KLEINTJE Het geheim van de grot (7) L ■- "•5 ItfX Rottedreven Wandeltocht in Recreatie-gebied Rottemeren Activiteiten-Agenda GLOBAL bon voor gratis y BEDDEN MATRASSEN RECHTSTREEKS VAN FABRIEK Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten Hart van Holland/29 augustus 2001 pagina 9 795,- 795,- 99,- 149,- SENIORBEDDEN - NASA MATRASSEN - BEDDEN VOOR STARTERS Consumencendogen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur za. 10.00 - 17.00 uur Al bijna traditieIn de vakantieperiode een vervolgverhaal van de hand van Julia rengirim. Deze week is het laatste deel. Veel leesplezier! - agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in Zevenhuizen-Moerkapelle Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend doorgeven aan mevrouw G. Beunder, 0180-631733 Geef ook de activiteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op één datum plaatsvinden! Zevenhuizen: Iedere zaterdag: 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op dorpsplein. 28.29 en 30 augustus: Ger. kerk: kindervakantiefeest. 9 september: Ouderen-middag Herv. Centr. Gevangenenzorg Nederland. Mevr. Bikker vertelt over de steun die zij gekregen heeft toen haar man in de gevangenis zat. De Zevenster: Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00- 13.30 uur; info 6371 I I; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per 14 dagen op woensdag): 14.00 uur in De Zevenster; Fietsen: (lx per 14 dagen): verza melen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw geref. kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke don derdag 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle: openstelling historisch centrum "Ons Verleden" aan de Tweemanspolder IS, Zvh: dinsdagavond van 19.00-21.00 uur: 31 juli, 25 sept, 27 nov. en zaterdag Van 13.30-16.00 uur: 25 aug., 27okt, 15 dec. Vogelvereniging Zang en Kleur: kaarten in het clubgebouw aan de Zuidplasweg op 13,27 juli; 3 aug. Zeven Muzen: Orgelconcert: 6 okt. 20.00 uur: geref. kerk; Amateur-muziekavond: 3 nov. 20.00 uur: geref. kerk; Lunchconcert: I I nov. 13.00 uur: kleine kerkje; Moerkapelle: jeugdweek maandag 27 t/m vrijdag 31 augustus van 8.30 tot 12.00 uur. Vrijdag met verrassingsmaaltijd tot ongeveer 15.30 uur. Oud Verlaat: 7 en 21 september Klaverjassen. 15 september Buurtfeest 18 september Schakel. BOXSPRING OP WIELEN SOFTSPRING MATRAS VOOR MENSEN MET GEWRICHTSKLACHTEN POWERSPRING MATRAS VOOR MENSEN 299,- MET OVERGEWICHT MATRASSEN BEDBODEMS VANAF VANAF Zuidplaspolderweg II Moordrecht tel.: (0182) 375022 afslag Moordrecht/Gouda industrieterrein 't Ambacht Moordrecht uitsluitend voor particulieren {geen personeel, onroerend goed of dieren) max. 4 regels, plaats in elk vakje één letter of leesteken en laat tussen twee woorden één vakje open! Naam: Adres: Postcode:Plaats: INLEVEREN BIJ OF OPSTUREN NAAR: HART VAN HOLLAND - Postbus 85 - 2760 AB Zevenhuizen OF INLEVEREN BIJ: BAC mode - Dorpsstraat 1 - Moerkapelle - Gé de Slijter - Puttelaan 146 - Boskoop Heemskerk electra - Dorpsstraat 33 - Waddinxveen C1000 - Passage - Waddinxveen Slagerij Buijs - Dorpsstraat - Benthuizen De redactie behoudt zich het recht voor KLEINTJES te weigeten. Inlevering is geen garantie voor plaatsing in de eerstkomende editie. Maximaal 1 bon per gezin! Kleintjes pet fax, telefoon of email worden geweigerd! Zoals gewoonlijk lag Bram op z'n buik, kop net even buiten zijn ten tje, naar de bosgeluiden te luiste ren, die zich deze keer vermeng den met het geluid van het snelstromende riviertje. Hier heb ben dus mensen gewoond, over woog hij. Tienduizenden jaren geleden. Ze leefden van de jacht, van een primitief soort landbouw en visvangst, natuurlijk. Visvangst! Bram herinnerde zich, hoe Michel hem en zijn broer aan het denken had gezet: 'IWaar zou jij je grot hebben gezocht, als je hier destijds had gewoond?' Ze hadden in hhet bos gezocht en er een bewoonde grot gevonden, dat kon hij niet ontkennen. Maar lag het niet voor de hand, dat ze meer in de buurt van de rivier hadden gewoond? Misschien niet pal aan, maar dan toch wel er heel dichtbij, ook als de waterstand toen hoger was geweest. Bram liep het stadje in, kocht een opblaasbaar bootje en twee ped dels, waarmee hij het bos in liep. Hij passeerde zijn tentje, haalde zijn zaklantaren en een veldschop- je op en liep naar een smal, cirkel vormig stukje zandstrand om het bootje op te blazen. Daar schoof hij het bootje te water. Hij hoefde zijn peddels niet eens te gebruiken. Met precies de snelheid die hij nodig had, liet Bram de oevers aan zich voorbij trekken. Mocht zich ergens iets voordoen dat op de ingang van een grot leek, hij kon er onmiddellijk naartoe. Minutenlang zag hij niets anders dan begroeiing; bomen, laag over hangend struikgewas waarachter slechts lichtglooiend bosgrond te zien was. Plotseling stak Bram de peddels in het water en stuurde hij aan op een sterke verhoging in de overlig gende oever. Hoewel van een ingang niets te zien was, klopte zijn hart een stuk sneller. Opnieuw zag Bram een zandstrandje, bomen en overhangende struiken. Die waren er destijds niet, stelde hij vast. Maar bomen? Deze stellig niet. Maar er was iets dat zijn ver beelding krachtig aanwakkerde. Achter dit stuk bos bevond zich grasland. En als die verhoging in de rotsachhtige verhoging een grot was en als er nu beschermende bomen hadden gestaan en als daarachter grasland was geweest... Ideaal om er te wonen, in gedachten brak hij zijn tentje al af, om zich metterwoon in een grot te vestigen. Wat hield hem tegen? De afwezigheid van een grot, op z'n hoogst. Nadat Bram zijn bootje op het strookje strand had getrokken, nam hij zijn schep en zaklantaren. Met die schep begon hij op het strukgewas in te hakken en toen dat niet echt opschoot, gebruikte hij zijn handen, om takken los te trekken en opzij te buigen. Een half uur zag hij niets anders dan woeste rots, tot hij zowat ergens naarbinnen tuimelde. Hij had de gewenste grotingang gevonden, keurig aan het strandje, maar even zo goed keurig verstopt achter struikgewas. Maar hij had gevonden, wat hij had verwacht. De ingang was vlak, de grot koepel vormig met druipsteen, stalagtie- ten die aan de zolderring leken te hangen. Van stalagmieten nauwe lijks enig spoor. Van meubilering was ook niets terug te vinden, al had Bram iets verwacht als houten banken of zo, een wrak vermolmd tafeltje. Maar de jongen kon wel zien, dat de vroegere bewoners moeite hadden gedaan ligplaatsen uit te hakken, aan de zijwanden van de grot. Hij knikte tevreden. Zie je wel? Als je je hoofd maar gebruikte. Dus zou hier soms... Bram liet zijn zaklantaren van ver bazing en verwondering op de vloer vallen.Schuin rechts voor hem had hij een muurschildering gezien, in donker rood, bruin. Pas toen hij zijn zaklantaren weer had opgeraapt, zag hij jachttaferelen, met grote, op buffels lijkende die ren die pijlen in hun rug hadden. En precies zoals hij over grotschil deringen had gelezen, had de kun stenaar - want wat moest de maker anders zijn geweest? - de glooiin gen van de muur hebben gevolgd. Zo, dat van een paar meter afstand een perfect geschilderde afbeel ding was ontstaan. Beduusd, verrast en ontroerd ging Bram erbij zitten. Nu had Huug er moeten zijn, dacht hij. Maar Huug kwam niet. Die was met Michel precies aan de andere kant van het bos naar hem opzoek. En pas de volgende dag, toen Bram in aile vroegte het huis van Dupont opzocht, kon hij zijn verhaal kwijt, over een bootje, een grot en wand schilderingen. Huug floot van bewondering door zijn tanden, Michel knikte goedkeurend. 'Je zou deze keer wel eens iets aardigs hebben kunnen ontdekt'. Dezelfde ochtend, maar pas na een uitvoerig ontbijt, trokken de drie jongens het bos in, opnieuw bewa pend met het gereedschap van de vorige keer en een extra bootje. Ze sloegen het pad in, dat naar de tent van Bram leidde, waarna ze de bootjes te water lieten: het kon van deze plaats uit niet ver zijn. Dat klopte. Het was, stroomopwaarts, nog wei een stevige drie kwartier pedde len, maar toen zagen de jongens al snel de opening, die Bram had achtergelaten, al had de jongen er nog wel voor gezorgd, dat de ope ning niet al te gemakkelijk was op te merken; je moest het echt weten. Deze keer was Michel aanzienlijk enthousiaster. Banken', mompelde hij. 'Muurschilderingen. Wel wel. En nu eens kijken, wat die beste mensen nog meer hebben achter gelaten'. De grot was aanzienlijk groter dan de vorige, die niet meer was geweest dan een grillig gevormde koepel. Deze grot begon ook koe pelvormig, maar had een tiental meters verderop vertakkingen, naar rechts, naar links en recht door. 'We nemen er alledrie één', stelde Michel voor. 'Ik neem de rechter, Huug de linker en Bram gaat recht door; daar verwacht ik het meest van en Bram heeft er, als ontdek ker, het meeste recht op.' Dat Michel én Huug meer schilde ringen ontdekten, gebruiksvoor werpen en sieraden, daar vertel den ze pas later over. Want de ontdekking van Bram sloeg alles. De jongen had een wat langere gang gevolgd, had schilderingen gezien, maar was doorgelopen, om het einde van de grot te vinden. Van daar zou hij teruglopen en alles in zich opnemen wat hij zoal te zien kreeg. Maar dat sloeg hij over, toen hij aan zijn verhaal begon, dat er met overslaande stem en piepgeluidjes uit kwam: 'Jongens, ik heb een beeld ontdekt. Het beeld van een zittende man die met een stok in de hand de hele grot overziet. Hij is gekleed in beestevel, ten minste, zo is hij uitgebeeld. Maar hij heeft een pot in de éne hand en die stok in de andere. Die pot is echt, gewoon een pot, maar wat er in zit, heb ik nog niet onderzocht. Wat ik wel heb onderzocht zijn de ogen in dat beeld. Ze glansden groen, heel fel groen. Ik denk...' Het denken liet Bram aan Michel over, die er meer verstand van had. De Fransman trok een smalle mond, knikte en keek de Neder landse jongens een voor een aan, voor hij vroeg: 'Hadden jullie rijk willen worden?' Bram en Huug knikten alleen maar. 'Kom dan mee'. De jongens volgden Michel, die direct op de pot af liep die op de linker hand van de stenen man rustte. De jongen stak zijn hand in die pot en kon een hoeveelheid glanzende stenen laten zien. 'En dit is nog lang niet alles'. De franse jongen keek Bram en Huug met een lachje aan. 'Ais we het een béétje handig aanleggen, worden jullie ook rijk', zei Michel. Natuurlijk is alles wat we hebben gevonden, eigendom van de Fran se staat. 'Maar wat is alles... Die pot, bijvoorbeeld, moet die nu echt gevuld worden aangetroffen door de archeologen?' Bram en Huug schudden heftig van 'nee'. 'Dat hoeft nu ook weer niet', zei Huug. Maar Bram, als de ontdekker, merkte op: 'Alleen die ogen... Die laten we toch wel zit ten?' Michel knikte. 'Die laten we zitten'. Bram was het daarmee eens. Niet veel later zaten de jongens onder een zonnescherm achter een schuimend biertje. Ze maak ten niet de indruk van jongens, die zojuist een schat hadden ontdekt Alleen Bram maakte daarop een uitzondering, toen hij zei: 'Ik betaal'. Dat deed hij anders nooit. Slot Bleiswijk - Op zondag 9 september kan men inschrijven voor de jaarlijkse Rotte dreven Wandeltocht, georganiseerd door De Kieviten te Bleiswijk. De voor het derde achtereenvolgende jaar georgani seerde wandeltocht mag zich verheugen in een steeds grotere belangstelling van wandelaars uit het gehele land. Men kan inschrijven voor wandelingen van 5, 10, 15 of 25 kilometer. Veel wandelaars rea geerden enthousiast over het schitteren de wandelgebied met de vele onverwach te natuurpaden. Inschrijven vanaf 9.00 uur in de kantine van Korfbalvereniging Weidevogels aan het sportpark in Bleis wijk. Men is vrij in de te kiezen starttijd, doch om 16.00 uur sluit de administratie in het recreatiegebied, zodat men onder weg ruimschoots de keus heeft koffie- of lunchpauzes in te lassen. Voor inlichtin gen: Henk Bakkeren 010-5218059 of Ben Storre 010-5215026. i Hoera Jan van Gils wordt 3 september 50 jaar. H.G. je meissie Hoera Fred 50 jaar. Van harte gefeliciteerd Linsey en Melissa Lieve mama v.d. Bosch, je bent de allerlief ste moeder. Je dochtertje Coby xxx Gevonden: twee sandaaltjes donkerblauw maat 20 van Elefanten 079-5933763 Koos en Marga 25 jaar lang hè. Van harte gefeliciteerd 2 september. Tjeerd Tanja nog 13 weken en dan slaapt onze zoon ot dochter onder de deken Hoera 2 september wordt Sven 2 jaar. Een dikke toet van oma en Jippie Pappa en mamma 10 jaar getrouwd! Van harte gefeliciteerd Heiralde en Cornel Gevonden: Bij brand kartcentrum zonnebril goudkleur met merk op glas. 0180-631217

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9