Verbouwplannnen gemeentehuis opnieuw aanleiding voor verhitte discussie Raad neemt afscheid van de heer Brand Verbouw/uitbreiding gemeentehuis Zevenhuizen Moerkapelie; geld pompen in een lekkende schuit! Zevenhuizen r Moerkapelie Ingezonden: JJL _I1 Hart van Holland/11 juli 2001 pagina ID Door Karin Heeren Zevenhuizen - Tijdens de raadsvergade ring Vein 3 juli is er opnieuw heftig gedis cussieerd over het voorstel van het colle ge met het plan voor de verbouw van het gemeentehuis. Met name het wegblijven van de fracties van ChristenUnie, CDA en PvdA bij de (aanvankelijk besloten) extra vergadering met toelichting op het plan, waren punt van discussie. Burgemeester Westendorp had behoefte om voor de feitelijke behandeling van het agenda punt nogmaals uit te leggen dat het nim mer de bedoeling was van het college en van de Stichting Gemeentehuis om ach ter gesloten deuren te vergaderen. Slechts een zo'n efficiënt mogelijke over dracht van feiten was het doel van de vergadering. De heer Westendorp vroeg de raad om op het eerstvolgende (beslo ten) seniorenconvent te praten over de wijze waarop met besloten vergaderin gen omgegaan dient te worden. De heer Mebius (Gemeentebelangen) had ook een onaangenaam gevoel over gehouden aan de gang van zaken en mevrouw Te Meij (WD) vond het belang rijk dat het juiste cijfermateriaal op tafel was gekomen en heeft geen behoefte aan indianenverhalen. Toen de heer Freeke (ChristenUnie) nogmaals het besluit van de wegblijvende fracties wilde toelichten werd hij geïnterrumpeerd door mevrouw Te Meij die stelde dat de burgemeester al had aangegeven dat het punt aan de orde zou komen tijdens het seniorenoverleg. Dit gaf aanleiding tot geïrriteerdheid bij de heer Freeke omdat dit dan wederom besloten zou worden besproken en ook eerdere sprekers de vrijheid hadden genomen om hun mening te presenteren. Daarop stelde hij de kernvraag die voor hem voorop blijft staan: "Kun je dan nog spreken over openbaarheid van bestuur? Burgers hebben het democratisch recht te weten wat we doen." Aldus Freeke. De heer Bac (SGP) toonde tijdens de com missievergadering al zijn ongenoegen over de gang van zaken en vroeg de weg blijvende fracties waarom hij niet bena derd was voor ondertekening van de brief. Hij sloot de mogelijkheid niét uit dat ook zijn fractie tijdens de commissie vergadering was weggebleven. De inhoudelijke discussie over de ver bouw van het gemeentehuis spitste zich toe op de discussie of er nu wel of niet eerst onderzocht moet worden of de brandweer uit het pand geplaatst moet worden. Het is namelijk niet onwaar schijnlijk dat dit op niet al te lange ter mijn toch moet gebeuren en de raad dan opnieuw geconfronteerd zal worden met een verbouwing van het pand. Mevrouw Spekman was helder in haar bewoordin gen. Zij noemde het gemeentehuis een lekkend en zinkend slagschip en de heer De Jong (CDA) verbond een restrictie aan de goedkeuring van het voorstel, namelijk dat de raad niet geconfronteerd zou worden met tegenvallende P.M.- posten. Burgemeester Westendorp stelde dat et nu iets moet gebeuren en het colle ge de plicht heeft iets voor het personeel en de burgers te doen. De gemeente dient te zorgen voor een goede accom modatie. Naar aanleiding van de opmer king van de heer De Jong verzekerde de burgemeester de raad van het feit dat er geen verrassingen meer zullen komen. De heer Mebius maakte een opmerking over het lekkende en zinkende slagschip. Hij was het daar niet mee eens: "Als iemand dat wel vind adviseren wij het schip te verlaten." Daarop reageerde de heer Fermont (PvdA): "Dat adviseren wij." Het college kreeg een meerderheid voor het voorstel. WD-raadslid Brand heeft asin het einde van de raadsvergadering van 3 juli afscheid genomen van zijn werkzaamhe den voor de gemeenteraad. Hij kon het raadswerk en zijn baan niet meer op een juiste msinier met elkaar combineren. De heer Brand werd door burgemeester Westendorp gekenschetst als iemand met veel integriteit, een groot analytisch vermogen en heldere conclusies. Met name zijn inzet voor een diepgaand onderzoek naar middelen bestemd voor de Burg. l.J.P. Keijzerschool in Moerka- pelle heeft diepe indruk achtergelaten. Omwille van de zuiverheid van het open baar bestuur met cds doel de transparan tie van het bestuur heeft hij destijds aan gedrongen op een diepgaand onderzoek. Mevrouw Te Meij zei dat ook de WD- fractie zijn inbreng zal missen. Zij consta teerde dat hier het knelpunt heel zicht baar wordt als de politiek vraagt om mensen die midden in het maatschappe lijk leven staan en dit door het bedrijfsle ven niet wordt gefaciliteerd. In de prak tijk blijkt dit een veel te hoge werkdruk met zich mee te brengen. Zij betreurde ook het afscheid en dan vooral ook de Bourgondische inbreng van de heer Brand. De Brand neemt afscheid met tegenzin, zo vertelde hij de raad. Hij constateerde dat hij eigenlijk te lang is doorgegaan met iets wat feitelijk niet kon. Met woorden van dank aan zijn fractie en de gemeente raad nam hij afscheid met de opmerking: "Het enige wat ik jammer vindt binnen de raad is dat er soms spanning zit in de raad die de inhoudelijke discussie over schaduwt." De heer Brand wordt opgevolgd door de heer J.G.H. van Eijk. Tijdens de vergade ring zijn de geloofs brieven van de heer Van Eijk onderzocht door een commissie en is benoemd ver klaard. Raadsleden hebben onder andere de plicht te onderzoeken of (belastinggel den niet 'over de balk worden gesmeten'. Het voorstel van het college was voor de fractie van de PvdA een voorbeeld van slecht omgaan met gemeenschapsgeld! Er is al sinds 1995 met een zekere regel maat gesproken over de verbouw en uit breiding van het gemeentehuis. Je mag als raad (en burger) dan op zijn minst verwachten dat het college in staat is om met een zorgvuldig en gedegen voorstel te komen. De koppigheid onzorgvuldig heid om niet de aanwezige alternatieven te onderzoeken (uitplaatsing bibliotheek al in 1995 door de toenmalige PvdA/D66 fractie aan de orde gesteld- en uitplaat sing brandweer - onder andere door de PvdA-fractie al twee jaar geleden aan de orde gesteld) speelt al sinds 1995 een rol. Het heroverwegen en écht onderzoeken van deze alternatieven zou uitbreiding overbodig maken. Doelstelling verbouw/uitbreiding geme- ntehuis was betere service burgers en een goede huisvesting van het ambtelijk apparaat. Daar is bijgekomen het ruimte gebrek van de bibliotheek en de huis vestingsproblemen van de brandweer. Lost het voorstel van het college deze problemen op? Is de doelstelling ver bouw/uitbreiding één stap dichterbij gekomen c.q. realiseerbaar met dit voor stel van het college? NEEN! We blijven zitten met hetzelfde gemeen tehuis; het gammele lekkende slagschip. Een monstrum! De bibliotheek krijgt er enkele vierkante meters bij (volgens de PvdA-fractie te weinig; men had dit moe ten combineren met de verbouw/uitbrei ding Dorpshuis Swanla). Ook de proble men vain de brandweer worden niet opgelost! Ambtenaren moeten buitenom' en 'nat' naar de kantine (van de brand weer) en mogen vanuit de nieuwbouw zelfs niet naar buiten kunnen kijken in verband met aangekondigde planschade claims. Het collegevoorstel is een blamage! Blijft over de fabel dat verbouw/uitbrei ding gemeentehuis 'slechts' 3.5 miljoen gaat kosten. Er is nu al een bedrag van 5.1 miljoen door de meerderheid van de raad goedgekeurd. Het totaal bedrag zal zeker zo'n 9 miljoen gaan worden. Leuk werk voor de rekening commissie! De PvdA-fractie heeft gedurende de (jarenlange) discussie helder en duidelijk willen maken dat dit miljoenen verslin dende project anders had moeten wor den aangepakt en dat er efficiënter met het (belasting)geld van de burger had moeten worden omgegaan. Voor reacties of nadere informatie: PvdA-fractie; tel. 0180-632275, e-mail: robert.fermont@12move.nl Baradina Spekman en Rob Fermont Gem. Zevenhuizen-Moerkap Zevenhuizen-Moerkapelle

Hart van Holland | 2001 | | pagina 19