Anton Quintana perfect in "Boek van Bod Pa" Thuishulpcentrale zoekt vrijwilligers m Zangers en zangeressen gezocht rtvanMand Anton Quintana Het boek I Nationaal Reuma- I fonds start I collectecampagne Inloopmiddag Slechthorendheid in het Groene Hart Ziekenhuis Waterreus beëindigt activiteiten ICW Lezing KNNV VAN Bod Pa 29.000 exemplaren J Hart van Holland/28 februari 2001 pagina 9 I Waddinxveen - De heer W. Water- I reus, die sinds 1996 optrad als uit- I voerend secretaris van Onderne- I merskring ICW - Industrieel I Contact Waddinxveen zal zijn acti- I viteiten voor deze vereniging I beëindigen, dit in verband met I een toenemend tijdsbeslag voor I zijn diverse andere functies. De I penningmeester van ICW, drs G.W. I Jongbloed r.a. zal voorlopig de I taken rond het secretariaat waar- I nemen; het ICW bestuur zoekt I naar een invulling van de taken, I waarbij de accenten ledenwer- I ving, PR en secretariaat hun eigen I accent krijgen. Voor informatie: I telefoon 0182-644444, fax 0182- I 640460, e-mail bado-online@tip.nl I Regio - Woensdag 7 maart organi- I seert de KNNV, Vereniging voor I Veldbiologie in Gouda, een lezing I over de Ecologische Hoofdstruc- I tuur door de heer H. Hoogen- I boom. Wat kunnen de provincie en I de waterschappen doen aan ont- I wikkeling van de natte natuur in I het bijzonder in het gebied rond I Gouda. De lezing wordt gehouden I in de Veste, Ridder van Catsweg I 300 en begint om 20.00 uur. I Belangstellenden zijn van harte I welkom en de toegang is gratis. I Voor meer informatie: 0182- I 618037. I Campagne "Te koop wegens I reuma" maakt sociaal maat- I schappelijke gevolgen reuma I zichtbaar I Het Nationaal Reumafonds start I met de landelijke collectecampag- I ne "Te koop wegens reuma" in de I week van 18 tot en met 24 maart. I Met deze campagne wil het fonds I aandacht vragen voor de sociaal I maatschappelijke gevolgen van I reuma, een ziektebeeld dat een op I de tien Nederlanders treft. I Duizenden vrijwilligers gaan in de I week van 18 tot en met 24 maart I op pad om te collecteren voor het I Nationaal Reumafonds. Hoewel I zo'n anderhalf miljoen Nederlan- I ders reuma heeft, is reuma voor I veel mensen een nog onbekende I ziekte. Via een serie afbeeldingen I van alledaagse voorwerpen, voor- I zien van de tekst "Te koop wegens I reuma" wil het Nationaal Reumaf- I onds niet alleen de ziekte, maar 1 vooral ook de gevolgen van reuma I op het leven van de patiënt onder I de aandacht brengen. Vaak moe- I ten mensen met reuma als gevolg Door Julia Pengirim Kan het onmogelijke mogelijk worden? In "Het boek van Bod Pa" van Anton Quintana zou Bod Pa vermoedelijk hebben geantwoord: "Alles kan." Ook het onmogelijke? "Ook dat." Het verhaal van "Het boek van Bod Pa" is in een enkele zin samen te vatten: Ergens in Mongolië breekt de jongen Perre- grin om de haverklap z'n been, tot de blinde dwerg en zwaarvechter Bod Pa verschijnt, sjamaan, vroegere strijd makker van zijn vader, vergezeld door raaf en wolf.. Gedu rende 291 bladzijden in kleine letters trekken de brekebeen en de dwerg met elkaar op. In feite gebeurt er niets. Toch boeit Quintana tot de laatste bladzijde, met schitterende dialogen, galgenhumor, gekibbel, strijd en wijsheid. Alles wat Bod Pa vertelt, kan waar zijn, gelogen of verzonnen, daar komt een lezer nooit helemaal achter. De dood, de zin van het leven, roem en eer, vriend- en vijandschap: Quitana heeft het allemaal in huis en strooit daar kwistig mee. Maar zwaar wordt het verhaal nergens, daarvoor bevat de vertel ling te veel grim- en glimlachjes en nog meer om achteraf eens goed over na te denken. Perfect. Topspin Een mooi, waarschu wend verhaal schreef Leny van Grootel met Stoute kaljes In bijna sluwe samenwerking maak ten Mensje van Keulen (tekst) en Jan Jutte (illustratie) een gezellig prten- tenboek over tien stoute katjes, waar van er één op het bekende thema verdwijnt. Gelukkig heeft een kat negen levens, zodat aan het eind.... Dan begint alles gewoon bij het begin op nieuw. En kinderen zullen dat zeker doen: er is heel veel te bekij ken. "Topspin". De titel verklapt het al: het gaat over tennis. Toptennis, met Tim in de hoofdrol, de jongen die alles van zijn eerste tennisklap in zich heeft om een groot tennisser te worden. Dat is heel wensvervullend opgetekend, maar steeds begeleid door waarschuwingen: van een privé-leven blijft niets over, van alle kanten wordt de aanstormende toptennisser belaagd. Ook lichamelijk. En wat blijft over van een gezinsleven? Een aanrader voor de jongere die alles in topsport hoopt te bereiken. Met één kanttekening: tennis is allang geen 'bekakte' sport meer. Anton Quintana: Het boek van Bod Pa - uitgeverij Querido - ƒ29,95. Leny van Grootel: Topspin - uitgeverij Holland - ƒ24,90. Mensje van Keulen en Jan Jutte: Tien stoute katjes - uitgeverij Leopold -ƒ17,50. van hun beperkingen met pijn in hun hart afstand doen van hun hobby, sport of baan. Voor velen weegt deze pijn minstens zo zwaar als de fysieke pijn. Te koop aangeboden wegens reuma speelt in op deze 'onzichtbare' kant van reuma. De collecte vormt een belangrijke bron van inkomsten voor het fonds. Van de opbrengst finan ciert het Nationaal Reumafonds wetenschappelijk onderzoek en steunt zij de ruim honderd patiën tenverenigingen. Bovendien is het fonds actief op het gebied van individuele financiële hulp, voor lichting en aangepaste vakanties voor mensen met reuma. ■HH voor de 3e editie van het Leids Festival van het Levenslied Regio - De Thuishulpcentrale is op zoek naar vrijwilligers die tijd en ruimte hebben om eenmaal per week of veertien dagen een bezoek te brengen aan mensen met een ziekte of handicap. Voor vrijwilligers kan het bezoe ken van iemand met een chroni sche ziekte of handicap een rust punt in het dagelijks leven beteken, waarin zij even weg zijn van huis en werk. Het contact met degene die zij bezoeken kan boei end en afwisselend zijn. Maar het kan ook hectisch zijn, waarbij je merkt dat door de vrijwilligers hulp de vaste verzorgers even de ruimte krijgen om op adem te komen. Bij iedere vrijwilliger wordt een hulpvraag gezocht die past bij datgene wat de vrijwilliger te bieden heeft, want het is van belang dat de vrij williger juist daar ingezet wordt waar hij of zij zelf ook veel plezier aan beleeft. Vrijwilligers bezoeken mensen thuis om samen een kopje koffie te drinken of een spelletje te doen, soms gaan zij op stap met degene die zij bezoeken om te winkelen of gewoon een stukje wandelen. Andere vrijwilligers passen op bij een gezin waar van wege de handicap van een van de gezinsleden steeds iemand aan wezig moet zijn. De Thuishulpcentrale is een afde ling voor vrijwillige thuishulp van De Vierstroom. Vrijwillige thuis hulp is een waardevolle aanvul ling op de professionele zorg, die mensen met een chronische ziekte of handicap en hun naasten de mogelijkheid biedt extra activitei ten te ondernemen, waar zij anders de mogelijkheid niet voor hebben. Belangstellenden kunnen op werk dagen tussen 9.00 en 13.00 bellen met de Thuishulpcentrale: 0182- 594623. Op andere tijden kan men een berichtje achterlaten bij de Zorglijn. Dit jaar wordt voor de derde keer het Leids Festival van het Levenslied geor ganiseerd. De geboortestad van de Zan geres zonder Naam zal drie dagen in net teken staan van het levenslied. De voorronden zullen gehouden worden op 9 en 10 mei in verschillende cafés in oe binnenstad, terwijl de finale op 22 september in de Leidse Schouwburg Plaatsvinden. Amateurs strijden in twee categorieën - "klassiekers" en bet nieuwe levenslied" - om de hoofd prijs. In de eerste categorie gaat het om staande levensliederen, terwijl in de t'A'eed6 eigen composities worden ver- De voorronden 'jdens de voorronden op 9 en 10 mei zuilen verschillende cafés in de binnen- ad omgetoverd worden tot ware tem- 7, n van ^et levenslied. De artiesten len hier ieder gedurende 20 minuten un levensliederen ten gehore brengen, hp. ,roeSen zullen weer bol staan van lief en leed dat door de deelnemers zongen wordt. Uiteraard zijn ook toe- 'ouwers van harte welkom. Tijdens de voorronden zullen de 16 finalisten worden uitgekozen door de deskundige jury. De finale De finale zal gehouden worden op zaterdag 22 september 2001. De deelne mers moeten nu piet één nummer de jury overtuigen van hun talent. De beoordeling gebeurt op basis van com positie, tekst, vertolking en presentatie. Tijdens de finale zullen de 8 deelne mers per categorie strijden om de Mary Bey-bokaal. Daarnaast zijn er nog geldprijzen (hoofdprijs ƒ2.500,-) te win nen en kan de winnaar in de categorie "het nieuwe levenslied" eeuwige roem verwerven door het opnemen van een CD-single van het winnende lied. Inschrijven Ben je enthousiast geworden en wil je meedoen aan dit festival, bel dan voor meer informatie en een inschrijfformu lier naar Leiden Promotie VVV, 071- 5127841 of surf naar www.levenslied.nl. Regio - Op woensdag 7 maart houdt de Nederlandse Vereni ging voor Slechthorenden, Afdeling Midden Holland haar maandelijkse inloopmiddag in het Groene Hart Ziekenhuis, locatie St. Jozef (ingang Jan van Beaumontstraat) van 14.00 tot 16.00 uur. De inloopmiddag is voor ieder, lid of geen lid, toegankelijk. De NWS behartigt belangen van auditief gehandicapten in Nederland: slechthorenden, Tinnitus-, Ménière-, Hyperacu- sis-, en cochleare-implant-patiënten. De Afdeling Midden Hol land is één van de circa 50 regionale afdelingen van de NWS. Op de inloopmiddag zijn vrijwilligers van de NWS aanwezig om de aanwezigen te woord te staan. Deze weten - uit eigen ervaring en opleiding - wat het betekent een chronische ziekte of aandoening te hebben. Een patiëntenorganisatie voorziet in de behoefte aan steun, begrip, opvang, en een andere kijk op (de omgang met) de aandoening. Er zijn ook boeken en gratis brochures beschikbaar over vele aspecten van slechthorendheid en hulpmiddelen. De inloopmiddagen vinden plaats op de eerste woensdag van de maand. De volgende is op 4 april. Voor inlichtingen over de inloopmiddagen en andere acti viteiten kan men terecht bij de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, afdeling Midden Holland, telefoon 0182- 519343 of 0172-614815. Mensje van Keulen jan jutte M—ÊÊÊM Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoordelijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP: telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9