Opening van 'Het Snoep Kadowinkeltje' istV ik" m mijn b mi Identiteitskaarten worden belangrijk duurder Aanvullend krediet voor aula beschikbaar gesteld PvdA dient amende ment in tegen oneigen- ebruik leefbaar sfonds Zevenhuizen Moerkapelle 'Ik en mijn broer': mooi maar ook raadselachtig Witte Dame Groentekoppen JLL 11 Hart van Holland/31 oktober 2001 pagina 9 nj KATARINA J|g VON BREDOW "i-Moerkapelle Door Karin Heeren Zevenhuizen - Morgenochtend om 9.00 uur gaan de deuren voor het eerst officieel open: Zevenhuizen is ambachtelijk winkeltje rijker. Het Snoep Kadowinkeltje brengt in een Oudhollands sfeertje aller lei snoepgoed en leuke cadeauarti kelen. Naast de Oudhollandse snoep, zoals bijvoorbeeld polka- brokken, duimdrop, roomboterwa- fels, kaneelstokjes en zoethout, is er ook veel aandacht voor nieuwe re ontwikkelingen op het gebied van snoep. Zo is er ruim assorti ment snoepgoed wat kleurstof en suikervrij is en bovendien voor een deel ook glutenvrij. IHet idee om Het Snoep Kadowin keltje te beginnen ontstond na de laatste wintersportvakantie van Ton en Monique Aveling. Monique had haar kniebanden ernstig bezeerd en Itijdens een periode van gedwongen rust kwamen zij op het idee om l'iets' in Zevenhuizen te beginnen. Een snoepwinkeltje was er nog niet Ien Ton heeft in het verleden in een supermarkt gewerkt en eigenlijk 27 oktober is de dag dat Romy Bijl 3 kaars jes uitblazen mag Hartelijk Gefeliciteerd Opa, Oma, Ome Dennis Hoera Kevin is jarig 31 oktober prettige dag Papa, mama, Ametia, Lady altijd de wens gehad om een eigen zaak te beginnen. Dat heeft hij ook al een aantal jaren, met groot suc ces geeft hij leiding aan zijn eigen transportonderneming, een acti viteit die hij en ook 'gewoon nog even bij blijft doen'. Hiertoe is ach ter Het Snoep Kadowinkeltje een kantoor ingericht van waaruit gewerkt kan worden. Monique houdt zich in de winkel bezig met de creatieve invulling van de zaak. De zelfgemaakte toonbank en bijbehorende kasten zijn op crea tieve manier ingevuld met snoep en luxe cadeauartikelen. Zij gaan ook losse thee verkopen en die kan leuk en feestelijk ingepakt worden. Ook snoepgoed kan feestelijk ingepakt worden en zelfs worden ingeblikt. Het Snoep Kadowinkeltje zal feestelijk opengaan. Het eerste uur zal een Oudhollands draaiorgel de aandacht vestigen op de zaak aan de Dorpsstraat. Voor de kinderen is er een kleurwedstrijd. Hoera 1 november wordt Kelly 7 jaar kusjes en gefeliciteerd papa, mama, Mick, Davy Lieve opa x oma. Nog 2 nachtsjes slapen Pedro, Ferdy, Benno, Amy, Anke en Jet Door Julia Pengirim Hoe mooi en intensief 'Ik en mijn broer' door Katarina von Bredow ook is geschreven, één punt zal voor mij altijd een onopgelost raadsel blijven. Dat komt hierdoor. De jeugdroman beschrijft de liefde tussen het meisje Amanda en haar broer Ludwig. Een onmogelijke lief de, want broerl en zus samen in één bed, kan nog steeds niet echt. Met haar voorwoord maakt de schrijfster duidelijk, dat Amanda best eens het gevolg kan zijn geweest van moeders slippertje in Rome en het tweetal halfzus en halfbroer zijn. Ik weet niet of dat veel uitmaakt, maar het schept mogelijkheden en die verwachtte ik eigenlijk, zo tegen het einde van het boek. Maar neen. Amanda trouwt met leraar David en krijgt twee kinderen, Ludwig overlijdt op 47-jarige leeftijd aan kanker. Maar daar gaat het allemaal ook niet over. Centraal staat de onmo gelijkheid van een broer-zus-liefde, wat 'men' erover kan zeggen en denken, hoe moeder Berit er over denkt - niet mals - en wie wel het vermogen heeft deze liefde te accepteren. En helemaal centraal staat de vraag of het waar is wat 'men' zegt: ach, trek het je niet aan, alles waait over eri achteraf lach je erom. Maar Amanda, die schrifte lijk terugblikt, kan er ook achteraf helemaal niet om lachen, al trouwt ze nog zo netjes en fatsoenlijk. Een uitstekend en hartstochtelijk ge schreven epos over een schilde rende zus en een (half)broer met een mooi lijf, verliefd op elkaar, dus dat wil wel. Een mooi, kostelijk geschreven boek is geworden 'De Witte Dame van Castle House', een kostschool- verhaal van Jan Michael. Waarin het spookt, omdat het spoken moet, zo tegen Haloween en zeker tegen het nachtelijk uur en hele maal als tegen dat tijdstip ook nog én een meisje én een witte gedaan te verschijnen, alles in deze typisch Britse kostschool. Met meisjes die er aardigheid in heb ben elkaar de stuipen op het lijf te jagen met griezelige verhalen op momenten waarop geslapen moet worden. Het aardige van Jan Micha el is voorts, dat hij het aan de lezer overlaat een antwoord te geven op de vraag: spookte het nu wel of niet. Persoonlijk denk ik, dat het er weldegelijk spookte. Maar wie er anders over denkt, heeft ook gelijk. Je hebt geen haar op je kop, maar wortelloof. Groen loof. En als je honger hebt, trek je gewoon een wortel uit je kop. In die trant heeft Gerard Brands 'De Groentekoppen' geschreven. Waarbij opgemerkt, dat die worteltjes nog goed smaken De groentekoppén Gerard Brands ook, zoals Joosje en Marko bemer ken. Zoals ze ook bemerken, dat er wel meer groentekoppen rondlopen, die daar geen ruchtbaarheid aan wil len geven, zodat het boek eigenlijk niet geschreven mocht worden. Brands deed dat gelukkig wel. Katarina von Bredow: 'Ik en mijn broer'. Uitg. Querido, prijs f25,- Jan Michael: 'De Witte Dame van Castle House'. Uitg. Leopold, prijs f26,33, E 11,95. Gerard Brands: 'De groente koppen'. Uitg. Zwijsen, prijs f16,50. Door Korin Heeren Zevenhuizen - De heer De Jong (CDA) stok zijn irritatie tijdens de roadsvergodering van 23 oktober niet onder stoelen of bonken. Oorzaok van zijn irritatie wos het voorstel tot wijziging van de Legesverordening, en dan met name de verhoging van de prijs voor een identiteitskaart. De heer De Jong hooide oon dot de identiteitskaart met nome wos ingesteld om minder draagkrachtigen binnen de samenleving ook in de gelegenheid te stellen om oon identiteitspapieren te komen. Bijvoorbeeld ouderen die verplicht zijn zich te legitimeren voor het aanvragen van hun AOW. Dot nu om uitsluitend bud gettaire redenen de prijs van een identiteitskaart zodanig omhoog gaat, von ƒ39,- naar ƒ59,-, dat het ver schil in prijs met een paspoort nog maar veertien gulden bedraagt acht de heer De Jong zeer onwenselijk. Hij kreeg bijval van mevrouw Spekmon (PvdA) die door bovendien oon toevoegde dat de openstelling van bet gemeentehuis aangepast zou moeten worden omdat kinderen nu verplicht zijn aanwezig te zijn bij het aanvragen én het ophalen van de identiteitspapieren. Met de huidige openingstijden moeten de kinderen hiervoor tot twee mooi toe vrij vragen op school. Burgemeester Westendorp antwoordde hierop dat de tij den niet zo eenvoudig gewijzigd kunnen worden, dat dat een zeer kostbare kwestie is. De heer De Jong interrumpeerde daarop met de opmerking dat in zijn visie er toch niet zo veel verschil kan zitten in de openstelling op de woensdagmiddag in plaats van de huidige dinsdagmiddag. Wethouder De Gooijer erkende dat de identiteitskaart een stuk duurder wordt maar bestreed dat dit uitslui tend een budgettaire kwestie is. Het rijksbeleid dient volgens zijn zeggen aan op uniformiteit, hoewel hij ook wel erkende dot de gemeente de vrijheid heeft om zelf de prijs te bepalen. Hij vond ook dat de kosten voor de aonmook von de identiteitskaart doorberekend dienen te worden en dot bovendien het verschil met het paspoort kleiner is geworden omdat het paspoort belangrijk goedkoper is geworden. Het voorstel van het college werd na deze discussie aangenomen door de raad, waarbij de fracties van het CDA, PvdA en ChristenUnie tegen hebben gestemd. Zevenhuizen - Tijdens de gemeenteraadsvergadering is door de rood een aanvullend krediet beschikbaar gesteld van 579.000,- voor de realisering van een nieuwe aula bij de begraafplaats. Nadat de raadsleden nog wat heen en weer hebben gepraat over de uitstraling die het pand moet hebben en de te gebruiken mate rialen was het beschikbaar stellen van het krediet hebben alle fracties behalve die van de PvdA ingestemd met de beschikbaar stelling. Mevrouw Spekman stelt zich op het standpunt dat hele plan erg afhankelijk is van derde partijen en dat er voor haar geen zekerheid is dat het plan gerealiseerd gaat worden binnen het gestelde budget. Zeker nu er nog steeds geen duidelijkheid bestaat over de kosten die zijn gemoeid met de uitbreiding van de begraafplaats en het krediet bovendien is zonder de urnenmuur. Naor hoar ervaring met andere plannen is zij bang dat ook nu zal blijken dat er aanvullende kredie ten nodig zullen zijn voordat de aula er goed en wel staat. De andere raadsleden hebben zich met name uitgelaten over de dakbedekking en de muren. Het originele ontwerp van de archi tect voorziet in een koperen of zinken dak dat gedeeltelijk door loop in de muren. De raadsleden kozen ervoor om de muren geheel uit baksteen op te trekken en het voor het dak dan wellicht te kiezen voor de duurdere voriant, het koper. Zevenhuizen - De fractie van de PvdA heeft een amendement ingediend dat ervoor moet zorgen dat ƒ75.000,- dat uit het fonds leefbaarheid is gebruikt voor de realisering van de parkeerplaat sen aan de Bredeweg uit de post onvoorzien moet worden bekostigd. Daarnaast diende de fractie een motie in die ervoor zou moeten zorgen dat de sluiting van het consultatiebureau in de kern Moerkapelle ongedaan wordt gemaakt door het beschikboor stellen van voldoende middelen om dit te realiseren. Niet de inhoud van het amendement, dat bij de begroting behandeld zal worden, stond ter discussie als wel het indienen ervan. De raad achtte het onvriendelijk. De heer De Jong (CDA) begreep van het amendement de toonzetting niet en vond de motie vreemd aan de orde van de dog. Ook mevrouw Te Meij (WD) betreurde de wijze von communiceren hoewel zij er geen moeite mee heeft als de parkeer plaatsen aan de Bredeweg worden betaald uit de post onvoorzien. Burgemeester Westendorp constateerde dat het amendement behandeld zal worden maar dat de volgens artikel 17 van het reglement van orde geen sprake kon zijn van de behandeling van de motie. ll V11 tl tl 11 wjij i rtTiJ d

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9