Se en Frances Over joodse kinderen in de oorlog door Ida Vos LAVAGE GLOBAL CENTRE AUTO ESSENCE $pr\l \\aas BEDDEN ft MATRASSEN RECHTSTREEKS VAN FABRIEK SpedaHst In het uiiiwMpen ran matrassen voor mensen met rugklachten Hart van Holland/4'juli 2001' pagina 9 Annette Eijerkamp, (ex-)dtp-er van bet Hart van Holland, bracht onlangs een lang gekoesterde wens in vervulling; samen met echtge noot Tinus en hond Callan, verruil de zij Nederland voor Frankrijk. De bomende vijf maanden verblij ven zij op verschillende campings Hoera, een slachtoffer! We hebben een prima oefenobject gevonden voor ons Frans. De schoonmaakster loopt (en werkt af en toe) de hele dag over de [camping en zit altijd om een praat- [je verlegen. Het is een ratelende spraakwaterval. Gelukkig praat ze altijd over het zelfde (weer, hard werken en slecht verdienen) dus Tinus begint het inmiddels te ver staan. We weten niet hoe ze heet maar wel waar ze woont, hoeveel ze verdient en hoeveel benzine haar auto verbruikt. Wie er nu het slachtoffer is? Ze houdt niet meer op. We vinden nog wel eens een ver dwaalde Fransman die graag wat |mer informatie over de camping [wil. We sturen ze naar de cam- pingreceptie maar proberen wel [een praatje te maken. Schijnbaar [zien we er nogal officieel uit in [onze uniformpjes (Engels niet- [waar) we hebben zelf bijpassende I bedrijfsfietsen waarmee we over [decamping crossen. Ook de Fran- |se gasten beginnen na een paar [dagen naar ons te zwaaien (ze [komen ons overal tegen). We blij ven iedereen bonjour, bonsoir of [bonnuit wensen. De plaatselijke dorpsgek/visser(?) [begint ook al tegen ons te praten. Op een ochtend staat 4fGéant hij met een Paar vissen (alles zit er nog aan) ,e zwaaien. Ze zijn voor ons ijfcdoeld, helaas wij willen ze niet, wij halen ze liever geslacht bij de visboer. I,i,e passen ons al aardig aan. We I P|(/knicken, lunchen en barbecuen ld« het een in het Franse Bretagne. Ze zijn daar werkzaam voor een interna tionaal caravan- en tentenver huurbedrijf. Regelmatig zal Annet te in het Hart van Holland verslag doen van haar Frankrijk-avontuur. Deze week aflevering 3 lieve lust is. Dat barbecuen is ove rigens noodzaak, onze voorraad- tent staat vol restjes houtskool die iedereen achterlaat. Als dat zo doorgaat moeten we zelfs bij de lunch gaan barbecuen. De Fransen doen dat ook. Ik begrijp niet dat die niet allemaal moddervet zijn. Wij vergrijpen ons regelmatig aan Franse kaasjes, pizza's en wijn. Dan heb je nog de Bretonse speci aliteiten, cider, heerlijke cake, verse aardbeien (al maanden) waar ze heerlijke taarten en toe tjes van maken. Natuurlijk de galettes en crepes (pannenkoe ken) natuurlijk wel met vulling (chocoladesaus en banaan mmm). En vis, natuurlijk heel veel vis, heel onschuldig maar het gaat wel ver om zelfs hondenvoer met tonijn te maken. Ik dacht echt dat dat alleen voor katten was. Callan eet het zonder mopperen. Hij is bok de enige die afvalt dus hij mag wel wat meer eten. Misschien rent en zwemt hij gewoon te veel, hij begint wel vissig td ruiken. Het favoriete gespreksonderwerp op de camping is natuurlijk "het weer". Het is nogal eentonig want we hebben bijna alleen maar mooi weer. Is het 's morgens bewolkt, is iedereen meteen ongerust, wij weten dat de zon 's middags me stal gewoon weer schijnt. Een dagje regen is een welkome afwis seling (wie had dat ooit gedacht). Langer dan 2 a 3 dagen duurt het nooit, dan schijnt de zon weer voor minstens twee weken. Er zijn gasten die zo in paniek raken van een regenbuitje dat ze hun vakan tieplannen aanpassen en doorrei zen naar het zuiden. Als camping eigenaar Pasal daarna 's morgens komt vertellen dat het regent in het zuiden, hier schijnt de zon weer, vinden wij dat natuurlijk heel zielig. Wij hopen dat het weer zo blijft, we hebben alleen maar vrolijke gasten. Annette Door Julia Pengirim ik vind dat het goed is, om men sen die in vrijheid mogen leven, iets te laten meevoelen van de angst die vervolgde kinderen moe ten doorstaan'. Dat schrijft Ida Vos in haar voorwoord 'Over het ontr staan van dit boek': Wie niet weg is wordt gezien'. Mijn persoonlijke mening wijkt hier van af: zadel kin deren van nu niet op met de ellen de van een halve eeuw geleden waaraan zij part noch deel heb ben. Niettemin is Vos in haar opzet meer dan geslaagd, de bedoelde angst komt luid en duidelijk over, van het dragen van de gele joden ster tot de angst van ondergedo ken kinderen alsnog opgepakt te kunnen worden. En: wie van de familie verdween voorgoed en wie keerde terug, hoe dan ook. De spanning die op de eerste bladzij de wordt ingezet, hield Vos erin tot op de laatste bladzijde. Toch heb ik twee kanttekeningen. Ik miste de hongerwinter - aan den lijve ervaren - en dat in oorlogstijd kopjes echte thee wordt gedron ken, wilde er bij mij ook niet in. Persoonlijk heb ik de Canadezen in 1945 om 'a little tea, please' moeten bedelen. 1 april grap 1 april Haas, zei Konijn" begint inderdaad met een aantal 1 april grappen, die auteur Gerard Delft op zijn gemoedelijk toon laat over gaan in daden van innemende vriendschap tussen de twee lango ren, geholpen door Uil. Met een wijze les: eigen haard is goud waard. Dat ervaren Haas en Konijn na manmoedige pogingen te ver huizen. Lief en leuk. C 34c Ida Vos Wie niet weg is wordt gezien Dichte doos Rindert Kromhout en illustrator Jan Jutte hebben elkaar prima begrepen, toen zij begonnen aan "De dichte doos". Het verhaal beschrijft de tuinierende Bil en Wil, die goed is in toekijken. Tot beiden een lange, dichte doos ont dekken waar van alles in kan zit ten, want die doos is noch van Bil, noch van Wil. Misschien zit er wei een fluit in voor Wil, misschien een scherpe schep voor Bil. Tot Pril langs komt en zijn doos me- neemt: zo lang bij Wil en Bil neer gezet, omdat die doos zo zwaar was. Maar wat er nu precies in zat... We zullen het nooit te weten komen. Ida Vos: Wie niet weg is wordt gezien - uitgeverij Leopold - ƒ29,90. Gerard Delft: 1 april Haas zei konijn - uitgeverij Holland - 19,90. Rindert Kromhout en Jan Jutte: De dichte doos - uitgeve rij Zwijsen-ƒ16,50. VOORMENSEN MET GEWRICHTSKLACHTEN 795,- OP WIELEN VOORMENSEN MET OVERGEWICHT 795,- HuiHcmmiB VANAF VANAF 99,- 149,- - NASA MATRASSEN-BEDDEN VOOR STARTERS Zuldpiaspoiderweg n Moordrecht teü(OI82) 375022 afslag Moordrecht/Gouda Industrieterrein "t Ambacht Moordrecht Consumentendagen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur ia. 10.00 - 17.00 uur 29.000 exemplaren Ci, ,Dcijt Marcel en Marloes gefeliciteerd met jullie huis. De Neelemannen Gevonden: Gouden babyarmband met naamplaatje in Boskoop, tel. 06 21694886 Hoera!! Beau wordt 5 jaar op vrijdag de 13e. Poot van Ranka en kusjes van opa en oma Wij zijn heel blij want we hebben er een neefje bij!! Martin, Bianca hartelijk gefeliciteerd met Lars. Arnold, Wilfred Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Sluitingstermijn advertenties: Maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerdtot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties Hart van Holland stelt zich niet aanspra kelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9