Onkruidbestrijding opnieuw punt van discussie 'Open water zwemmen' in de Rottemeren Zevenhuizen JA w I pagina 12 Hart van Holland/18 juli 2001 M WSËMf Gem. Zevenhuizen-Moerkap Hl -X Door Karin Heeren Zevenhuizen - Tijdens de raadsvergadering van 3 juli was het gebruik van bestrijdingsmiddelen op straat ter bestrijding van het onkruid opnieuw onderwerp van discussie. De heer Freeke (Chris- tenllnie) pleitte nogmaals voor andere manieren van bestrijden. Hij doet dit met rapporten in de hand die aantonen dat het bestrijdingsmiddel Roundup Evolution een slechte invloed kan heb ben op de volksgezondheid en een vervuiling van het milieu betekent. Zijn argumenten wonnen het niet van de argu menten van het college, namelijk dat gebruik van het middel toegestaan is volgens de lijst van het College van Toelating van het ministerie van LNV. Het college voerde aan dat er onderzoek is gedaan door het Instituut voor Bos en Natuur onderzoek van het ministerie. Volgens een toxi coloog en medische milieudeskundigen is het zo dat de meeste toegelaten chemische bestrijdings middelen tegenwoordig snel afbreken, waarbij de snelheid van afbreken afhankelijk is van de wijze waarop het middel wordt toegepast. Het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek adviseert dat, indien er gekozen wordt voor chemische bestrijdingsmiddelen op verhardingen, er het best gekozen kan worden voor selectieve spuit- methode. De door het college voorgestelde methode, de Select-Spray methode, is zo'n selec tieve spuitmethode. De heer Freeke stelde zich op de mening dat het zorgvuldig was geweest als het college de moei te had genomen ook zijn rapporten te bekijken en deze te vergelijken met de onderzoeken van het Ministerie omdat het college dan meer infor matie had gehad om de mening op de baseren. Wethouder De Gooijer vond daarentegen deze onderzoeken iets voor de hogere overheden en had geen behoefte deze in twijfel te trekken. Een meerderheid van de raad was voor de Select- Spray methode met Roundup Evolution. Raad stelt krediet beschikbaar voor speelplaatsen Zevenhuizen - Speelplaatsen in de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle: heel wat uren is er al over gesproken, onderzoeken verricht en over leggen met betrokkenen plaatsgevonden. Een uit gebreide inventarisatie heeft ae notitie "Ruimte voor Spelen" opgeleverd waarin is aangegeven hoe in de komende tien jaar zal worden omge gaan met de speelvoorzieningen in de gemee- te. Hieruit voortvloeiend is voor elk speelterrein in de gemeente een plan gemaakt. In de eerste instantie een plan om te komen tot extra veilig heidsmaatregelen die voldoen aan de wettelijke eisen. Deze voorzieningen zijn bij elke speel plaats inmiddels genomen. Verder staat op het programma een uitgebreide revitalisering van een aantal speelplaatsen. Het plaatsen van nieuwe materialen, het aanpassen aan de huidige wensen en de eisen van deze tijd. Voorafgaand aan de uitvoering van elke speelplaats die op deze manier wordt opge knapt worden de omwonenden gevraagd mee te denken en wordt een plan gemaakt afgestemd op de wensen die leven in,de buurt. Een tijdro vende klus, die de gemeente heeft doen beslui ten van start te gaan met vier pilotprojecten, twee in de kern Moerkapelle, een in Zevenhui zen en een in Oud-Verlaat. Tijdens de gemeente raadsvergadering van 3 juli hoopte wethouder Zijderhand dat het voor de zomerperiode nog zou lukken om de speelplaatsen in Moerkapelle te realiseren, de anderen volgen dan kort na de zomervakantie. iK - -% Speelplaats aan de Klapwijkstraat in Moerkapelle is voorzien van een veilige kunstgrasmat 11$* Door Karin Jongkind Zomersport 's Zomers is het voor menigeen een verademing om na een tijdje in de zon een duik in het water te nemen. Anderen gaan een stapje verder en hebben van het zwem men hun sport gemaakt. Zij trek ken dagelijks in het zwembad hun baantjes óf trainen om de beste waterpoloër te zijn. Daarnaast heb je nog een bijzondere categorie zwemmers, die hun prestatie leve ren in het 'open water'. Over het algemeen zijn dit fanatieke men sen, die hun opponent niet alleen vinden in hun directe tegenstan ders, maar ook in de natuurlijke elementen. Maar wat is 'open water zwemmen' nu eigenlijk pre cies? En wat is de kick van deze sport? Hoe diep moet je gaan om bij de besten te eindigen? En hoe lang kun je deze sport blijven beoefenen? 'Open water zwemmen' De historie van het open water zwemmen gaat terug tot 1875. In dat jaar stak voor het eerst iemand zwemmend Het Kanaal over. De overtocht duurde ontzet tend lang, maar de prestatie werd door velen beschouwd als een heroïsche daad. Inmiddels heeft het zwemmen in open water zich ontwikkeld tot een populaire tak van de zwemsport. In Nederland bestaat al vijftig jaar een nationaal klassement en internationaal vin den er wedstrijden plaats onder leiding van de Wereld- en Europe se zwembonden (Fina en LEN). De wedstrijden vinden plaats in plas sen, meren, kanalen, rivieren of in zee. De lengte van de hoofdnum mers zijn twee, drie, vijf, acht, tien, zestien of vijfentwintig kilo meter. Soms worden er zelfs wed strijden gezwommen van tachtig kilometer (vooral in Zuid-Amerika) of zeer tot de verbeelding spreken de afstanden zoals de overtocht van het IJsselmeer of Het Kanaal. Voor veel 'open water zwemmers' is de strijd tegen de natuurlijke elementen, zoals wind, zon of golf slag de grootste kick. In tegenstel ling tot het zwemmen in een bad, werken 'open water zwemmers' ook vaak samen. Zo worden er afspraken gemaakt over kopwerk en proberen ze zoveel mogelijk in eikaars slipstream te zwemmen. Je kunt het 'open water zwemmen' beoefenen vanaf een jaar of tien. WK 2001 in Japan Momenteel vinden in Fukuoka City (Japan) de Wereldkampioenschap pen Lange Afstandszwemmen plaats. Voor Nederland was Edith van Dijk vooraf huizenhoog favo riet. Vorig jaar eindigde de zwem ster uit Wognum tijdens de WK in Hawaï als eerste op zowel de tien als de vijfentwintig kilometer. Dit jaar kon ze haar titels helaas niet prolongeren. Edith van Dijk vero verde het brons op de tien kilome ter en eindigde als tweede op de vijfentwintig kilometer. Op de vijf kilometer eindigde Van Dijk als zesde. Tegenwoordig komt de achtentwintigjarige zwemster uit voor SG Hoorn/Zeemacht. Eerder zwom ze jaren lang voor DONK uit Gouda. In de Reeuwijkse plas sen liggen heel wat trainings uren van de top- zwemster, die bij diverse nationale en internationale wedstrijden grote successen behaalde. Om (inter)nationaal bij de besten te behoren traint Edith van Dijk veel en lang, waarbij ze vaak diep moet gaan. Haar maat schappelijke carrière is momenteel vol ledig onderge schikt aan het zwemmen. Rottemeren Op 19 augustus wordt door zwem vereniging De Watervogels uit Bleiswijk, in samenwerking met de Kring 's-Gravenhage de jaarlijkse 'open water wedstrijd' op de Rot temeren georganiseerd. Deze wed strijd trekt meestal vele honder den deelnemers. De start is van oudsher bij Meerenbosch, waarna tweehonderdvijftig meter onder beschutte omstandigheden gezwommen wordt. Zodra de brede plas wordt aangedaan, wor den de zwemmers overvallen door wind, golfslag en stroming. Ook voor het publiek is deze wedstrijd een boeiend spektakel.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 12