"Een andere kijk op lezen" Surf op safe k Expositie 'Zal de goede Sint wel komen' Expositie Kunst Kring Bibliotheek licht voor over euro Eervolle vermeldingen leeskringen Coniferen geven vorm aan de tuin Twee keer 'Tessa': uitstekend voor alle jonge grote meiden Toekomstverhalen Mickey Magnus Activiteiten-Agenda Najaars postzegelbeurs Hart van Holland/14 november 2001 Diet Verschoor S De robot van de rommel markt/1 Route Z mers ^2^2^ 2^ 2^ ,4è< Waddinxveen - Bijna iedereen kent I wel mensen die door ziekte, ouder- I dom of om een andere reden moeite I hebben met lezen. Boeken en tijd- I schriften op cassettebandjes of in een andere aangepaste leesvorm I zijn dan een uitkomst. De CBB, één van de bibliotheken die deze boe ken en tijdschriften maakt, geeft daarover op woensdag 21 november 2001 een presentatie voor Passage afdeling Waddinxveen. De presenta tie vindt plaats in de hoeksteen, Esdoornlaan 2 en begint om 19.45 uur. Meer informatie: Klantenservi ce CBB 0341-565477. I Regio - Vanaf zaterdag 10 november lis in de drie Zoetermeerse biblio- I theekvestigingen uiteenlopende I informatie verkrijgbaar over de I euro. Dit is er in de vorm van bro- Ichures over tal van zaken die met I de euro te maken hebben, maar er 1 kan ook virtuele informatie bekeken worden via een aantal computers. Bovendien is er een informatieve videofilm over de euro. De geboden informatie is gericht op mensen van alle leeftijdsgroepen. De brochures, die overigens in verschillende talen voorhanden zijn, kunnen gratis wor den meegenomen. I Waddinxveen - Twee van de vier [leeskringen van de NBvP, Vrouwen Ivan Nu hebben meegedaan aan een I lezerswedstrijd, georganiseerd door I het Algemeen Dagblad. En met suc- I ces!! Zowel leeskring twee als lees- I kring drie schreven een leestip en I mochten hiervoor een eervolle ver- 1 melding ontvangen. Leeskring twee [voorzag het boek Zeebinnen van I Margriet de Moor van commentaar; het boek Eten met Emma van Her- Iman Koch leverde voor leeskring drie het bovengenoemde resultaat op. Een afvaardiging van deze twee leeskringen zijn op het lezersfeest bij de prijsuitreiking aanwezig geweest. Alle bezoekers van het lezersfeest mochten een exemplaar van de novelle Rosa van Astrid Roemer en een essay van Arnon Grunberg over Erasmus als leescadeau mee naar huis nemen. De dames van de leeskringen had den een literaire feestelijke avond. I Regio - De publiekscampagne Surf lop Safe ontwikkelt zich steeds ver- |der. Zo is de portal www.surfopsa- I fe.nl uitgebreid met de zelftest "Surft |u op Safe?" ProBiBlio (de biblio theekcentrale voor Noord- en Zuid- I Holland) ontwikkeld samen met de [Safe Internet Foundation de cursus I "Mijn kind en internetveiligheid". I Op www.surfopsafe.nl kan sinds kort I met de zelftest "Surft u op Safe?" het I eigen internetgebruik op veiligheid [worden getest. De test geeft de gebruiker inzicht in hoe risico- I (on)bewust hij internet en doet sug- Fgesties die helpen om het internet ten veiliger te laten verlopen. De cursus "Mijn kind en internetvei ligheid" betrekt ouders en opvoe ders van kinderen uit met name groep 6, 7 en 8 van het basisonder wijs actief bij het internetgebruik van hun kinderen. De cursus licht ze voor over hoe leuk en nuttig inter net is, maar maakt ze tevens bewust van de risico's van internetgebruik. "Mijn kind en internetveiligheid" start bij de openbare bibliotheken in Noord- en Zuid-Holland en wordt in een later stadium bij alle biblio theken in het land aangeboden. [Coniferen zijn er in alle vormen en 1 maten. Als ze niet van nature zo groeien zoals wij dat willen, maken we ze zo. Veel coniferen laten zich in elke gewenst model scheren. Als bol- [len, blokken of zuilen geven deze I coniferen vorm aan een tuin. Ze 1 maken de tuinaanleg tot een span nend lijnenspel. De sfeer in de tuin krijgt er bovendien iets chiques door. De mensheid is op de een of andere manier altijd gefascineerd geweest door coniferen. Al eeuwenlang is hierin veredeld en geselecteerd. Steeds weer komen er nieuwe coni feren op de markt. Zuilen vakantieherinnering I Een van de punten waarop kwekers altijd hebben veredeld, is de zuil- vorm. Heel smal opgaande conife ren maken in het hele Middellandse Zeegebied een belangrijk deel uit van het landschap. Menig ansicht kaart uit zuidelijke landen wordt I gedomineerd door die imposante, j ranke cipressen. Voor de particulie re tuin zijn deze bomen veel te groot. Geen probleem, want onder de coniferen zijn talrijke soorten die net zo smal omhoog gaan, maar wat hoogte betreft toch binnen de per ken blijven. Eén blik op de conife- renhoek van een tuincentrum, leert |i onmiddellijk wat de zuilvormen zijn. Zet eens twee gelijke zuilvormige coniferen aan weerskanten van de voordeur. Het is zelfs mogelijk om ze in een grote pot op het terras of op het balkon te zetten. Hetzelfde kan worden gedaan met coniferen die als een bolletje op een stam staan. Ook die zijn in grote getale en in verschillende uitvoerin gen op de tuincentra verkrijgbaar. Dm ze in de meest letterlijke zin van het woord goed in vorm te houden, is het wel nodig om ze met enige regelmaat bij te knippen. Gebeurt uat niet, dan gaat na verloop van hjd de bolvorm verloren. Inspiratie uit tuinboeken Andere vormen waarin coniferen Zl)n gesnoeid, moeten natuurlijk ook worden bijgehouden. Laat dat geen belemmering zijn om er mee te experimenteren. Wie in de boekhan del of in de bibliotheek een tuin hek openslaat, ziet al gauw hoe bij zonder mooi een tuin met blok- of bolvormige coniferen kan zijn. Ver geet ook de piramides en de kegels niet onder de coniferen. Vooral boeken met oude historische tuinen staan bol van dergelijke voorbeelden. Door zelf met deze vormconiferen aan de slag te gaan, is het mogelijk om een sfeervolle woonomgeving te maken met een duidelijke knipoog naar het rijke tuinverleden. Voor al deze vormconiferen geldt eigenlijk één advies: ga uit van soorten die door de kweker al in een bepaald model zijn gesnoeid. Wie zelf coniferen in een leuk modelletje wil snoeien, moet toch wel over enige vakkennis te beschikken. Niet elke conifeer laat zich naar uw hand zetten. Laag bij de grond Om van het ene extreme in het andere te gaan: coniferen kunnen ook plat op de grond groeien. Zelfs zo plat dat je er min of meer op kunt lopen. Sommige jeneverbessen (Juniperus) doen dat. Door stijl opgaande zuilvormen toe te passen met platgroeiende soorten ontstaan spannende combinaties. Het is het zoveelste voorbeeld hoe met coniferen een bijzondere sfeer in de tuin is te creëren. Wie zijn fan tasie de vrije loop laat, geeft met al deze bollen, blokken en zuilen vorm aan de tuin. Door Julia Pengirim Tessa' van Diet Verschoor past prima in de serie 'alles over...', zij het deze keer met de toevoeging: onge grote meiden. Aan de eerder verschenen titel 'Tessa' is nu toe gevoegd 'Tessa in de brugklas', waarmee een belangrijk stuk men senleven is samengevat. Zo halver wege raakt Tessa voor de eerste keer ongesteld en dient zij als voorbeeld voor al haar vriendin nen, die daar weer.alles over willen weten. In Tessa zullen veel meisjes van twaalf, dertien zich moeiteloos je: Verschoor schrijft over 'een vioolconcert van Van Beethoven', hoewel de goede man er slechts één heeft geschreven, zoals gebrui kelijk in D. Maar dit terzijde, voor het overige niets dan goeds. zij nu ook aan den lijve heeft erva ren, hoe het is om ridder te zijn en niet alleen in haar fantasieën; zie 'Een brief voor de koning', 'De ver halen van de tweelingbroers' en 'Geheimen van het wilde woud'. In deze tijd van toekomst en grie zel in de mode, voel ik me door gaans wat onbehaaglijk, maar als de naam van Tonke Dragt er boven staat, is alles natuurlijk prima voorelkaar. Nieuw zijn deze titels niet - anders had de schrijfster wel met de Euro rekening gehouden - maar spannend en weldoordacht zijn ze nog steeds: 'Robot van de rommelmarkt' en "Route Z'. Terecht noemt uitgever Leopold deze (nog) luchtig geschreven ver halen een introductie op andere toekomstromans als 'Torenhoog en mijlen breed' en 'Ogen van tijgers'. Aan 'Mickey Magnus' beleefde ik minder plezier. Mickey wordt om nogal onduidelijke redenen gepest, maar mag wraak nemen met hulp herkennen: alle onzekerheden van de grijze muis, vriendschappen en vijandelijkheden en, natuurlijk, de jongens. Maar ook verschillen in schooltypen, mavo, havo of vwo zijn in Tessa gebundeld, in het meisje dat zich onbegrepen voelt en haar beklag doet in een dag boek. Sommige emoties zijn sterk onderkoeld onder woorden gebracht, maar wat zich in het hart van een opgroeiend meisje afspeelt, heeft kleur en warmte meegekregen, al is het slot een beetje voorspelbaar. Ook de haar omringende wereld, met inbegrip van grootje en leraren komen indringend in beeld. Slechts één knoeper van een schoonheidsfout- -*-'.i. -v4- Hl- Maar zeker ook de 'Torens van februari'. Terecht is Tonke Dragt dit jaar tot ridder geslagen, zodat van de eigenaar van een stripwin kel. Een vervelend verhaal, waarin alle clichés, stoplappen en mode woorden zijn terug te vinden en waarin de personen van jong tot oud staan te treuzelen. Een mis greep. Diet Verschoor: 'Tessa'Uitg. Hol land, prijs f21.50. Tonke Dragt: 'Robot van de rommelmarkt' en 'Route Z'. Uitg. Leopold, prijs f12,50. Petra Cremers: 'Mickey Mag nus'. Uitg. Holland, prijs f24,90. Waddinxveen - 27 Leden van de Waddinxveense Kunst Kring expose ren tot 5 december in de Openbare Bibliotheek van Waddinxveen. Te zien zijn aquarellen, olieverfschilde rijen, gemengde technieken, beeld houwwerken, keramiek en andere vormgevingen. Met deze jaarlijkse tentoonstelling wil een aantal leden van de Waddinxveense Kunst Kring laten zien hoe zij zoeken naar ver nieuwing van style en beleving. Gouda - Op zaterdag 17 november wordt om 17.00 uur in het lunchcafé van Verzetsmuseum Zuid-Holland de expositie 'Zal de goede Sint wel komen?" door Sinterklaas geopend. 5 december; de dag waarop in Nederland de verjaardag van Sinter klaas met cadeautjes, snoepgoed en surprises gevierd wordt. Maar hoe vier je Sinterklaas zonder cadeaut jes, zonder snoepgoed, zonder sur prises en zonder Sint en Piet? In deze kleine expositie wordt de bezoeker meegenomen in een kin derverhaal dat uitlegt waarom Sin terklaas niet kwam en waarom er in 1944 geen snoepgoed en cadeautjes waren. Foto's, cadeautjes, gedichten, liedjes en dagboekfragmenten laten zien hoe men, ondanks schaarste, sper tijd en verduistering toch nog Sinter klaas vierde. De expositie is vanaf 17 november tot eind december te zien. Het lunchcafé is bereikbaar via de beel dentuin aan de Vrouwensteeg. De toegang is vrij. Het Verzetsmuseum is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Regio - De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden organi seert op zondag 18 november haar regionale najaarspostzegelbeurs. Deze vindt plaats van 11.00 tot 16.00 uur in het Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, Leiden. De toegang is gratis. Voor informatie: 071-5215942. >k»< i agenda van kerkelijke, maatschappelijke en culturele activiteiten in Zevenhuizen-Moerkapelle Wie activiteiten te melden heeft kan ze uitsluitend doorgeven aan mevrouw G. Beunder, 0180-631733 Geef ook de activiteiten voor later in het jaar op. Juist een vroege vermelding kan voorkomen dat er meerdere activiteiten op één datum plaatsvinden! Zevenhuizen Woensdag 21 november Ouderenmiddag, mevr. Oenema vertelt over de "Wereldwin kel". Iedere zaterdag: 10.00-16.00 uur: wereldwinkel op dorpsplein. Begincursus EHBO start 8 januari 2002, hulpverl. gebouw Burg. Boerstr., Opg. A. de Vos 0180- 631376 (niet op zondag). De Zevenster: Lunchrestaurant de Hertenkuil geopend elke werkdag van 12.00- 13.30 uur; info 63711 I; koffie-inloop elke morgen 10.00 uur; welfare handwerken elke dinsdag 14.00 uur. Avondrestaurant de Hertenkuil: geopend elke Ie en 2e woensdag van de maand voor 55-plussers (vooraf reserveren, 0180-63711 I). ANBO: Spelmiddag: elke maandag Zevenster 14.00 uur; Soosmiddag (lx per 14 dagen op woensdag): 14.00 uur in De Zevenster; Fietsen: (lx per 14 dagen): verza melen bij dorpshuis Swanla vrijdagmiddag 13.30 uur; Gymnastiek: gebouw geref. kerk dinsdag 9.30 en 10.30 uur; Zwemmen: in zwembad De Koornmolen elke don derdag 9.00, 10.00, 13.30 en 14.30 uur. Stichting Oud Zevenhuizen-Moerkapelle: openstelling historisch centrum "Ons Verleden" aan de Tweemanspolder IS, Zvh: dinsdagavond van 19.00-21.00 uur en zaterdag van 13.30-16.00 uur: 27okt., 15 dec. Vogelvereniging Zang en Kleur: kaarten in het clubgebouw aan de Zuidplasweg op 30 november(Sintkaarten), 21 december (Kerstkaarten), 28 december (Oliebol- lenkaarten). Moerkapelle: Ouderensoos dorpshuis Op Moer: 13 december. 2002: 10 januari, 14 februari, 14 maart, 11 april en 9 mei. 14 november Rode Kruis Bloedafnameavond. Oud Verlaat Vierkap: Creatieve middag elke woensdag 13.30-15.00 uur. Klaverjassen 16 en 30 november, 7 en 21 december. Ouderensoos 20 november, 4 en 18 december. Bingo 10 november.Vrouwenvereniging Schakel 27 november 18 december.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9