in \,J^ Hart van Holland/28 februari 2001 Pagina 13 'Woontrends komen steeds oaken terug i/i /eoensstgl ■>M// r_ Door Karin Heeren Het lijkt dat de trends op woongebied elkaar in razend tempo opvolgen. Veel mensen hebben het gevoel dat je achterloopt als je een seizoen niet oplet. Toch is het zo dat trends de laatste jaren over een langere periode invloed uitoefenen. Tegenwoordig lijkt het zo te zijn dat een trend in wonen zich voortzet in een gehele levenshouding. Het gaat dus niet alleen meer om de inrichting van ons huis maar ook om welke kleding we kopen, hoe we ons eten bereiden en hoe we afstemming zoeken tussen werk en vrije tijd: kortom onze levensstijl. (foment oan oe/Hwc/eiHiig Jaarlijks verhuizen ongeveer een miljoen Nederlanders naar een nieuwe woning. Verhuizen wordt door veel mensen ervaren als een zeer belangrijke ervaring in het leven. Naast trouwen en kinderen krijgen zelfs een van de ingrijpendste ervaringen. Een verhuizing is het moment om de woning aan te passen aan de individuele wensen. Dat kan eenvoudig door het houtwerk te voorzien van een kleur naar keuze, tot heel ingewikkelde verbouwing en complete renovatie van de nieuwe woning. Met de nieuwe behuizing kan dan tegelijkertijd de inrichting nog eens onder de loep genomen worden en kunnen wellicht enige nieuwe elementen aan het interieur toegevoegd worden. De consument laat zich de laatste jaren niet langer de wet voorschrijven door interieurarchitecten. Er worden eigen keuzes gemaakt zodat een persoonlijk interieur ontstaat. Toch zijn er een aantal stromingen te onderscheiden. dFunctiwieel en ooerzic/ite/i/'h Als er sprake is van een ontwikkeling op woongebied dan is het de behoefte aan functionaliteit in het huis. Overzichtelijkheid in de inrichting waardoor ook het leven inzichtelijker wordt. Het resultaat is een interieur waarin franjes ontbreken en dat helder is., een trend die het 'minimalisme' wordt genoemd. Tegenwoordig is minimalisme een mentaliteit die zich kenmerkt door de houding: 'less is more'. Een principe dat terugkomt in vele facetten van het leven. {/ïetnohet oe/dede/i in hel nieuwe inferieur Daarnaast ontstaat steeds meer de voorkeur voor vormen uit het verleden, de vormen die hun waarde inmiddels bewezen hebben. Deze stroming wordt 'Retro' genoemd. De geschiedenis wordt hierbij als inspiratiebron gebruikt waarbij het gaat om het nostalgisch gevoel dat hoort bij herinneringen die (ver) in het verleden liggen. Retro kan opnieuw weergeven van de tijd die, al dan niet bewust, zelf is meegemaakt. Invloeden van de zestiger en zeventiger jaren doen opnieuw hun intrede in het interieur. t Sieuwe combinaties Heel eigentijds is het om verschillende materialen met elkaar te combineren. Warm hout met koel metaal, oud of antiek met strak design. Antracietgrijze kozijnen in combinatie met deuren van red cederhout. In deze combinaties is er van alles mogelijk: een houten vloer van authentieke oude vloerdelen in combinatie met een moderne eethoek. Een keuken waar een combinatie gemaakt wordt tussen roestvrijstaal en hout en kunststof Of juist een antiek interieur gecombineerd met een strakke afwerking van muren en plafonds in moderne kleuren en transparante stoffen. In de interieurs zonder franje, ook wel de minimalistische stroming genoemd, zijn er over het algemeen wel een of meerdere 'eyecatchers'. Een bijzonder schilderij, een ongewone kamerplant in een grote pot, bijzondere attributen in de keuken of een modern vormgegeven computer op de werkplek. f/tj'dloze basis Met het kiezen voor een tijdloze basis kunnen nieuwe trend gemakkelijk gevolgd worden door het aanpassen van een aantal accenten. Dit jaar doen warme kleuren als bijvoorbeeld rood hun intrede in het interieur. Opvallend is dat het met name de details zijn die veranderen. Kleine accessoires, een vloerkleed of een nieuw dekbedovertrek kunnen wonderen verrichten. Met neutrale kleuren als ondergrond kan dan op redelijk eenvoudige wijze een ware metamorfose bewerkstelligd worden. (/)e fi'nanc iè/e kant Kopen of huren, nieuwbouw of een bestaand huis, verbouwen of een nieuwe inrichting: behalve een kwestie van smaak blijft het ook een kwestie van geld. Niet alleen de aanschafkosten verschillen, maar ook de inrichtings- en onderhoudskosten. Het summum van nieuwbouw is zelf bouwen maar ook hierbij geldt dat er behalve veel vrijheid ook regels zijn. Jaarlijks maken vijftienduizend Nederlanders hun droom waar. Zij kopen een stuk grond om er een huis te laten neerzetten. Op deze wijze is er meer invloed op het eindresultaat dan dat er een nieuwbouwwoning uit een project gekocht wordt. Zelf bouwen is ook altijd duurder dan de aankoop van een projectwoning. Een andere mogelijkheid is nog het casco kopen van een woning. Door de aannemer worden dan de buitenwanden, vloeren en het dak opgeleverd. De rest, zoals de binnenwanden, keuken, sanitair en leiding wordt dan zelf ter hand genomen. Daarbij is de koper van het casco huis verantwoordelijk voor de risico's. Het is daarom erg belangrijk goede afspraken te maken. Welke vorm er ook gekozen wordt: bij aankoop van een huis is er altijd een goede financiering nodig, waarbij het zinvol is om zich uitgebreid te laten informeren over de vele mogelijkheden die er zijn. Bij een huurwoning ligt dit vanzelfsprekend heel anders. De eventuele financieringsvorm is dan een geheel andere omdat er geen onroerend goed ineigendom is dat garant staat voor de financiële risico's. {a/u/acht ooorzproen Het naderend voorjaar vraagt ook aandacht voor de tuin. Ook op tuingebied zijn er vele trends, nieuwe kleuren en materialen. Al enige jaren wordt er met name in de tuin de combinatie gemaakt van het gebruik van verschillende materialen. Een trend die prima aansluit bij de huidige trend van inrichting. leoen

Hart van Holland | 2001 | | pagina 13