Een Hospice (Bijna Thuis Huis) voor Midden-Holland Lydia Rood perfect met "Anansi's web" Informatie over borstvoeding ÉMAT Hart van Handfei Mooie en sterke planten voor sfeer volle januari-tuin Hart van Holland/3 januari 2001 pagina 9 Dwarsstraat Dagboek Kerstroos lichtpunt Wintergroene varens Besneeuwde bamboe 29.000 exemplaren Regio - Op 3 november 2000 is de Stichting Hospice Midden-Holland opgericht. Deze stichting stelt zich ten doel een hospice te realiseren ten behoeve van inwoners van Midden-Holland. Het betreft een vrijwilligersinitiatief in nauwe samenspraak met de gezondheids zorgaanbieders in Gouda en omge ving. Het is de bedoeling het hospi ce te huisvesten in twee villa's aan de Ridder van Catsweg te Gouda. Een hospice is een gastvrij huis voor mensen die niet lang meer te leven hebben en voor wie het niet (meer) mogelijk is thuis verzorgd te worden. In het hospice zal alle aan dacht en zorg gericht zijn op het begeleiden van de stervende mens in zijn laatste levensfase. De zorg wordt gegeven door vrijwil ligers. Deze 'gastvrouwen' en 'gas theren' zijn aanvullend op de zorg die door eigen familie of vrienden gegeven wordt. Zij zijn verzorgend en 'nabij' en geven emotionele en sociale ondersteuning aan de gast en zijn naasten. De medische en verpleegkundige zorg is in handen van de eigen huis arts (of als dat niet mogelijk is, van een vervanger) en van de wijkver pleegkundigen. Op dit moment voert de Stichting Hospice Midden-Holland met het Groene Hartziekenhuis en de Stich ting ter bevordering van de diaco- nessenarbeid "De Wijk" onderhan delingen over de verwerving van de twee villa's aan de Ridder van Cats weg (nrummer 65 en 67), teneinde het hospice in deze villa's te huis vesten. De stichting beoogt de villa's zo veel mogelijk in oude luister te her stellen en in deze villa's acht tot tien gastenkamers te reali seren elk met ruimte voor een per soonlijke inrichting en een logeer bed. Ook zullen er in de villa's een huiskamer, een 'stiltekamer' en een keuken komen alsmede slaapka mers voor logés. Beide villa's liggen centraal in Gouda en zijn daardoor goed bereik baar voor familie en vrienden van de bewoners. De centrale ligging is verder van belang voor de beoogde regiofunctie van de stichting. Ook kunnen er bij beide villa's voldoen de parkeerplaatsen voor bezoekers worden gerealiseerd. De beide pan den zijn bovendien omgeven door een grote tuin. De vraag om een plaats in het hospi ce kan komen van de patiënt zelf, de familie of de thuiszorg nadat con tact is opgenomen met de eigen huisarts. De financiering van het hospice zal voornamelijk plaatsvinden door vrijwillige bijdragen. Voor het ver werven en het in stand houden van het pand is de stichting afhankelijk van giften, donaties en legaten. De stichting heeft daartoe dan ook een vriendenrekening geopend. De kosten van het verblijf in het hospice zullen voor de bewoners (gasten) nooit een drempel zijn om te kunnen worden opgenomen in het huis. Het komende jaar zal de Stichting Hospice Midden-Holland zich vooral bezig houden met het verwerven van de benodigde fondsen. Indien overeenstemming over de aankoop van de villa's door de stichting bereikt zal worden, zal de voorbe reiding en realisering van de ver bouw (renovatie/restauratie) van de beide villa's een belangrijke taak voor de stichting zijn. Ondertussen zullen er samenwer- kingsafspraken met de professione le zorg worden opgesteld en zullen er contacten zijn met de vrijwillige terminale thuiszorgorganisaties over werving en selectie van vrijwil ligers. Ook zal de stichting aan geïn teresseerden, op verzoek, de bete kenis van hospicezorg voor de regio uitdragen. De stichting hoopt in de loop van 2002 haar deuren te kunnen openen. Lang leve de Dwarsstraat Lydia Rood: Anansi's web - uitgeverij Leopold - ƒ34,90. Robbert Jan Swiers: Lang leve de Dwarsstraat - uitgeverij Zwijsen - ƒ19,95. Mario van Brakel: Dagboek van Agust Tholen - uitgeverij Querido - ƒ25,-. Door Julia Pengirim Wat een talent, geduld en doorzet tingsvermogen moet je hebben, om een zo perfect geschreven (jeugd)roman als "Anansi's web" te kunnen produceren. Lydia Rood heeft dat allemaal en nog meer: inlevingsvermogen én het vermogen dit in verhaalvorm vast te leggen. Rood ging aan de slag met de negers die 300 jaar gele den uit Goudkust, nu Ghana, naar Suriname werden verscheept. Sprongsgewijs door de tijd, met tussenspelen, dubbelzijdig letter lijk, met drie jongeren: twee donk- lergetinte jongens en een blank meisje. Zij vormen de schakel tus sen heden en verle den, een wederzijd se geschie denis, goed en slecht. Maar bij Rood geen vorm van racisme: de schrijf ster ver telt, bijna onder koeld onpartij dig over vroeger en de conse quenties naar nu. Spannend, emo tioneel, soms grappig. Uitmuntend. op is: hele rol len pak papier, leuker dan cadeaut jes. Want je kunt op de achterkant zo veel tekenen. Aardie. Mario van Brakel schreef en teken de met zijn "Dagboek van August Tholen" het wonderlijkste dagboek dat ik ooit heb gezien, gelezen en bekeken. Eigenlijk zijn het drie dag boeken in één: de door de uitgever gedrukte tekst in de juiste spelling, de tekst die Van Brakel door August Tholen liet optekenen en de teke ningen, die alles nog eens samen vatten. Het prentenboek, want dat- is het eigenlijk ook, is vooral her kenbaar voor kinderen die van de wereld van de grote mensen nog niet veel snappen en aan de gebeur tenissen van alledag hun eigen bete kenis toekennen. Een beetje jammer vond ik het aquarium voor Augusts verjaardag, waarin alle vissen nogal snel doodgingen. Maar ja, ouders geven altijd ouwe troep, dat snel doodgaat. Leuk was weer alle pak papier waar August zo dol "Lang leve de Dwars straat" van Rob bert Jan Swiers, is een grappig verhaal over oud nieuw, jong en oud. Aan de over kant van een straat met oude huizen, wordt nieuwbouw geplaatst. In de oude huizen wonen oude mensen, in de nieuw- bouw-rijtjeshuizen wonen jonge mensen met kinderen. Niets aan de hand, zou je zeggen, maar meneer Van der Wetten is een grimmige oud-militair die kinde ren haat. Hij verft zelfs een streep halverwege de straat: de grens. Daar mogen de kinderen niet over heen. Dus doen ze het toch en Lrijgen het aan de stok met de grimmige militair, maar met ande re oudere bewoners gaat het prima. Is uw tuin in januari een troosteloze bedoening? Ner gens voor nodig. Want met een beetje fantasie is de tuin zelfs in de koude wintermaanden meer dan het aanzien waard. Er zijn genoeg mooie en sterke planten die samen in januari sfeer in de tuin brengen. Een beetje sneeuw kan de tuin omtoveren tot een sprookjeslandschap. Rijp verandert de wereld om ons heen in een verstilde schoonheid. Kortom: de naaste woonomgeving hoeft 's winters helemaal niet triest en onaangenaam te zijn. Daar kunnen we zelf veel aan doen, door er bijvoorbeeld voor te zorgen dat de tuin niet helemaal kaal de winter in gaat. Van veel vaste planten sterft het loof in het najaar af. 's Winters is van die planten niets meer te bespeuren, totdat in het voor- )aar de jonge scheuten weer uit de grond komen. Heel anders is dat met siergrassen. De pollen verdorren wel, maar ze blijven gewoon staan. Hun pluimen hebben de gehele winter door sierwaarde; vooral zoals gezegd met djp of een laagje sneeuw erop. Er zijn nog andere planten die bijdragen tot een mooie, sfeervolle wintertuin. Neem de kerstroos (Hellborus), die bloeit zelfs in dit jaargetijde. Het mag dan ook geen wonder zijn dat deze vaste plant de laatste jaren enorm aan populariteit heeft gewonnen. De kerstroos vormt in deze donkere dagen een lichtpunt in de tuin. De meest dekende Helleborus is misschien wel de witte. Maar de kleurenrijkdom van de kerstroos is veel groter. Dat vari eert van wit naar bijna paarsrood, met alle nuances daartussenin. Men heeft daar lange tijd plezier van.in de tuin. Ze bloeien namelijk niet allemaal tegelijk. De witte (Helleborus niger) begint al in januari; andere vol gen. Kenmerkend voor alle kerstrozen is echter dat ze vroeg in het jaar sfeer in de tuin brengen. Behalve winterbloeiers zijn er ook vaste planten die 's enters hun blad behouden. Wintergroen zijn bijvoor- eeld varens als de eikvaren (Polypodium vulgare), de ubbelloofvaren (Blechnum spicant) en de verschillen- e naaldvarens (Polystichum). Andere varens zijn half ■intergroen en daarom ook in dit jaargetijde het aan zien waard. Het mooie van groenblijvers is dat ze in de winter extra opvallen. In de zomer staat alles in blad. Dan hebben deze varens een veel bescheidener rol in de tuin. Ook bij de bamboes vinden we wintergroene soorten. Dat is best opvallend, want wie aan bamboe denkt, heeft toch al gauw tropische beelden voorogen. Maar er zijn genoeg bamboes die zich in uw tuin thuisvoelen en uitstekend winterhard zijn. Een soort als Fargesia nitida "Nymphenburg' houdt in de winter gewoon zijn blad. Bij Phyllostachys aurea is dat net zo. Moet u zich eens voorstellen: bamboe met een laagje sneeuw bedekt! Over sfeer gesproken... Alleen wanneer deze bamboes het in de winter echt voor hun kiezen krijgen, verliezen ze ook zijn blad. Maar dat komt dan het volgend voor jaar wel weer terug Ze zijn goed winterhard. Waddinxveen - Moeders en aanstaande moeders uit Waddinxveen kunnen maandelijks terecht op de informatiebijeenkomsten van Borstvoedingorga nisatie LLL. Deze worden gehouden bij LLL-leidster Nel Veenman thuis en zijn bestemd voor iedereen die meer wil weten over borstvoeding. Ook baby's zijn van harte welkom. Ook in het nieuwe jaar gaan staat een serie van vier informatie-bijeenkom sten op het programma. Per avond komt er een onderwerp aan bod waarbij moeder, kind en (borst)voeding centraal staan. De eerste avond vindt plaats op dinsdag 9 januari en zal gaan over de voordelen van borstvoe ding. De bijeenkomsten worden gehouden van 20.00 tot 22.00 uur op het adres A Pr. Beatrixlaan 98. A Wie telefonisch hulp en/of informatie over borstvoeding wil, kan bellen met KERKDIENSTEN - 7 januari Zevenhuizen Ned. Herv. kerk 10.00 uur ds L. Romein; 19.00 uur dhrVarkevisser. Oud Verlaat 10.00 uur ds P.J. Krijgs man. Geref. kerk 9.30 uur mw ds M.J. van derVeen-Schenkeveld, Rijswijk; 10.30 uur jeugdkapeldienst; 18.30 uur drs G.J.M. Baalbergen, Moordrecht. Moerkapelle Geref. Gem 9.30 en 18.30 uur ds J.B. Zippro. MEDISCHE WEEKENDDIENST Zaterdag 6 januari: dokter W.J. van Bruggen, De Wielewaal 20, Zevenhui zen, telefoon 0180-63.17.83. Zondag 7 januari: dokter R.L.War- naar, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tele foon 010-521.25.00. NPVVrijwilligeThuiszorg: Mw. B. van Roo- yen, 079-593.14.88 (19.00-20.00 uur); Mw.J. Snoep 079-593.27.02 (13.30- 14.30 uur);Mw. H.M.C. Cammeraat 079-593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamas- sia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2- 2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182- 563500, fax 0182-563521Bereikbaar: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180^33503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur SI u iti ngsterm ijn ad verten ties: Maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aanspra kelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9