Fietsen: populair bij jong én oud (<y) Cvto en Franc l pagina 8 Hart van Holland/8 augustus 2001 2oitoery/>or+ Door Karin Jongkind Fietsen: een zomersport bij uit stek! Als kind leer je allereerst hoe je moet lopen. Maar de tweede sportieve prestatie wordt vrijwel direct hierna geleverd op de fiets. Eerst op de driewieler, later op een 'echte' fiets met zijwielen, de race fiets of mountainbike. Wedstrijden op de fiets zijn dan ook mateloos populair: bij zowel jonge kinderen als de oudere veteraan. In Neder land vallen wielrenwedstrijden onder de verantwoordelijkheid van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (K.N.W.U). Deze bond organiseert tal van wedstrijden op verschillende onderdelen. Het wielrennen op de weg is veruit het meest bekende onderdeel. In deze tijd van de grote ronden als de giro d'ltalia en de Tour de France lijken in ons land ineens heel wat men sen rond te lopen, die verstand hebben van wielrennen. De hoog tijdagen van goed presterende Nederlanders in deze wedstrijden lijken vooralsnog 'even' voorbij. Maar wie goed oplet bij een van de vele wielrenwedstrijden in ons land zal merken dat er nog genoeg (jeugdig) talent rondloopt. Naast het 'klassieke' wielrennen op de racefiets is het mountainbiken steeds populairder geworden en boekten landgenoten als Bart Brentjens en Bas van Doren grote successen. Dichter bij huis hebben wij onze eigen 'talenten' als Zeven- huizenaar Paul van Holst, die hoge ogen gooide op dit onderdeel. De KNWU organiseert daarnaast ook wedstrijden voor Fietscross, Wiel rennen op de baan, Kunstfietsen en Cyclo-cross. Één van de bekendste wegwedstrij den: de Tour de France Voor veel mensen is de zomer onlosmakelijk verbonden met de Tour de France. In het verleden behaalden Nederlandse wielren ners als Joop Zoetemelk, Jan Raas en Gerrie Kneteman ongekende successen in Frankrijk. Maar ook de overwinningen van Peter Win nen en Gert-Jan Theunisse op de Alpe d'Huez staan bij velen nog op het netvlies gebrand. De laatste jaren moesten we genoegen nemen met een buitenlandse winnaar op 'onze' berg, maar de vele duizen den Nederlanders, die de berg ieder jaar 'bezetten', juichten onvermoeibaar ook deze grote coryfeeën aan. Toch zijn er ook veel dingen die niet bij het grote publiek bekend zijn. Weet u bijvo- rbeeld waarom de gele trui geel is? Of wanneer de eerste Tour de France georganiseerd werd? Wie was de eerste Nederlandse 'gele truidrager'? En wie won nu eigen lijk de meeste etappes? Wij doken voor u in het archief van de Tour de France en kwamen heel wat interessante dingen te weet. De eerste Tour de France De eerste Tour de France vond plaats-in 1903. Er waren slechts zes etappes en het was niet onge bruikelijk, dat er een aantal etap pes op één dag gereden werden. In die eerste jaren waren de etappes vaak enorm lang: dagen van meer dan driehonderd kilometer waren eerder regel dan uitzondering. Er gebeurde van alles tijdens de tour in die tijd. In 1903 won Maurice Garin de eerste editie van de Tour. Het jaar daarna won hij opnieuw, maar werd kort na zijn overwin ning - samen met de nummers twee, drie en vier van het klasse ment - gediskwalificeerd én voor twee jaar geschorst omdat hij gedeelten van de Tour met de trein had afgelegd. De legende van de gele trui In 1919 werd voor het eerst een gele trui uitgereikt in de Tour. Op aanraden van enkele journalisten besloot Tourdirecteur Henri Des- grange hiertoe, omdat de leider in het klassement op die manier beter herkenbaar zou zijn. Hij koos voor de kleur geel, omdat zijn blad l'Auto op geel papier gedrukt werd. Tot op heden is de gele trui het symbool van de Tour de Fran ce. De eerste drager van de gele trui, Eugene Christophe was overi gens helemaal niet blij met het opvallende 'maillot jaune'. "Mijn concurrenten kunnen mij nu al op kilometers afstand zien," beklaag de hij zich bij de Tourdirectie. Tot nu toe zijn er slechts vier ren ners geweest die de gele trui een hele Tour droegen. In 1924 was de Italiaan Ottavio Bottechia de eer ste. Na hem herhaalde de Luxem burger Nicolas Frantz in 1928 deze stunt. In 1935 was de Belg Romain Maes de derde renner die erin slaagde de gele trui vanaf de eer ste dag in zijn bezit te hebben. In 1961 zette de Fransman Jacques Anquetil als laatste deze prestatie neer. De eerste Nederlandse gele trui drager was Wirp van Est, die in 1951 geschiedenis schreef, door daags na het veroveren van de gele trui op de Col d'Aubisque in een ravijn te storten. Onlangs ont hulde Van Est op deze col een standbeeld ter nagedachtenis aan zijn val. De Belg Eddy Merckx is veruit de recordhouder in het dragen van de gele trui én in het behalen van de meeste etappeoverwinningen. Hij won in totaal vijfendertig etappes en mocht maar liefst zesennegen tig keer de gele trui aantrekken. Jan Janssen was in 1968 de eerste Nederlander die de Tour de France won. Na hem wist van onze landge noten 'alleen' Joop Zoetemelk in 1980 deze heldendaad nog te ver richten. Drie Nederlanders won nen ieder tien ritten tijdens hun verschillende Tour de Frances: Joop Zoetemelk, Jan Raas en Ger rie Kneteman. In 1989 was de fina le van de Tour het spannendst: Greg Lemond wist met slechts acht seconden voorsprong op de Fransman Laurent FignoiUde Tour op zijn naam te schrijven. Ook al is de Tour de France van 2001 nog maar net afgelopen, toch is de organisatie al druk bezig met de Tour van het volgende jaar. Er is nog niet veel over bekend, maar dat de Proloog in Luxemburg van start gaat is in ieder geval zeker. Annette Eijerkamp, (ex-)dtp-er van het Hart van Holland, bracht onlangs een lang gekoesterde wens in vervulling; samen met echtge noot Tinus en hond Callan, verruil- Campingvermaak De camping staat inmiddels afgela den vol. Elke dag gaan en komen er mensen en de rust is ver te zoe ken. Zeker met alle kinderen, wat kunnen ze veel dingen verzinnen die ze van hun ouders niet mogen. De hele dag hoor je kreten van mopperende ouders. Joeri niet doen, Michelle kom hier, Duco haal die vinger uit je neus, Richard kijk uit, Thibaut waar zat je. In alle talen klinkt het over de camping. Leuke klusjes zijn: een kind uit het zwembad vissen als het vroeg is gaan zwemmen en je als ouder nu toch eindelijk nog naar de markt wilt. Of het van de straat plukken van een huilend kind dat van z'n step of fietsje gevallen is (naar beneden gaat het heel hard). Favoriet is de trampoline, zie daar je kind maar eens uit te krijgen. Er zit een groot net omheen en als ouder kun je drie dingen doen. Je klimt erin en vangt je kind of je gaat staan schreeuwen dat het eruit moet komen. De andere oplossing is de wachtrij. Die staat er altijd wel en de kinderen rege len onderling dat er af en toe gewisseld wordt. Dus met wat geduld kun je je kind uit de wachtrij plukken. In alle gevallen wil het natuurlijk niet mee en protesteert het luidkeels. Hope loos dus. de zij Nederland voor Frankrijk. De komende vijf maanden verblij ven zij op verschillende campings in het Franse Bretagne. Ze zijn daar werkzaam voor een internationaal Er zijn ook andere manieren om je te vermaken. Het zwembad is net een mierennest maar aan het geluid te horen wel erg leuk. De karaoke-avonden slaan we maar over, de fransen vinden het leuk, ze doen hun best, maar het klinkt nergens naar. Elke vrijdag komt Clive met zijn "petit theatre vert" met een bijzon der knap gemaakte houten mario net trekt hij al 8 jaar door europa om op markten en campings voor stellingen te geven. Hij woont met vrouw en twee kinderen in een grote groene (erg oude) bus. Een kleurrijk figuur. De kinderen staren met open mond naar zijn show en ook vol wassenen vinden het bij zonder. Een echte beziens waardig heid is het Bre tonse dansen. Wij had den begre pen dat de moe der van Pascal, caravan- en tentenverhuurbedrijf. Regelmatig zai Annette in het Hart van Holland verslag doen van haar Frankrijk-avontuur. Deze week aflevering 4 de campingeigenaar in kleder dracht voor de bar zou komen huppelen. In werkelijkheid blijkt het een hele groep die in formatie komt aanlopen met de Bretonse vlag voorop. Met duidelijk veel ple zier geven ze een demonstratie van verschillende dansen. In de pauze maak ik kennis met Pascals moeder. Ze spreekt alleen Frans maar sleept me mee naar iemand die erg goed engels spre- kt. Hij begroet me met goeden avond. Ja hoor, hij spreekt een aardig mondje Nederlands. We hebben Pascal al lekker, proost, dank u wel, welterusten en tot ziens geleerd maar dat is voor het eerste in 12 jaar dat we een frans man tegenkomen die Nederlands spreekt. Hij verteld dat in Bretagne elke stad z'n eigen klederdracht heeft, hoewel de verschillen soms maar heel klein zijn. In hun groep draagt iedereen een klederdracht uit een andere stad. In totaal zijn er circa 450 verschil lende klederdrachten en 600 dan sen in Bretagne. De daijsen wor den ook nog echt gedanst op de vele Bretonse feesten, vooral door jongeren. Na de pauze mag iedereen me doen én naarmate het donkerder wordt durven er meer mensen mee te zien en wordt er harder gelachen. Het is wel vermoeiend, ik zie overal zweetdruppeltjes. Annette

Hart van Holland | 2001 | | pagina 8