Groene Hart Team verliest nipt in finale Haarlem Cup 'aterpolodames eindigen op 9e plaats in Fukuoka elaas geen toernooi om FINA-cup 'n 2002 in Perth vechtpartij ziet t dan getijk drie tikken uit Golfen: meer dan alléén een balletje slaan Geweld op straat: Je hoeft geen held te zijn om te helpen s je een bet 4-V2. Hart van Holland/1 augustus 2001 pagina 11 ^egels en etiquette Hoe speel je golf? Dutch Open egio/Haarlem - Het Groene Hart earn, een selectie van tweedejaars pupillen uit de regio, heeft in de ale van de D-pupillen van de Ha- lem Cup met strafschoppen verlo- n van Royston Boys FC uit Schot and. In de reguliere speeltijd was 'e uitslag 1-1, de strafschoppen erden door de Schotten net even eter genomen. De beslissende trafschop eindigde op de paal. e Haarlem Cup is een vijfdaags oot internationaal jeugdvoetbal- oernooi in de regio Haarlem waar- an meer dan 250 teams over de ehele wereld aan deelnemen. In de erste ronde van dit toernooi ein- igde Het Groene Hart Team op de eede plaats waarmee ze zich kwa- 'ficeerde voor de tweede ronde. In eze poule won Het Groene Hart earn met 4-0 van Vallensbaek uit enemarken, met 4-0 van Stars tripes uit Amerika en met 12-0 van SC '65 uit Dalerveen. In deze poule am men ook al Royston Boys FC egen. Toen wonnen de Schotten ogmet 2-0. de poule van de tweede ronde werden alle wedstrijden gewonnen. Achtereenvolgens won Het Groene Hart Team met 1-0 van International Soccer uit Amerika, met 6-2 van Schoten uit Haarlem en met 6-1 van All Stars Boskoop. De laatste wed strijd in deze poule werd met 9-0 gewonnen. Doordat het Groene Hart Team hiermee de eerste plaats voor zich opeiste, mochten ze op zater dag j.l. aantreden in de finale van de Haarlem Cup. In deze finale was wederom Royston Boys FC uit Schotland de tegenstan der. Was de eerste wedstrijd nog een duidelijke zege voor de Schot ten, de finale was een geheel gelijk- opgaande strijd. Tien minuten voor tijd opende de Schotten de score door uit een corner te scoren. Het Groene Hart zette de Schotten de laatste minuten onder druk en vijf minuten voor tijd sloeg een Schot de bal met zijn handen uit het doel. Danilo van der Kleij (Zevenhoven) verzilverde de toegekende straf schop feilloos. Vlak voor tijd leek Erwin van der Klis (Oudewater) Het Groene Hart Team naar de overwin ning te koppen, maar de Schotse keeper wist er nog net een handje tegen te zetten. De wedstrijd eindig de in een 1-1 gelijkspel en dus moesten strafschoppen de winnaar aanwijzen. De Schotten namen deze net iets beter. De eerste negen straf schoppen werden allen gescoord, de laatste strafschop van Het Groe ne Hart Team eindigde op de paal. Hiermee werd Het Groene Hart Team tweede, alsnog een fantasti sche prestatie. Het Groene Hart Team bestond dit jaar uit de volgende spelers: Thijs Aarden, Rob Bruynen, Ringo van Galen (Esto), Maarten Cieremans (Sportlust), Stefan Hoes (VEP), Danilo van der Kleij (Zevenhoven), Erwin van de Klis (Oudewater), Richard Koekebakker (Olympia), Kevin Kriek (Spirit), Remco Muller, Roy Spierenburg (ARC), Mark Ro denburg (Nicolaas Boys), Dennis Rosenboom (ONA), Mark Veerman (Rohda '76), Niels Verhaar (Argon) en Tim Willems (WSE). De begelei ding bestond uit Henk Zaal (Zwam- merdam), Rolf Kerkman (Rohda '76), Jan Lit, Paul van Veen (RVC '33) en Piet de Boer. oskoop/Waddinxveen - Het Neder- andse dameswaterpoloteam is uit- indelijk negende geworden bij de ■'K waterpolo in het Japanse Fuku- ka. In de troostronde won Oranje et 14-3 van Nieuw-Zeeland en met 1 van Japan. De laatste wedstrijd egen Brazilië werd met 5-4 gewon en. Hanneke Kappen scoorde de innende treffer. Het toernooi werd errassend gewonnen door Italië at Europees kampioen Hongarije et 7-3 versloeg. Canada eindigde oor een 6-5 winst op de Verenigde taten op de derde plaats. Neder- and scoorde in totaal (acht wed- trijden) 46 keer en kreeg 45 doel- unten tegen. Topscoorster was aniëlle de Bruijn met 14 doelpun- en. Gillian van den Berg scoorde en anneke Kappen ieder 7x, Jorieke ostendorp 5x, IJeleen Peerenboom 4x, Tjarda Rodenhuis 3x, Marieke van den Ham en Simone Koot 2x, Rianne Guichelaar en Wilma Ver burg lx. Geen F1NA World Cup Doordat Nederland is uitgeschakeld voor een plaats bij de eerste acht, mag het volgend jaar september ook niet meedoen met het toernooi om de F1NA World Cup in Perth, Australië. Dit zou voor het eerst zijn. De speelsters van Oranje heb ben nu enkele weken rust. Eind augustus zullen zij zich weer mel den bij de verenigingen, alwaar de trainingen van de clubs reeds in volle gang zullen zijn. Niet lang da- rna zullen ook de bondstrainingen weer beginnen. Eind september beginnen de competities weer. Teamsamenstelling Het team dat aan het WK-toernooi deelnam bestond uit Gillian van den Berg (aanvoerster) en Hanneke Kap pen van Gouwestaete, Daniëlle de Bruijn van Assuron/Donk, Mascha Geurts (keepster) van Polar Bears, Rianne Guichelaar, Marieke van den Ham en Jorieke Oostendorp van Het Ravijn, Simone Koot, Heieen Peeren boom, Tjarda Rodenhuis en Wilma Verburg van Brandenburg, Marleen Ars (keepster) van PSV en Mieke van der Sloot van Swol 1894. De ploegleiding was in handen van bondscoach Paul Metz, teammana ger Edmee Hiemstra, arts Rik van de Kolk en fysiotherapeut Bert Brinkman. Straatgeweld. Het komt, jammer genoeg, ongeveer 25.000 keer per jaar voor. Daar kunnen en mogen we onze ogen niet voor sluiten. Maar er zelf tussen springen is ook niet altijd verstandig. Toch zijn er din gen die je als voorbijganger wèl kunt doen, zonder jezelf in gevaar te brengen. Je hoeft geen held te zijn om te helpen. Geweld op straat kan vele oorzaken hebben. Drank. Drugs. Stoer gedrag. Een verkeerd begrepen gebaar. Of een verkeersfout die agressie oproept. En soms is er al helemaal geen aanwijsbare oorzaak. Wat de oorzaak ook mag zijn, de daders van straatgeweld mogen niet vrijuit gaan. Vanzelfsprekend moeten we de slachtoffers niet vergeten. Want een klap op straat kun je je leven lang voelen, zeker wanneer de omstan ders je aan je lot overlaten. Tips De overheid probeert er alles aan te doen om geweld op straat in te dammen. Bijvoorbeeld met camera toezicht, meer agenten op straat en zwaardere straffen. Maar de over heid kan het niet alleen. We moeten er met elkaar iets aan doen als we geweld op straat tegenkomen. En we kunnen meer dan we vaak den ken, zonder onszelf direct in gevaar te brengen. De belangrijkste tips zijn: - bel 1-1-2; - onthoud kenmerken van de dader; - laat het slachtoffer niet alleen. Het zijn tips die de voorlichtings campagne "Weet wat je te doen staat als het om geweld gaat" onder de aandacht brengt. Een folder met die tips is verkrijgbaar bij postkan toor of bibliotheek. De campagne is een gezamenlijk initiatief van het Landelijk Platform Tegen Geweld op Straat, de Stichting Meld Geweld en de ministeries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en Justitie. Actie ondernemen Zelf actie ondernemen is de belang rijkste boodschap. Maar wel zo dat we zelf buiten schot blijven. Daa- om: neem geen risico, wel actie. Veel mensen hebben hun mobieltje bij zich als ze gaan stappen, winke len of een sportwedstrijd bezoeken. Het is dus een kleine moeite om het alarmnummer van de politie, 1-1-2, te bellen als er iets ernstigs gebeurt op straat. Bovendien is het nummer vanuit de telefooncel op straat gra tis te bellen. Het is voor de politie van belang te weten hoe de dader of daders eruit zien. Kijk dus goed naar opvallende kenmerken: haarkleur, kleding, schoenen, sierraden misschien. Of bijzonderheden als een litteken, een bril of een tatoeage. Geef het signa lement meteen door als u 1-1-2 belt. Overigens kunt u ook de volgende dag nog aangifte doen bij de politie. Als de dader nog niet gepakt is, helpt elk stukje informatie. Is de dader inmiddels wel gepakt, dan heeft justitie belang bij een getuige of extra bewijzen. En tenslotte: laat een slachtoffer niet hulpeloos achter. De hulpdien sten die via 1-1-2 worden gewaar schuwd, zullen er alles aan doen om zo snel mogelijk ter plaatse te zijn. Maar juist nu heeft het slachtoffer extra steun en aandacht nodig. De klap van het geweld komt dubbel hard aan als niemand een hand uit steekt. Je hoeft geen held te zijn om te hel pen het geweld op straat te vermin deren. Wel even het hoofd erbij hou den en de goede acties ondernemen. Dus: weet wat je te doen staat als het om geweld gaat. Meer informatie is te vinden in de folder die verkrijgbaar is bij post kantoor, bibliotheek en de Postbus 51 Informatiedienst (tel. 0800 - 8051). Of kijk op internetsite www. postbus51 .nl Moe help Je stacMofter* vm gewekt k jazetl ia gnaar la brengen? Zoifoeryf>ort Henny van Beveren, 7 augustus 50 jaar (sarah). Stuur haar een kaartje: Gr. v. Bloisstr. 8, 2731 AD Benthuizen Verloren: Gouden Armbandje tel. 0180-632452 Door Karin Jongkind y,e Golfsport wint aan populariteit! ereldwijd zijn er vele miljoenen S spelers en 'n iedere provincie an ons bescheiden landje, zijn e een aantal golfbanen te vin- en. Een aantal van onze landge noten, zoals bijvoorbeeld Rolf untz en Joost Steenkamer staan fPnernat'onaa' 'lun mannetje. Gol- is namelijk veel meer, dan een tegen een balletje slaan en JPen dat ie in het putje (hole) 'omt. Het is een sport, waar veel fint 'n ,om8aaL En dus moet er iV voor worden getraind én ton'- Se'eercE want de reglemen- en zijn omvangrijk. wr,^e's k'i Golf zijn ingewikkeld, moeiLer Vaak §eze§d- Wie de er a l neemt ze te bestuderen, zal reelp 6r acDter komen dat de ziin menten weliswaar omvangrijk tie 'Mmpaa,r tocD redelijk doorzich- J. Dij alle andere sporten, men /!?terrlat'0naal klinkende ter- opL. (Denk aan de Ippon bij Judo) worden. geldt ook voor at je gewoon de moeite moet nemp suon Qe moeite moet In N°Je de regels eigen te maken. Golfv j-d werd in 1985 het En v»eids Bewijs ingesteld. 1 UlgC.OlC.lU. anaf de jaren negentig moest er op iedere club een regelexamen worden afgelegd, voordat men een officiële handicap (sterkte) kan krijgen. De kwaliteit van deze exa mens verschilden echter nogal per club en door het toenemende aan tal golfspelers zorgde dit steeds vaker voor problemen. Om die reden besloot de Nederlandse Golf Federatie (NGF) in 1992 één offici eel regelexamen in te stellen. Dit NGF-regelexamen wordt afgeno men volgens het systeem van me- rkeuzevragen en zorgde voor uni formiteit in de regelgeving op de golfbanen. Anders gesteld is het met de etiquette. Naast een stukje regelgeving op dit gebied bestaat er natuurlijk altijd nog zoiets als persoonlijke waarden, normen en hoffelijkheid. De essentie van Golf is eenvoudig. Een golfterrein bestaat doorgaans uit achttien banen (courses). Elke baan heeft een afslagplaats en een hole en de golfer moet met zo min mogelijk slagen (strokes) de bal van de afslagplaats in de hole krij gen. De winnaar van een wedstrijd is degene die het minste aantal sla gen nodig heeft over een vooraf afgesproken aantal banen (doorg ans alle achttien). De hole bevindt zich op een vlak stuk gras (de green), maar tussen de afslagpla- ts en de green kunnen er hinder nissen aanwezig zijn, zoals een bunker (een kuil met zand of iets dergelijks) of een waterhindernis. Voor het slaan van de golfbal kan de golfer verschillende stokken gebruiken van verschillende zwa rte en verschillende materialen. Voor lange strokes (vanaf de afslagplaats), slagen vanuit de bunker en voor het 'putten' (op de green) zijn bijvoorbeeld houten en metalen clubs en speciale putters. Als speler mag je maximaal veer tien stokken meenemen tijdens de wedstrijd. De golfregels beschrij ven uitvoerig hoe de golfer moet omgaan met zoekgeraakte ballen, ballen in hindernissen (strafslag als de bal in de sloot komt), hoe je hoort te handelen op de afslag plaats en de green, over verschil lende wedstrijdvormen, etc. Voor dat je als golfer aan wedstrijden kunt meedoen, moet je dus beschikken over een Golfvaardig- heidsbewijs. Oefenen is dus eerst het devies! De grote golftoernooien trekken steeds meer publiek. In het afge lopen weekend vond op de golfba nen van de Noordwijkse Golfclub de 82e editie van de internationale Open Golfkampioenschappen (Dutch Open) plaats. Huizenhoog favoriet was Warren Bennett uit Engeland. Maar ook de Duitser Bernhard Langer was een goede kanshebber voor de titel. Na vier speelronden stonden beiden op - 15 en werd er een play-off op de 18e hole gespeeld om te bepalen, wie er uiteindelijk met het prijzen geld (200.000 Euro) én de eer ging strijken. Bernhard Langer bleek over de langste adem te beschik ken en won, nadat hij vorig jaar nog als tweede eindigde in Noord- wijk. Op de derde plaats van de Dutch Open eindigde de Spanjaard Jimin- ez. Beste Nederlander was Rolf Muntz op een 32e plaats. Amateur Niels Boysen eindigde als 62e, vier plaatsen vóór Joost Steenkamer. «-O- .-

Hart van Holland | 2001 | | pagina 11