Algemene beschouwingen Zevenhuizen-Moerkapelle 2001 Gemeentebelangen: Wel kiezen, niet delen SGP: lokaal en principieel VVD: Samenwerking PvdA: De Zotheid CDA: Samenleving centraal ChristenUnie: De verandering Hart van Holland/7 november 2001 pagina 11 Zevenhuizen - Dinsdag 6 november stond in het teken van de jaarlijkse beschouwingen van de fracties. Hierbij vindt u van alle fracties een ingekorte versie van hun beschouwingen op het komende begrotingsjaar. Alle bijdragen zijn geschreven in de aanloop naar het verkiezingsjaar. Alle partijen hebben zich uitgelaten over de komende verkiezingen en het dualisme, wat een daad werkelijke anaere manier van besturen gaat inhouden. De gebeurtenissen in de Verenigde Staten zijn ook door bijna alle partijen genoemd als belangrijk moment van reflectie. De wereld en het wereldbeeld is veranderd en dat zal zijn invloed hebben, ook op lokaal niveau, zo laten ae partijen weten. Gevoelens van veiligheid kunnen worden geschonden en dat heeft iedereen zich gerealiseerd. Deze week de bijdragen van de politieke partijen, volgende week wordt stilgestaan bij ae discussiepunten, en het vaststellen van de begroting. Door Karin Heeren (...)"lk wil graag doorgaan met korte een terugblik naar de inleiding van onze beschouwingen van vorig jaar. We stonden volgens Gemeentebelangen aan de vooravond van een toekomstbepalende periode. )Wij vinden het daar om spijtig om te moeten constateren dat er voor onze gemeente op het gebied van de Bestuurlijke ontwikkelingen nog weinig concrete voortgang is geboekt. Teleurstellend vinden wij net dat de uitgestoken hand van de gemeente Bleiswijk niet is opgepakt. De Provincie is wat dot betreft duidelijk in naar visie. De 3 B gemeente moeten maar fuseren en Zevenhuizen-Moerkapelle hoort daar niet bij. Wij zouden dit willen omschrijven als een gemiste kans voor open doel. "Net als vorig jaar wil ik u één standpunt van Gemeentebelangen reeds op voorhand niet onthouden. Splitsing van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle met zijn drie kernen staat wat ons betreft absoluut niet op het verlanglijstje. Er wordt, als het aan ons ligt, niét gedeeld." Gemeentebelangen dringt aan op daadkracht: "Een zeer positief voorbeeld wat dit onderwerp betreft is de recent opgestelde gebiedsvisie Zuidplaspolder. Opgesteld in samenwerking met de gemeentes Nieuwerkerk a/d IJssel en Moordrecht en van een dusdanige kwaliteit, dat de gemeentes Gouaa en Wadainxveen zich hebben gehaast om hier olsnog bij aan te sluiten. Maar met alleen de Zuidplaspolder zijn we er nog niet. Ook ander gebieden (polders) binnen onze gemeente grenzen worden met argusogen bekeken. Als voorbeeld wil ik hier de Eenaragtspoldgr noemen. Daden vragen wij u." Over verkeer en vervoer laat Gemeentebelangen zich kritisch uit. Er moeten in hun visie geen nieuwe problemen geboren worden. Over de begroting: "U presenteert de raad een sluitende begroting. Daarvoor is een verhoging van alle belangrijke gemeentelijke belastingen en heffingen met 6,5 2 procent meer dan het door u genoemde inflatiepercentage, noodzakelijk. Daarnaast is hiervoor ook nog een behoorlijke kunstgreep noodzakelijk. U zegt van mening te zijn dat de tijd is aan gebroken om een deel van het opgebouwde vermogen terug te geven aan de burger. Wij constateren dat er van daad werkelijke teruggave geen sprake is maar dat dit voor u betekent dat de belastingen minder worden verhoogd." "Bij de vorige algemene beschouwingen hebben wij naar voren gebracht, dat meer inhoud zou moeten worden gege ven aan het begrip SAMENWERKING. Wii constateren, dat u wat dit betreft, letterlijk en figuurlijk niet heeft stilgezeten. In diverse overlegstructuren heeft u iicnzelf tot medesturinggever gemaakt in een ontwikkelingsproces voor de toekomst. U verlaat steeds meer het pluche om in de collegemobiel te stappen richting grensoverschrijdende belangenbehartiging. De ontwikkelingen met betrekking tot de ruimtelijke invulling van het gebied tussen Zoetermeer, Gouda en Rotterdam vragen hier ook om. Werken aan een gezamenlijke, integrale visie. Het werkwoord ZUIDPLASPOLDEREN staat met stip genoteerd op de agenda en dat is nuttig en nodig met het oog op, onder andere, de te verwachte effecten van de vijfde nota ruimtelijke ordening. Ontwikkelingen op het terrein van woningbouw, recreatie en natuur, alsook glastuinbouw liggen in het verschiet." De WD verzoekt om een goede informatie-uitwisseling en prijst in haar beschouwingen de wijze van plezierig samen werken met het ambtenarenkorps. Wat betreft handhaving: "De door het rijk aangekondigde maatregelen op handha ving op WRO terrein, of liever gezegd niet-handhaving WRO, vraagt de nodige inzet. Wij nebben er nooit een geheim van gemaakt dat handhaving dmv een "piep"-svsteem ons, vooral met het oog op rechtszekerheid en rechtsgelijkheid een boomstam in het oog is. Dat gemeentebreea een begin is gemaakt met de aanpak van geconstateerde illegale fei ten, roept bij ons, heel voorzichtig, een beginnend gevoel van tevredenheid op. Daarnaast vinden wij met betrekking tot handhaving in het algemeen, dat het iristellen van regels hand in hand moet gaan met controle en handhaving." Verkeer en omleidingsroute zijn ook voor de WD vertrouwde thema's: "De realisering van de omleidingsroute komt steeds dichterbij. Hier kunnen we echter niet op wachten als het gaat om de problematiek van het sluipverkeer door onze kernen. Wanneer vindt de in het plan van aanpak opgenomen meedenk-avond voor bewoners plaats?" De WD eindigt met: "Het is ons bekend, dat ten behoeve van de leefbaarheid in kleine kernen een Provinciale subsi dieregeling in voorbereiding is. Het lijkt ons nuttig te onderzoeken, welke kleinschalige projecten op gebied van leef baarheid en vitaliteit binnen onze kernen voor deze financiële injectie in aanmerking zouden kunnen komen. Wellicht kan dit aspect ook worden betrokken bij de toegezegde afkadering van het begrip 'leefbaarheid'." De beschouwingen van de PvdA starten met een beschouwing over de algemene stemming en de manier waarop dat door de fractie wordt ervaren: "De aanblik van de Zotheid maakt mensen aan het lachen. De frons verdwijnt meteen van het voorhoofd. De aanblik van de leden van de PvdA-fractie heeft bij u, geachte toehoorders, zeker als wij spre ken, een tegenovergestelde werking; de lach verdwijnt meteen om plaats te maken voor een frons. Soms merk ilr zelfs dat u, uit ergernis, uw oren sluit; geen kennis wil nemen van onze woorden. Daarom vraag ik u, mij de komende minuten te willen zien als de zot, de nar, onderdeel van deze raad; een forum van wijzen, heersers en twee narren, leen mij uw oor en aanhoor onze vrije gedachten over de zielenroerselen van het college; de begroting." De PvdA blikt terug op de komst van de derde wethouder en het effect van langere beschikbaarheid: "Ook zij moeten zien dat die regelmatige aanwezigheid, dagelijks en overdag, een basisvoorwaarde is om die taak goed uit te voeren. Wij vragen de raad deze visie te onderschrijven." De Zuidplasvisie wordt door de PvdA gekenschetst als: "net op tijd; een goede eerste stap." Met betrekking tot de toekomst van de gemeente vraagt ae PvdA een krachtige stellingname van het college, met name ook richting rijksoverheid: "De PvdA is het gemekker van onder andere minister Brinkhorst meer dan beu. Wan neer wij doen wat zij willen worden wij de afvalbak voor glas en water. Wij vinden dat we met de 680 hectare ruim schoots voldoen aan onze opgave. Een krachtige uitspraak van de raad is ons inziens noodzakelijk." Beeldkwaliteitsplan en de invulling van de Schapenweide hebben de warme belangstelling van de PvdA, evenals de beleidsterreinen 'wonen en zorg': "Om te voorkomen dat door dit gebrek aan daadkracht er straks in de kernen Moerkapelle en Oud Verlaat geen mogelijkheid meer is voor de bouw van een kleinschalig woonzorg complex, willen wj de raad vragen de gebieden waar deze gebouwen kunnen worden, vast te leggen." ?vdA vraagt de raad het college de opdracht te geven een plan Ie ontwikkelen voor nieuwbouw voor de scholen in de kern Zevenhuizen. Ten aanzien van het Sociaal en Cultureel Fonds en Bijzondere bijstand wil de PvdA dat de raad akkoord gaat met een jaarlijkse prijsindexering. Het wensenlijstje van ae PvdA houdt tot slot in dat de fractie wil dat het consultatiebureau in de kern Moerkapelle weer geopend moet worden en zij vraagt de raad dit te ondersteunen. De PvdA sluit af met: "Als iemand vindt dat ik wat te brutaal of breedsprakig ben geweest, bedenk dan maar dat zowel de Zotheid als een vrouw aan het woord is geweest. En vergeet ook dal Griekse spreekwoord niet: "een zotte man zegt vaak iets dat helemaal niet gek is, tenzij u wellicht vindt dat dat niet op vrouwen slaat." (...)"De SGP wil deze beschouwingen houden vanuit hun visie. Samengevat komt die visie erop neer, dat er bij het besturen van de gemeente blijvend aandacht geschonken wordt aan normen en waarden. Waarden en normen zijn het cement van de samenleving. Daarom is het van belang waaraan die waarden en normen ontleend zijn. De SGP vindt het antwoord op deze vragen in de Bijbel. Hiervoor wil de SGP zich ook in het komende verkie zingsjaar voor inzetten. Met nadruk geven we daarom deze beschouwingen de titel 'lokaal en principieel' mee." Op het gebied van bestuurlijke ontwikkeling hecht de SGP heel sterk aan het idee van de lokale gemeenschap tenein de de eigen identiteit te benouden. De SGP beschouwt de beleidsterreinen 'personeel en organisatie', 'ICT' en de rol die dat kan spelen bij de communicatie met de burger en het subsidiebeleid. Als principieel standpunt neemt de SGP in: "De huidige maatschappij wordt gekenmerkt door een hoge mate van tolerantie. De SGP vindt het intolerant wanneer aan ambtenaren die op levensbeschouwelijke gronden bepaalde (al dan niet wettelijke) taken niet uit kunnen voeren, die ruimte niet gegeven wordt. Gewetensbezwaarde ambtenaren moeten die ruimte krijgen!" Ook ten aanzien van het subsidiebeleid neemt de SGP een principieel standpunt in. Naast de regels uit de Algemene wet bestuursrecht die op de subsidieverlening van toepassing zijn, moeten volgens de SGP nog een aantal criteria gehanteerd worden: "Bij strijdigheid met christelijke waarden en normen wordt geen subsidie verleend, dat betekent aatwij tegen subsidieverlening zijn aan de beide voetbalverenigingen en tennisverenigingen." Over huisvesting en ruimtelijke ordening: "Ook wat betreft de omleidingsweg gaat het proces gestaag door. Daar belanden we nu zo langzamerhand in ae fase van grondverwerving. Zo staat de SGP op het standpunt dat bij het verwerven van agrarische gronden geen sprake mag zijn van zogenoemde 'sterfhuisconstructies' waarbij stukje bij beetje grond wordt verworven van agrariërs waardoor de toekomst van het bedrijf steeds meer onder druk komt te staan, zonder dat het totale bedrijf verworven wordt." Ten aanzien van de gemeentelijke financiën: "U heeft de raad een sluitende begroting kunnen presenteren door de OZB met 2% extra te verhogen ofwel 6,5%. U geeft hiervoor een aantal argumenten vraar wij ons vofledig in kunnen vinden. De woonlasten in onze gemeente zulen, nocff het zkh loot aanzien, de komende jaren niet buitensporig toenemen." "U begint echter uw nota van aanbieding met (ik citeer) "De laatste loodjes wegen het zwaarst". Dat klinkt wat mat en vermoeid, in de zin van wij hebben het einde gehaald maar vraag niet hoe. De term laatste loodjes duidt er blijkbaar wel op dat net college blij is dat de periode er bijna opzit. Dan is het wel tijd voor aflossing van de wacht. Anderzijds geeft het ook een mate van zelfvoldaanheid weer. Alsof het raadsprogramma bijna volledig is uitgevoerd. Niets is echter minder waar. Als wij enkele voorbeelden noemen: Openheid en openbaarheid ten aanzien van beleidsvoornemens, de organisatie en daarmee tevredenheid van burgers, revitalisering kern Moerka pelle, jongerenhuisvesting, handhaving, verbouw gemeentehuis. Toegegeven over veel zaken wordt al jaren gesproken en worden notities geschreven, maar tot daadwerkelijke uitvoering is het nog niet of onvoldoende gekomen." Over de bestuurlijke ontwikkeling: "Eén van die onderwerpen betreft de bestuurlijke ontwikkeling mede ingegeven door de nota grensverkennend, grensverleggend. Onder dit motto is de provincie al weer ruim een jaar bezig onderzoek te verrichten naar de bestuurskracht van alle gemeenten in Zuid-Holland. Tot op heden met wisselend resultaat. )Het CDA heeft het proces van grenzen verkennen en grenzen verleggen niet afgewacht. De Zuidplaspolder staat onder grote druk: verstedelijking vanuit de Rotterdamse agglomeratie en vanuit stedelijke centra Gouda en Zoetermeer. Dat vraagt om gemeenschappelijke actie vanuit de Zuidpias zelf. Het CDA kiest er voor om als Zuidplasgemeenten een eenduidige koers uit te zetten ten behoeve van onze inwoners.!.Als CDA van Moordrecht,van Nieuwerkerk en van Zevenhuizen- Moerkapelle zullen wij dat ook in onze verkiezingsprogramma's laten doorklinken. Vraag: De drie CDA fracties hebben het positief ervaren dat de notitie gebiedsvisie Zuidplaspolder gezamenlijk tot stand is gekomen en koppelt hieraan de vraag, op welke wijze denkt u verder vorm te geven aan deze samenwerking?" Andere beleidsterreinen die het CDA zorgen baart is de terugloop van het aantal jongeren in de gemeente. "Door het achterwege blijven van uitvoering van bouwplannen voor deze groep zijn ook dit jaar weer tot op heden 92 jongeren tussen 20-30 jaar uit onze gemeente vertrokken. Waarom duurt het zo lang voor gestart wordt met die woningbouw." Het CDA besluit met: "Zevenhuizen-Moerkapelle is een samenleving, een gemeenschap. De inzet voor de leefbaarheid in de ruimste zin van het woord dient verhoogd te worden. Een inzet van burger en overheid samen.Zonder elkaar kunnen wij niet." "Als titel voor deze algemene beschouwingen heb ik gekozen voor: "De Verandering". Na 11 september heb ik velen horen zeggen de wereld is veranderd, de wereld zal nooit meer worden zoals hij was." De ChristenUnie blikte terug op de raadsperiode, waarvan inmiddels 3,5 jaar verstreken is. De tien punten van het raadsprogramma passeerden de revue en ten aanzien van het algemeen bestuur: "Als het gaat om de positie van Zevenhuizen-Moerkapelle heeft dit college de laatste jaren een afwachtende houding aangenomen, het credo was schuif maar voor je uit. Het laatste halfjaar zie ik pas enige contouren van een visie voor te toekomst." Vervolgens werden de door de ChristenUnie gewenste veranderingen besproken. Wat betreft de bestuurlijke ontwikke lingen: "Zoals u terecht stelde in de inleiding van uw nota van aanbieding is onze gemeente een gewilde bruid. De gemeenten Bergschenhoek, Bleiswijk en Berkel en Rodenrijs bereiden een verloving voor om in 2006 te komen tot een huwelijk waarbij een gemeente van minimaal 60.000 inwoners ontstaat. Iets ten noorden hiervan ligt de gemeen te Zoetermeer, deze gemeente is inmiddels bezig om privaatrechtelijke grond tussen de Kruisweg en Moerkapelle op te kopen. Er zijn inmiddels schetsen waarbij huizen tot aan de Rotte (ongeveer 500 meter van de kern van Moerka pelle) zijn ingetekend. De gemeente Waddinxveen groeit met de bouw van de wijk Triangel verder, hetzelfde geldt voor de gemeente Gouda. De gemeente Rotterdam tenslotte is nog maar net bezig met het bouwen van huizen in Nes- selande of de volgende polder staat onder druk. Als je al deze ontwikkelingen bekijkt dan zie je dat er in dit geweld een drietal kleinere gemeenten over blijven; te weten Moordrecht, Zevenhuizen-Moerkapelle en Nieuwerkerk a/d IJssel bij elkaar opgeteld 40.000 inwoners." Na uitgebreide algemene beschouwingen eindigt de ChristenUnie met zijn visie op de begroting: "Afgelopen vrijdag ontving ik de begrotingsscan van de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle. Het ministerie van Binnenlandse Zaken komt in deze scan onder andere tot de volgende conclusies: er vindt weinig of geen analyse plaats omtrent de realisatie van het bij de begroting vastgestelde beleid, met andere controle op uitvoering vindt niet plaats. de belastingen in Zevenhuizen-Moerkapelle zijn hoger dan bij vergelijkbare gemeenten; de reserves en voorzieningen zijn in Zevenhuizen-Moerkapelle groter dan bij vergelijkbare gemeenten. Gezien bovenstaande komt de ChristenUnie tot de conclusie dat met betrekking tot kostendekkend houden van de tarieven voor de rioolrechten en de afvalstoffenheffing wordt door ons onderschreven. Dit geldt niet voor de extra verhoging van 2% OZB-belasting."

Hart van Holland | 2001 | | pagina 11