gemaaid gras en laderen nkruid loemen en kamerplanten Imest van kleine huisdieren (zoals cavia's en konijnen) met stro kattenbakkorrels met milieukeur de GFT-bak: 'ttenbakkorrels zonder ilieukeur elk- en vruchtensappakken lastic en pedaalemmerzakken out en dikke takken as uit de asbak en de open haard Jvogelkooizand 1 stofzuigerzakken en hun inhoud onde- en katteharen ET IS GEWOON EEN KWESTIE 1 AF EN TOE EVEN STILSTAAN WAT JE DOET" rottingsvervelende luchtjes te "rkomen, kunt u in de zomer -envisresten het beste eerst in |n krantje wikkelen en meegeven ,et de bak die het eerste geleegd "rdt. Dat helpt. Ook is het beter de bak niet in de zon te zetten, akde bak regelmatig schoon, het 1st met groene zeep. Daarnaast is i te bevelen om onder in de een krantje neer te leggen dat 'vochtopvangt. Mocht de biozak in uw gemeente ver krijgbaar zijn dan raden we u aan om die te gebruiken. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is het geen mest. Het is een waardevol product om de grond mee te verbeteren. Ook bevat het voedings stoffen. Compost regelt de doorlaat baarheid van de grond: klei wordt luchtiger, zand wordt steviger. Zo komt er meer lucht en water in de bodem. Bovendien activeert compost het leven in de bodem en slaat voe dingsstoffen voor planten op. vochtige etensresten eerst even laten uitlekken zet de biobak op een koele plek; niet in de zon regelmatig schoonmaken met water en (groene) zeep leg een krantje onder de bodem gebruik een geurmiddel dat biolo gisch afbreekbaar is wikkel vis- en vleesresten eerst in een krantje en geef deze mee met de bak die het eerste geleegd wordt Het gaat dus goed met de GFT-inza- meling, maar het kan nog beter. Daarom worden er door diverse gemeentes initiatieven ontplooid om de gescheiden inzameling te ver beteren. In Leiden en Oegstgeest wordt in een paar wijken het gebruik van de biozak gestimuleerd, waardoor het voor buurtbewoners gemakkelijker wordt om GFT-afval apart te houden. In Breda wordt de samenwerking en betrokkenheid onder buurtbewoners en inzame laars verbeterd. Ook Alphen aan den Rijn introduceert in bepaalde wijken de biozak. Dit alles om de inzameling van GFT-afval nog beter te laten verlopen. ddinxveen - De werkgroep Natuur- en Milieu-Educatie (N.M.E.) aruseert ter gelegenheid van Werelddierendag woensdag 14 okto- fr een knutselwedstrijd voor kinderen van de basisscholen. Voor mooiste werkstukken zijn er prijzen te verdienen. De prijsuitrei- S vindt plaats op kinderboerderij "Dierendal" in het Warnaar- Qen op woensdagmiddag 4 oktober om 15.00 uur. irwf bedoe''n8 da' de kinderen van een oude schoenendoos rt' ,s maken. Dit kan door een kijkgat te maken in één van de wanden van de doos en een groot deel van het deksel uit te PPen en hier gekleurd doorzichtig papier op te plakken. Aan de 8 zijkant van de doos moeten naam, naam school, groep leeftijd res aangegeven worden. De ingeleverde werkstukken worden ongesteld in het leslokaal van kinderboerderij "Dierendal". ntpmk°Zen bunnen worden ingeleverd op woensdagmiddag 27 Oer tussen 14.00 en 16.00 uur op de kinderboerderij "Dieren- 'ddaa6i yer^stukken worden tentoongesteld, zodat ze woensdag- s H oktober weer opgehaald kunnen worden. Waddinxveen - Op dinsdag 26 september organiseert de afdeling seniorenwerk van de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, een wandeltocht voor senioren. Vooraf is er gelegenheid een kopje koffie of thee te drinken in de foyer van het Anne Frank- centrum. Om 10.30 uur gaat de groep met een aantal auto's richting het Goudse Hout. Daar start de tocht van ongeveer 10 kilometer richting Haastrecht. Bij terug komst in Waddinxveen is er nog gelegen heid even met elkaar na te praten onder het genot van een kopje koffie of thee. De tocht gaat door indien het goed wandel weer is. Vooraf inschrijven is niet nodig. Voor meer informatie: (0182-615555 of 631932. De volgende wandeltochten zijn gepland op 31 oktober, 28 november en 19 december. Waddinxveen - Het eerste optreden na de zomervakantie is voor de har monie en voor het opleidingsorkest C-Akkoord op zaterdag 23 septem ber tijdens de millenniumdag. Van 10.00 tot 11.00 uur is het harmonie orkest o.l.v. Jeroen Wentel te beluisteren op het Raadhuisplein bij het gemeentehuis. Tijdens deze millenniumdag, van 10.00 tot 16.30 uur, kan men ook de marktkraam van Concordia bezoe ken. Hier kan men een beeld krijgen hoe het bij Concordia reilt en zeilt, d.m.v. foto's en informatieboekjes. Het opleidingsorkest C-akkoord Excelsior uit Boskoop en Concordia Waddinxveen geven tijdens de Bos- koopse braderie op zaterdagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur een concert. Waddinxveen - Ter gelegenheid van Werelddierendag op 4 oktober, zal de Dierenbescherming, werkgroep Waddinxveen, van 2 tot en met 7 oktober haar jaarlijkse collecte hou den. Het resultaat hiervan komt vooral ten goede aan het Dierente huis Midden-Holland te Gouda. Daar worden uit de hele regio zwerf- en afstandsdieren opgenomen. Voor de medische controle en ver zorging zijn twee dierenartsen ver bonden aan het Dierentehuis. Dat het tehuis nog altijd nodig is getuigt het feit dat er jaarlijks zo'n 800 hon den en katten worden opgenomen. Bijna alle dieren krijgen een nieuw tehuis of gaan terug naar de eige naar. Om een zo goed mogelijk resultaat te behalen kan de werkgroep nog collectanten gebruiken. Wie wil hel pen de collecte tot een succes te maken (ook jongeren vanaf 14 jaar kunnen zich aanmelden) kan bellen met Nel Oort, telefoon 616519. Waddinxveen - De Stichting Vluch telingenwerk Waddinxveen en omstreken kampt momenteel met een groot tekort aan vrijwilligers en stagiaires die op een verantwoorde manier begeleiding en ondersteu ning kunnen geven. Om nieuwe vrij willigers aan te trekken heeft Vluch telingenwerk Waddinxveen en omstreken een wervingscampagne opgezet. Een van de activiteiten is het organiseren van een informatie avond voor iedereen die belangstel ling heeft voor vluchtelingenwerk. Op deze avond zal informatie wor den gegeven over vluchtelingen werk in het algemeen en hoe de stichting Vluchtelingenwerk Wad dinxveen en omstreken werkt en functioneert. Een videofilm zal wor den vertoont over vluchtelingen die in Nederland zijn terechtgekomen. Vervolgens zal een ervaren vrijwilli ger uit de doeken doen hoe de bege leiding in zijn werk gaat wanneer vluchtelingen een woning krijgen toegewezen in Waddinxveen, Bos koop, Zevenhuizen of Moerkapelle. Darna zal een stagiaire vertellen over haar stage bij Vluchtelingen- Werk en welke ervaringen zij tot nu toe heeft opgedaan. Natuurlijk komt ook een vluchteling aan het woord. Hij zal vertellen over het moeten vluchten uit eigen land en hoe het hem is vergaan in Nederland. De informatieavond wordt gehou den op dinsdag 26 september in de voormalig Kohnstamm Mavo, Mau- ritslaan 55 in Waddinxveen. Om 19.45 uur is er koffie. Iedere belang stellende is van harte welkom. Boskoop - Zondag 24 september begint in het Praathuis het nieuwe sei zoen van de koffieconcerten met het optreden van De Amsterdam Klez- mer Band. Job Chajes speelt hierin altsaxofoon, Gijs Levelt trompet, Henk Jan van Minnen accordeon en Jasper de Beer contrabas. Klezmermuziek is oorspronkelijk de bruilofts- en feestmuziek van Oost- Europese Joden. De klezmorim die deze muziek speelden en die ook voor niet Joodse mensen optraden trokken rond en kwamen daarbij in contact met een veelheid aan ander muzikaal idoom. De Amsterdam Klezmer Band gaat bij het opbouwen van zijn geheel eigen en karakteristieke repertoire uit van de traditionele Oost-Europese Joodse muziek van omstreeks 1900 met zijn oude pentatonische karakter en inge wikkelde ritmes. Traditiegetrouw staan de leden van de band daarbij open voor andere klanken uit de Balkan en voor hedendaagse invloeden. De aan stekelijke muziek die zij op het Koffieconcert zullen spelen bestaat dan ook voor een belangrijk deel uit traditionele stukken, waarin met name Bul gaarse en Turkse elementen doorklinken. Aanvang 11.30 uur; entree ƒ10,- voor volwassenen, kinderen hebben gratis toegang. ditiegetrouw neemt de u mee naar verre en h en bet dagelijks n Q. m r' 'n al ziin facet- rde Whassadeur van de kkernH i? Een indruk- en?in alender met een formaat (26x60 lo's Pmchtige kleuren- -| i, Zuiden. Een «ienw 'ang elke maand -icht een fascinerend icht °'5 een n'euw teriaal hun beste eSj1?' waaruit een 'eEendp L? commissie de meest aan- "■'8e en k koos. Foto's, die het veel- reld laten06'6"06 gezicht van de Derde gelachen Z,'en,jEen wereld waar gefeest bovenal gehuild en gerouwd, 'iedereen wereld waar plaats is 'i ook^i'i kijkgenot biedt de kalender terzijde van a"?" ,leesplezier. Op de hters pn m oto s maken schrijvers, sofen u deelgenoot van hun gedachten over het fenomeen schepping Novib is samen met collega-organisaties de uitdaging aangegaan: onderwijs voor ieder een in 2015. Een ambitieus plan, maar haal baar als iedereen erachter staat. Mogen zij ook op u rekenen? De kunstenaar René Fosari uit Suriname maakte drie prachtige kunstwerken geba seerd op foto's uit de kalender 2001. Een set van 2x3 kunstkaarten is het resultaat. Met deze kaarten kan men zijn wensen op bijzondere wijze kenbaar maken. Men kan zelfs meedingen naar één van de originele kunst werken door het overmaken van ƒ10,- extra. De 1.000ste, 2.000ste en 3.000ste inzender krijgt dan het kunstwerk gratis thuisbezorgd. De kalender 2001 (ƒ42,50) en de set kunst- kaarten (ƒ16,50) kunnen besteld worden bij Novib. Schriftelijk: Antwoordnummer 10720, 2501 WB Den Haag of telefonisch: 070-3421777. uitsluitend voor particulieren (te koop aangeboden of gevraagd, verloren of gevonden voorwerpen en felicitaties) max. 6 regels, plaats in elk vakje één letter of leesteken tus-1 sen twee woorden één vakje open laten! Naam: Adres: Plaats: Inleveren bij, of opsturen naar: HART VAN HOLLAND - Postbus 85 - 2760 AB Zevenhui zen, of inleveren bij: Bac mode - Dorpsstraat 1 - Moerkapelle Gé de Slijter - Puttelaan 146 - Boskoop Heemskerk electra - Dorpsstraat 33 - Waddinxveen Cl 000 - Passage - Waddinxveen Slagerij Buijs - Dorpsstraat - Benthuizen De redactie behoudt zich het recht voor Kleintjes te weigeren, k Inlevering is geen garantie voor plaatsing in de eerstkomende editie, ^^laximaal 1 bon per gezin! Kleintjes per fax of telefoon worden geweigerd!

Hart van Holland | 2000 | | pagina 23