PROOST met uw eigen gemaakt biertje Ouwe sok, jampot of pieken- PÜP leegmaken Eet je Goed voorbereid naar sneeuw of zon KWIJT? Hart van Holland/12 december 2001 pagina 9 5PAREW M/OPPTÜ WIIÏER VAM/ Noteer vóór vakantie: r JU SP&6RWEKEW TÜ5SEM 15 OKTOBER EN I DECEMBER 2001 VAN GULDENS NAAR EURO'S Volgend jaar verdwijnen onze guldens. Vanaf 2002 betalen we alles in euro's. Die omschakeling geldt voor maar liefst 12 landen tegelijk. Een giga-klus, waar u het minst last van heeft wanneer uw geld op de bank staat en wanneer u met weinig contante guldens het nieuwe jaar in gaat. Hierdoor voorkomt u wachttijden in de winkels (betalen met guldens en wisselgeld in euro's zal lastig genoeg zijn!), maar ook minder wacht tijden bij de bank wanneer u guldens afstort op uw eigen rekening. Bovendien loopt u niet het risico dat u voor het omwiselen of afstorten van uw guldens kosten moet betalen. Van 1 april tot eind december kunt u guldens bij alle banken omwisselen voor euro's, maar dat gaat waarschijnlijk extra geld kosten (provisie). In een volle piekenpijp zit al snel 200 gulden. In een flinke sok, zeg maatje 45, krijg je op den duur best voor zo'n 500 gulden aan muntgeld gepropt. Maar ook potten, blikken en vazen zijn populaire plaatsen om geld in te sparen. Sparen zit Nederlanders in het bloed. Als appeltje tegen de dorst, om iets moois te kopen of gewoon sparen om te sparen', we hebben in Nederland heel wat 'liggende gel den'. Maar opgepast! Tot 28 januari 2002 kunt u nog met guldens beta len, daarna niet meer. Tot 1 april 2002 kunt u uw guldens nog storten bij de bank waar u een rekening heeft. Tot 1 januari 2003 kunt u nog wel bij de bank terecht, maar rekent de bank provisie voor het omreke nen. Na 1 januari 2003 kunt alleen nog bij de Nederlandsche Bank terecht. Met guldenmunten nog tot 1 januari 2007, met guldenbiljetten nog tot 1 januari 2032. Spaarweken besparen tijd en ergernis De spaarweken die de banken tus sen 15 oktober en 1 december 2001 organiseren komen dit jaar extra goed van pas. Er moeten zo'n 3 mil jard guldenmunten worden omge wisseld voor euro's. De hoeveelheid kwartjes, dubbeltjes, stuivers, gul dens, rijksdaalders en vijfgulden munten is enorm. Daarom zal het zal in december en januari druk worden voor de loketten van de banken en postkantoren. Wie aan het omwisselen geen tijd wil verspillen kan nu twee vliegen in één klap slaan. De meeste banken maken het omwisselen aantrekkelijk met acties (cadeautjes) en hulpmiddelen (zakjes en muntrollen). Met het inle veren van uw spaargeld tijdens de Spaarweken heeft u de eerste stap gezet op weg naar de euro. Uw spaarpotje gaat meteen rente ople veren en u bespaart vervelende wachttijden. Kortom: let goed op de aankondigin gen en acties van de banken en pro fiteer ervan! GuldenWeetjes Sinds 1948 zijn er 6 miljard munten in omloop gebracht. De helft hier van is echter verdwenen, verloren, in een put gevallen, tussen de mat ten van de auto of meegenomen door een buitenlander die hier op vakantie was. De 3 miljard munten zijn ongeveer 2 miljard gulden waard en wegen samen ongeveer 12 miljoen kilo. Van die 3 miljard munten zit onge veer de helft in spaarpotten, pieken- pijpen en andere huis, tuin en keu kenkluisjes. Dat betekent dat ieder Nederlands huishouden gemiddeld f 150,00 aan munten in huis heeft! EuroWeetjes Eén euro is 2,20371 waard. Voor elke gulden krijgt u 0,45378. De euro wordt op 1 januari 2002 ingevoerd in Nederland, Belgil en Luxemburg. Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Italil, Griekenland, Span je Portugal, Ierland en Finland. Voor meer informatie belt u gratis naar: 0800 1521. Of bezoekt u de website: www.euro.nl Zakjes, rolletjes, muntknips Een leuk spaarpotje kan een flinke optelklus opleveren. Het sorteren en tellen kan bij sommige banken auto matisch, maar dan nog kost het (wacht)tijd. Zeker als we allemaal tegelijk onze munten om gaan wisse len. U kunt het uzelf makkelijker maken én tijd besparen als u bij uw bank eerst muntknips ophaalt. Han dige rolletjes waar afgepaste hoe veelheden munten in passen. Daar mee ziet u snel hoeveel uw spaarpot waard is en bent u ook bij de bank of het postkantoor' snel klaar. Regio - Sinds 1992 is het iedere ingezetene in Nederland toege staan om zijn eigen biertje te brouwen en wel met een maxi mum van niet meer dan 100 liter per maand en natuurlijk voor eigen gebruik. In Nederland was het gemiddelde verbruik van bier in 1995 al 95 liter op jaarba sis. We kennen allemaal de verhalen over de Germanen, onze vroegere voorouders, die het bier uit sche dels van hun gevallen tegenstan ders dronken. Bier is veel ouder. Zo'n 5000 jaar geleden waren de Sumeriërs uit het midden oosten al erg ver met het brouwen van bier. Men kende daar toen al ver schillende biersoorten. In de Middeleeuwen was het bier- drinken in Nederland een normale gewoonte. Het bier was veiliger dan het drinkwater of limonade.Thee of koffie kende men nog niet. Eeuwen is het bier brouwen een melkkoetje geweest voor diverse steden doordat er belasting over geheven werd. Er werden zelfs oor logen van gefinancierd. Er waren steden met tientallen brou werijen. Zelfs de huisvrouwen maak ten hun eigen bier. In de Gouden Eeuw was het verbruik Regio - Onlangs verscheen bij uit geverij Strengholt het kookboek "Good Mood Food". Een bijzonder kookboek want in tegenstelling tot alle andere receptenboeken zijn in deze uitgave alle gerechten inge deeld op gemoedstemming. Door de in de recepten verwerkte ingrediënten kunnen emoties beïn vloed worden. Zo is basilicum een van de beste natuurlijke middelen voor een goed humeur. Salie wordt al sinds de oudheid gebruikt voor een beter concentratievermogen. Roze marijn verbetert het korte termijn geheugen terwijl munt opwekkend is en kamille kalmeert. Lavendel stimu leert gevoelens voor romantiek en mirte en saffraan zijn lustopwek- kend en zorgen voor een sexy gevoel. van bier gestegen naar 300- 400 liter gemiddeld per persoon. Zelfs de kin deren dronken bier. Ze kregen een slap aftreksel van de restanten van het graan, het zogenaamde "Scharre bier". In die periode zijn de gilden ontstaan ter handhaving van de kwa liteit en het verbeteren van de con currentie. Er bestaan nog steeds gil den waar de amateur-biermaker terecht kan om zijn kennis verder uit te breiden. Voor het eenvoudig zelf maken van bier hebben wij het volgende nc>dig: een gistingsvat., waterslot, een hevel, kroonkurkapparaat, kroon- kurken, een bierconcentraat, gist en suiker Er is een grote diversiteit aan bier concentraten, van pils tot kriek. Er zijn veel lekkere Belgische biertjes; sterk, licht, zoet. Namen zijn bijv: Abdijbier, Kriek, Gold, Pils, Pale Ale, Stout, Christmas, Oud bruin. Vaak zal bij het gebruik van deze biercon centraten weinig verschil te proeven zijn met het echte biertje, soms smaakt deze nog beter. Verschil in smaak kun je nog bereiken door ver schillende soorten suiker en/of honing uit te proberen. Met een zo'n blik bierconcentraat kun je 12-15 liter bier brouwen. Het zelf bier maken is erg eenvoudig en het geeft veel plezier. Naast de recepten is er een hoofd stuk gewijd aan gezondheidsklach ten en de voeding die daar een posi tieve invloed op kan uitoefenen. Complete tabellen met overzichten van kwalen, welke stoffen je kunt gebruiken en verwijzingen naar recepten completeren deze uitgave. Het boek "Good Mood Food" is vro lijk en trendy vormgegeven. Auteur Michael van Straten is een Engels televisiepersoonlijkheid en een vooraanstaand deskundige op het gebied van natuurlijke gezondheid en voeding. Good Mood Food Michael van Straten Uitgeverij: Strengholt's Boeken - Naarden ISBN 905860-1005 f39,55 ^orig jaar vlogen 150 gipsvluchten terug naar Nederland. Maar een gebroken been is niet het enige wat reizigers kan overkomen op wintervakantie. Of je nu naar sneeuw of zon reist, een ongeluk zit in een klein hoekje. Tas verloren, porte monnee gerold, paspoort kwijt... Dan moet er opeens enorm veel geregeld worden. Zonde van de schaarse vakantietijd! Met wat eenvoudige voorbereidingen is alles een stuk sneller opgelost. Werner is skileraar in een popu lair wintersport-oord. "Als in structeur ben je al snel ook een soort vraagbaak," vertelt hij. Ik Z|e jaarlijks mensen voorbij komen met problemen. Tijdens tie après-ski flink aan het feesten gegaan en de volgende ochtend geen idéé waar de portemonnee gebleven is. En dan blijkt opeens hoeveel daarin zat: paspoort, creditcard, pinpas, bewijs van mschrijving van de reisver zekering... Dan valt een vakantie in duigen. In plaats van op de piste, staan die mensen in de rij bij allerlei instanties. Doodzonde." Slim Dat kan Marcia beamen. Met het gGd van haar vakantiebaan gmg de 20-jarige studente vorig jaar op een busreis naar de meeuw. Maar terwijl haar vrien dinnen op de lange latten ston- en, zat Marcia aan de telefoon. Ik weet nog steeds niet waar 111 n tas gebleven is, hij was op- rens weg." Marcia heeft haar lesje geleerd: "Dit jaar heb ik alle belangrijke nummers in de pc gezet: paspoortnummer, blok- keernummer van m'n pinpas en creditcard en het alarmtele foonnummer van de reisver zekering. Dat bestand heb ik twee keer uitgeprint: voor mezelf en voor m'n broer. Dus in geval van nood kunnen ze me thuis ook nog eens helpen. Slim hè?" Handig "Nou," valt broer Michel haar in de rede, "volgens mij heb je het gewoon hieruit!" Hij houdt triomfantelijk de brochure 'Wijs op Reis' omhoog. Die wordt elk jaar uitgebracht door het Mini sterie van Buitenlandse Zaken en staat vol met handige tips. Michel: "Ik kreeg 'm mee toen ik m'n vakantie voor januari ging boeken. Als het hier vriest, pak ik lekker het vliegtuig naar de zon! Maar goed, er staat veel in wat ik nog niet wist. Ik had er nooit bij stilgestaan hoe handig een reisverzekering is. En ook heb ik die belangrijke nummers natuurlijk genoteerd. Dat heb ik wel geleerd van wat m'n zus is overkomen." Paniek Nancy, reisleidster, zucht eens diep als we het onderwerp aan snijden. En óf dit wel eens ge beurt! "Het is dagelijkse kost," vertelt ze. "Als mijn gasten de spullen kwijt zijn, komen ze in paniek naar me toe. Ik probeer te helpen, maar als ze hun pas poortnummer niet weten en het nummer van hun reisverzeke ring kwijt zijn, wordt 't lastig. Bij de ambassade of het consu laat duurt alles dan langer. Wel eens geprobeerd een pinpas te blokkeren waarvan je het num mer niet weet? Óf om het tele foonnummer van je bank te vinden in een vreemd land? Het lukt wel, maar 't kost zó veel tijd! Ik las laatst dat 83 procent van de Nederlanders een reisverzekering afsluit. Prima natuurlijk, maar dan moet je wél het alarmnummer mee nemen op reis!" Zelfheeft Nancy alle nummers genoteerd en ook vast laten leggen in de ANWB- datakluis (registratie van bank pas, creditcard en paspoortnum mer). Als ik zélf op vakantie ga, wil ik genieten en niet regelen," legt ze uit. - Alarmnummer Reisverzekering - Paspoortnummer - Blokkeernummer Pinpas/Creditcard Voor fiósodyiczen- uoyio.uHjsoprm.infc) Hierboven: één van de posters uit de campagne 'Wijs op Reis'. Hiernaast: de brochure 'Wijs op Reis 2002'. Gratis brochure De brochure 'Wijs op Reis 2002' maakt deel uit van de campagne 'Wijs op Reis' en is gratis verkrijg baar bij alle ANVR-reisbureaus, GG&GD, gemeenten (afdeling Burgerzaken), GWK's en Rabo- bankverkooppunten. U kunt de brochure tijdens kantooruren ook aanvragen bij het Mini sterie van Buitenlandse Zaken, Sectie Logistiek (DVL/VM/SL), fax: 070 - 348 48 20 of e-mail: dvl-vm-log@minbuza.nl (onder vermelding van 'Wijs op Reis' en bestelcode BZDR 5037/N.) Het ministerie geeft ook reisad viezen. Informatie is daarnaast te vinden op internet: www.wijsopreis.info. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken staat samen met het Mini sterie van Financiën, het Mini sterie van Verkeer en Waterstaat en het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij met de gezamenlijke stand 'Wijs op Reis' op de Vakantiebeurs 2002 in de Utrechtse Jaarbeurs: Hal 11 E.010/0.14. Daar wordt van 9 tot en met 13 januari 2002 ook de nieuwe brochure gelan ceerd, met ondermeer belang rijke weetjes over het nieuwe paspoort en de euro - bijvoorbeeld wanneer deze in welk land wordt ingevoerd.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 9