Vraag het je maag! Super Voices 2000 Royale hagen voor elke tuin Schulden? Vraag tijdig om Bingo in De Boog Vraag het je maag! pagina 22 Hart van Holland/15 november 2000 Gratis folder Goede voorlichting: Maag Lever Darm Stichting Last van scherpe pijn in de maag? Last van maagzuur? Last van maagklachten? Meer dan 2500 zangers en zangeressen uit heel Nederland zin-I gen een Pop-CD vol voor het Aids fonds Hoe krijg ik een mooie beukenhaag? Een behaaglijk gevoel Hulp beschikbaar Aanbod aan schuldeisers Wettelijke schuld sanering Meer informatie "Hij zit er mee in zijn maag" "Iets in je maag gesplitst krijgen" "Het ligt zwaar op de maag" Allemaal uitdrukkingen die we ken nen met de maag als onderwerp. Maar hoe goed kennen we onze maag? Wie maagklachten heeft denkt vaak dat het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan spanningen. Van 13 tot en met 17 november is het maagweek in de apotheek, een initiatief van de KNMP (Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie). De Maag Lever Darm Stichting is hier ook nauw bij betrokken geweest. Voor de Maag Lever Darm Stichting ook hèt moment om extra aandacht te besteden aan de maag en de daarbij optredende maagklachten. Meer dan de helft van de Nederlan ders denkt dat stress de oorzaak is van een maagzweer. Niet waar! De belangrijkste veroorzaker van een maagzweer is een bacterie: de Heli cobacter pylori. En een bacterie is te bestrijden met medicijnen. Goed nieuws dus. Ook over brandend maagzuur bestaan misverstanden. Mensen denken al gauw dat dit komt door teveel eten en te snel eten, of door te veel maagzuur. Dit is onjuist. Brandend Maagzuur ontstaat door dat het sluitspiertje tussen de slok darm en de maag niet goed werkt. Hierdoor kan het zure maagsap terugstromen en dat geeft een bran derig gevoel. Dat warme melk helpt bij brandend maagzuur is ook niet waar. Melk bindt het zuur wel even af, maar stimuleert daarna juist de zuuraanmaak. De pijn zakt dus even af, maar komt daarna heviger terug. Om exra voorlichting te geven over de werking van de maag, maag klachten en tips te geven bij deze klachten, heeft de Maag Lever Darm Stichting een speciale folder ont wikkeld. In de folder "Vraag het je maag" staat een aantal testen die de consument meer informatie geeft over dit soort klachten. Hoe werkt mijn maag, wat kan ik doen bij bepaalde klachten en wanneer moet ik naar de huisarts? De folder is gra tis en wordt verspreid onder apo theken, huisartsen en drogisten. De folder "vraag het je maag" is ook aan te vragen bij de Maag Lever Darm Stichting: telefoon (030) 60 55 881. De Maag Lever Darm Stichting is de organisatie ter bestrijding en voor koming van maag-, lever- en darm ziekten. Om de levenskansen en levensomstandigheden van patiën ten met een maag-, lever- of darm ziekte te verbeteren, stimuleert de Wie maagklachten heeft denkt vaak dat het ligt aan teveel of verkeerd eten, of aan span ningen. Maar wat is de werke lijke oorzaak en wat kunt u er aan doen? Vraag de folder Vraag het je maag' aan bij de Maag Lever Darm Stichting. MAAG 030-60 55 881 lever DARM stichting wetenschappelijk onder zoek, geeft zij voorlichting en ondersteunt zij patiëntenorganisa ties. De Maag Lever Darm Stichting financiert haar werk via fondsen werving en beschikt over het CBF- keurmerk voor goede doelen. Geoefende zangers, mensen die af en toe samen zingen of de eenzame "badkamer-zanger" in Nederland, het maakt niet uit. ledereen is wel kom om mee te doen aan het groot ste zangspektakel van Nederland: Super Voices. En Gerard Joling, Marga Bult, Maggie McNeal en San dra Reemer treden belangeloos hierbij op als solisten. Radio Noord zee FM besteedt dagelijks speciale aandacht aan het evenement. Op zaterdag 2 december komen de Super Voices bij elkaar in de IJssel- hallen in Zwolle. Deze grootste vocale popgroep ter wereld zal bestaan uit meer dan 2500 zangers en zangeressen. Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor 200 stemmen, 100 Super Kids (vanaf 7 jaar) en enthou siast publiek dat 's avonds kan mee genieten van dit bijzondere conc voor het oog van de camera J het concert wordt een swinseii live-CD opgenomen die alle deel mers na afloop krijgen thuisl stuurd. De opbrengst van de verkoop n de CD en van een deel van de kaJ verkoop gaat naar het Aids Fonj Daarom is het thema van Super U ces dit jaar Sing for life! Voor meer informatie over deell me aan Super Voices, Super Kids] het bestellen van toegangskaa. en de CD kunt u contact opneiJ van de speciale informatiedei telefoon 0172-586840, tevens maandag- en woensdagavond. Acj ele informatie is te lezen op 1: net: www.zing.nl Complete babykamer wit prijs notk 079- 5932271/5931448 Ford Focus 1.4, sept '99 d.bi, 5100 km, 0180- 631021 Rieten fietsmand voor zijkant ƒ12,50 Zwarte eethoek+ 4 stoelen ƒ250,- izgst 079- 3418276 Piggelmee kinderserviesje ƒ60,- niet op zondag 0182-618978 Waddinxveen - Op vrijdag november wordt in buurtcentij de Boog een bingo-avond georg seerd. Er zijn mooie prijzen te v| nen. De zaal gaat open om 19.00 De bingo begint om 20.00 uur. If een is van harte welkom in buurtcentrum aan de C. slaan 2. P- Of je nou in een paleistuin kijkt, of in een stadstuintje, een haag past vrijwel overal. Maar hoe krijg ik nou in zo weinig moge tijk tijd zo'n mooie, groene muur? De Plant van deze Maand vormt de oplos sing; de beuk (Fagus sylvatica). Deze bij ons welbekende boom is met een hoogte van dertig meter zeker fors te noemen. Daardoor komt hij niet snel in de gemiddelde stadstuin terecht. Tenminste, niet als boom. Als haagplant is de gewone beuk namelijk een uitstekende keuze. Over de beuk en de haagbeuk is veel verwarring. Het zijn namelijk twee totaal verschillende planten die vaak door elkaar worden gehaald. De gewone beuk is de boom zoals hij bij ons in de bossen groeit. Hij is het makkelijkst te herkennen aan het glimmende blad met rechte bladranden. De haagbeuk daarentegen, heeft donkergroen blad, met gekartelde randen. Ook in de winter is het verschil tussen de twee soorten duidelijk te zien. Van de Fagus blijft het bruine blad namelijk 's winters, verdord maar decoratief, aan de plant zitten. Het valt er pas af als de nieuwe knoppen in het voorjaar uit lopen. Hierdoor is de haag van de gewo ne beuk ook 's winters redelijk dicht, ter wijl die van de haagbeuk behoorlijk doorzichtig is. Van de gewone beuk bestaan een aantal aparte soorten, zoals bijvoorbeeld de rode beuk (Fagus sylvatica f. purpurea). Zoals de naam al zegt, is het blad van deze plant purperbruin. Om direct een volle, hoge haag te krij gen, moet u grote, blokvormig gesnoeide planten kopen. Deze zijn wel behoorlijk prijzig. Een alternatief is om te kiezen voor jonge planten. Voor een hoge, volle haag moet u dan wel even geduld heb ben. Een voordeel is echter dat een beu kenhaag heel oud kan worden. Let er bij het snoeien ook op of u een haag van gewone beuk of van haagbeuk hebt geplant. Een haagbeuk moet u na het planten door laten groeien totdat de gewenste hoogte bereikt is. Dan mag u hem pas gaan snoeien. Nadat hij getopt is, vormt hij namelijk pas heel langzaam weer opgaande takken. De gewone beuk moet juist wél van tijd tot tijd getopt worden. Direct na het planten moet u de hoofdtak al voor een derde deel weg knippen. Afhankelijk van de gewenste hoogte, moet de beuk nog een paar keer getopt worden. Groeit de beuk in één keer door tot de gewenste hoogte, dan zal hij moeilijk of niet vol groeien van onderen. Om ook in de lange toekomst een volle haag te houden, is het verstandig om hem enigszins een conische vorm te geven. Doordat de haag van onderen bre der is dan van boven, valt er meer licht op het onderste deel. Hierdoor blijft het voor de plant ook 'interessant' om onder aan de plant blad te houden en niet alleen maar naar boven te groeien. Als u de heg twee keer per jaar (juni en eind augustus) snoeit, krijgt u een mooie groene muur. Een mooie haag vraagt net als een gazon het nodige onderhoud. Met het snoeien haalt u natuurlijk heel wat groen weg. Al deze takken en bladeren hebben voedingstoffen gekost. Om deze weer aan te vullen, moet u elk voorjaar bemesten met een organische meststof zoals gedroogde koe mestkorrels. Het onderhoud vraagt behalve tijd ook een beetje ruimte. Houd dus het liefst een smal paadje vrij tussen de heg en de andere beplanting. Zo hoeven de planten niet met elkaar te concurre ren met licht en voe dingstoffen. Bovendien is een dergelijk paadje erg makkelijk met het snoei en van de haag. Met deze tips in uw achterhoofd en een rits jonge haagplanten van bijvoorbeeld de beuk (Fagus sylvatica), heeft u binnen een paar jaar een beschutting tegen inkijk, tegen vorst en wind, nest gelegenheid voor vogels en een behaaglijk gevoel achter uw natuurlijke, royale afscheiding. Schulden komen voor in alle lagen van de bevolking. Soms als gevolg van onverstandige uitgaven, maar vaker als gevolg van een samenloop van omstandigheden zoals ontslag, scheiding of ziekte. Veel mensen schamen zich hiervoor, maar dat is niet nodig. Toch blijken nog veel van de ruim 200.000 gezinnen met pro blematische schulden in ons land het moeilijk te vinden om hulp te vragen. Terwijl die hulp wel voorhanden is. Schulden ontstaan vaak ongemerkt. Mensen met een laag inkomen kunnen tegenvallers niet opvangen en vervallen langzaam van het ene probleem in het andere. Ze kunnen de huur en de energierekening niet meer betalen, de wasma chine gaat ook nog stuk Kwetsbaar zijn ook huishoudens met inkomensda ling door scheiding ziekte of ontslag. In elk geval vinden mensen die in financiële pro blemen dreigen te raken, het moeilijk om hulp te vragen. Liever vullen ze zo lang mogelijk het ene gat met het andere of openen zij de post niet om hun probleem niet te hoeven onderkennen. Maar als de deurwaarder beslag laat leggen op een deel van het inkomen of de woning wordt ontruimd, lukt dat niet meer. Het is echter niet nodig het zover te laten komen. Ook niet voor u. Hulp is beschikbaar. Er zijn pro fessionals (schuldhulpverleners) die met u kijken hoe groot uw probleem is en samen met u naar een oplossing zoeken. Schuldhulpverleners zijn meestal verbonden aan de gemeente. Zij werken bijvoorbeeld bij of voor een gemeentelijke krediet bank, de sociale dienst of het maatschappelijk werk of bij een gespecialiseerd bedrijf dat door de gemeente wordt ingehuurd. Wat kunnen schuldhulpverleners voor u doen? Om te beginnen bezien zij of u wel een probleem heeft. Misschien maakt u onvoldoende gebruik van voor zieningen als huursubsidie en bijzondere bijstand en kunt u met deze aanvullende inkomsten wel goed rondkomen. Lukt het niet op deze manier tot een oplossing te komen, dan bekijkt de schuldhulpverlener uw financiële situatie en bepaalt aan de hand van een beproefde methode hoeveel geld u maandelijks opzij kunt zetten om schulden af te lossen. Vervol gens doet hij een aanbod aan de schuldeisers. Accepteren de schuldeisers dit aanbod, dan is sprake van een minnelijk akkoord. In dat geval moet u er rekening mee houden dat uw inkomen drie jaar lang iets onder het bijstandsminimum ligt en de rest wordt gebruikt voor aflossing. Ook kunnen waardevolle goederen worden verkocht om de schuldeisers tegemoet te komen. Tijdens de looptijd van het akkoord proberen de schuldhulpverleners ook nog eens vast te stellen wat de oorzaak van uw problemen is geweest.. In sommige gevallen is het zelfs goed dat u een tijd lang het beheer over uw uitgaven uit handen geeft. Uw vaste lasten worden dan automatisch betaald en u krijgt zelf een vast leefgeld. Als alles aan het einde van de rit volgens afspraak is verlopen, bent u van uw schulden af. U heeft of alles afgelost of de schuldeisers schelden het restant van de schulden kwijt. Nu is het aan uzelf ervoor te zorgen dat u niet opnieuw in de problemen komt. Soms lukt het echter niet om vrijwillig tot over een- stem- 1 ming met schul deisers te komen. U heeft te weinig ruimte in uw budget om een fat soenlijk aanbod l te doen aan uw schuld eisers of die wijzen het akkoord om een andere reden af. w« In dat geval kunt u een beroep doen op ,1 lijke schuldsaneringsregeling. In grom i F dat neer op hetzelfde als een minnelijk a 1 leeft drie jaar lang iets onder bijstands _1 stelt de rest van uw inkomen (en 7 waardevolle goederen) beschikbaar vooi 1 aan schuldeisers. Daarna hoeft u het r de schulden niet meer terug te betalen. In dit geval is het echter de rechtbanK 1 schuldeiser die beslist over de uitvoer s j regeling. De rechtbank beoordeelt ot u 'ken kunt nakomen, of u bij het onts feni schulden 'te goeder trouw' bent gew L eerder gebruik heeft gemaaktvan u^Lrin/ l Kunt u gebruikmaken van de schuws krijgt u een bewindvoerder toëgeweze in elk geval geen last meer van al e maatregelen. Tijdens de wettelijke:sc kan een oplossing worden gezocht v Jat| ken van uw problemen om te voorko afloop weer opnieuw schulden maak Heeft u advies of hulp nodig bij het n budget? Of heeft u schulden waar u uitkomt? Wacht dan niet te lang d.ra 'flj m professionele hulp. De sociale die u j Voorlichting in uw gemeentewee schuldij zijn. Ook vindt u daar een folder o verlening. ^ttelijke sC1 Overigens zijn de minnelijke en w oiij sanering ook toegankelijk voor ze nemers. hierovervl U kunt op Internet ook informatie Het adres is www.wsnp.rvr.org

Hart van Holland | 2000 | | pagina 22