NBvP £ï?g Gered Gezelligheid buiten binnen handbereik Laatste week voor inschrijving jeugddebat Boswerkzaamheden in het Rottemerengebied Meerkosten van mensen met een functiebeperking 0T debitel' open Kerstmarkt molen De Haas Kinderkerst in Benthuizen Open huis Stich ting Gered Gereedschap 0p kaarsjesdag musea gratis Hart van Holland/12 december 2001 pagina 19 TELECOMMUNICA TIE J I Nu bij Flexcom! De nieuwe abonnementen van debitel zodat u nooit teveel betaald. (Vraag naar de voorwaarden) Noordkade 56a Waddinxveen Tel. 0182-630966 Fax 0182-617502 E-mail: info@flexcombv.nl Internet: www.flexcombv.nl Gouda - Op dinsdag 18 december, kaarsjesdag, zijn Museum het Catharina Gasthuis en Museum e Morian gratis te bezichtigen. Het kamerkoor Canticum onder leiding van Ralph van Vliet zorgt tussen 18.00 tot 19.00 uur en van 20.00 tot 20.45 uur voor een bijzondere kerstsfeer in Museum het Cathari na Gasthuis. In de middeleeuwse gasthuiszaal zullen jubelzangen weerklinken die de feestvreugde van kerst uitdrukken. Het program ma van kamerkoor Canticum omvat werken uit verschillende streken van Europa van de middel eeuwen tot heden, van Orlando di Lasso tot Banjamin Britten. Benthuizen - Vrijdag 14 en zater dag 15 december wordt in en rond om Molen De Haas een kerstmarkt gehouden, ledereen is welkom op wijdag van 16.00 tot 21.00 uur en "P zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Benthuizen - Op zondag 23 decem ber om 16.00 uur viert Benthuizen "'eer het traditionele kinderkerst- eest voorbereid door een werk lui1 bestaande uit leden van de W-gemeente en leden van het oatholieken Kontakt te Benthui- 2en- Kinderen zullen de hoofdrol Wen, want ook kinderen hebben Jeegeholpen aan de voorberei- 'ng met toneel, muziek, zingen en futselen. Alle kinderen, ongeacht 26 wel of geen kerkelijke achter- Wond hebben, zijn van harte wel- °m om op zondagmiddag om 16.00 uur aanwezig te zijn. Gereedschap ij„ ®en open dag in de voorma- si., K°hnstamm-Mavo, Maurit- aa" 55, 0182-634030. Er zijn andere een overzicht van de ge«en, foto's, t'even te zien. 'en li lnaar' sPe' met leuke prij- 10 et °Pen huis is van maandag VPr,?)Cernber tot zaterdag 15 »an ,q5.van 10.30-16.30 uur en 9-30-21.30 uur. Vanaf donder- december zjjn er ook ^e- ,entaties. Dit alles in het jaar tekeningen en Ook is er een "ande vrijwilliger. Benthuizen - De NBvP, Vrouwen van Nu afdeling Benthuizen heeft op 19 december een interessante avond in petto. Mw. Fiona Adams, geboren in Carnoustie, Schotland en haar man Peter Broekhuizen vertellen ons het één en ander over de Schotse cultuur en histo rie, clans, tartans, de vlag en Quaich. Ook is er gelegenheid Schotse artikelen te kopen. De avond begint om 19.45 uur in het Dorpshuis de Tas, de Dam 3. Inlich tingen: J. Pielkenrood 3427636. Op dinsdag 22 januari is er een excursie naar het Gemeentemu seum in Den Haag naar de tentoon stelling "De Hollanders thuis, het Nederlandse interieur in beeld, 1600-1900". Entree 15,00 met MJK gratis of 7,50. Vertrek om 9.30 uur vanaf Dorpshuis De Tas. Inlichtin gen: M. Mulder 3313203. Terwijl we het rond de feestdagen binnen zo gezellig mogelijk maken, vergeten we buiten wel eens. Betrek ook het terras en het balkon bij die gezelligheid. Met een beetje aankleding wordt het zelfs leuk om naar buiten te kijken. Zet een leuke bak of kuip in de buurt van het raam, en geniet van dat groen binnen handbereik. Veel eenjarige zomerbloeiers heb ben het bij de eerste nachtvorst al begeven. Bovendien wachten de meeste vaste planten het voorjaar ondergronds af. Tel daarbij op dat heel wat heesters hun blad in het najaar hebben laten vallen. Vrolijker word je er niet van. Toch is het ner gens voor nodig, dat het er buiten zo troosteloos uitziet. Zelfs een heel eenvoudig bakje op de vensterbank maakt een enorm verschil. Groen nu belangrijk Er zijn planten genoeg die zo'n bakje opfleuren; ook in deze tijd van het jaar. Zo heeft het tuincentrum altijd wel verschillende soorten klimop staan. Er zijn er zoveel. De variatie in blad vormen is enorm groot. Er is klimop met gekroesd blad, met een heel smal en sierlijk blaadje en met heel mooi getekend loof. Het belang rijkste is echter dat ze allemaal wintergroen zijn. Wintergroen zijn natuurlijk ook de coniferen. Net als bij de klimop zijn er ook coniferen in allerlei soorten en maten. Het tuincentrum biedt legio conifeertjes aan die zich best een tijdje thuis voelen in een bak op kuip. Blad met bes Er zijn ook planten die 's winters hun blad behouden én nog iets extra's hebben. Neem de hulst. De rode bessen steken prachtig af tegen het glanzende blad. Sommige hulst soorten hebben zelfs gele bessen. Het is ongelooflijk om te zien hoe klein de hulst tegenwoordig met bes worden aangeboden, ideaal voor een bakje zoals op de vensterbank. Bloeien in de sneeuw Vergeet ook niet dat een beplante bak of kuip er prachtig uit kan zien wanneer sneeuw op de planten ligt. Alleen al om die reden zou je ook wat van die fraaie siergrasjes moe ten planten. Of denk eens aan winterheide. Die bloeit zelfs met sneeuwvlokken op de takjes. Ook hier moeten de coniferen weer genoemd worden. Want zo'n groen- blijver met een dekentje van sneeuw over zich heen is een plaatje. Voorkom daarom dat de sneeuw straks de grond in een kale bak of kuip bedekt. Dat is gewoon zonde. Er valt zoveel meer te genieten, vooral ook in de winter. Voorbereidend Provinciaal Jeugddebat op 15 januari in Den Haag Tot 15 december kan iedereen tus sen de 12 en 18 jaar uit de provincie Zuid-Holland zich nog aanmelden voor het Nationaal Jeugddebat, dat volgend jaar gehouden wordt in de Tweede Kamer in Den Haag. Aan het Nationaal Jeugddebat nemen ruim honderd jongeren deel, samen met verschillende kamerleden, staatsse cretarissen en ministers. De deelne mers behoeven beslist geen "beroepspraters" te zijn; iedereen met een eigen mening kan zich opge ven. Behalve dat het gaat om een unieke belevenis, is deelname aan het nationaal jeugddebat dé gelegen heid voor jongeren om de politiek te laten horen wat er leeft ten aanzien van "jongerenonderwerpen". Boven dien kan de deelname ook nog eens studiepunten opleveren. Wie gaan er vanuit Zuid-Holland naar Den Haag? De onderwerpen waarover het Nationaal Jeugddebat zal gaan wor den in eerste instantie verzameld tij dens de voorbereidende provinciale jeugddebatten. In Zuid-Holland is daarvoor op 15 januari het Provin ciehuis in Den Haag gereserveerd. Voorzitter is de Commissaris van de Koningin of één van de gedeputeer den. Vanuit ieder voorbereidend provin ciaal jeugddebat gaan er twee agen da-onderwerpen door naar de agen dacommissie van het Nationaal Jeugddebat, die op 30 januari 2002 de agenda opstelt voor het Natio naal Jeugddebat. Tijdens de voorbe reidende provinciale jeugddebatten vindt tevens de selectie van deelne mers plaats voor het Nationaal Jeugddebat. Hele traject Wie zich opgeeft voor het nationaal Jeugddebat, geeft zich op voor een heel traject. Eerst is er dus op 15 januari het voorbereidend provinci aal jeugddebat in Den Haag, en dan volgt een interview- en debattrai ning. In april 2002 is er vervolgens een lijsttrekkersdebat met het oog op de verkiezingen, en in oktober 2002 volgt het Nationaal Jeugddebat met de nieuwe regering. Na afloop van het Nationaal Jeugddebat zijn er dan nog enkele bijeenkomsten, waarbij het gaat om het omzetten van de toezeggingen in concrete plannen. Aan deelname zijn geen kosten verbonden; voor de reis naar de trainingen en naar Den Haag ont vangen de deelnemers reiskosten vergoeding. Onderwerpen die op de agenda het Nationaal Jeugddebat zouden kun nen staan zijn: geweld en veiligheid, de tweede fase, milieu en verkeer of voorzieningen voor jongeren. Meer informatie of hét aanmeldings formulier zijn te vinden op de inter netsite www.jeugddebat.nl. Tijdens kantooruren kan ook telefonisch informatie worden aangevraagd via 030- 2541076 Regio - Evenals voorgaande jaren zullen deze winter in het recreatie gebied Rottemeren op verschillende plaatsen werkzaamheden aan de beplantingen worden uitgevoerd. Hierdoor wordt het bos gevarieer der en meer natuurlijk, wat aantrek kelijker is voor zowel mens als dier. De overgang tussen voet- en fietspa den en sloten naar de bosrand wordt geleidelijker gemaakt. De bos randen zijn nu vaak hoog en dicht begroeid en het zicht is beperkt. Na de werkzaamheden heeft men geen last meer van overhangende bomen en zijn duidelijke zichtlijnen aange bracht. De afgezaagde Jakken wor den gebundeld in houtrillen en dood hout blijft liggen, waar paddestoe len, vogels en insecten weer profijt van hebben. In de bossen van het Rottemerenge bied nemen populieren een domi nante plaats in. Deze zachthoutsoort was oorspronkelijk aangeplant voor de houtopbrengst. Bij het vaststellen van het beheersplan in 1997 door het recreatieschap door het recreatie schap is er voor gekozen het beheer van de beplantingen niet langer te richten op houtteelt. De bossen heb ben in de eerste plaats een_recreatie ve functie. Eenvormige populieren beplantingen passen daarbij onvol doende. Beplantingen met een geva rieerde opbouw en bestaande uit verschillende soorten bomen en struiken zijn dankzij het natuurlijke karakter veel aantrekkelijker. Niet alleen voor recreanten maar ook voor veel dieren en planten. Op een aantal plaatsen worden wat rigoureuzere boswerkzaamheden uitgevoerd. Meerdere populieren tegelijk worden geveld waarna nieu we boomsoorten die van nature in het gebied voorkomen worden aan geplant. De werkzaamheden worden op verschillende plaatsen in het. Hoge en lage Bergse Bos en de Bleis- wijkse Zoom uitgevoerd. De bos werkzaamheden zijn gestart in november en eindigen begin maart ruim voor het broedseizoen. Overleg Gehandicaptenbeleid Midden-Holland Regio - Gemeenten mogen in hun beleid voor mensen met een functie beperking géén meerkosten veroor zaken. En meerkosten waarop de gemeente invloed heeft zouden in redelijkheid gecompenseerd moeten worden. Dit is de mening van het Overleg Gehandicaptenbeleid Midden-Holland (OGM), bestaande uit alle lokale gehandicaptenplat forms in de regio, en van het Patiën ten Gehandicaptenplatform Midden- Holland (PGMH). Zij hebben in de afgelopen maanden een nota samengesteld met de titel: "Meerkosten van mensen met een functiebeperking". Met deze notitie willen zij de lokale bestuurders en politici meer inzicht geven in de vaak benarde financiële positie van mensen met een functiebeperking en voorstellen doen om de financië le omstandigheden te verbeteren. Sinds 15 jaar wordt er door de over heid (zowel het rijk als de gemeen ten) bezuinigd op de uitkeringen en op het verstrekken van sociale voor zieningen. Hierdoor dreigen mensen met een functiebeperking steeds vaker in de problemen te komen. Het verschil in inkomen tussen men sen met en zonder functiebeperking wordt steeds groter. Grofweg twee derde van het aantal mensen met een functiebeperking moet rondko men van een inkomen tot 125% van het minimum. Terwijl van de men sen zonder functiebeperking slechts een kwart van een dergelijk inkomen moet rondkomen. Daarnaast zien mensen met een functiebeperking (zowel ouderen als jongeren) zich gesteld voor extra kosten als gevolg van die functiebe perking; de zogenaamde "meerkos ten". Meerkosten zijn kosten die mensen met een functiebeperking moeten maken in verband met hun ziekte en/of hun handicap. OGM en PGMH vin den het schrijnend dat deze groep de laatste jaren steeds moet verne men dat het zo goed gaat met Nederland, terwijl zij zelf niets mer ken van die wel vaart. De leefom standigheden wor den voor hen wel steeds duurder. Dit gaat ten koste van hun maatschappe lijke participatie. Voor veel van de meerkosten geldt dat deze door lan delijk beleid bepaald worden. Bijvoorbeeld de hoge eigen bijdra gen die voor de thuiszorg gelden. Maar er zijn ook veel meerkosten waarop op lokaal niveau wél invloed is. Het standpunt ning gehouden met de meerkosten die mensen met een functiebeper king hebben. Hierdoor komt men vaak niet in aanmerking voor allerlei bijstandsregelingen, terwijl het besteedbaar inkomen door een opeenstapeling van meerkosten soms rond het sociaal minimum ligt. Ook andere regelingen van de gemeente leiden tot meerkosten, bij voorbeeld de kosten voor een invali denparkeerplaats of de kosten van de maaltijdendienst. De nota wordt breed ondersteund door de zorgvragers in de regio: het Regionaal Netwerk Ouderen (RNO), dit is een samenwerking van oude renbonden in de regio, de Regionale Federatie van Ouderenverenigingen van verstandelijk gehandicapten onderschrijven de inhoud en de aan bevelingen. Maar ook het Regionaal Zorgberaad Midden-Holland onder steunt de nota en heeft toegezegd dat zij er zorg voor draagt dat de notitie verzonden wordt naar het Ministerie van Sociale Zaken, de Pro vincie en de gemeentebesturen in Midden-Holland, zodat de problema tiek breed onder de aandacht van de beleidmakers wordt gebracht. Daar naast zal deze notitie worden aange boden aan gemeenteraadsleden en lokale politieke partijen met het oog op de verkiezingen in maart volgend jaar en het daarop nieuw te formule ren collegeprogramma. Het Zorgberaad zal aan alle Midden- Holland gemeenten vragen om met de gehandicaptenplatforms en/of ouderenbonden in overleg te treden om de nota te bespreken. Voor meer informatie: of 0180-319729. 0182-512777 van het PGMH en het OGM is dat het gemeentelijke beleid voor men sen met een func tiebeperking niet mag leiden tot meerkosten. In de nota worden daar om een aantal ver- betervoorstellen gedaan hoe dit bereikt kan wor den. De nota richt zich met name op twee regelingen waar de gemeen ten invloed op heb ben; de Wet Voor zieningen Gehandi capten (Wvg) en de Algemene Bij standswet (Abw). De huidige toepas sing van de Wvg leidt voor gebrui kers tot soms aan zienlijke meer kosten in verband met hun handicap. Deze meerkosten kunnen per gemeente nogal verschillen. Ook in de Abw wordt onvoldoende reke- GSM Dual Band 9,1 x 5,0 x 2,5 cm 95 gram trilfunctie.WAP, 500 nrs. jog dial, active flip 240 uur standby 300 min. beltijd vanaf GSM GPRS Dual Band 10,1 x 4,4 x 1,7 cm 84 gram trilfunctie, WAP, FM radio, memo functie 150 uur standby 200 min. beltijd vanaf ex.btw NEDERLAND Het Mobiele NetwerkA van kpn telecom Alle werkdagen geopend van 08.15 - 17.15 uur, zaterdag van 09.00 tot 14.00 uur geopend!

Hart van Holland | 2001 | | pagina 19