Nieuw clubhuis Scouts St. Victor officieel geopend Vijf en vijftig jaar bij elkaar Inburgering van nieuwkomers WJk Opbrengst collecte kankerbestrijding "DA: St. Victor- terk gemeente lijk monument testuur WSE laagt jeugd uit Vervuiling Gouwe, Rijn en IJssel onder de aandacht van provincie P Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking zoekt uitbreiding ■Bil Hart van Holland/26 september 2001 Negen jaar onderhandelen Ingezonden pagina 31 IWaddinxveen - De jaarlijkse collec te van de Nederlandse Kankerbe strijding Koningin Wilhelmina j Fonds heeft in Waddinxveen dit ■jaar ƒ27.314,75- opgebracht. Hiermee kan het KWF ook dit jaar weer een bijdrage leveren aan wetenschappelijk kankeronder zoek en aan voorlichting en bege- ileiding van kankerpatiënten. (Informatie over de besteding van |de ontvangen gelden staat op iv.kankerbestrijding.nl en in het KWF-jaarboekje 2001. Het bestuur van de kankerbestrij ding afdeling Waddinxveen edankt alle gevers heel hartelijk :voor hun bijdrage. Speciale dank gaat uit naar de collectanten voor hun geheel belangeloze inzet voor dit goede doel. jHeeft u vragen over preventie, 'roege ontdekking, behandeling of begeleiding van kanker, dan kunt u de KWF-voorlichters bereiken via de Hulp- en Informatielijn (gratis) 10800 - 022 66 22 of 0800 -KWFKAN- ER (op werkdagen van 10.00 - {12.30 uur en van 13.30 - 16.00 uur) Via een zogeheten voice response [systeem kunnen op dat nummer 24 juur per dag brochures (kosteloos) frorden besteld. Deze zijn op ver krijgbaar via www.kankerbestrij- Hing.nl onder 'Service/bestellen. /addinxveen - De afdeling Wad- inxveen van het CDA heeft vorige 'eek woensdag het verkiezings programma voor de periode 2002- 706 vastgesteld, ien enthousiaste groep uit o.a. stuur en fractie heeft in de eer- te helft van dit jaar een concept programma geschreven. Dit con ceptprogramma is vlak voor de zomervakantie naar alle leden en §en groot aantal maatschappelijke organisaties gestuurd met de bedoeling om hierop te reageren. Pat is in ruime mate gebeurd, owel leden als maatschappelijke [rganisaties, waaronder de Stich- ng Waddinxveens Welzijnswerk, iet Platform Duurzaam Waddinx- ween en het Gehandicaptenplat form Waddinxveen hebben amen dementen ingediend. e programcommissie, die stond uit Wim Huijzers, Dorenda erts en Pieter Oudenaarden, eeft zich over deze amendemen ten gebogen en van commentaar ■[oorzien. Pen flink deel van de amendemen ten is vorige week door de leden vergadering overgenomen. INamens de fractie was op het laat- pte moment nog het voorstel inge- ■jiend om in het programma op te flemen dat de St. Victorkerk een /meentelijk monument moet wor- 'en. Ook al vindt het Rijk de St. 'ctorkerk niet mooi genoeg om et als Rijksmonument te bestem en; het CDA vindt dat dit gebouw lan in ieder geval een gemeentelijk monument moet worden. 'addinxveen - in het kader van de arhjkse veeg- en opruimdag 29 eptember, hebben het Hoofdbe- uur en Jeugdbestuur van voetbal- //en'8ing WSE een ludieke actie Pacht. De leden van beide bestu- n zijn bereid de handen uit de mouwen te steken om op het WSE- I rem en op de parkeerplaats te .^n' °P te ruimen of onkruid te ,.m "aar moeten de jeugdvoet- >iers echter wel een tegenpresta- innt°0r vereni namelijk veel doel- u scoren 0m 14.00 uur zal euer bestuurslid een aantal minu- aa" "et werk gezet worden en j,jn,v.°'Sens de volgende formule: 5 "nu en per WSE<loelpunt - 3 InrHt per tegendoelpunt. Zo enerzijds de prestatie in :n Ina end °Pzicht gestimuleerd iv i.er2''ds et complex goed in K hn, ge'egd. Uiteraard zijn toe- vellrr1Wers zaterdag 29 september e ,,nm dit 'evenement op zich' ^schouwen. Door Karin Jongkind Waddinxveen - Onder grote belangstelling werd afgelopen zaterdag het nieuwe clubhuis van scoutingvereniging St. Victor officieel in gebruik genomen. Ruim tweehonderd mensen waren er getuige van hoe Burgemeester Jonkman symbolisch een touw losknoopte voor de ingang van het clubhuis. Ook werd de vlag gehesen van de Scoutingclub, naast die vim onder andere Scouting Nederland en de Gemeente Waddinxveen. Voor de bouw van het clubhuis was jaren geleden een apart Stichtingsbestuur aangesteld. Namens dit bestuur kreeg Iwan Kleiweg, voorzitter van St. Victor voor iedere jeugdgroep (bevers, welpen, kabouters, esta's, gidsen en verkenners) een vlag uitgereikt. Het was namelijk dubbel feest afgelopen zaterdag, omdat de scouts naast het openingsfeest van het nieuwe clubhuis dit jaar ook het 55-jarig bestaan van hun vereniging vieren. Het nieuwe clubhuis van de scouts is er niet zonder slag of stoot geko men. In vele raadsvergaderingen stond het clubhuis van de scouting vereniging op de agenda en ook in de media is er in de loop der jaren heel wat aandacht aan besteed. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur, Pim van der Tas memoreerde in zijn openingstoespraak aan het lange proces wat aan de bouw voor afging. Maar na negen jaar fondsen werving en onderhandelen met de gemeente is het nieuwe onderko men nu eindelijk een feit. Naast bur gemeester Jonkman waren ook de wethouders Van Holsteijn en Wien- tjens aanwezig bij het belangrijke moment voor de scou- tingleden. Pim van der Tas ontving uit handen van een vertegenwoor diger van de Lions Club Suytende namens deze serviceclub een cheque van fl. 2.500, Ook van de Rabo bank Gouwezoom was er een aanzienlijke bij drage: fl. 12.500,—. Deze is besteed aan een goede 'speelvloer'. Tot slot zegde de aan nemer toe het ontbrekende gedeelte van de keuken van het clubhuis in orde te zullen maken. Na het officië le gedeelte was het tijd voor een hapje en een drankje. Ook werd het 'overvliegen' (doorstromen) van diverse scouts naar een hogere leef tijdsgroep gevierd. Waddinxveen - Op woensdag 19 september 2001 herdacht het bruidspaar W.J. Hardendood-van der Laan uit Waddinxveen het feit, dat zij 55 jaar geleden met elkaar in de echt verbonden werden. Beide echtelieden, 80 en 79 jaar, zijn geboren en getogen in Waddinxveen. In de loop der jaren zijn er acht kin deren geboren, vijf dochters en drie zoons. Er zijn negenentwintig klein kinderen geboren en één achter kleinkind. De heer Hardendood heeft in zijn arbeidzame leven altijd in "het hout" gewerkt op diverse plaatsen. Onder andere in een meubelfabriek en een timmerfabriek. De laatste jaren was hij als concierge/beheerder betrok ken bij het schildersexamencentrum. Mevrouw Hardendood heeft naast het huishouden en de zorg voor de kinderen deel uitgemaakt van diver se zangkoren. Zij heeft bijvoorbeeld nog gezongen in het koor "Onver moeid Vooruit" en bij "Vox Jubi- lans". De echtelieden genieten bei den nog een redelijke gezondheid. Burgemeester Jonkman heeft, samen met zijn echtgenote, op woensdag 19 september om 11.15 uur het bruidspaar op het huisadres mede namens het gemeentebestuur gefeliciteerd met de heugelijke geheiirtpnis Waddinxveen - De Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking Waddinx veen is dringend op zoek naar actie ve leden. De Kerngroep bestaat helemaal uit vrijwilligers en vraagt in Waddinxveen aandacht voor de problematiek in de ontwikkelings landen; het gaat niet alleen om de armoede maar ook om de samen hang die er bestaat tussen onze westerse wereld en de onderontwik keling in de derde wereld. Ze pro beert de betrokkenheid bij deze problematiek te vergroten. Sinds een viertal jaren steunt men een plattelandsontwikkelingsproject in Tigray, de noordelijkste provincie van Ethiopië. Het project wordt uit gevoerd door de Relief Society of Tigray (R.E.S.T). De Kerngroep verwacht geen des kundigheid maar wel een (beperkte) hoeveelheid tijd èn de bereidheid iets verder te kijken dan Waddinx veen groot is. Neem voor meer informatie contact op met Hilda van Munster, tel.618131, Louise Perbal tel. 615718 (na 19.00 uur) of Arie Both, tel. 613098. Waddinxveen - In het kader van een wervingscampagne om meer vrij willigers voor vluchtelingenwerk te krijgen, legt Vluchtelingenwerk Wad dinxveen in dit artikel uit wat inburgering is en hoe het inburgeringpro- gramma uitgevoerd wordt. GEDEPUTEERDE HALLENSLEBEN IN BOSKOOP De gedeputeerde Edit Hallensleben, gereed de klacht van Van Leersu- Bunkerstation b.v. aan i Boskoop - Het water van de IJssel, Rijn, Gouwe en Ringvaart wordt door de scheepvaart onnodig vervuild. Dat is de mening van W. van Leersum, eigenaar van Van Leersum's Bunkerstation b.v. in Jacobswoude, die met één bunkerboot aan de Braassemermeer de scheepvaart tussen Rotter dam en Amsterdam van scheepsbenodigdheden voorziet, maar ook alle chemisch afval van plezier- en beroepsvaart kan innemen. Wil innemen dan, want de provincie heeft hem de daartoe dienende milieuvergun ning niet verstrekt. De gedeputeerde Edit Hallensleben zat vorige week in ontmoetingscen trum De Brug in Boskoop geduldig gereed om de klacht van Van Leer sum aan te horen. Van Leersum: "Scheepsschroeven hebben de eigenschap water mee naar binnen te zuigen, dat zich met smeerolie en andere chemische troep vermengt. De schipper wil dat uiteindelijk ergens kwijt en daar is, onder meer, een bunkerstation voor. Het prettige voor mij is natuurlijk, dat ik met mijn boot de enige ben, met zo'n bunkerboot in de hele vaarroute. Anders kon ik de handel wel helemaal vergeten, want een schipper die zijn vervuilde water niet kwijt kan, koopt z'n scheepsbe nodigdheden natuurlijk bij een ander die dat chemisch vervuilde water wél mag innemen. Maar waar denk je, dat een schipper z'n ver vuilde water nu laat? Precies. Op open water. Want de afstand Amsterdam-Rotterdam is te groot". Waarom de provincie hem die milieuvergunning, althans voorlopig niet wil verlenen, kan Van Leersum zich wel een beetje indenken. "Ik verkoop niet alleen de gebruikelijke scheepsbenodigdheden als touw, vet, gas, smeerolie en water, maar ook brandstof. En nu denk ik, dat de provincie problemen heeft met de combinatie brandstof en chemisch afval; ze willen natuurlijk geen twee de Enschede." De installatie waar mee Van Leersum het chemisch afval van schepen kan innemen staat er klaar voor. Van Leersum: "Schippers worden nu gedwongen hun troep illegaal te lozen. Hoeveel? Een beetje tank verzamelt al gauw zo'n vijftienduizend liter. Hups de Gouwe in, de IJssel of de Rijn. En dat begrijp ik dus niet." T rajectbegeleiding Vluchtelingenwerk Waddinxveen houdt zich bezig met de begeleiding van asielzoekers en van mensen aan wie op grond van hun asielrelaas een verblijfsvergunning is verleend. De begeleiding bestaat in grote lij nen uit juridische begeleiding, maat schappelijke begeleiding en zogehe ten trajectbegeleiding. Wat houdt nu trajectbegeleiding in en wie geeft die? Hieronder de belangrijkste aspecten. Nederlands Nederlands spreken leren we als kind spelenderwijs. Lezen en schrij ven gaat niet zo gemakkelijk. Daar voor moeten we naar school en naar school gaan is verplicht. Als asielzoekers in Nederland aanko men spreken ze geen Nederlands, laat staan dat ze het kunnen lezen en schrijven. Het is van groot belang om de taal snel machtig te worden, het is de basis voor een succesvolle integratie in onze maat schappij. Daarnaast is het belangrijk om te weten hoe deze maatschappij in elkaar zit. De kans op een baan en een zelfstandig bestaan wordt zo aanzienlijk vergroot. Inburgeringprogramma verplicht Iedereen die zich vanuit het buiten land in Nederland wil vestigen, is verplicht een inburgeringsprogram- ma te volgen. Dit geldt niet alleen voor voormalige asielzoekers, maar voor alle nieuwkomers, zoals ook bijvoorbeeld voor allochtonen die naar Nederland komen in het kader van gezinshereniging. Inburgering is wettelijk vastgelegd in de Wet inbur gering Nieuwkomers (WIN). De gemeenten zijn verantwoordelijk voor de uitvoering van de inburge ring. De gemeente sluit een zoge naamd inburgeringscontract met de nieuwkomer. Het programma bestaat uit onder richt in de Nederlandse taal en maatschappij- en beroepsoriëntatie. De lessen worden verzorgd door het ID-college in Gouda dat gespeciali seerd is in het geven van dit soort onderwijs. Tijdens het hele traject heeft de nieuwkomer recht op bege leiding. De gemeenten Waddinx veen, Boskoop en Zevenhuizen- Moerkapelle hebben de stichting Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken verzocht de uitvoering van deze trajectbegeleiding op zich te nemen. De stichting heeft daar voor een trajectbegeleider in dienst genomen. T rajectbegeleiding Als een nieuwkomer wordt aange meld voor een inburgeringscon tract, stelt de trajectbegeleider een inburgeringsonderzoek in. De adspi- rant-inburgeraar wordt uitgenodigd voor een gesprek. Tijdens dit gesprek komen de achtergronden van de nieuwkomer aan de orde en wordt de opleiding en werkervaring van de inburgeraar in kaart gebracht. Ook wordt nagegaan of lichamelijke en/of psychische klach ten belemmeringen kunnen vormen voor het inburgeringtraject. Tenslot te wordt bekeken welke perspectie ven de nieuwkomer in de Neder landse samenleving heeft. Na dit onderzoek sluit de gemeente met de nieuwkomer een contract af en wordt de nieuwkomer aangemeld voor de school in Gouda. Hij/zij is verplicht de lessen te volgen. Gemiddeld krijgen de nieuwkomers 600 lesuren. De trajectbegeleider begeleidt de inburgeraar bij de voortgang van de studie en heeft minimaal één keer per maand Con tact met hem of haar. Verloopt de studie niet volgens schema, dan zal de trajectbegelei der ook contact opnemen mét de vrijwilliger van Vluchtelingenwerk die de vluchteling begeleidt. Geza menlijk wordt dan geprobeerd de problemen op te lossen. Ook heeft de trajectbegeleider regelmatig overleg met de school en met de gemeente over de voortgang van het inburgeringstraject. Werk zoeken Aan het einde van de inburgeringpe- riode wordt met de nieuwkomers bekeken of beroepsoriëntatie en vervolgopleiding tot de mogelijkhe den behoren. Een andere mogelijk heid is dat via Emplooi naar werk gezocht wordt. Emplooi is een arbeidsbemiddelingsbureau van Vluchtelingenwerk dat zich inzet voor asielzoekers die een verblijfs vergunning hebben gekregen. Tekort aan vrijwilligers Helaas kampt Vluchtelingenwerk Waddinxveen met een tekort aan vrijwilligers. Zowel bij het asielzoe kerscentrum als bij de begeleiding van nieuwkomers in de gemeenten Waddinxveen, Boskoop en Zeven- huizen-Moerkapelle komt de bege leiding in de knel. Die begeleiding is broodnodig om vluchtelingen en asielzoekers weer hoop te geven en een bestaand op te kunnen bouwen in onze samenleving. Daarom is een goede begeleiding zo belangrijk en kunnen bouwen in onze samenle ving. Daarom is een goede begelei ding zo belangrijk en daarom zijn begeleiders onmisbaar. Voor meer informatie: 0182-611780.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 31