www.rabobank.nl RENTEVERLAGING REIZEN BEZOEK TUINBOUWGEBIED IN SPANJE De Virtuele Rabobank KERSTCONCERT 13 DECEMBER Weeknieuws PARTY-SELECT: FEESTEN EN EVENEMENTEN OP EXCLUSIEVE LOCATIE IS HET WEER VOORBIJ, DIE MOOIE HERFST? agenda Zevenhuizen-Moerkapelle pagina 2 Hart van Holland/5 december 2001 Vertrek: 3,6,10,13 en 17 januari Appartement Oasis Duna 2 kamerappartement op basis van logies 8 dagen van 476 voor (f BDD [p<>[po 879,28) 15 dagen van 639 voor (f |)©D [po|po (ƒ1.253,92) Start uitgifte Eurokit en ver koop consumentenpakket €URO-AGENDA Openingstijden: E-mail adres: maandag t/m donderdag 09.00 -17.00 rabc3750@ti vrijdag (doorlopend open) 09.00 - 20.00 zaterdag (reizen) 10.00 -16.00 Bezoekadressen: Dorpsstraat 190,2761 AJ Zevenhuizen Dorpsstraat 12,2751 AZ Moerkapelle ■V ThjMI tobob** Telefoonnummers Algemeen: 0180-63 73 83 Geldzaken: 0180-63 73 84 Hypotheken: 0180-63 73 53 Beleggen: 0180-63 73 67 Reizen: 0180-63 73 73/74 Verzekeringen:0180 - 63 73 24 Moerkapelle: 079 - 593 5885 Op 1 september is de heer Ver- hoeff gestart met Party-Select, een bedrijf dat actief is op het gebied van party-organisatie en -management. De heer Verhoeff is al ruim éénentwintig jaar werkzaam in de Party-service en organisatie branche, waarvan acht jaar als Sales-Manager bij Party-Service Gertjan van der Loo. Hierbij hield hij zich onder andere bezig met de exploitatie van de exclusieve loca tie Kuyl's Fundatie in Kralingen, te Rotterdam. Sinds 1 september van dit jaar heeft hij deze exploitatie overgenomen en is Party-select zelfstandig van start gegaan. Het Regentenhuis van Kuyl's Fun datie is gebouwd in 1814 en is een stijlvolle locatie voor een receptie, diner, zakenbijeenkomst of party. Het karakteristieke gebouw heeft in het midden een brede hal en aan weerszijde stijlvol ingerichte salons. Naast de exploitatie van het Regentenhuis organiseert en begeleidt Party-Select festiviteiten en ontvangsten voor haar relaties. Deze evenementen worden uitge voerd door derden, maar de totale coördinatie en begeleiding blijft in handen van Party-Select. Marktontwikkelingen, met name de daling van de geldmarktrente en de verlaging van de refi-rente door de Europese Centrale Bank, geven aanlei ding tot bijstelling van het rente advies. Per 23 november 2001 is de rente voor kredieten in rekening-courant en voor kredieten op de beleggersrekening met 0,5 verlaagd. Somber gestemde economische be richten lijken voor een einde aan de najaarsrally op de Amerikaanse beurs te hebben gezorgd. De Verenigde Sta ten verkeren nu ook officieel in een recessie. Dit nieuwsfeit kan juist beteke nen dat het einde van de recessie in zicht is. Volgens het Amerikaanse National Bureau of Economie Research (NBER) is de Ameri kaanse economie in maart van dit jaar een recessie ingegaan, na een ongekend lange periode van precies tien jaar onafgebro ken groei. Het NBER baseert zich daarbij op een combinatie van cijfers over onder meer productie, inkomens en werkgele genheid. Volgens de meer gebruikelijke definitie van een recessie (twee opeenvol gende kwartalen negatieve economische groei) kunnen we pas begin volgend jaar vaststellen of inderdaad van een recessie sprake is. Het lijkt er wel sterk op dat dit het geval is, aangezien de Amerikaanse economische groei in het derde kwartaal negatief was, en het BBP-cijfer (Bruto Binnenlands Product) voor het vierde kwartaal naar alle waarschijnlijkheid nog sterker negatief zal zijn. Meer sombere berichten over de Ameri kaanse economie kwamen van de Fed (centrale bank van de USA), die in het meest recente Beige Book constateerde dat cijfers over de afgelopen weken eerder wijzen op een verdere verslechtering van de economie dan op een verbetering. Een ander voorbeeld is het consumenten- vertrouwenscijfer, dat in november tegen de verwachting in verder daalde naar het laagste niveau sinds begin 1994. Een licht puntje hierbij is dat de 'verwachtingen- component van de index wel een herstel liet zien, een teken dat Amerikaanse consu menten ervan uitgaan dat het ergste nu of op korte termijn achter de rug is. Positief is verder dat de rentevooruitzichten, met de tegenvallende economische cijfers en de lage inflatie, vooralsnog goed blijven. De kans neemt toe dat de Fed op 11 decem ber voor de elfde keer dit jaar de rente ver der zal verlagen.Er wordt gerekend op een renteverlaging van 25 basispunten. De serie renteverlagingen dit jaar heeft nog niet tot een verbetering van het alge mene economische beeld geleid. Wel heeft de lage rente ertoe bijgedragen dat de Amerikaanse huizenmarkt zich nog altijd relatief goed houdt. Ook de auto verkopen profiteerden sterk van de lage rentestand. Onder het motto 'Keep Ameri ca rolling' bieden Amerikaanse autopro ducenten nu gratis financiering aan bij de aankoop van auto's. Dit is dan ook de belangrijkste oorzaak van de spectaculaire stijging van de Amerikaanse detailhan delsverkopen in oktober. Maar ook afge zien van de stijging van de autoverkopen, die natuurlijk voor een groot deel inciden teel is, lieten de detailhandelsverkopen een herstel zien na de daling in september. Overigens komt het beleid van 'zero per cent financing' de winstgevendheid van autofabrikanten als General Motors niet ten goede. Op donderdagavond 13 december 2001 organiseren de Rabobank en de Kleine Trompetter wederom een uniek concert in de Hervormde Kerk van Zevenhuizen. Medewerking aan dit concert verle nen harmonie "De Kleine Trompetter" onder leiding van Wencelaus Scheep maker, het Interkerkelijke Gospelkoor El Jakim uit Zevenhuizen o.l.v. Hans Kramer en een speciale gospelgroep uit Rotterdam, De Gentle Voices. Uiteraard zou een en ander nooit kun nen werken als we geen medewer king kregen van Mevrouw Boeve van de Hervormde Kerk. Voordat het concert begint, zet de Rabobank diverse vrijwilligers uit de twee dorpen in het zonnetje. Muziek en zang in kerstsfeer brengen je tot elkaar en dat is nou precies waar zij het hele jaar 'druk mee bezig zijn geweest: Diverse mensen tot elkaar brengen. Na een hapje en een drankje zullen ook zij gaan genieten van de kerstklanken. Wilt ook u het concert niet missen, dan kunt u toegangskaarten verkrij gen bij de Rabobank. Maar wees er snel bij want op=op De kaarten zijn vanaf 6 december af te halen bij de Rabobank Ton van Marrewijk heeft van 20 tot 25 november een uitgebreid bezoek gebracht aan de tuinbouwgebieden in Spanje. Onder begeleiding van Nederlandse gidsen, die actief zijn in die tuinbouw van Spanje, heeft hij een uitstekende indruk gekregen van de glastuinbouw in dit land. De tuinbouwregio's Almeria en Murcia zijn bezocht. Het gebied van Almeria kenmerkt zich door geconcentreerde glastuinbouw met veel relatief kleine groente ondernemingen. Murcia is een veel moderner gebied waar grote, modern geprofessionaliseerde tuin bouw zit. De verschillen tussen de bedrijven die bezocht zijn, zijn erg groot. Van bedrij ven van 0,5 ha tot groentebedrijven van 340 ha. aan toe. Daarnaast zijn pakbedrijven en afzetcoöperaties bezocht. Er zijn ook een vijftal Nederlandse bedrijven bezocht. Dit varieerde van bedrijven die volgens de Spaanse manier onder plastic telen tot moder ne, op de Nederlandse manier gebouwde bedrijven, met glasopstan den en verwarming. De Nederlanders hebben verteld hoe moeilijk het is om een bedrijf op grote afstand in een andere cultuur te reali seren. Een samenwerking met een Spaanse partner wordt als noodzake lijk geacht, wil het plan slagen. De Nederlanders kweken onder glas en met verwarming, om op die manier dezelfde kwaliteit vanuit Spanje te kunnen leveren als vanuit Nederland. In veel facetten is de tuinbouw in Spanje vergelijkbaar met Nederland. Er zijn veel kansen maar ook heel veel bedreigingen. De bedreigingen in Spanje zijn de beschikbaarheid van water, arbeid en een virusgevoelig kli maat. Arbeid wordt daar veel met ille galen gedaan omdat de Spanjaarden liever in de toeristenindustrie werken. Het gemiddelde rendement van de kleinere bedrijven is de afgelopen twee jaar slecht geweest. Concluderend ziet Ton van Marrewijk, op basis van kwaliteit, betrouwbaar heid van het product en met een scherpe kostprijs, nog goede kansen voor de Nederlandse groenteteelt om de concurrentie aan te kunnen met Spanje. Spaarrekeningen omgezet in euro's Per 1 december zijn uw spaarreke ning bij de Rabobank omgezet in euro's. Gebruikers van Telebankie ren worden daarom verzocht na de omzetting van hun spaarreke- j ning(en) éérst hun saldogegevens op te halen vóórdat zij opdrachten gaan verzenden. De nieuwe euro overschrijvingsformulieren kunt u gebruiken om bedragen over te ij schrijven van uw eigen spaarreke- j ning naar uw eigen betaalrekening. IJ De Euro-acceptgiro's mogen pas j j vanaf 1 januari 2002 gebruikt wor- j den voor betalingen. Vanaf 14 december tot en met 31 j december 2001 kunt u de Eurokit! afhalen: een gratis setje met de 8 j 'Nederlandse' euromunten. De Rabobank heeft niet genoeg Euro-1 kits van de overheid ontvangen I voor al haar klanten. Wanneer uw I Rabobank geen Eurokits meer heeft, kunt u ook terecht bij andere j banken, Shell tankstations, Hema; en Combi foto. Via www.euro.nlof; de Eurolijn (0800) 1521 kunt u middels uw postcode achterhalen wat het dichtstbijzijnde distributie-; punt is dat nog wel Eurokits heeft. Tevens kunt u vanaf 14 december bij alle banken voor 25,- een con sumentenpakket kopen. Dit zijn zakjes met 32 euromunten ter; waarde van 11,35 25,01). Deze pakketten kunnen alléén contant afgerekend worden. Het is verstan dig om meerdere consumenten pakketten te kopen, zodat u vanaf e- j day meteen in euro's kunt betalen. Contante opname aan de balie bij de Rabobank Tijdens een lezing over de Euro in Beth San is er gezegd dat er vanaf 1 december bij de Rabobank niet meer contant kan worden opgeno men aan de balie. Dit is onjuist. Op onze kantoren in Zevenhuizen en Moerkapelle kunt u nog steeds contant geld opnemen aan de balie met een goed legitimatiebewijs. Tot en met 30 nov Inzamelweken munten 14 december start verkoop Consumenten pakketten 14 december start uitlevering Eurokits 1 januari 2002 Euro wettig betaalmiddel 1 januari 2002 Eurobiljetten af te halen bij de geldautomaat 28 januari 2002 Einde gulden als wettig betaalmiddel Tot 1 januari 2003 Inwisselen guldenmunten en -biljetten bij de banken Nog 26 dagen naar de Euro 13 december Kerstconcert Rabobank

Hart van Holland | 2001 | | pagina 2