Wonen anno 2000 moat naast functioneel ook vooral behaaglijk zijn Inrichting en aankleding Voor elk wat wils Fysieke warmte in diverse soorten Goede financiële planning: behaaglijk gevoel Informatie via het Internet Hart van Holland/11 oktober 2000 Pagina 13 Deze stelling geldt in zowel figuurlijke als letterlijke zin. Bij het woord behaaglijk kun je denken aan fysieke warmte, ofwel door een moderne centrale verwarming of door een klassieke open haard. Maar ook aan warmte door middel van gezelligheid en huiselijke sfeer. En ten derde: in deze tijd van economische welvaart is het woord behaaglijk ook te gebruiken voor het goed op orde hebben van de financille situatie zodat al onze wensen gerealiseerd kunnen worden. In dat geval kun je praten over een financieel behaaglijke positie, die een prettig gevoel geeft. Je zit er dan als het ware 'warmpjes' bij. De inrichting en aankleding van een huis hebben invloed op de sfeer. Een rommelige huiskamer, waarin speelgoed en huisdieren strijden om een plekje geeft een andere sfeer, dan de keurig opgeruimde, strak ingerichte woonkamer. Beide woonkamers kunnen echter een warme sfeer uistralen, die in hoge mate wordt bepaald door de aankleding: behang, verf of spuitwerk voor de wanden geven ieder hun eigen effect. Ditzelfde geldt voor de keuze van de vloer: hout, laminaat, plavuizen, natuursteen of vloerbedekking zorgen allen voor een ander soort 'behaaglijkheid'. Waar iemand voor kiest hangt af van smaak, financiële middelen, het type huis of simpelweg van het feit, dat bepaalde materiaalcombinaties beter samen gaan dan andere. Wonen in de eenentwintigste eeuw is op een aantal punten opmerkelijk anders dan in de vorige eeuw. Zo zal er in de toekomst meer geld besteed worden aan wonen en woonproducten, waarbij vooral het creëren van ruimte een grote rol gaat spelen. Critici voorspellen dat de huizen groter zullen worden met meer luxe en ruimte voor comfort. De nieuwe ontwikkelingen op het gebied van informatietechnologie spelen daarbij een belangrijke rol en maken dat er steeds vaker behoefte zal zijn aan het creëren van een werkplek aan huis. Daarnaast doen zich ook verschuivingen voor in de woonstijlen. De in de jaren negentig ingezette trend van het minimalisme (back to basic) zal in de komende tijd doorzetten. Het meest opvallende van deze stijl is de combinatie van het gebruik van hout- en natuurproducten met moderne hightech apparatuur. Overigens is het grootste verschil tussen wonen in de twintigste of eenentwintigste eeuw juist goed zichtbaar in de woontrends: was men in de jaren zeventig en tachtig gewoon de toen geldende trends bijna blindelings te volgen, tegenwoordig lopen de woonstijlen opvallend vaak door elkaar. Dit is" met name zichtbaar in de woonwinkels van de meubelboulevards: in ÈÈn winkel zijn aparte hoeken ingericht in verschillende stijlen, waardoor ze 'voor elk wat wils' bieden. Naast de inrichting en aankleding heeft ook de warmtebron in huis invloed op de behaaglijkheid. Vroeger zorgden de traditionele gashaarden en oliekach els voor verwarming van het hele huis. Omdat deze kachels vaak alleen in de woon- en achterkamer geplaatst werden, was het in ruimtes die juist specifiek vroegen om een 'warm gevoel' zoals de badkamer en de slaapkamers, vaak steenkoud. Tegenwoordig is kou in huis absoluut niet nodig. In oudere huizen, zonder een centraal verwarmingssysteem, kan eenvoudig een elektrische sfeerhaard geplaatst worden, die naast functioneel ook heel decoratief kan zijn. Daarnaast kan tegenwoordig in ieder type huis een 'open haard' geplaatst worden. Voor huizen zonder schoorsteen, maar met een mechanisch ventilatiesysteem zijn haarden ontwikkeld met een 'gesloten verbrandingssysteem'. Om dergelijke kachels en haarden te kunnen aanschaffen hoeft men financieel echt niet zeer draagkrachtig te zijn: ze zijn er in verschillende uitvoeringen en prijsklassen. Daarnaast kan door middel van vloerverwarming (als hoofd- of bijverwarming) en diverse soorten radiatoren (de klassieke paneel-, plint- of handdoekradiator, maar ook een spiegelradiator voor bijvoorbeeld de hal) in ieder vertrek een 'behaaglijke warmte' gecreëerd worden. Een goede planning is het halve werk. Wie bezig is met een verbouwing of (nieuwe) inrichting van zijn huis, doet er goed aan ook een planning te maken voor de financiering. Wie een huis gaat kopen, kan daarvoor meestal terecht bij zijn hypotheekadviseur. Deze kan adviseren over extra financiering (dus bovenop de prijs van de woning), wat benut kan worden voor de inrichting (meubels), aankleding (stoffering en vloer) of een gehele verbouwing van een woning. Voor bezitters van een koophuis is het mogelijk de overwaarde van het huis te benutten om extra geld vrij te maken. In het nieuwe belastingstelsel gelden hiervoor aparte regels. Via de belastingdienst of een accountant is een op maat gesneden advies te krijgen welke vorm van financiering het best past. Wie goed beslagen ten ijs wil komen en alles wil weten wat te maken heeft met wonen, kan vrij gemakkelijk informatie verkrijgen via Internet. Op de Internetsite www.wonen.nl is informatie te vinden over tal van nuttige zaken over wonen en woongenot. Financieringen, informatie over woonbladen en links naar verzekeraars worden uitgebreid beschreven. Op de internetsite www.Linkpagina-wonen.nl is informatie te vinden over het kopen van woonproducten en alles wat daaraan gerelateerd is. Van diverse merken en fabrikanten is de productinformatie eenvoudig op te vragen. Ook verkooppunten, financiers, beurzen, verzekeringen en andere dienstverleners die betrekking hebben op 'het wonen in het algemeen' zijn hier te vinden. Voor diegenen die behoefte hebben aan een persoonlijke benadering en informatievoorziening kan ook informatie opgevraagd worden bij de Vereniging Comfortabel Wonen (telefoon 0318-655120). Ook deze Vereniging heeft een internetadres www.comfortabel-wonen.nl, waarin veel nuttige adviezen zijn opgenomen. tg 4®) Door Karin Jongkind iÜmÉilÉÉKS In dit woonkatern vindt u advertenties van: Antiekzolder, Bac wonen a slapen,Tuincentrum Bloemenlust, Baderie Haitsma, Bontenbal interieur, De Bouwhof, u y.Ps° meubelstoffeerderij, Ed Plaizier Grond-a Straatwerk, De Fotoboetiek, Galery 'Groene Tuin', De Groene Klussenier, Fa.Havelaar, Hielema meubelstoffeerderij, sndelmij G. Hol, De Hypotheekshop, Fa. J. v.d. Jagt a zn., De Jong interieur, JP Artworks, Keukencentrum Waddinxveen, Knaap moduulwoningen, Lindhout keukens', asset beveiliging, Otterloo Slapen, Bloemen- en kadoshop De Parasol, Perdijk makelaardij, Veerman verzekeringen, Ton Verschoor schildersbedrijf, P. Visser a Zn., Voorbrood meubelen, Van Waay interieur, John Witte tuinrecreatie, Grenenspecialist Wortman, De Zilverberk. liüBcriiikl

Hart van Holland | 2000 | | pagina 13