zTrs& ereüro Wij wensen u Prettige K erstdagc een Voorspoed ig 2 Groene zuilen voor de tuin Leerling krijgt een baan in de Metaalbewerking Wintervogels kshoorn )rsP°edig 200j 3 qH nnaddinxveen 615055 Jensen u Pittige feestdag &&t] voot~spoedig2001 tesstraaI 44 Kerstdagen Eeuwjaar Burg. Boerstra: mxveen, B\e\svjV\K Hart van Holland/20 december 2000 pagina 31 10.000 leerlingen verzekerd van een baan en opleiding in de metaalbewerking, dankzij modernisering in het VMBO XOIDPIASIAAN Regio - Samenwerking in de afge lopen vijf jaar tussen alle afdelingen Metaalbewerking van de VMBO- scholen en de Metaalbewerking in het zogenaamde Platform Metaal heeft geresulteerd in kwaliteitsver beteringen op vele vlakken. Er is eerst begonnen om samen met het bedrijfsleven het lesprogramma te actualiseren. Ook zijn er nieuwe machines en apparaten aangeschaft en vervolgens zijn de docenten nageschoold. Hiermee is een grote kwaliteitssprong gerealiseerd. Daar komt nu nog eens bij dat de over heid 10 miljoen gulden bijdraagt aan de relatieverbetering tussen VMBO-scholen en bedrijfsleven, waarmee dit proces in 2001 aanzien lijk wordt versneld. Werkgevers zien nu dat de leerlin gen goed worden opgeleid en ken nis maken met de moderne beroepspraktijk. Zij hebben daardoor zo'n groot vertrouwen in hun kwaliteit en staan daarom de leerlingen op te wachten met baan garanties. Veel bedrijven in de Metaalbewer king werken mee aan het praktijkge richt opleiden van de ongeveer 9000 VMBO-leerlingen. Het gaat om leer lingen uit het derde en vierde leer jaar. De VMBO-scholen komen in bedrijven en bedrijven komen op school. Niet alleen om te kijken maar om samen te werken aan de toekomst van de leerling in hun bedrijf. De leerlingen Metaalbewer king van het VMBO zien zo ook veel meer de zin van leren, ledereen is het er over eens dat dit het resul taat is van de gerealiseerde vernieu wingen in het VMBO. Een tuin met stijl. Dat is het resultaat als je gebruik maakt van aparte groeivormen. Eén van de meest stijlvolle groeivormen is de zuilvorm. Vooral bepaalde coniferen zijn hier erg sterk in. Een zuilvormige conifeer is een opvallende, maar toch bescheiden verschijning. Hierdoor is hij in elke tuin in te passen. Denk maar eens mee: een rotstuin met hoogteverschillen en grote stenen, met daartussen de strakke pilaren, of een groot, glad gazon, met staalblauwe 'raketten'. Natuurlijk geven deze ook een uitdagende, vernieuwende vorm aan de traditionele heidetuin. Een goed voorbeeld van zo'n zuilvormige conifeer is de Juniperus scopulorum 'Blue Arrow'. Deze staal blauwe jeneverbes mag zich terecht Plant van de Maand december noemen. Van de opgaande coniferen bestaan allerlei vormen. Een van de mooiste is de Plant van de Maand, de Juniperus scopulorum 'Blue Arrow'. Door zijn beperkte hoogte van niet meer dan een meter, past hij uitstekend in de kleinere tuin. Pas op hoge leeftijd bereikt de plant een hoog te tot vier meter, maar hij blijft in ieder geval zeer smal. Bovendien is de jeneverbes een doorzetter die zelfs de koudste winters met gemak doorstaat. Een andere, zeer decoratieve jeneverbes is Junipe rus scopulorum 'Skyrocket', met een grijzig, blauw groene kleur. Hij is Iets minder perfect zuilvormig dan 'Blue Arrow' en hij groeit iets sneller tot een hoogte van zo'n zes meter. Maar zelfs bij deze hoogte, is de breedte niet veel meer dan veertig centimeter! De winterperiode is voor alle dieren in Europa een rnoeilijke tijd. Vooral tijdens extreme winterse omstan digheden krijgen vogels te maken met voedselgebrek. Vandaar dat veel vogels voor die tijd weg trekken naar een betere leefomgeving. Vooral de in noord-west Europa broedende insecten eters wijken uit naar Afrika, andere gaan niet verder dan zuid-Europa. Daarvoor in de plaats komen in ons 'and grote groepen vogels uit noord-Europa de winter doorbrengen Al in juli, augustus beginnen de eerste vogels te denken aan hun vertrek, "de vogeltrek begint". De vogels zullen eerst door veel te eten een vetreserve aanleggen. Dit is noodzakelijk om de verre reis te kunnen volbrengen. Na net vertrek van deze vogels, zoals de gierzwaluw en de roekoek komen er vooral veel vinken en lijsters naar °ns land, later gevolgd door veel eenden, ganzen en zwanen. De vogelbevolking in de winter ziet er dan ook heel anders uit dan in de zomerperiode. We spreken dan ook van wintervogels. Ret gaat in het begin van de winter om enorme aantal ten vogels, zoals miljoenen vinken en lijsterachtigen en w verblijven tegenwoordig meer dan een miljoen gan zen in ons land. Tijdens de winterperiode sterven veel van deze vogels een veelal natuurlijke dood. Gemiddeld sterft per dag 1 a 2 promille van de populatie, maar tij dens slecht weer veel meer. Dit hoeft geen reden te zijn om in paniek te raken, in de Graag in de belangstelling Van de Juniperus bestaan vele groeivormen. Zoals hij in het wild groeit, is het een forse, onregelmatig gevormde struik. Hoewel dat in een grote tuin ook zijn sierwaarde heeft, is dit niet in iedere tuin in te passen. De jeneverbes is overigens een zeer bruikbare struik. De bessen geven smaak aan jenever en aan diverse gerechten. De olieachtige stof die uit de bessen gehaald wordt, heeft bovendien een medicinale werking en in Noorwegen maken ze er zelfs bier van. De jeneverbes stelt niet veel eisen aan zijn omgeving, behalve dan dat hij graag vrij staat van andere planten. Hij heeft het liefst veel zon en niet te vochtige, goed doorlatende grond wordt erg op prijs gesteld. Onderhoud vragen deze planten vrijwel niet, veel voed sel hebben ze niet nodig en door hun speciale groei vorm is snoeien niet nodig. Alternatieve slankheid Behalve jeneverbessen zijn er ook andere zuilvormige coniferen. Vaak kunt u ze aan namen als 'Pillar' en 'Columnaris' al herkennen. Ook de naam 'Fastigiata' van Taxus baccata geeft aan dat deze plant smal zuil vormig groeit. De Taxus baccata 'Fastigiata' is geen harde groeier, maar is wel een erg duurzame (haag)plant. Op oudere leeftijd groeit hij (zonder snoei) wel wat breder uit. dierenwereld is de wintersterfte een heel natuurlijk ver schijnsel. De sterkste overleven. Wat bemerken we nu van deze wintervogels in onze omgeving? Rondom ons huis vallen zeker de vele merels, koolmezen en roodborstjes op, dit zijn vaak allemaal wintergasten. Roodborstjes zijn een van de weinige vogels die vaak in de winter nog volop zingen. Ze doen dit om hun leefgebied af te bakenen, ze kunnen niet in gezelschap van andere róodborsten leven. Dit is trouwens een uitzondering in de vogelwereld, de meeste vogels leven in de winter in grote groepen. Let maar eens op de zwervende groepen mezen in de tuin of het park, ook duiven en eenden leven nu in groepen. Al deze kleine en grote vogels lokken roofvogels aan, ook deze zijn nu vaak te zien, zoals de trage buizerd, vaak zittend op een paal aan de rand van open velden. Als het weer echt slecht wordt, met veel ijs en of sneeuw breken er moeilijke tijden aan, veel vogels trek ken dan alsnog weg of komen nog dichter bij de men sen, een mooie gelegenheid om ze goed te kunnen bekij ken. Het is dan de hoogste tijd om de voedertafel te plaatsen op een goede open plek in de tuin. Vooral in zulke perioden krijgen we vaak bijzondere vogels te zien, let dan eens op de Zevenhuizerplas. Deze diepe zandwinplas vriest nooit geheel dicht en is dan een eldorado voor vogels en vogelliefhebbers. (een bijdrage van Rien van der Vorm).

Hart van Holland | 2000 | | pagina 31