huis Rotterdam: culturele hoofdstad 2001 Het geheim van de grot (2) Gulzige snoek BIS Eet wijzer met de portiewijzer Hart van Hfillani Ik zoek een waar ik voor donker binnen Hart van Holland/18 juli 2001 pagina 9 N, Al bijna traditie..„In de vakantieperiode een vervolgverhaal van de hand van Julia Pengirim. Dit jaar 'het geheim van de grot'. Deze week deel 2. Veel leesplezier! I» 29.000 exemplaren Pleeg/org wmmMmÊm Bel 0800 - 022 34 32 voor meer informatie in uw regio Internet www.pleegzorg.nl Het hart van Holland zal de komende weken aandacht besteden aan een groot aantal culturele evenementen niet ver van huis. In de zomerperiode krijgt u tips, informatie en wetenswaardigheden over mogelijke uitjes in de buurt. Deze week aflevering I. In 2001 is Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa. De stad zal dan zinderen van cultuur in de meest ruime zin van het woord. Hon derden culturele instellingen, dui zenden uitvoerenden en tienduizen den Rotterdammers zullen bijdragen aan het meest omvangrijke culturele evenement dat ooit in Nederland werd gehouden, en dat nu zo'n 200 programmaonderdelen telt. Maar Rotterdam 2001 is meer dan een eenmalig evenement. Het moet zor gen voor nieuwe bewegingen die blijvend van invloed zullen zijn op het culturele klimaat in de stad. De afgelopen decennia ontwikkel de Rotterdam zich tot een aantrek kelijke een veelzijdige stad met een breed cultureel aanbod. Er werd gebouwd: musea, een nieuwe schouwburg, de KunstHAL. Het aantal festivals groeide, het Scapi- no ballet vestigde zich in de stad, net als het Nederlands Architec tuur instituut, het internationaal kunstcentrum Witte de With en andere instellingen. De cultuur kreeg volop ruimte. Rotterdam staat ook voor nieuwe uitdagingen. Bijvoorbeeld het betrekken van de nieuwe groepen Rotterdammers en ook nieuwe generaties bij de cultuur. Dat de grenzen vervagen tussen high cul ture en low culture, dat de stad steeds internationaler en veelkleu riger wordt, maakt het noodzake- 'ijk dat wat 'westerse cultuur' is, opnieuw moet worden bezien. Dat 's dan ook het hoofdthema van het Programma voor 2001, een speur tocht naar de betekenissen van cultuur voor het stedelijke leven aan het begin van het nieuwe mil lennium. Wat reflecteert Rotter dam als spiegel van een nieuwe samenleving? Anders gezegd: hoe kan vorm worden gegeven aan cul tuur voor culturen? Thema-steden De organisatie van Rotterdam Cul tuurstad 2001 heeft een aantal the- ■uas die zij 'thema-steden' noemt: Rotterdam Plezierstad ken stad die bruist, nooit slaapt en Je na 2001 nog tot verdere was dom zal komen, een stad waar men kan uitgaan, kan genieten van uiverse vormen van vermaak. Cir cusprojecten, zomerse voorstellin gen in 't nieuwe Luxor, standup omedians in de oude Calypso, 'es is mogelijk. Steden van Erasmus en stad die bestaat uit een inter zonaal netwerk van zeven ste en waar Erasmus heeft gewerkt gewoond. Onder de titel 'Seven Pus One' zijn er uitwisselingen !sen kunstenaars, scholen, filo- j n met als centrale onderwerp omgang met de vreemdeling. 'hj' De stad 'ad als podium van vertellers, er vroeger, over hoe het toen s. maar ook over hoe het zal mot Verte"ingen doorspekt nostalgie en een kritische blik. Rotterdam Vitale Stad en stad waarin de gezondheid in al haar facetten centraal staat in een theaterprogramma rondom het internationale congres van het 'gezonde steden netwerk' waarvan Rotterdam in 2001 gastheer is. Young @Rotterdam Een stad waarin de jonge mens van nu de hoofdrol speelt, niet alleen op cultureel gebied maar op alle terreinen die het leven in de stad omvat. Rotterdam Thuisstad Stad met een allesomvattende kijk op wonen in een grote stad, vroe ger, nu en in de toekomst. Een kijk je in monumentale gebouwen, maar ook bij particulieren thuis. Rotterdam Werkstad Een ironische en serieuze kijk op de stad waar gewerkt wordt, gewerkt in workshops, uitwisselin gen, masterclasses, samen of alleen, maar altijd in het culturele veld. Havens en Heerlijkheden Vele steden maken Rotterdam is de mening van achttien Rijnmond gemeenten en onder de titel 'Havens en Heerlijkheden' laten zij zien wat de invloed is van Rotter dam op cultureel en historische gebied voor haar periferie en natuurlijk ook andersom. Stad van de Toekomst De stad van kinderen en hun fami lies, stad van het onderwijs en hel den, stad waar de kinderen de baas zijn. Kinderpersbureau's, kin- derkookcafe, eigen kindersites, ontdekkingsreizen door de stad. Rotterdam Stromende stad De stad die stroomt en leven biedt, de stad waarin alles draait om de bron van ieder leven: water. Maar ook de stad waar het soms lijkt of geld stroomt als water. Calypso 2001- kijken, luisteren, vragen, eten, drinken, lachen, dansen, denken, praten, ontmoe ten Op 10 september jl. opende de voormalige bioscoop Calypso opnieuw haar deuren als Calypso 2001; het bruisend culturele centrum voor "Rotter dam 2001, Culturele Hoofdstad van Europa". Calypso 2001 is de plaats waar het Rotterdamse en (internationale publiek infor matie kan krijgen over Rotterdam 2001. Daarnaast telt de voormalige bioscoop een café-restaurant en twee zalen, waar van alles te doen is. De programmering in Calypso 2001 bestaat uit theater, film, concerten, feesten, debatten, exposities, en nog veel meer. Voor verschillende voorstellingen en tentoonstellingen die in het kader van Rotterdam 2001, Cultu rele Hoofdstad van Europa worden gehouden en georganiseerd is het mogelijk uw toegangsbewijs in de voorverkoop via Ticket Service Nederland (TSN) te verkrijgen. Daarvoor kunt u bellen het num mer 0900_ 3001250 (f 0,99 per minuut) of bezoek de website www.rotterdamO 1 .nl De broers liepen van huis tot aan de stadsgrens, namen de ventweg die parallel liep aan de snelweg, tot ze ter hoogte van een parkeerpla- ts kwamen. Daar klommen ze over de vangrail. 'Wie eerst?' 'Gaan we om tossen', antwoordde Bram. 'Jij bent kop, ik ben munt. Okee?' 'Okee'. Huug won. Hij sloeg de riem van zijn schoudertas over zijn schou der, liep naar het begin van de par- keerstrook en stak automatisch zijn duim op, terwijl Bram achter de vangrail verdween. Vandaar kon de jongen zien, dat de eerste de beste auto voor zijn broer stopte, en wat voor auto. Groot, blauw en duur en met open dak. Aan het stuur zat een oudere man met kale schedel en zo te zien niet echt arm lastig. Bofkont, mopperde Bram binnens monds. En hardop: 'Maar gewon nen heb je nog lang niet. We zullen nog wel eens zien, wie het eerste met een tientje op zak aan de Middellandse Zee in Menton aan komt'. Toen klom ook hij over de vangrail, om een half uurtje later te worden opgepikt door een zwijgza me dame in een Fiatje dat niet har der kon dan honderd. 'Gaat u ver?' vroeg Bram. Het ant woord was niet bepaald opwek kend. 'Nee. Bovendien moet je nooit praten met de bestuurster'. 'O', zei Bram moedeloos. En zijn humeur werd er niet beter op, toen de dame haar Fiatje nog geen half uur later op een parkeerplaats stopte om Bram eruit te laten. 'Bij de volgende afslag moet ik eraf', meldde de dame. Bram bedankte voor de lift, maar kreeg geen ant woord. Waar ik deze lift aan te dan ken heb, zal een eeuwig raadsel blijven, dacht hij. Maar de jongen klaarde weer helemaal op, toen hij een lift kreeg van een man met een pet, die een gigantische vrachtwa gen bestuurde. 'Komt erin, zeun', zei de pet. 'Waar is de reis naar toe?' 'Zuid Frankrijk', zei Bram. 'Da's nou echt een heel eind fiet sen', zei de pet. 'Zo ver gane me niet, maar je komt een stuk in de goede richting. Deze jongen moet naar noord Frankrijk, maar als je dat stuk hebt gehad, komt de rest vanzelf. Denk je niet?' 'Dat denk ik ook', zei Bram, die aan het eind van de middag mocht uit stappen bij een benzinestation ter hoogte van Metz. En niet ontevre den, na deze lange rit en met de mogelijkheid van een volgende. Iemand hier moet vast wel een stuk verder het land in, dacht Bram tevreden. Tot hij het weg restaurant binnen wilde om wat te drinken te kopen en op de glazen deur een briefje las: 'Hulp in de keuken gevraagd'. Tien minuten later was Bram de hulp, die vaatwerk uit de vaatwas- machine moest halen en dat moest sorteren. Kamperen moest hij op het achtererf, boodschappen uit de winkel van het benzinestation wer den op zijn loon ingehouden. Maar, dacht Bram tevreden: over een week heb ik genoeg verdiend om Huug moeiteloos voor te komen. Huug, onderwijl, leunde lui achter over. Hij weigerde een sigaret, maar nam wel een broodje kaas aan en een pakje sap met een riet je. En nog een broodje. 'Nog ver?' informeerde de man. 'Zuid Frankrijk, Menton', antwoord de Huug. 'Dat haal je vandaag niet', vond de man. 'Zeker niet, als je op mijn voorstel ingaat'. 'Welk voorstel?' 'Houtjes hakken', zei de man. 'Ik heb vier bomen om laten zagen en die weer in hapklare brokken. Nu zoek ik nog iemand, die er houtjes voor in de open haard van wil hak ken. Zin?' 'En of!' verklaarde Huug enthousi ast. 'En schuift dat nog wat?' 'Tja, wat schuift dat', overwoog de man. 'Wat zou je denken van een tientje per uur, acht uur per dag? Met vrije kost en inwoning?' 'Aangenomen', zei Huug. Overdag at Huug zijn buik vol, hakte hij houtjes tot de spaanders hem om de oren vlogen, sliep hij als een marmot. Maar zes dagen later stond hij aan het hoofd van - beminnelijk afgerond - vijfhonderd gulden, ruim voldoende om pro bleemloos de Franse zuidkust te bereiken. 'En een hotelkamertje kan er nu ook wel van af', dacht hij tevreden. Bleiswijk - Medewerkers van het Hoogheemraadschap hebben maan dag een meter lange snoek uit het water gehaald. Het beest had zijn enorme eetlust met de dood moeten bekopen. In zijn bek had hij een flin ke vis, waarschijnlijk een stekelba rs, waarop de snoek zich kennelijk verkeken had. Wegens de omvang van prooi is de snoek gestikt en zo aangetroffen in de Rotte bij het gemaal De Kooi in Bleiswijk. AViYA Nederlanders eten te weinig groen ten en fruit. Veel mensen kunnen daardoor een tekort krijgen aan voe dingstoffen die tegen kanker beschermen. Een alarmerende ten dens, vindt het Wereld Kanker Onderzoek Fonds (WCRF NL). De stichting, die zich specialiseert in de preventie van kanker door gezonde voeding en leefstijl, heeft daarom de portiewijzer uitgebracht. De kleurrijke publicatie biedt hulp bij het samenstellen van een even wichtige maaltijd. Vraag de gemiddelde Nederlander wat hij 's avonds eet en het antwo- rd zal meestal vlees, kip of vis zijn. De nadruk ligt vaak op vlees en niet op groenten. De portiewijzer symbo liseert een bord, dat de balans tus sen dierlijk en plantaardig voedsel aangeeft. Dit houdt in dat minstens tweederde deel van het bord in beslag genomen wordt door plantaardige producten, zoals groen te, peulvruchten, pasta en eenderde of minder door dierlijk voedsel, bij voorbeeld vlees en zuivel. Wetenschappelijk onderzoek toont aan dat gezonde voeding en leefstijl het risico op kanker met 30 tot 40 procent kunnen verlagen. Het Wereld Kanker Onderzoek Fonds adviseert daarom elke dag minstens vijf porties groenten en fruit en zeven of meer porties verschillende graansoorten, peulvruchten, wortel en knolgewassen te eten. De portie wijzer geeft ook aan hoeveel één portie is. Het helpt daarmee een gezond lichaamsgewicht te behou den, een goede algemene gezond heid te handhaven en het risico op kanker te verlagen. Men kan de portiewijzer gratis aan vragen door te bellen naar 020- 3449595 of een briefje te schrijven aan het Wereld Kanker Onderzoek Fonds (WCRF NL), Postbus 15444, 1001 MK Amsterdam. Onafhankelijk informatieblad. Verschijnt in Waddinxveen, Boskoop, Benthuizen, Hazerswoude-Dorp, Zevenhuizen-Moerkapelle, Oud-Verlaat en Kruisweg, eenmaal per week op woensdag in een oplage van Postadres voor redactie en advertenties: Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen Bezoekadres: Drukkerij Elgersma Noordelijke Dwarsweg la 2761 GA Zevenhuizen Tel. 0180-632289* - Fax. 0180-633503 e-mail: hartvanholland@box.nl Sluitingstermijn redactie: maandag 12.00 uur Slui tings term ijn ad ver ten ties: Maandag 14.00 uur. Kant-en-klaar materiaal (indien gereserveerd) tot dinsdag 10.00 uur. De uitgever stelt zich NIET verantwoor delijk voor eventuele onjuistheden in telefonisch opgegeven advertenties!! Hart van Holland stelt zich niet aanspra kelijk voor de inhoud van de advertenties en ingezonden mededelingen in deze krant. Bovendien behoudt zij zich het recht voor, zonder opgave van reden, advertenties voor publicatie in het Hart van Holland te weigeren. Voor klachten over de bezorging van Hart van Holland in Zevenhuizen en Moerkapelle: Drukkerij Elgersma, telefoon 0180-632289. Overige klachten: Netwerk VSP telefoon 070-3209898

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9