"Liever moe dan lui" Zonnig weekeinde Esveld met honderden hortensia's Exclusieve rozen in Zevenhuizen Inloopbijeenkomst over afsluiting N207 Rosalinde uit Boskoop gaat uit-slapen pagina 8 Hart van Holland/15 augustus 2001 Door Karin Jongkind Zevenhuizen - Er zijn wel duizend soorten rozen, maar Johan en Elly Meewisse van rozenkwekerij 'Rozen- rust' (Bierhoogtweg) kozen vijf jaar terug heel bewust voor een exclusie ve soort, die luistert naar de naam 'Grand Prix'. Zij hadden medio jaren negentig het volste vertrouwen in deze nieuwe rozensoort. En, zoals later bleek, was dit vertrouwen volko men terecht. De roos ligt goed in de markt en naast het zakelijke succes won de familie Meewisse in 2000 ook een belangrijke prijs met de 'Grand Prix' op de Keukenhof. Dit jaar gre pen zij helaas nét naast de hoofd prijs, maar eindigden toch op een eervolle tweede plaats. De fraaie bokaal die bij het behalen van de eer ste plaats hoorde, heeft een mooi plekje gekregen in het huis van de familie. Tuinderfamilie Johan Meewisse komt uit een echte tuinderfamilie. Rondom zijn geboor teplaats Leidschendam waren vooral in de jaren zestig en zeventig veel familieleden actief in de groenteteelt. In de jaren zeventig kende de groen tesector een dip, waardoor Johan besloot uit te wijken naar de teelt van bloemen. In 1980 nam hij met zijn vrouw Elly in Zevenhuizen een bedrijf over en startte met het telen van rozen. In de loop der jaren werd het bedrijf meerdere malen verbouwd, zodat er anno 2001 een moderne kwekerskas staat van 17000 m2 oppervlakte. Per jaar belandden er zo'n drie miljoen rozen uit de kas sen van Johan en Elly Meewisse via de veiling en de tussenhandelaren in de vaas van de consu ment. In de vakantiepe riode helpen de vier kin deren (Iris, Koen, Steef, en Johan jr.) graag een handje mee. Johan's broer Cors Meewisse (Knibbelweg) is ook rozenkweker en heeft in zijn kassen ook de befaamde 'Grand Prix' staan. Toch ziet Johan zijn broer eerder als collega, dan als concurrent. Professionalisme "De land- en tuinbouwsector heeft in de laatste jaren een enorme ontwik keling doorgemaakt," aldus Johan Meewisse. "De sector is volwassen geworden én sterk geprofessionali seerd. Dit geldt ook voor de sierteelt. Regelmatig komen telers uit het hele land bijeen om te praten over de ont wikkeling van bestaande en nieuwe gewassen of over ontwikkelingen in de markt. Deze bijeenkomsten wor den geregeld door LTO-Nederland. Deze overkoepelende organisatie voor de land- en tuinbouwsector organiseert ook excursies of trainin gen op het gebied van marketing, ver koop of techniek. Onze sector heeft mede hierdoor een enorme impuls gekregen." Vakmanschap Toch komt er ook veel 'ouderwets' vakmanschap én liefde voor het pro duct aan te pas. Bij een keuring op de Keukenhof worden de rozen van zo'n tweehonderd kwekers beoordeeld door een onafhankelijke keurings commissie. Deze keurmeesters kijken vooral naar de totale presentatie van de bloem, zoals grootte van de knop en lengte van de steel, maar ook naar raszuiverheid of gelijkheid vein de partij. p#" Zevenhuizen - De Zevenhuizense Caroline Vink ging deze zomer via stichting Livingstone met een team van 10 jongeren op stap naar Kenia. Reisdoel was de school in een buitenwijk van Nairobi. In Kenia kunnen gehandicapte kinde ren of kinderen uit arme gezinnen niet naar school. Deze school is speciaal voor hen. Doel van de werkvakantie was een ontmoeting met de ruim 400 kinde ren die naar deze school komen en tegelijkertijd het geven van prakti sche hulp bij de bouw van de nieu we school. "Eerst vonden de kinderen het wel eng dat wij er waren. Ze durfden ons niet eens een handje te geven. Op een gegeven moment is er dan een kind die de stoute schoenen aantrekt en naar je toekomt om je een handje te geven. Opeens willen ze dan allemaal. Even later is er een kind dat wel eens even wil voe len of een blanke huid hetzelfde voelt als een zwarte huid en al snel daarna wrijven er wel 20 kinder handjes over je beide armen. Als je dan naar beneden bukt gaan al die handjes van je armen naar je haren en je kent -het wei, daarna heb je net zo'n warhoofd dat het lijkt alsof je 's morgens net je bed uit komt rollen. Het zijn zulke kleine dingen die mijn reis zo onvergete lijk hebben gemaakt" vertelt Caro line. "Verder was het een erg leuke erva ring omdat je er niet als een gewo ne toerist komt. Als je als toerist op vakantie gaat, dan ga je naar toeristische plekjes zoals het strand en safari. Wij sliepen in de sloppenwijk en overdag zag je echt geen andere toeristen. Je komt echt bij die mensen in huis en je hebt veel persoonlijk contact met de lokale bevolking. Je leert de cul tuur en hun omgangsvormen zo echt kennen. Bovendien wilden ze ons veel laten zien van het land en zo namen ze ons ook een weekend mee naar hun familie op het platte land. Het leven op het platteland is weer heel anders. Alles was er veel primitiever, want ze hadden er zelfs geen elektriciteit en waterlei ding. Als je dat dan ziet, en je bent weer terug in Nederland weet je dat je niks te klagen hebt. Uiteinde lijk heb ik er dus ook wel wat van geleerd. In Nederland lopen we al snel te zeuren en we zijn niet zo snel tevreden. Nu ik heb gezien hoe die mensen leven weet ik dat we gewoon geluksvogels zijn dat we hier in Nederland mogen leven." Het is een 'Wereld-Ervaring'; op avontuur in Kenia; net als de beroemde Dr. Livingstone ooit naar Afrika ging om klaar te staan voor mensen ter plaatse. "De reis ging veel te snel voorbij. Het afscheid was het best moeilijk. Sommige kin deren huilden en wij hadden ook tranen in onze ogen. Niet te gelo ven, drie weken geleden kende je ze nog niet en nu Wat zullen we ze missen" Niet alleen voor Caroline is het een bijzondere ervaring geweest maar ook voor de kinderen in Nairobi.Ik had deze reis nooit willen missen!" vertelt Caroline. Misschien gaat Caroline volgend jaar wel terug om de kennismaking met de kinderen te hernieuwen en ze opnieuw een KERKDIENSTEN - 19 augustus Zevenhuizen Ned. Herv. kerk 10.00 uur dr. W.M. de Bruin; 19.00 uur ds. P. de Graai Oud Verlaat 10.00 uur ds. L. Romein Zoetermeer. Geref. kerk 9.30 uur dra. A. v.d.Wilt, Capelle aan den sel; 18.24 uur dra. A.D. Walsira, Barendrecht. Vrijzinnig Hervormde Geen dienst. Moerkapelle Herv. Gem 9.30 uur ds. A.Vos, en Aalburg; 18.30 uur ds. H. Wester hout, Krimpen aan den IJssel. Geref. Gem 9.30 ds.J.B. Zippro; 1830 uur ds.J.B. Zippro. MEDISCHE WEEKENDDIENST Zaterdag 18 augustus: dokter F. van Alphen, Cederhof 3, Bleiswijk, tele foon 010-521.40.85. Zondag I) augustus: Praktijk Moerkapelle, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, telefoon 079-593.16.87. NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. van Rooyen, 079-593.14.88 19.00-20.00 uur); Mw. J. Snoep 079-593.27.02 (13.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Cam- meraat 079-593.21.49 (18.00-20.1 uur). Verslavingszorg Midden-Holland Pamassia, psycho-medisch centrum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, tele foon 0182-563500, fax 0 1 82-563521 Bereikbaar: maandag tot en met vrf| dag van 9.00 tot 17.00 uur. geweldige zomer te geven. Voor meer informatie over de reis. I kan men contact opnemen metl Caroline Vink, 0180-638188 Voor meer informatie over de I werkvakanties van stichting Livingstone: bel de infolijn 03 2778 578 of surf naar www.lst.nl Boskoop - Van 3 tot en met 14 sep tember wordt een deel van de N207 in de gemeente Boskoop voor alle ver keer afgesloten. Het gaat om het tra ject vanaf de tunnel in de Henegou- werweg in Boskoop tot het Rijneveldviaduct. In deze periode ver vangt de provincie Zuid Holland het wegdek en wordt de tunnel gereno veerd. De provincie Zuid-Holland organiseert samen met de gemeente Boskoop op dinsdag 21 augustus een inloopbijeenkomst over deze afslui ting. De bijeenkomst vindt plaats van 16.00-20.00 uur in het Gereformeerd Verenigingsgebouw De Loods aan- de Zijde 11 in Boskoop. Geïnteresseer den kunnen elk gewenst tijdstip binnenlopen. Tijdens de informatie bijeenkomst ontvangt men informatie over de werkzaamheden, de reden van de afsluiting en de omleidingrou tes. Er zijn vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland aanwezig om al uw vragen te beantwoorden. Informatie kan men vinden op www.pzh.nl/werkaandeweg of via het gratis nummer 0800-0884. Vanaf 20 augustus is een speciale informatie folder beschikbaar via het gemeente huis, bibliotheek en VW. Boskoop - Wist u dat Rosalinde (12) uit Boskoop helemaal in haar eentje uit-slapen gaat bij Robin (11) in Kat wijk aan Zee? De ouders van Robin hebben een strandtent. Rosalinde is natuurlijk wel eens op het strand geweest, maar slapen en werken in een strandtent is voor haar een hele nieuwe ervaring! En dan ook nog logeren bij een meisje dat ze nóg nooit eerder heeft gezien. Dat moet wel heel spannend zijn. Wat Robin en Rosalinde allemaal meemaken, is te zien op 17 augustus in het jeugdpro gramma van de NCRV, Ijsvrij, op Z@ppelin, Nederland 3 om 17.45 uur. Boskoop - Ze schrijven hydrangea, ze zeggen hortensia en ze bedoelen een kleurige heester die probleemloos tientallen winters doorstaat. Daarvan kunnen de honderden belangstellen den over meepraten, die afgelopen weekeinde het open (hortensia) huis van de firma. C. Esveld aan het Rijne- veld 72 bezochten. Niet alleen kon den die belangstellenden zien waar voor ze gekomen waren, hun kennis over planten, bomen en heesters werd opgefrist door Cor van Gelde ren, die in de ochtend en in de mid dag een lezing van een uur hield, over enerzijds de hortensia en ander zijds de plant in het algemeen. Er waren veel rondkijkers, maar de me- rderheid van het bezoek werd toch wel gevormd door mensen uit het hele land, die met bossen hortensia's in hun armen de 4,5 hectare metende kwekerij verlieten. Moeder Hildi: "Het gaat weer goed met de hortensia, die meedeint op de wisselende belangstelling voor al wat groeit en bloeit. Vroeger, maar dan heb ik het over vijftig jaar geleden, was de hortensia niet weg te geven. Toen moest het groen en strak zijn, architectonisch groen. Nu is deze heester bijna niet aan te slepen". Zoon Cor: "Ook niet zo verwonder lijk. Het is een kleurige, gemakkelijke heester, die veel water mag hebben De 4,5 ha kwekersgrond van fa. Esveld wordt doorsneden door paden en paadjes, bovendien goed bewegwijzerd. en het overal doet, zowel binnen als buiten. De hortensia is vorstbesten dig, winterhard, maar is deze tijd van het jaar op z'n mooist. Doorgaans wordt de hortensia één tot anderhal ve meter hoog, maar er zijn ook soor ten die tot zeven meter hoog worden. Al bereikt de heester die hoogte pas na een jaar of vijftien. De kleuren zijn doorgaans rose of wit, maar ook met alle kleurschakeringen daartussen". Betovergrootvader Begin 1800 moet zich een betover grootvader Esveld zich als kweker aan het Rijneveld hebben gevestigd. Moeder Hildi: "Het was in elk geval een Esveld, vermoedelijk een Jan, want ze heetten toen allemaal Jan. Of Cornelis, dat kan ook. Ook weer ver moedelijk, kweekte hij fruit, zoals al 500 jaar in Boskoop fruitbomen wor den gekweekt. Overigens moet ik erbij vertellen, dat wat nu een goud- reinet wordt genoemd, van oor sprong de 'Schone van Boskoop' he- tte. Maar goed. Betovergrootvader kweekte vermoedelijk fruitbomen, zijn zoon ging over op leivruchten, appels en peren. Mijn man Dick van Gelderen en ik namen het bedrijf in 1968 over, ongeveer dan, want ik ben niet goed in jaartallen, waarna onze zoons Dirk en Cor, wéér ongeveer, in 1980 het bedrijf gingen leiden. De fir manaam Esveld hielden we maar aan" Cor: "Met tien werknemers, van wie drie partti me". Met een opper vlakte van 4,5 hectare is fa. Esveld niet het grootste bedrijf van Boskoop, al komen belang stellenden ook hier uit alle wind streken, veel Oost-Europea nen. Mevrouw Van Gelderen: "Hier kopen ze de stekken, waar mee ze daar aan de slag kunnen. Ove rigens is het niet zo verwonderlijk, dat Boskoop een echt kwekersdorp werd. De grond leent zich er uiterma te goed voor en wat ooit misschien een beperking was, pakte later in ons voordeel uit. Ik bedoel: de grond is hier zo zacht, dat tractoren en zo er tot de assen in wegzakken. Maar da- rom konden de kwekerijen zich hier zo goed ontwikkelen, de grond is te zacht voor een normaal boerenbe drijf". Boekwinkel Is firma Esveld niet de grootste kwe ker van Boskoop, hun boekwinkel is, wat betreft bomen en planten, wel een van de grootste, zo niet de groot ste van Nederland. Cor: "Elke boek winkel heeft natuurlijk wel iets voor de tuin. Maar niet zo gespecialiseerd als wij, met 900 titels. Vraag maar waarover, wij hebben het op voor raad. Dat brengt weer met zich mee, omdat we overal wel een inkijkexem- plaar van hebben, dat sommigen hier in de ochtend neerstrijken, gaan lezen en 's middags weer vertrek- ken". Het mag. Ook al zijn de meeste boe ken in het Engels. Cor: "Het Neder lands heeft een te klein versprei dingsgebied, vandaar". Dat de fa. Esveld ook 'in boeken doet', is even min verwonderlijk: vader Dick schreef zo het een en ander, kloeke boekwerken, met onder meer 'alles over de esdoorn'. Ook over de Rodo dendron. Deze veelzijdigheid is terug te vinden in het product, dat de fa. Esveld biedt. Mevrouw Van Gelderen: "Som migen noemen zich specialisten, die hebben van één soort duizenden. Wij hebben weer vreselijk veel verschil lende soorten, zo'n zesduizend. En daarvan hebben wij er weer een be- tje". De Van Gelderens kunnen terugzien op een prima open hortensiaweek- einde, dat op 13 en 14 oktober wordt voorgezet met een Frankrijkweekein- de. Cor: "Voor al die mensen die in Frankrijk een tweede huis hebben. En niet weten wat ze daar moeten en kunnen kweken. En het mag, als KERKDIENSTEN - 19 augustus Waddinxveen R.K. kerk Zondag 19 augustus 930 uur Eucharistieviering; Dinsdag 2' augustus 19.00 uur Geen viering Ontmoetingskerk; Zaterdag augustus 19.00 uur Woord- en com munieviering; Zondag 19 augustus 11.15 uur Geen viering. Herv. kerk Zondag 9.30 uur Geen dienst. S0^ dienst in IK, ds. C. de Jong 9.30 uur. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur Os C.J. Smelik, Gouda; 16.30 uur Lees dienst. De Rank 10.00 uur ds. C. van den Berg, Broek op Langedijk. Boskoop Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. de Ree ver; 18.24 uur ds.W. Verboom, Wad dinxveen; De Stek 9.30 uur sma. Geref. kerk 9.30 uur ds. J-C van 't Hoff, Dr. J. Haitsma; 18.30 uur nrn. dr. W. Verboom, Waddinxveen gez. dienst in HK. Vrijz. Prot Gem. 10.00 uur Geen dienst, geref. kerk 9.30 uur ds. C.C. Hertog; 18.30 uur ds. C.C. den er tog. Parousia 10.00 uur Christengemeente "Bethel Veldhuis. Benthuizen Geref. Gemeente 9.30 ds.A.J- u 8.00 uur ds.A.J. Gunst. Europese Unie-land. Je mag 1 1 I uit Nederland meenemen e(11 'Bovendienlaat Cor van en. I als echte Hollander wet.en'rran]aijl< dien is het goedkoper. In 1 betaal je immers het drievo ^va. dan praat ik nog niet eens o liteit'.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 8