Meer rechten bij ziekte en werkloosheid voor flexwerkers J over Workshop de gedichten van Rutger Kopland in Bibliotheek Boskoop Hart van Mand Mantelzorgcafé Nieuwe spelregels voor oproepkrachten en uitzendkrachten Boeken gevraagd voor straatkinderen in India Literair avondprogramma 29.000 exemplaren Als u ziek wordt Ziekenfonds? Vragen staat vrij! Recht op WW? Hart van Holland/10 januari 2001 pagina 9 De Wet flexibiliteit en zekerheid regelt de rechten en plichten van oproepkrachten en uitzendkrachten. Daarnaast hebben veel bedrijven een CAO (collectieve arbeidsovereenkomst), met regels die de werkgever moet toepassen op alle werk nemers. Dus ook op oproepkrachten. Deze regels kunnen anders zijn dan vol gens de wet. Ga dus altijd na of u onder een CAO valt. Uitzendkrachten vallen meestal onder de ABU-CAO of de NBBU- CAO. Zij kunnen hierover informatie opvragen bij het uitzendbureau. t Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la - 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoordelijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP: telefoon 070-3209898 Gouda - Het Steunpunt Mantelzorg organiseert op vrijdag 19 januari tussen 10.00 en 12.00 uur het mantelzorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of handicap, heb ben hier de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten. Mantelzor- gers kunnen zo hun verhaal bij elkaar kwijt, elkaar steun geven en kunnen er even uit zijn in een gezellige omgeving. De koffie is gratis. Het doel van deze bijeenkomst is het bieden van een plek aan mantelzorgers waar zij elkaar ondersteuning kunnen bieden, waarbij lotgenotenervaringen en informatie uitgewisseld kun nen worden, onder begeleiding van een deskundige. De bijeenkomsten worden iedere derde vrijdag van de maand gehouden en vinden plaats in café Résistance, bij het Verzet smuseum in Gouda, Turfmarkt 30. Men hoeft zich voor deze bijeenkomst niet aan te melden. Met vragen kunt u terecht bij het Steunpunt Mantelzorg. De balie vindt u in de Thuiszorg- winkel-meditheek, Boelekade 1 te Gouda en is open op werk dagen tussen 9.00 en 16.00 uur, 's maandags tussen 13.30 en 17.00 uur. Telefoonnummer 0182 594658. Werkt u als oproepkracht of uitzendkracht? Of heeft u plannen in die richting? Het is natuurlijk handig om te kunnen kiezen wanneer je gaat werken of voor hoeveel uur. Maar 'flexwerken' kan ook vragen oproepen: hoe veel verdien je dan? En wat gebeurt er als je ziek word of als er plotseling geen werk meer is? Sinds kort zijn er nieu we spelregels gemaakt, die flex werkers meer zekerheid geven op werk en inkomen. En dat heeft weer invloed op uw recht op ziekengeld of een WW-uitke- ring. Waar u precies recht op heeft, hangt onder meer af van het type contract dat u heeft. De meest voorkomen de flexibele arbeidscontracten zijn: een nul-urencontract, een min- maxcontract, een oproepcontract met voorovereenkomst en een uitzendcontract. Al die contrac ten verschillen van elkaar, en daarmee ook uw recht op loon of ziekengeld of een WW-uitkering.. Het is dus belangrijk dat u weet wat voor soort contract u heeft. Wilt u precies weten hoe het zit? Lees dan de brochure: 'Rechten van oproepkrachten bij ziekte en werkloosheid'. Deze handige wegwijzer kunt u gratis bestellen bij Postbus 51, tel. 0800-8051. Een flexwerker die ziek wordt tijdens een oproep- of uit zendcontract, krijgt soms het loon doorbetaald, en soms een uitkering volgens de Ziektewet (ziekengeld). In het algemeen krijgt u minstens 70% van uw loon doorbetaald zolang uw oproep- of uitzendcontract geldt. Als u ziek b'ijft na afloop van het contract bestaat recht op zieken geld. Wordt u ziek buiten uw contract, dan komt u soms ook in aanmerking voor ziekengeld. Deze uitkering is 70% van het gemiddelde loon dat u verdiende in de dertien weken voordat u ziek werd. Flexwerkers zijn in de regel verzekerd voor het zieken fonds in de perioden waarin ze loon betaald krijgen, of als Afhankelijk van uw arbeidsverleden en leeftijd bedraagt de uitkering 70% van uw laatst verdiende loon of 70% van het wettelijk minimumloon. t rtlN-HAX- cotfTfcAcr UITZEWp» CO rVTR. A Cr fjuL uHEM CONTfVNcr WÊE le ve RZEgERlNé, Meer informatie kunt u krij gen bij uw werkgever of uit zendbureau en bij de vak bond. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid heeft informatie op de website: http:/www.minszw.nl Bij Postbus 51 (0800-8051) kunt u bovendien gratis de volgende brochures aanvra gen: 'Rechten van oproepkrach ten bij ziekte en werkloos heid' (B 082) 'Flexibiliteit en zekerheid' (B 051) 'Recht op een WW-uitke- ring?' (BI06) ze een WW-uitkering ontvangen. Wel moet uw inkomen of WW-uitkering onder de ziekenfondsgrens blijven. Oproep krachten met een contract met vooroverkomst zijn alleen verzekerd op de dagen waarover ze loon betaald krijgen. Flexwerkers met een nul-urencontract, min-maxcontract of uitzendcontract zijn in de week waarin ze werken de hele week verzekerd.. Ook als ze maar één of enkele dagen wer ken. Een dag- of weekverzekering kan bij het ziekenfonds uitgebreid worden tot een doorlopende verzekering. Wat gebeurt er als de werkgever opeens geen of veel min der werk meer heeft en denkt dat dit zo zal blijven? Ook nu weer geldt dat hij volgens de nieuwe regels soms toch loon moet doorbetalen. Dit kan het geval zijn als u als oproepkracht al langer dan 6 maanden voor dezelfde werkgever werkt. Pas wanneer de werkgever u geen loon meer hoeft te betalen, kunt u een WW-uitkering aanvragen. Moerkapelle - Het regionale comité van Woord Daad kan nog steeds boeken en cd's gebruiken ten behoe ve van boekenmarkten in de regio. De opbrengst is bestemd voor pro jecten voor straatkinderen in India. Boeken, ook theologische boeken, en cd's kunnen worden ingeleverd op de volgende locaties: Benthuizen: M. Schellingerhout, Dorpsstraat 107, telefoon 079-3312456. Bleiswijk: L. Neeleman, Heemskerkstraat 23, tele foon 010-5214985. Moerkapelle: M. Hoeflaak, Klaproosstraat 26, tele foon 079-5931219 (18.30-19.30 uur) en in Waddinxveen: J. Pauw, Koe- koekdreef 13, telefoon 0182-635225. Boskoop - Op 4 oktober is het literair programma van Bibliotheek Boskoop gestart. Een cyclus van vier avonden waar door Jolien Manassen van LiteraLin- ea, uit Amsterdam, lezingen/workshops gegeven worden over Nederlandse lite ratuur. Iedere cursusavond staat een thema centraal. Op woensdagavond 10 januari 2001 is de derde avond, dit keer geen lezing, maar een workshop en wel over de gedichten van Rutger Kopland. Rutger Kopland is een van onze bekend ste, moderne dichters. Wie kent niet zijn gedicht Jonge sla? De lezing avond begint met een inleiding op zijn leven en werk. Daarna worden enkele gedich ten met de deelnemers besproken. Door samen gedichten te lezen, te beluiste ren en te bekijken wordt een poging gedaan deze te doorgronden.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9