Nota jeugdbeleid nader bekeken Cadenz.Nesseland in halve finale beker Mantelzorgcafé Mond- en klauwzeer- preventie in Lage Bergse Bos Nieuw landelijk num mer voor SOS Telefonische Hulpdienst Zevenhuizen Moerkapelle Themabijeenkomst SNN unicef 1® JU li Hart van Holland/7 maart 2001 pagina 19 S|gglBffe Gem. Zevenhiiizen-Moerkap ;3m. Zevenhuizen-Moerkapelle RTW FM luisteraars kunnen naar halve finale beker! Rotterdam - Cadenz.Nesselande speelt woensdag 14 maart de eerste wedstrijd in de halve finale voor de bekercompe titie tegen PZ/Dynamo uit Apeldoorn. De wedstrijd begint om 20.00 uur in Topsportcentrum Rotterdam naast het Fey- enoord Stadion. Tijdens deze wedstrijd kan Nesselande veel publieke steun gebruiken. Luisteraars van RTW FM kunnen deze wedstrijd bijwonen. Wie dit bericht uit de krant knipt en inlevert bij de kassa van Topsportcentrum Rotterdam op de dag van de wedstrijd ontvangt gratis twee toegangskaarten. Zaterdag 10 maart zal RTW FM in haar sportprogramma "Sportcafé" een ruime voorbeschouwing op deze wedstrijd geven. "Sportcafé" is wekelijks op zaterdag te beluisteren tussen 16.00 - 18.00 uur en wordt op zondag herhaald tus sen 16.00 - 18.00 uur. Regio - Het Steunpunt Mantelzorg organiseert op vrijdag '6 maart tussen 10.00 en 12.00 uur het mantelzorgcafé. Mensen die zorgen voor een naaste met een ziekte of han dicap, hebben hier de mogelijkheid om elkaar te ontmoe ten. Mantelzorgers kunnen zo hun verhaal bij elkaar kwijt, elkaar steun geven en kunnen er even uit zijn in een gezel lige omgeving. De koffie is gratis. Het doel van deze bijeenkomst is het bieden van een plek ®an mantelzorgers waar zij elkaar ondersteuning kunnen bieden, waarbij lotgenotenervaringen en informatie uitge wisseld kunnen worden, onder begeleiding van een des- kundige. De bijeenkomsten worden iedere derde vrijdag van de maand gehouden en vinden plaats in café Résistance, bij bet Verzetsmuseum in Gouda, Turfmarkt 30. Men hoeft zich voor deze bijeenkomst niet aan te melden. Met vragen kan men terecht bij het Steunpunt Mantelzorg. De balie is ie vinden in de Thuiszorgwinkel-meditheek, Boelekade 1 te Louda en is open op werkdagen tussen 9.00 en 16.00 uur, s maandags tussen 13.30 en 17.00 uur. Telefoon 0182 594658. In verband met het tegengaan van de mogelijke versprei ding van de dierziekte mond- en klauwzeer vanuit Engeland naar het vasteland van Europa, worden in het recreatiege bied Rottemeren voorzorgsmaatregelen genomen. Het eiland in het Lage Bergse Bos, waar Schotse Hooglanders lopen, is voorlopig tot 11 maart afgesloten. Na de uitbraak van de ernstige en zeer besmettelijke dier ziekte mond- en klauwzeer in Engeland heeft het Ministerie van LNV besloten voorzorgsmaatregelen te nemen om te voorkomen dat de ziekte zich naar het vasteland van Euro pa verspreidt. Ook in het recreatiegebied Rottemeren zullen deze maatregelen merkbaar zijn. Mond- en klauwzeer is niet gevaarlijk voor de mens, maar kan wel via de mens worden overgebracht. Daarom is het natuureiland in het Lage Berg se Bos, waar Schotse hooglanders lopen, voorlopig tot 11 maart afgesloten voor het publiek. De overige delen van het Lage Bergse Bos zijn nog wel bereikbaar. Regio - SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond, waar ieder een naartoe kan bellen voor een gesprek van mens tot mens, heeft vanaf 15 februari een ander telefoonnummer. Alle 25 SOS Telefonische Hulpdiensten in Nederland nemen op deze dag het landelijke telefoonnummer 0900-0767 in gebruik. Op deze manier wordt de bereikbaarheid en beschikbaarheid van de grootste telefonische hulpverlener van Nederland vergroot. Bellers uit het Rijnmond-gebied hebben ruimschoots die tijd om hier aan te wennen want SOS Telefonische Hulpdienst Rijnmond blijft voorlopig ook nog bereikbaar via het oude nummer, (010) 436 22 44. Nieuwerkerk aan den IJssel/Regio - Op zaterdag 17 maart vindt de zesde themabijeenkomst van de Stich ting Sociaal Netwerk Nieuwerkerk (SNN) plaats in De Bron aan de Ringvaartlaan 16 in Nieuwerkerk aan den IJssel van 9.45 tot 12.30 uur. Voor deze morgen is Henk Weijnen van de Chronisch zieken en Gehandicapten raad (voorheen Gehandicaptenraad) uitgenodigd. Hij is daar speciaal belast met de inkomensproblematiek van chronisch zieken en gehandicapten. Armoede is niet alleen een financieel probleem Het is tevens een sociaal probleem dat zich onder andere kenmerkt door sociale uitsluiting. Deze uitsluiting komt veelvul dig voor bij chronisch zieken en gehandicapten, vooral door geldgebrek. Volgens de gegevens van het SPB (Sociaal Planbureau) leeft ongeveer 45% van de totale doelgroep rond de armoedegrens. Dat komt vooral door hun lage inkomen of uitkering. Daarnaast worden zij geconfronteerd met vele extra kosten die gerela teerd zijn aan hun ziekte cq handicap. Henk Weijnen zal een inleiding houden die zal gaan over de oorzaken die hebben geleid tot deze moeilijke financille positie; het uitgavenpatroon van mensen met een lichamelijke beperking; de stappen die de Chronisch zieken en Gehandicaptenraad reeds heeft genomen en van plan is te nemen; en op welke manier een deel van de onkosten teruggekregen kan worden, ledereen die zich tot dit onderwerp aangetrokken voelt is welkom. De toegang is gratis, evenals de koffie. Het secretariaat zou het wel op prijs stellen als men zich als deelnemer meldt, zodat men in De Bron weet op hoeveel mensen men moet rekenen. Het adres is: G.J.l. Fokkenrood, Schelde 26, 2911 RG Nieuwerkerk aan den IJssel, tele foon/fax 0180-317407. Door Karin Heeren Zevenhuiien - Tijdens een extra commissie I vergadering is de nota jeugdbeleid besproken. De nota, die is opgesteld aan de hand van een rapport dat is gemaakt door de E&S Groep, geeft de beleidslijnen aan op een groot aantal punten. Het algemene jeugdbeleid moet in de ogen van de opstellers een 'voorwaardenscheppend' karakter hebben, met andere woorden: er moeten omstandigheden zijn of gecreëerd worden waardoor al op jonge leeftijd deel uitgemaakt kan worden van de samenleving. Door scho ling, sport, kerkelijk werk, spel en culturele activiteiten. Dit levert al op jonge leeftijd een positief samenlevingsgevoel op. "Jeugdbeleid is een posi tief beleid. Niet als 'last' maar als draagkracht. Niet betuttelen maar serieus nemen." Aldus het rapport van de E&S Groep. Er is gekeken naar het voorzieningenniveau binnen de gemeente. Een inventarisatie van de speelvoorzieningen sluit aan bij het project dat inmiddels loopt bij de gemeente om de speelplaatsen op te knappen. Ook de schoolpleinen moeten de zorg hebben omdat er nu regelmatig sprake is van vandalisme op de schoolpleinen van de twee basisscholen in de kern Zevenhuizen. Participatie, door toezicht door jeugd, wijkbewoners en ande re partners, zien de opstellers dan als voorwaarde voor een optimaal gebruik door de doelgroep. De kinderopvang en de buitenschoolse opvang is ook een punt von aan dacht. De gemeente moet nadenken en zich uitspreken over een verdere intensivering van de kinderopvang binnen tfe gemeente. Met het goedkeu ren van de verbouwing van dorpshuis Swanla, met daarbij een voorziening voor kinderopvang, is daartoe een aanzet. Gekeken zal dan ook moeten worden of en hoe de beschikbare stimuleringsmiddelen van de rijksover heid aangewend kunnen worden. Het vrijwilligersbeleid heeft eveneens de aandacht gehad van de opstellers van het rapport. Vrijwilligers vormen een belangrijke steunpilaar voor het verenigingsleven. Landelijk gezien is er een tendens dat het aantal vrijwilli gers drastisch terugloopt. Mogelijke suggesties aan de gemeente om te rea geren op deze negatieve trend is om vrijwilligers te belonen, verzekeringen af te sluiten voor vrijwilligers, opleidingskosten te subsidiëren en goed met de instellingen te communiceren. Door een kabinetsbesluit dat zegt dat gemeenten een regierol krijgen in jeugdgezondheidszorg, zal er door de gemeente ook gekeken moeten wor den naar de invulling hiervan. De nota jeugdbeleid stelt dat er samenhang moet zijn tussen het aanbod van gemeente en instellingen voor lokaal jeugdbeleid en openbare gezondheidszorgvoorzieningen. Het jeugdbeleid zal verder gericht moeten zijn op preventie. Er is op dit moment al sprake van diverse preventieve activiteiten binnen het lokaal onderwijs. De politie verzorgt het 'Doe effe normaal' project en Bureau Halt verzorgt jaarlijks vuurwerkpreventie. Binnen het kader van drugspreventie geeft de Stichting Hoop voorlichting. Bovendien zijn de scholen in de gelegenheid om een bezoek te brengen aon de gevangenis. Niet alle scholen maken gebruik van deze mogelijkheden. Volgens de opstellers van het rapport zal het pre ventieve jeugdbeleid bovendien gericht moeten zijn op buurtgerichte acti viteiten. De E&S Groep is vanuit haar ervaring geen voorstander van het oprichten van een jongerenraad. Als argumenten voeren zij daarbij aan dat de jonge ren die daarin participeren niet representatief zijn voor de jeugd. De 'vol wassen' manier van werken sluit niet aan op de belevingswereld van de jongere en bovendien zegt de E&S Groep uit ervaring te weten dat derge lijke commissies moeilijk te bemensen zijn, zelfs als daar betaling tegeno ver staat. Het advies van de E&S Groep is de jeugdklonkbordgroep een jaar lang als experiment te beschouwen en dan kritisch te evalueren. Wel advi seert zij te zorgen voor een betere communicatie met de jongeren door middel van folders, een gemeentelijke jeugdwijzer of een jeugdrubriek op de gemeentelijke pagina in de krant. Bovendien zou er de mogelijkheid moeten komen voor een 'klassenbezoek' aan het gemeentehuis. De overlast door jongeren van de 'bekende' groepen, De Cl 000- en Swan- la-groep, is naar mening van de E&S Groep door interventie van gemeente, politie en Stichting Jeugd en Jongerenwerk afgenomen. De nota werd door de commissie positief ontvangen, met waardering voor de helderheid. De heer Bac van de SGP had op principiële gronden moeite met de passages over kinderopvang. Kinderopvang is in de visie van de SGP strijdig met de theorie dat het gezin de eerst aangewezen plek is om kinderen op te vangen. Het college heeft de opmerkingen voor kennisge ving aangenomen omdat bekend is dat de SGP principieel tegen kinderop vang is. Er waren bovendien vragen over de planning en inzet van middelen en het opbouwen van netwerken. De heer Sytsema van de gemeente Zevenhui- zen-Moerkapelle heeft deze krant toegelicht dat de nota al tot stand is gekomen binnen een netwerk dat hiervoor is opgesteld. De directeuren van de basisscholen, de politie, Stichting Jeugd en Jongerenwerk en gemeente ambtenaren hebben zich hier gezamenlijk mee bezig gehouden en in die zin is er al sprake van een netwerk. De passage in het rapport over jeugdparticipatie is bij dit agendapunt niet aan de orde geweest. Wel stond ook het agendapunt 'instelling van een jeugdklonkbordgroep' op de agenda. Het college heeft aan de commissie om toestemming gevraagd om zo snel mogelijk over te gaan tot de instel ling von een jeugdklonkbordgroep. Deze groep zal gaan bestaan uit negen jongeren. De fractie van de PvdA stond kritisch ten opzichte van de wijze van samenstellen. In het huidige plan gaat dat door middel van een aan- wijsprocedure, waarbij instellingen gevraagd wordt kandidaten te leveren. Het democratisch gehalte wordt op die manier aan de instellingen overge laten. De PvdA vindt deze monier niet democratisch genoeg en stelde een verkiezingsprocedure voor. Verdere vragen waren er over de ondersteuning van de klankbordgroep. De negen jongeren zullen uit hun midden een voorzitter kiezen en verder worden zij vrij gelaten in hun manier van wer ken. Stichting Jeugd en Jongerenwerk zal de jongeren moeten begeleiden. Het college gaat beginnen met het samenstellen, na beraad over de gemaakte opmerkingen. De heer Sytsema verwacht dat binnen een, hoog uit twee maanden de klankbordgroep geïnstalleerd zal worden. Zonder U geen Unicef. Giro 121. Zonder U kunnen wij de kinderen van China geen schoolspullen geven om te werken aan een betere toekomst. Help hen, wordt vandaag nog donateur van Unicef. GEEFT KINDEREN EEN TOEKOMST

Hart van Holland | 2001 | | pagina 19