Belastingen, rechten en overige inkomsten Hart van Holland/31 oktober 2001 pagina 11 Begrotingsbehandeling Op dinsdag 6 november aanstaande vindt vanaf 14.00 uur de begrotingsbehandeling plaats in de raadzaal van het gemeentehuis in Zevenhuizen. De begrotingsbehandeling bestaat uit een aantal ronden waaronder de Algemene Beschouwingen van de diverse politieke partijen, de antwoorden van het college en de gedachtenwisseling tus sen college en raad naar aanleiding van de beantwoording. De (globale) tijdsplanning is als volgt: 14.00 uur -15.45 uuralgemene beschouwingen 15.45 uur -17.00 uurpauze 17.00 uur -19.00 uurbeantwoording door college 19.00uur- 20.30 uur: pauze 20.30 uur - 21.30 uurvervolg behandeling 21.30 uur - 22.15 uurpauze 22.15 uur-?? besluitvorming Deze vergadering is voor iedereen toegankelijk. De gemeentelijke belastingen zijn onderverdeeld in "echte" belastingen (onroerende-zaakbelastingen, hon denbelasting) en rechten of retributies (rioolrechten, afvalstoffenheffing enz.). Die laatste zijn vergoedingen die de gemeente vraagt voor verleende diensten of voor het gebruik van voorzieningen. Overige eigen inkomsten zijn bijvoorbeeld inkomsten uit huurcontracten. Volgens de begroting 2002 gaat het daarbij om de vol gende bedragen: (x 1.000) Totaal baten 2002 €14.130 Gesplitst in: Tarieven 2002 Onderstaande belastingen vormen het uitgangspunt bij de vaststelling van de begroting 2002 en de meerjaren raming 2003-2005. Onroerende Zaakbelastingen De tarieven voor de OZB worden verhoogd met 6,5 (incl. inflatiepercentage 4,5 waarbij het tarief voor woningen voor de eigenaar per 2.269,-'economische waarde 2,38 bedraagt en voor de gebruiker 1,91. Voor niet-woningen bedragen de tarieven respectieve lijk €3,68 en €2,95 Algemene en specifieke uitkeringen van het rijk€ 7.800 Belastingen €1.800 Rechten of retributies 2.100 Overige inkomsten en onttrekking alg. reserve 2.430 Woonlastenbenadering Bij het vaststellen van de begroting inclusief de belas tingmaatregelen wordt rekening gehouden met de uit gangspunten van het raadsprogramma en de zoge naamde woonlastenbenadering. Voor de afvalstoffenheffing en de rioolrechten wordt op grond van het raadsprogramma, zeker op termijn, uitge gaan van kostendekkende heffingen.-. Het totaal per huishouden van de aanslagen afvalstoffenheffing, riool recht en onroerende-zaakbelasting, valt onder de noe merwoonlasten. Volgens deze woonlastenbenadering wordt naast het totaal van de woonlasten ook de verdeling van die woonlasten over de verschillende groepen belasting plichtigen beoordeeld. Voor 2002 hebben wij de stijging van woonlasten beperkt kunnen houden. Tarieven Met ingang van 2002 wordt de verhouding tussen de tarieven voor de afvalstoffenheffing en het rioolrecht voor meerpersoonshuishoudens en eenpersoonshuis houdens 10060 Met andere woorden, een alleenstaande betaalt 60% van de aanslag van een meerpersoonshuishouden met betrekking tot de aangegeven belastingen. Tot en met 2001 was deze verhouding 100:65. De verhouding tussen woningen en niet-woningen is met ingang van 2001 aangepast omdat de waarde van de woningen meer is gestegen dan de waarde van de niet-woningen. Deze verhouding is nu 100 155. Aanslag gemeentelijke belastingen 2002 Eind maart 2002 ontvangt ieder huishouden/bedrijf in de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle weer een gecom bineerde aanslag met de aanslag(en) Onroerende- Zaakbelastingen, afvalstoffenheffing, rioolrechten en hondenbelasting. Rioolrecht Het tarief voor rioolrecht wordt met 4,5% zijnde alleen de inflatiecorrectie verhoogd. De aanslag voor een meerpersoonshuishouden wordt daardoor 168,- was en voor een alleenstaande 101,- (was Afvalstoffenheffing Het tarief voor de afvalstoffenheffing wordt verhoogd met 4,5% zijnde de inflatiecorrectie, alsmede een extra verhoging van 2% per jaar. Dit vanwege het feit, dat er gestreefd wordt naar een kostendekkend tarief. Op deze wijze zal in 2004 een kostendekkend tarief bereikt kunnen worden. Een meerpersoonshuishouden gaat 218,- belalen tegenover 205,- in 2001 en een alleenstaande 131,- tegenover 133,- in 2001 Hondenbelasting Verhoging van het tarief met circa 6%. Het tarief per hond wordt nu 65,- dit was 62. Voor de 2e en vol gende hond betaalt u 74,-, dit was 69,-. Zalmsnip De 45,- in het kader van de lokale lastenverlichting wordt weer in mindering gebracht, leder huishouden van Zevenhuizen-Moerkapelle komt in aanmerking voor deze korting. De Onroerende-Zaakbelastingen en hondenbelasting zijn algemene belastingen. Deze worden geheven als inkomstenbron voor de bekostiging van de algemene uitgaven van de gemeente. De rioolrechten en afvalstoffenheffing Worden geheven voor het aanleggen en onderhouden van de riolering en het inzamelen en afvoeren van het huisvuil te bekosti gen. Met de opbrengst rioolrechten zal een kostendek kingspercentage van 100% worden bereikt. Het dek kingspercentage voor de afvalstoffenheffing is 94 Bestuurlijke ontwikkelingen De bestuurlijke ontwikkelingen volgen elkaar in een rap tempo op. Het college volgt de ontwikkelingen op de voet en voert regelmatig gesprekken met buurgemeenten en met de provinciale overheid. De Gebiedsvisie Zuidplaspolder, onlangs ontwikkeld door onze gemeente, Nieuwerke'rk aan den IJssel en Moordrecht, is daar een recent voorbeeld van. Bij alle afwegingen dient het belang van de inwoners van onze gemeente voorop te staan. Het college staat ach ter het staand beleid omschreven in de Structuurvisie: stre ven naar minimaal een verdubbeling van het inwoneraantal door middel van een suburbane ontwikkeling. Vanuit deze ontwikkeling zou een blijvend zelfstandige gemeente Zeven huizen-Moerkapelle mogelijk moeten zijn. Mocht deze rich ting niet haalbaar blijken te zijn dan zullen andere oplossin gen nadrukkelijk in beeld moeten komen en willen wij met u communiceren over dit onderwerp. Overigens is onlangs besloten dat de vijf Zuidplasgemeente, dus bovenstaande drie en Gouda en Waddinxveen de visie over dat gebied zul len ontwikkelen. Verkiezingen en de overgang van monisme naar dualisme IMaar alle verwachting zal de Gemeentewet een ingrijpende wijziging ondergaan als gevolg van het rapport van de com missie Elzinga. Het zal onder andere gevolgen hebben voor de structuur van het gemeentelijke bestuurssysteem. De wijziging treedt vermoedelijk tegelijkertijd in werking met het aantreden van de nieuwe gemeenteraad na de gemeen teraadsverkiezingen in 2002. Alleen de Eerste Kamer moet daarover nog beslissen. Dit vraagt uiteraard om de noodza kelijke voorbereidingen door het ambtelijk apparaat en de politieke partijen. Eind oktober heeft een informatiebijeen komst plaatsgevonden voor de politieke partijen en groepe ringen in onze gemeente. EURO WERKGROEP Per 1 januari 2002 is de euro een feit zal er bij onze gemeente worden betaald en ont vangen in euro. Om de overgang van gulden naar euro zo soepel mogelijk te laten verlopen en te begeleiden is een ambtelijke werkgroep EURO samengesteld. Met de omzetting van gulden naar euro is immers veel werk gemoeid. Denkt u aan de omzet ting van legestabellen, belastingbestanden, uitkeringsbestanden, paspoorten etc. De gemeente heeft de taak zorg te dragen voor een vlekkeloze invoering! Houdt u ook de berichtgeving in dit huis-aan-huisblad in de gaten, want wij informe ren u op korte termijn over de invoering van de euro. Voor nadere informatie- dhr FD Jansen, telefoon 0180-637763 Colofon Redactie: Voorlichting Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle, telefoon 0180-637747 BEGROTING 2

Hart van Holland | 2001 | | pagina 11