Win de Nationale Toekomstprijs i Jf Toekomstprijs daagt de jeugd uit De winnaars van 2000 Bent u de winnaar van 2001? •t Pagina 10 Hart van Holland/18 april 2001 EEN BETERE WERELD? DAT WIL TOCH IEDEREEN! K 0 De prijs De Nationale Toekomstprijs Hoe ziet de wereld van morgen eruit? Echt samenleven met elkaar en met onze omgeving. Hoe komen we zo ver? Door vandaag te beginnen! Moeilijk? Goede voorbeelden zijn soms heel dichtbij: een buurman die een project opzet in de wijk, een ondernemer die niet alleen om winst maar ook om mens en natuur geeft, agen ten die belonen en niet bekeuren, scholen die zich inzetten voor de buurt en het milieu. Inspirerende ideeën genoeg, alleen zijn wij niet altijd van die ideeën op de hoogte. f N I Goed idee? Hier ermee i De Nationale Toekomstprijs zoekt en beloont concrete initiatieven voor een duurzame samenleving, ledereen kan meedoen! De Nationale Toekomstprijs is een bij zondere prijs. Winnaars voldoen namelijk aan vier criteria tegelijker tijd. Allereerst de ecologische waar de: is het project goed voor het milieu of de natuur? Dan de econo mische waarde: draagt het plan bij aan werkgelegenheid, ontplooiing, minder armoede? De sociale waar de: stimuleert het integratie, wel zijn, cultuur? En ten slotte de inspi rerende waarde: hoe uitdagend is het idee; prikkelt het mensen om zelf aan de slag te gaan? De jury, onder leiding van jan Terlouw, beoordeelt alle inzendingen. De Nationale Toekomstprijs wordt dit jaar op 18 oktober uitgereikt tijdens een grote manifestatie in drie cate gorieën: burgers, bedrijven en instellingen. De winnaars ontvangen een bron zen Toekomsttrofee en een geldprijs van ƒ25.000. Bovendien krijgen zij waardevolle adviezen van gespecia liseerde consultants. "Het leuke is", zegt een van de prijswinnaars, "dat er nu volop aandacht wordt besteed aan onze ideeën. En ieder een in heel Nederland, van vrien denclubjes en buurtverenigingen tot zakenmensen, kan meedoen." De winnende initiatieven zijn een voorbeeld voor anderen. Alle initia tieven dragen bij aan een betere toekomst; hoe meer goede initiatie ven, hoe mooier de wereld! En wie wil daar nu geen bijdrage aan leve ren? Inschrijven is nu al mogelijk. Sluitingsdatum is 15 september 2001. De mening van anderen De stichting is een doorgeefluik voor goede ideeën. Het middel is De Nationale Toekomstprijs, een prijs vóór en dóór mensen. De prijs uitreiking op 18 oktober 2001 is het sluitstuk van een heel traject van activiteiten door het jaar heen: het startdebat op 1 maart 2001, de thema-actie voor de jeugd "De leukste straat is de straat van de toe komst", netwerkconferenties, lokale toekomstdagen in nu al 140 gemeenten, Duurzame Dinsdag op 4 september en vooral zo veel mogelijk aandacht in de media rond alle inzenders en inzendingen. Via de prijs wordt abstract beleid vertaald en kan iedereen aan de slag. Concreet, direct, zonder moei lijk of ingewikkeld te doen. Dat De Toekomstprijs bijzonder is, vindt ook professor dr. Jacqueline Cramer, hoogleraar Milieumana gement aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en jurylid in 2000. Zij vindt De Nationale Toekomstprijs uniek omdat initiatieven worden beloond die milieu, economische groei en mensen met elkaar verbin den. Zij benadrukt dat goede voor beelden in de toekomst steeds belangrijker zullen worden, vooral in het bedrijfsleven. Ook de hoofd directeur van de ANWB en lid van de Raad van Advies van de Nationale Toekomstprijs, Guido van Woerkom, onderschrijft het belang van De Nationale Toekomstprijs. "De Nationale Toekomstprijs is een ideaal platform voor het indienen en uitvoeren van ideeën voor een betere toekomst." "Eigenlijk," zo meent Van Woerkom, "zou ieder een al uit zich zelf moeten werken aan een betere en schonere toe komst. De Nationale Toekomstprijs zou dan niet meer hoeven te bestaan. Zover is het echter nog lang niet. Daarom is het goed dat De Nationale Toekomstprijs mensen stimuleert en de mogelijkheid biedt hun ideeën uit te voeren." Theo van Loon, directeur van de Nederlandse Organisatie Vrijwilligerswerk en lid van de Raad van Advies van de Nationale Toekomstprijs, merkt op dat vrijwil ligers zich tegenwoordig minder aan één organisatie gebonden voe len. "De Nationale Toekomstprijs is zeker interessant voor deze groep: de prijs richt zich op zaken die belangrijk zijn voor alle mensen. En wat is er mooier dan het vinden van voorbeelden die anderen inspire ren?" 140 gemeenten doen mee De Nationale Toekomstprijs wordt niet alleen ondersteund door bedrij ven en maatschappelijke organisa ties, maar ook door alle provincies en veel gemeenten. Inmiddels zijn in 140 gemeenten Toekomstcomités actief: zij nodigen mensen met goede ideeën uit en organiseren lokale activiteiten. Steeds meer gemeenten sluiten zich aan en rich ten een Toekomstcomité op. Inspiratie opdoen? De stichting daagt iedereen uit. Kijk eens op de website, www.toe- komstprijs.nl. Daar staan alle ideeën en projecten van het afge lopen jaar. Van al deze voorbeel den wordt u enthousiast om zelf de handen uit de mouwen te ste ken. Natuurlijk staat op de websi te ook informatie over de toekom stige activiteiten, hoe kan worden meegedaan aan De Nationale Toekomstprijs en onze thema actie voor de jeugd. Verder vindt u daar de adressen van contact personen in uw gemeente. Geen computer in de buurt? Nog geen toekomstcomité in uw gemeente? Of zijn er andere vragen? Bel dan met 070-4417080. V.l.n.r: Jan Terlouw, voorzitter van de jury, en de prijswinnaars Henk Deinum uit Delfzijl, Tike Verkerk en Els Kuiper van de gemeente Rotterdam en Alex Wassink uit Denekamp. Hoe wonen we morgen, waar wordt gewerkt en geleerd? Hoe reizen we? Zitten we altijd binnen achter een beeldscherm of krijgen we heel veel vrije tijd? Is er geen boom meer te beken nen of wordt alles veel groener? Hoe denk jij dat de toekomst er in jouw directe woonomgeving uit gaat zien? Laat maar horen of zien en doe mee aan de actie De leukste straat is de straat van de toekomst! Laat je creativiteit over de ideale woonom geving de vrije loop in gedicht, opstel, video, muziek, beeld (teke ning of schilderij), maquettes of op andere wijze. Pak pen, penseel of videocamera en laat ons zien hoe jij de toekomst van je omgeving ziet. Want de toekomst, die bepaal jij! En daarom hechten we groot belang aan jouw ideeën en plannen, je kunt alleen of als groep meedoen in drie leeftijdscategorieën: basis school, voortgezet onderwijs en student. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen en kent per categorie een hoofdprijs toe van 2.500, 3 tweede prijzen van 500 en 10 aanmoedigingsprijzen van 100. Op 10 augustus sluit de inzendtermijn en op Duurzame Dinsdag (4 september) worden de prijswinnaars bekendgemaakt. Kijk voor meer informatie op de websi te: www.toekomstprijs.nl of bel: 070- 441 70 80. Vrijwilligers Het jaar 2001 is uitgeroepen tot het Internationale jaar van de Vrijwilligers. Toekomstcomités bestaan uit vrijwilligers afkomstig uit alle geledingen van de samenle ving. De Nationale Toekomstprijs kan niet bestaan zonder deze men sen. Dit jaar zullen de projecten van vrijwilligers extra in de schijnwer pers komen te staan. Grenzenloze toekomst Zaken als milieu, contacten tussen mensen en economische vooruit gang zijn niet gebonden aan ons land alleen. Een klein initiatief kan onze directe leefomgeving, maar ook die van de mensen verder weg ledereen kan meedoen! Er zijn drie categorieën: burgers, bedrijven en instellingen. De hoofdprijs per categorie is ƒ25.000. Stuur uw inspireren de idee, product of project in en maak kans op De Nationale Toekomstprijs 2001. Het inschrijfformulier is te verkrij gen via het Comité van de Toekomst in uw gemeente, via de website www.toekomst- prijs.nl of telefonisch: 070- 4417080. De sluitingsdatum voor de inzendingen is 15 sep tember 2001. Op 18 oktober reikt een deskundige jury onder leiding van Jan Terlouw De Nationale Toekomstprijs 2001 uit. op een positieve manier verande ren. Zo komen wij tot een betere wereld voor ons allemaal. Initiatieven die ook buiten Nederland bruikbaar zijn, maken dit jaar extra kans op de prijs. Ondernemen tot je groen ziet! De centrale verwarming nog slimmer stoken! De handen in elkaar slaan voor een leefbare oude stadswijk! Hoe duurzaam zijn onze activiteiten? In oktober 2000 is de Nationale Toekomstprijs uitgereikt aan drie inspirerende projecten. Uit bijna 200 inzendingen zijn 31 projecten genomineerd. De jury vond de hoge kwaliteit van de inzendingen opval lend en was blij om te zien hoeveel initiatieven al ontplooid worden. Alle inzendingen van 2000 zijn te bekijken op website www.toekomst- prijs.nl. Personen in de categorie 'personen' kreeg Henk Deinum uit Delfzijl De Toekomstprijs voor zijp project: 'CV- systemen, waterzijdig inregelen moet'. Hij ontdekte dat nog eens 50% kan worden bespaard op de stookkosten als de radiatoren in een huis of kantoor beter worden afge steld op de eigen capaciteit van de radiator en de gewenste tempera tuur in de kamer. Het gaat echt om een paar simpele en goedkope aan passingen die alleen wat tijd kosten. Henk Deinum vraagt zich af waarom zo'n ingreep niet overal wordt toe gepast. Een geweldig voorbeeld hoe met een huis-tuin-en-keuken-idee het milieu kan worden gespaard! Non-profit instellingen De Rotterdamse deelgemeente Hoogvliet viel in de prijzen in de categorie 'non-profit instellingen'. In deze deelgemeente slaan bewo ners, ondernemers, ontwikkelaars, woningbouwcorporaties en gemeente de handen ineen om een duurzame wijk te ontwikkelen, waarin verschillende bevolkings groepen zich thuis voelen en waar begroeiing niet in de verdrukking komt door woningen en gebouwen. Hoe? Door de wensen van iedereen echt in de plannen te verwerken en ieders mening serieus te nemen. Afspraken worden vastgelegd in convenanten. Bedrijven In de categorie 'bedrijven' is De Nationale Toekomstprijs toegekend aan Alex Wassink van camping De Papilion uit Denekamp. Zijn cam ping is echt een voorbeeldbedrijf. Energie- en waterbesparing, afval scheiding in zeven fracties, duur zaam materiaalgebruik in de gebou wen en installaties, de natuur op het terrein - aan alles wordt gedacht. Maar bovenal vertelt hij iedereen, van gast tot collega-ondernemer, hoe het ook kan en wat de voorde len zijn. Hij bewijst dat duurzaam ondernemen ook winstgevend is. Dit alles doet hij onder het motto 'Ondernemen tot je groen ziet!'. Alex Wassink, winnaar in de categorie bedrijvenbewees dat duurzaam ondernemen ook winstgevend kan zijn- Stichting De Nationale Toekomstprijs is een onafhanke lijke organisatie zonder winstoogmerk. De stichting is afhankelijk van giften en donaties van overheden, instellingen en bedrijven.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 10