Annette en rranee Stevige aanpak hangjongeren in kern Zevenhuizen Zevenhuizen Moerkapelle (oera, alles is klaar ii JUL Hart van Holland/20 juni 2001 pagina 17 wette Eijerkamp, (ex-)dtp-er van het Hart van Hoi- iid, bracht onlangs een lang gekoesterde wens in «rolling; samen met echtgenoot Tinus en hond Jan. verruilde zij Nederland voor Frankrijk. bomende vijf maanden verblijven zij op verschil lende campings in het Franse Bretagne. Ze zijn daar werkzaam voor een internationaal caravan- en tenten verhuurbedrijf. Regelmatig zal Annette in het Hart van Holland verslag doen van haar Frankrijk-avontuur. Deze week aflevering 2 pas nog even lekker hectisch laatste dagen, maar het is Hukt. Zelfs het weer klaart op en in shorts en polo wachten we de eerste kam peerders op. Eigenaar Pascal komt apetrots vertellen dat het zwembadwater warm genoeg is om in te zwem men. Wij twijfelen nog aan de bui tentemperatuur, maar het weer wordt zo mooi dat er al snel zomerse taferelen ontstaan. Gil lende en spetterende kinderen, uitslovende vaders en zonnende moeders, vakantiepret in mei. Cal- lan ligt buiten in de zon de hele dag te stoven, als 's morgens de zon niet meteen schijnt blijft hij liever binnen wachten op beter weer. Wij lopen de hele dag buiten en verbranden binnen een paar dagen ons gezicht en onze armen. Voorlopig krijgen we alleen Britse gasten. We proberen geen Engel sen meer te zeggen, daar zijn ze nogal gevoelig voor. Met Brit is ook niemand echt gelukkig, ze zijn allemaal erg trots op de streek waar ze vandaan komen. Schotten zijn het toppunt, zeg Engelsman en je hebt het ver bruid. Hun accent is gelukkig erg herkenbaar, maar bijna niet te verstaan. Ze blijven maar door praten, dus het valt niet op. Wat wel opvalt is het aantal Brit ten dat wel eens in Nederland geweest is, soms lang geleden, zoals een oude man die tijdens of na de oorlog in Rotterdam was. We treffen zelfs Britten die wat Nederlands spreken. Als je in plaats van de verwachtte Brit een rasechte Brabander -met een Engelse vrouw en kinderen die wat Nederlands spreken- tegeno ver je vindt is het wel even wen nen. Nederlands met een Engels accent, Engels met een Neder lands accent. We husselen alles door elkaar. Het valt wel op dat wij nog in onze Annette caravan wonen, terwijl er al veel tentkampeerders zijn. We verhuizen dus maar snel. Nog een hele klus, we hebben ons in drie weken al aardig genesteld. Onze eerste nacht wordt een hele wilde, het regent en waait verschrikkelijk, maar 's mor gens schijnt de zon weer. Op de zondag dat in Tréguien het "Pardon des Pauvres" wordt gehouden hebben wij vrij. We gaan een dagje cultuur en couleur locale opsnuiven. Het is een reli gieus feest ter ere van Saint Yves, beschermer van de armen en de advocaten waarop jaarlijks zo'n 10.000 pelgrims afkomen. De kerkdienst in de kathedraal wordt gevolgd door een lange processie, waarbij standbeelden, banieren en de schedel van Saint Yves wor den meegedragen. Voorop lopen muzikanten tnet Bretonse doedel zakken, gevolgd door dorpelingen in klederdracht en natuurlijk veel advocaten. Indrukwekkend en na afloop is er feest. Ons Frans gaat niet echt vooruit, Pascal en zijn vrouw Nathalie spreken goed engels. Dat maakt het contact toch wel makkelijker. Onze gasten zorgen wel voor wat oefening, wat bezoekjes aan de garage, twee keer op een dag naar de dokter en de apotheek. Ze her kennen ons al. De probleempjes worden snel opgelost, met wat hulp van Franse zijde blijkt ons Frans toereikend. Toch maar wat meer oefenen. 'ü.r Door Karin Heeren Door Karin Heeren Zevenhuizen - Al geruime tijd is er op gezette tijden sprake van overlast in de kern Zevenhuizen. Met name op het dorpsplein komt geregeld een groep jon geren samen die de bijnaam C1000 jeugd heeft meegekregen. Al jaren lang komen zij daar samen en vooral 's avonds en in het weekend is er na fors alcoholgebruik sprake van veel overlast. Na twee recen te incidenten was voor de politie, justitie en de gemeente de maat vol. Na overleg tussen de betrokken partijen is besloten dat deze mate van overlast fors aange pakt gaat worden: de maat is vol. Al jaren geleden heeft de toenmalig wijk agent Gerard Hazebroek zich bezig gehouden met deze groep jongeren. Ook toen al zorgden zij regelmatig voor enig overlast. Toen nog waren de leden van de groep een aantal jaren jonger en werd mede daarom gekozen voor een sociale aanpak. Hoewel de jongeren gemeld wer den bij de officier van justitie werd ver wacht dat met het verstrijken van de tijd ook het probleem vanzelf zou oplossen. Ervaringen in de regio wezen uit dat op zekere leeftijd de jongeren gaan werken, relaties en andere interesses krijgen en niet meer 'rondhangen'. Zo niet in Zevenhuizen. Ondanks het feit dat de jongeren ouder zijn geworden is momen teel niet de verwachting dat er op korte termijn een verandering van gedrag te verwachten is, zo verwacht Erik Wob- hes, coördinator basispolitiezorg voor de gemeente Zevenhuizen Moerkapelle. Het wijkteam onder leiding van wijk- agent Jennie Kah heeft samen met de coördinator besloten tot een stevigere aanpak. directe aanleiding voor deze maatrege- len zijn twee recente incidenten. De groep jongeren hebben iemand die hoven de Cl000 woont en vroeg of het geluid iets minder kon ernstig gemo lesteerd. Op agressieve wijze is de klager door de jongeren onder handen geno men. Daarnaast hebben zij over een auto heen gelopen. Dit was voor de politie het breekmoment. In overleg met burgeme- ster Westendorp en het Openbaar Ministerie is besloten tot een hardere aanpak zodat duidelijk wordt dat dit gedrag niet wordt getolereerd. Er is een alcoholverbod uitgevaardigd voor de Burg. Boerstraat en de Dorpsstraat. Dit houdt in dat het in de genoemde straten verboden is alcoholhoudende drank te gebruiken of aangebroken flessen of blik jes bij zich te dragen. Het alcoholver bod is ingesteld omdat is gebleken dat de overlast en excessief alcoholgebruik hier altijd samengaan. De hardere aanpak geldt ook een groep 'nieuwe' jongeren, een groep vanaf onge veer elf jaar van zo'n vijftien jongeren, die zich begonnen te spiegelen aan het voorbeeldgedrag van hun grotere broers. Door de politie wordt deze groep schertsend de C2000 groep genoemd. Door deze groep werden vernielingen aangericht op bijvoorbeeld het plein van de basisschool De Eendragt. Al deze jon geren zijn naar het bureau gebracht vopr de Zwolse verhoormethode. Zij moesten een opstel schrijven over hun eigen gedrag en schriftelijke vragen beantwo- rden over hun betrokkenheid. Na deze avond is er ook een informatieavond belegd voor de ouders. Deze ouders wezen voor een deel in de richting van de gemeente, zij zouden moeten zorgen dat er meer te doen is voor de jeugd. Ondanks dit verwijt zijn een aantal van deze C2000 groep doorgestuurd naar Bureau Halt voor een alternatieve straf. De stevigere aanpak van de jongeren heeft volgens coördinator Wobbes inmiddels vruchten afgeworpen. Het is rustiger in de Dorpsstraat. Een duidelijk Gem. Zevenhuizen-Moerkap signaal is afgegeven. Het Openbaar Ministerie zit er bovenop en de jongeren is duidelijk gemaakt dat bij strafbare fei ten de hele groep ervoor opdraait. Door artikel 141 van het strafrecht hoeft bij openlijke geweldpleging justitie niet te kunnen bewijzen wie het deed, de groep is collectief verantwoordelijk. De politie hoopt dat de rust en het ver trouwen op straat zullen terugkeren. De politie mag aangesproken worden op hun acties en Wobbes hoopt dat meldin gen komen wanneer het mis gaat, op het moment van de overtreding. Op deze manier hopen zij wat te kunnen doen voor die mensen die geen boodschap pen meer durven doen bij de super markt. Vele klachten zijn in de loop van de jaren binnen gekomen, vaak achteraf werden er lijsten met vernielingen gestuurd. De politie hoopt dat het voor taan op het actuele moment gemeld wordt zodat er direct ingegrepen kan worden. Overigens wil hij hier nog wel even een onderscheid maken tussen de C1000 groep en de mensen die gebruik maken van de discotheek. Dat is heel andere problematiek. "De structurele overlast, daar gaat het om. Het is genoeg geweest." Aldus Wobbes. m. Zevenhuizen-Moerkapelle

Hart van Holland | 2001 | | pagina 17