Algemene beschouwingen Het college: Tot slot: pagina 10 Hart van Holland/15 november 2000 De raadsvergadering van dinsdag 7 november stond geheel in het teken van de algemene beschouwingen van de politieke fracties en het vaststellen van de begroting voor 2001. Een impressie in volgorde van presentatie: CDA: "De toekomst maken we samen" De heer De Jong blikte terug op het vertrek van burgemeester Schoots en de komst van een derde wethouder. Er was kritiek te horen uit zijn mond op de bestuurlijke voortvarendheid. Hij zei het bestuur met nadruk plannen op te pakken en te gaan wer ken aan de uitvoering hiervan. "Verbeteringen worden niet bereikt met notities maar met acties. Wij concluderen dat het col lege een zuiveringsactie wenst of zich dat heeft voorgenomen. Het lijkt erop dat het college de trap van bovenaf wil schoonve gen, ons inziens dan alle treden. Trek een hardliner aan en doe het in drie maanden." Aldus De Jong. Ook het CDA dringt erop aan de verordening woonruimteverde ling nog eens tegen het licht te houden, teneinde in te spelen op maatschappelijke ontwikkelingen. Ook de omleidingsweg baart het CDA zorgen. Zij verwachten dat, alle goede voornemens ten spijt, er veel tol zal zijn betaald. ChristenUnle: "Houdt u aan uw woord. Ja is ja en nee is nee" De heer Freeke heeft een pleidooi gehouden voor een 'betrouwba re overheid'. De overheid moet van onbesproken gedrag zijn en fouten durven toegeven. In zijn beschouwing liep de heer Freeke een aantal beleidsterreinen na. De realisering van de Omleidings weg, kassenbouw in de Zuidplaspolder en de Schapenwei in Moer- kapelle. Een belangrijk punt voor de ChristenUnie is het spuiten met gif ter bestrijding van onkruid. Ook vorig jaar was dit al een belangrijk punt voor Freeke. Hij citeerde de wethouder die toezeg ging heeft gedaan dat er op commissieniveau nader over gedach ten zou worden gewisseld. Inmiddels is de heer Freeke tot de con clusie gekomen dat er inmiddels gestart is met het spuiten van bestrijdingsmiddelen, hoewel het overleg nog niet geweest is. Mevrouw Spekman van de PvdA heeft het college erop gewezen dat er jaar na jaar dezelfde plannen terugkomen. Aan de hand van de concept notitie "Grensverkennend en grensverleggend" liep zij een aantal normen langs. Prioriteitenstelling en consequenties voor het beleid, het welstandsbeleid en de problematiek rondom de huisvesting van de brandweer passeerden in de beschouwing de revue. De daadkracht van het bestuur werd vervolgens door de PvdA ter discussie gesteld en de toegankelijkheid, flexibiliteit en aanspreekbaarheid voor de burgers kwamen aan de orde. De PvdA vroeg verder aandacht voor de woningbouw en met nadruk voor de starters en 45-plussers. Het minimabeleid blijft voor de PvdA een punt van aandacht. Nog maals heeft de fractie de wethouder verzocht de vergoeding voor abonnementskosten te verhogen met honderd gulden. Tot slot stond mevrouw Spekman nog even stil bij het lustrum van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Spekman: "Wat ons soms wel moeite kost is het onvoorwaardelijke respect dat de SGP aan ons vraagt voor haar gedachtengoed, maar aan de andere kant zo wei nig respect heeft voor het gedachtengoed van een ander." Wethouder Zijderhand gaf in zijn beantwoording een opsomming van alle locaties waar aan de realisatie van nieuwbouw gewerkt wordt. Hij stelde gevoelig te zijn voor het argument dat de snelheid komt vast te zitten door het gebrek aan menskracht. Na de beantwoording van zijn vragen wilde de wethouder nog wel kwijt dat hij de opmerkingen over de tijdsbesteding van de wethou ders als kritiek voelt. Hij stelt dat de wetgever heeft bepaald dat het wethouderschap in deze gemeente een deeltijdfunctie is. De heer Van der Stee zei dat er met betrekking tot het personeelsbeleid veel in gang is gezet. Hij wilde echter nadrukkelijk niet afgerekend worden op de paar maan den dat hij het wethouderschap vervult. "Dit soort pro cessen kosten tijd" aldus Van der Stee. Waarnemend burgemeester Wolf is ingegaan op een aantal hoofdthema's. Met name over de bestuurlijke toe komst wilde hij kwijt dat de gemeente nadrukkelijk zelf de discussie moet aangaan. "Overleg wordt gevraagd ■door de regio, de provincie en het rijk" zo stelde Wolf. Over de bestuurskrachtmonitor is het college niet bijster enthousiast. Met name omdat het een instrument van de provincie is. Hij zegde wel toe bij de provincie te infor meren naar het doel van deze monitor. Datzelfde argu ment gebruikte hij voor de volkraadpleging van de WD: "We zullen gericht moeten kijken welke vragen je hebt en waf je gaat doen met de uitkomst." Wolf wilde nog wel verduidelijking over de opmerkingen en de implica ties van de heer De Jong (CDA) over de zuiveringsacties en het aantrekken van een hardliner. In zijn tweede ter mijn heeft De Jong zijn opmerkingen rechtgezet. De Gooijer haalde fel uit naar de PvdA: "Op grond van deze analyse 'ik ben dus ik denk' en dat vraag ik me nog maar af. Dus we horen wel weer waneer u weer denkt en dus weer bent." In haar tweede termijn ver weet mevouwe Spekman de wethouder te blaffen in de hoop dat zij met de staart tussen de benen af zou drui pen. Zij wilde echter toch nog gewoon antwoorden. Ook de heer Bac kwam in zijn tweede termijn nog lijnrecht tegenover mevrouw Spekman te staan en merkte op dat hij zich persoonlijk aangevallen voelde. Met harde woor den van de heer Brandt (WD) kwom er uiteindelijk een eind aan een emotionele discussie. Mevrouw Te Meij van de WD sprak uit dat zij het zeer betreurde dat een posi tieve bijdrage van de PvdA overschaduwd raakt door de toonzetting. Wethouder De Gooijer ging bij het beantwoorden van zijn vragen verder nog in de MER-procedure inzake de omleidingsweg en in zijn ogen onwenslijke bijdrage van de klankbordgroep. Na een avond vol emotievolle debatten werd het voorstel inzake de belastingmaatregelen voor 2001 goedgekeurd door de raad, behalve door de fracties van CDA en PvdA. Gemeentebelangen: "Samenwerken met..." De bestuurlijke toekomst had ook volop de aandacht van Gemeentebelangen. Decentralisatie van taken trekt een zware wissel op de gemeentelijke organisatie, zo stelt de heer Mebius. Voor Gemeentebelangen behoort splitsing van de gemeente, waaraan tien jaar is gebouwd, nadrukkelijk niet tot de mogelijk heden. De heer Mebius ging verder in op tal van actuele beleids vraagstukken: de financiën en de omleidingsweg, de huisvesting van de brandweer en de vernieuwing van de winkelvoorziening in de Dorpsstraat in de kern Zevenhuizen. Mebius drong aan op snelheid als het gaat om realisering van nieuwbouwplannen die er zijn in de gemeente en vroeg zich daarbij af of de gemeente wel voldoende is geëquipeerd om een aantal plannen tegelijkertijd voor te bereiden omdat deze voorbereiding van plannen veel tijd kost. VVD: "Meet de maat" Mevrouw Te Meij bood waarnemend burgemeester Wolf een maatkan aan waarmee hij 'de maat kan meten'. De WD wil op deze manier duidelijk maken dat de VVD vindt dat de gemeente door middel van de bestuurskrachtmonitor de bestuurskracht von de gemeente in beeld moet laten brengen. De mening von de burgers over de dienstverlening van de gemeente en de moge lijke bestuursprofielen is voor de WD van groot belang. Zij heeft het college dan ook verzocht een volksraadpleging te organise ren. De VVD liep vooruit op de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die eind dit jaar wordt verwacht. Er wordt verwacht dat de Rotter damse regio lonkt naar het gebied in de Zuidplaspolder en de WD vraagt zich af of er hierdoor een conflict ontstaat met de glastuinbouw. Mevrouw Te Meij had het verder over de punten van zorg in de nota van aanbieding. Investeringen worden doorgeschoven en andere plannen worden uitgesteld. Mevrouw Te Meij: "Deelt u onze mening dat, door het bedrag wat overblijft door 'dingen' niet te doen, een overschot te noemen, aan de burgers geen reëel beeld wordt gegeven van het reilen en zeilen in hun gemeente." SGP: algemene beschouwingen 2001 De heer Bac vindt het noodzakelijk na te denken over de toekomst op de langere termijn. Ten aanzien van de bestuurlijke ontwikkelin gen vindt de SGP dat er wel samengewerkt kan worden maar niet samengevoegd. Indien er een aantoonbare meerwaarde is in de kwaliteit dan spreekt de SGP zich wel uit voor samenwerking. De heer Bac laat zich verheugd uit over het feit dat minister Pronk heeft laten weten dat hij de randen van het Groene Hart wil vrijge ven voor woningbouw en economische groei. Bac: "Wij hopen dol de provincie deze zienswijze zal overnemen en in hun pionnen implementeren. Dit zou kunnen betekenen dat voor de kern Moer kapelle ontwikkelingen van bedrijfsterreinen en woningbouw tot de mogelijkheden gaan behoren." Ook de heer Bac hod in zi|n beschouwing aandacht voor het spuiten met gif. De SGP is von mening dat preventioef spuiten het meeste effect sorteert en do daarmee borstelen tot het verleden kan behoren. Voor een nieuwe kazerne voor de brandweer heeft de heer Boe een goede locatie gevonden: de noordoostelijke rand van de Schapen wei. Door Karin Heeren

Hart van Holland | 2000 | | pagina 10