Stottervereniging Demosthenes organiseert regionale avonden en rranci Een zomer in Frankrijk Gegrepen door het brandweerwerk Hart van Holland Brandweer in Nederland 29.000 exemplaren Hart van Holland/30 mei 2001 GROTE SORTERING PERKPLANTEN «GERANIUMS (STAM)FUCHSIA'S STAMMARGRIETEN Alles voor de groentetuin, o.a. Regio - In Nederland stotteren drca 175.000 mensen. Dat is onge veer 1,2% van de totale bevolking! Het grootste probleem van stotte ren is dat veel mensen er slecht raad mee weten. Luisteraars weten niet goed hoe ze moeten reageren, en stotteraars voelen zich daardoor ook opgelaten. Gevolg is dat stotteren meer is dan alleen moeilijk praten: het is ook een sociale handicap. Demosthenes De Nederlandse Stottervereniging Demosthenes is een belangenor ganisatie voor en door stotte raars, partners van stotteraars en ouders van kinderen die stotte ren. Demosthenes richt zich voor al op twee zaken: 1. Het proberen te voorkomen dat een kind een stotteraar wordt en 2. Het beter omgaan met je stotteren als vol wassene. Daartoe organiseert Demosthenes weekenden, behar tigt belangen van stotteraars, geeft voorlichting over stotteren en geeft 6x per jaar het blad "Voor Herhaling Vatbaar" uit. Verder heeft Demostenes verspreid over het hele land zelfhulpgroepen, waar je een therapie in de praktijk kunt oefenen en ervaringen kunt uitwisselen met andere stotte raars. Sinds kort heeft Demosthenes een nieuwe activiteit voor haar leden: regio-avonden. Dit zijn regionale avonden, die worden georgani seerd voor en door leden van Demosthenes. De belangrijkste doelen van de regio-avonden zijn het vergroten van het contact tus sen de leden onderling, en tussen leden en het bestuur. Regio-avond in Leiden Op woensdag 6 juni is er een regio-avond in Leiden. Op die avond zullen mevrouw Alies Her- weijer en mevrouw Caroline Nater een presentatie geven met als titel: "Stottertherapie en stotter- preventie in de regio Leiden". Beide spreeksters zijn als logope- dist-stottertherapeut verbonden aan het Stottercentrum Rijnland in Oegstgeest. De regioavond begint om 19.00 uur en vindt plaats in de Welpenkeet van Jan van Galen op het Marowijnepad in Leiden. De toegang is gratis voor leden en ƒ2,50 voor niet-leden. Voor meer informatie over deze regioavond kan men terecht bij Hannah Verdonk. E-mail: hver- donk@hetnet.nl en telefoon/fax: 071-5144076. Meer informatie Het Stotter Informatie Centrum (SIC) is het landelijke aanspreek punt voor alle vragen over stotte ren, preventie en behandeling. Het geeft onafhankelijke voorlich ting over stotteren, dus ongebon den aan enige therapierichting. Het adres is: Postbus 119, 3500 AC Utrecht. Telefoon 030-2333336, fax: 030-2885288. E-mail: nfs@stot- teren.nl Internet www.stotte- ren.nl Annette Eijerkamp, (ex-)dtp-er van het Hart van Holland, bracht onlangs een lang gekoesterde wens in vervulling: samen met echtgenoot Tinus en hond Callan, verruilde zij Nederland voor Frankrijk. De komende vijf maanden verblijven zij op verschil lende campings in het Franse Bretagne. Ze zijn daar werkzaam voor een internationaal caravan- en ten tenverhuurbedrijf. Regelmatig zal Annette in het Hart van Holland verslag doen van haar Frankrijk- avontuur. Deze week aflevering 1 Lekker weg van alles, geen zor gen verplichtingen of stress. Met wijn, kaas en stokbrood onder de franse zon. We zouden niets lie ver willen. Eigenlijk zijn we nog te jong voor een midlifecrisis, maar het gevoel "er even uit moe ten" is zo sterk dat we op zoek gaan naar een vakantiebaan in Frankrijk. Een bekende tenten- en cara- van-verhuurorganisatie heeft voor ons een plek op een camping in Bretagne. Geluk kig mag Callan, ons kooiker hondje, mee. wij worden daar hun enige medewerkers, zodat we alle vrijheid hebben. We beginnen twee weken voor de eerste gasten komen met het uit hun winterslaap halen van de tenten en caravans. Daarna wordt ons werk het klaarmaken van deze vakantieverblijven en het ontvangen, infor meren en oplossen van problemen van onze gasten. Na een heleboel gere gel laten we alles los en vertrekken op vrij dag 27 april. We gaan met onze cabriolet (de vakantieauto). Deze zorgt, met onze hond, altijd voor voldoende gespreksstof, zelfs echte 'Frans sprekende' Fransen krijg je ermee aan de praat. Erg goed voor ons Frans natuurlijk. Na een lange rit en met "hulp" van de bijzondere Franse beweg wijzering (lekker duidelijke en vol valkuilen) vinden we de cam ping dezelfde dag nog. aan de Bretonse noordkust bij het dorp je Trélevern. We verheugen ons erg op de tent die hier voor ons klaarstaat. Het regent en het is koud. De gasten krijgen dan ook het advies een caravan te huren en extra dekens mee te nemen in het vroege voorjaar. Behalve onze tent moeten hier 10 caravans, 12 tenten, een receptietent (mini-VW) en opslagtent (ons winkeltje) staan. Maar we zijn dus inmiddels in Frankrijk. De caravans zijn er wel, maar 4 zijn er voor werk zaamheden verplaatst en kun nen eigenlijk nog niet teruggezet worden. Door het slechte weer van de afgelopen maanden is de *F halve camping één grote mod derpoel. En de tenten? Die zijn er niet. Geen tenten, geen inven tarissen, geen schoonmaakspul len, geen administratie. Er is helemaal niets! Gelukkig zijn er lichtpuntjes. De camping is al geopend en we worden begroet door de Breton se eigenaar en zijn vrouw. Ook woont hier een technisch team van onze organisatie, Jim en Betty, zij zijn geweldig. We wor den ontvangen met een drankje en een diepvriespizza. Ook wacht er een caravan met koel kast, oven, kachel, douche en toilet op ons in plaats van een koude tent. Hier gaan we de eer ste weken wonen. Zaterdag kijken we rond op de camping. Waar staan onze cara vans en hoe hoog is het schim melgehalte? Behalve een oer woud in de dakgoten valt het allemaal wel mee. Na de kennismaking met onze regioleidster, Emma, gaan we de omgeving ver kennen. Het duurt nog vijf dagen voor onze tenten kunnen wor den opgezet. De camping ligt op een schiereilandje en wordt omringd door zee. Overal zie je kleine witte strand jes, kiezel strandjes en de beroemde "echt" roze rotsen. Het binnenland is heel anders met kleine rustige weggetjes en slaperige dorpjes. Het landschap is hier net zo afwisselend als het weer. Het is hier prachtig, lieflijk, ruig, mysterieus en heerlijk rustig. Dat zal wellicht veranderen als onze eerste •gasten komen. Annette Wat maakt brandweerwerk zo leuk? Het is spannend, nuttig, leerzaam, afwisselend en bovenal teamwerk waarbij ieders inbreng belangrijk is. Daarover zijn Diana Rijke Wil lems, Nellie Ras en Diana van der Lubbe het eens. Alledrie zijn ze actief bij de vrijwillige brandweer en ze kunnen nog wel wat collega's gebruiken. Team in goede conditie Diana Rijke Willems (32) Werkt sinds 5 jaar bij de vrijwillige brandweer in ^ieuwkoop. Haar grote hobby sportduiken bracht haar bij de brandweer. "Bij de buikclub zaten een Paar mannen die bij ue brandweer werk- jen. Die vonden brandweerwerk wel wat voor mij. Ik heb aan half jaar meege lopen om te kijken of me beviel en of ik bat conditioneel aankon, bn het moest natuurlijk slikken met het team. Een brand verwoest alles, en 'ovendien heb je waterschade en r°okschade. Zeker bij een woningbrand ■naakt dat wel indruk, en heb je de steun van )a collega's hard nodig." brandwacht tot officier Diana Rijke Willems is inmiddels hoofdbrand- acht. "Je begint als aspirant-brandwacht. arj doe je eenvoudig werk zoals met pers- Ucht lopen, wegen afzetten, water oppompen en 'lieren redden. Een avond per week volg je (ti basisopleiding tot brandwacht. Bij de twee de opleiding tot brandwacht le klas krijg je ook hulpverlening, bijvoorbeeld mensen uit auto's redden. Na de derde opleiding tot hoofdbrandwacht volgt de vierde opleiding tot onder-brandmeester (bevelvoerder soms plaatsvervangend bevelvoerder). Bij deze opleiding leer je coördineren en leidinggeven. Daarna kun je nog verder tot officier." Diana van der Lubbe (36, brandwacht le klas in Hillegom) koos ervoor zich in de breedte te ontwikkelen. "Ik heb mijn chauffeursdiploma gehaald - het grootrijbe wijs - en ik ben bezig met een opleiding voor pompbediende." Kleine deeltijdbaan Met een opleiding voor een functie binnen de brand weer ben je twee avonden per week bezig. Een avond les, een avond korpsbijeen komst waarop alle leden van de plaatselijke brand weer bij elkaar komen en een bepaalde vaardigheid oefenen. Werken bij de brand weer is op te vatten als een kleine deeltijdbaan. Diana van der Lubbe: "Je krijgt een vaste vergoeding per jaar en daarnaast een vergoeding voor de oefenuren en de oplei dingsuren. En als we moeten uitrukken, krij gen we hetzelfde uurloon als de beroeps brandweer.' Zwaar en gevaarlijk werk? Nellie Ras (31), sinds haar achttiende lid van de vrijwillige brandweer Urk, constateert dat het brandweerwerk steeds minder zwaar wordt. "Toen ik begon had je nog van dat zware hulpverleningsgereedschap, maar dat wordt onder invloed van de Arbowetgeving steeds lichter.' Op .de vraag of het werk ook minder gevaarlijk is geworden antwoordt ze: "Er blijven natuurlijk wel gevaren aan verbon den, maar in je opleiding en in de oefeningen leer je die te herkennen en uit de weg te gaan. Het veiligheidsdenken wordt er vanaf de eer ste dag ingepompt." Voor Nellie Ras staat het buiten kijf dat ze brandweervrouw blijft. "Het zit in mijn genen. Mijn opa zat bij de brand weer, mijn vader zit er nog steeds bij. Ik zal pas stoppen als het moet en dat is op mijn 55e." Heb je interesse in het brandweerwerk? Kijk op www.brandweervrouw.nl (ook voor man nen) of vraag informatie bij het brandweer korps Zevenhuizen of brandweerkorps Moer- kapelle of bij de Algemeen Commandant van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle, Arie Roos, telefoon 0180-632372 of 06-22197503 Nederland telt ruim 500 gemeen telijke brandweerkorpsen, waar in totaal zo'n 26.000 brandweer lieden werken. Het grootste deel doet dit als vrijwilliger. Sommige korpsen bestaan uit louter vrijwil ligers, andere uit een combinatie van vrijwilligers en betaalde krachten. Slechts zes korpsen werken uitsluitend met beroeps mensen. sap-, vlees- en kerstomaten, witvrije geënte komkommer-, meloenen-, peper- en paprikaplanten. Bonenstokken, meststoffen, zaden, tuinkruiden, kroten-, aardbei-, prei-, andijvie-, sla-, koolplanten enz. Broeiramen Terracotta sierpotten CHRYSANTENSTEKKEN VAN OOSTEN NIEUWERKERK A/D IJSSEL Eerste Tochtweg/bij de rotonde - Tel. 0180-632430 i Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoordelijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de ad vertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Druk kerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP: telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9