Samuël Bekx verlaat Waddinxveen "Het Licht uit roeping Waddinxveense schakers missen een slag volgen" Inloopmiddag borstkanker 'Astma, thuis en op school' Ondernemen, iets voor u? t pagina 14 Hart van Holland/3 januari 2002 >AiSV Wm De Nederlandse Hyperventilatie Stichting Door Karin .longkind Waddinxveen - De 22-jarige Samuël Bekx heeft het ogenschijnlijk goed voor elkaar. Hij is gezond, heeft een baan, is gelukkig met zijn familie en vrienden en actief binnen de Bapti stengemeente Ichthus, één van de christelijke gemeenschappen in Waddinxveen. Toch geeft hij dit alles voor enkele jaren op om gehoor te geven aan zijn roeping om als zen deling of evangelist te gaan werken. Samuël gaat voor een periode van twee jaar aan boord mee met de LOGOS II. Dit schip maakt deel uit van de vloot van de christelijke organisatie Mobilisatie. Bij het Hart van Holland waren wij benieuwd hoe iemand anno 2001 tot zo'n beslissing komt. Vlak voor kerst spraken wij met hem. Organisatie Mobilisatie Om te weten te komen wat de drijf veer is van Samuël, is enige kennis van de Organisatie Mobilisatie (OM) vereist. OM werd opgericht in 1957. Vanaf het begin was evangelisatie en christelijke lectuurverspreiding het voornaamste doel. In 1971 werd het eerste schip gekocht, de LOGOS, dat in het Grieks 'woord' betekent. Vanaf dat moment kon de verspreiding van de lectuur én van het 'woord van God' veel gemakkelijker plaats vinden. In 1977 kocht OM een twee de schip, de DOULOS, wat staat voor het Griekse woord 'dienstknecht'. In 1998 maakte de LOGOS 1 plaats voor een jongere aanwinst. Op de LOGOS II wonen en werken ongeveer 210 mensen. Op de DOULOS zijn dat er 320. De meeste opvarenden zijn ongetrouwde jongeren (gemiddelde leeftijd 23 jaar), die graag fulltime bezig willen zijn met evangelisatie. De voor naamste plaatsen aan boord van de schepen zijn de conferentieza len, de kliniek, de school en de boeken markt. Om goed te kun nen evangeliseren krij gen de opvarenden aan boord theoretische en praktische trainingen. Tevens is er veel aan dacht voor de persoon lijke (christelijke) ont wikkeling. Iedereen aan boord heeft ook een functie als bemannings lid. Motivatie en drijfveer Terug naar de roeping van Samuël. Hij vertelt rustig, maar is toch gespannen om de din gen die gaan komen. "Ik ben christelijk opge voed en heb van mijn ouders geleerd om te leven volgens het woord van God. Vanaf mijn tienerjaren heb ik zelf heel bewust geko zen voor een leven als Christen. Zestien jaar lang maakte ik met mijn ouders, twee broers en zusje deel uit van de Volle Evange liegemeente in Zoetermeer. De laat ste jaren waren we verbonden aan de Baptistengemeente Ichthus. Bij Ichthus ben ik echt actief geworden als Christen, onder andere met jeugdwerkzaamheden. Vanuit deze rol kwam ik regelmatig in aanraking met het OM. In april 2001 kreeg ik een teken van God, dat hij mij nodig ;,0.§ ifjg: V-.'' ■- M1 kreeg ik niet te horen. Via een bood schap uit de bijbel, die ik kort na elkaar een aantal keren via verschil lende wegen hoorde, kwam ik erach ter dat mijn bestemming op de LOGOS II lag. Hoewel ik het vreselijk vond om mijn vrienden, familie- en gemeenteleden achter te laten, besloot ik mij toch aan te melden. Na een uitgebreide voorselectie werd ik uitgekozen." had als evangelist. Hoe, wat en waar Samuël Bekx vertrekt op 6 januari met tien andere jonge Nederlanders naar Frankfurt voor een voorberei ding van twee weken. Vervolgens vertrekken zij op 18 januari naar Lis sabon, waar een 'pre-shipping' peri ode plaatsvindt. Eind januari ver trekt de LOGOS II. De eerste bestem ming is het Caribisch gebied. Ieder een die wil volgen hoe het met Samuël Bekx vergaat, kan een briefje sturen naar: Het Thuisfrontcomité Samuël Bekx, Postbus 279, 2740 AG in Waddinxveen. Waddinxveen - Op donderdag 20 december speelde het eerste van Waddinxveen voor de vierde ronde tegen het derde van Messemaker 1847. De gasten stonden een wed- strijdpunt achter en ook wat bord- punten. Op papier leek Waddinx veen wat betere kansen te hebben, maar in de wedstrijd kwam dat er niet uit. Alleen Mark van Putten en Barthold Jansen wonnen. Gelijk spellen van Eduard Philipse en Peter de Louw droegen een nuttig punt bij. Maar de andere partijen gingen ver loren en zo ging Messemaker met een overwinning naar huis. Voorlo pig heeft Waddinxveen de kansen niet meer in eigen hand. In het bekertoernooi speelden Arjan Hennink en Jan van der Born een leuke partij, bepaald niet zonder fouten. Jan trok aan het langste eind. Erik Hennink verloor van Peter van Belt. Ton Kuiper kwam tegen Wim van Vuuren uit op een toreneindspel met ongelijke lopers: remise. Jaap Smit probeerde tegen Hennie de Roodt een gambiet, maar bleek niet handig genoeg in het snel mobilise ren van stukken. Laurens Ellers trof Arie Kardol goed in vorm en verloor. Bert van der Knaap 'zag' met zwart tegen Wim Mulders iets geniaals, maar verloor een stuk en de partij. Henk Erkelens bleek niet tegen de listen van Arie Versluis opgewassen. Hans van Offeren viel tegen Jan Muit aan met de dame, maar kwam er niet door en eindigde op remise. Jaap van der Heiden werd door Albert Prins opgebracht. Wim van de Hoek zag zijn aanval tegen Frans Draais- ma snel doorslaan. Dirk van Offeren staat officieel ingeschreven als een c-speler maar hoewel Jan Kraijesteijn een d-speler is, won Jan, nog wel met de zwarte stukken. Jaap van Sandijk maakte remise tegen Herman van Offeren. Ton Bronk liet een visitekaartje zien door van Kees Klaassen te winnen. Jeroen van der Veen was in een uurtje klaar met Randy Girdhari. Wegens spelen van het eerste kon er aan de kop niet veel veranderen. Stand: 1. Van Put ten; 2. Philipse; 3. Van Woudenberg; 4. W. Hennink; 5. R. Dannis. Waddinxveen - Op veler verzoek vindt ook in 2002, tijdens de eerste zondag van het nieuwe jaar, een oecumenische nieuwjaarsdienst plaats. De organisatie van deze dienst berust bij de Rooms Katholie ke St. Victorparochie, de Hervormde Immanuëlkerkgemeente en de Gere formeerde Kerk. De organisatie ver wacht dat het een kerkdienst wordt met veel zang, gebed en een blijde boodschap voor de wereld, waarbij jong en oud zich thuis zullen voelen. Voor de allerkleinsten is er kinderop vang. Deze bijzondere viering begint zon dag 6 januari om 11.30 uur in de Ont- moetingskerk aan de Groensvoorde. Aan de dienst werken mee de-Inter kerkelijke Cantorij van de Immanuël- kerk en de aan de kerken verbonden voorgangers. Pastor dr. Ad van der Helm neemt deze keer de uitwerking van het thema "Het Licht volgen" voor zijn rekening. Hans Geel heeft voor deze gelegenheid een geheel nieuwe tekst geschreven op het bestaande Millenniumlied. Voor leerlingen van de basisscholen is een bijzondere rol weggelegd. Zij gaan aan de slag met het thema "Het licht volgen". Na de vertelling tonen zij hoe hun grotere broers en zussen, vaders en moeders, ooms en tantes en oma's en opa's het licht kunnen volgen. De deuren van de Ontmoetingskerk staan open vanaf 11.00 uur. Bij binnenkomst van de kerkzaal ont vangt men een gedrukte liturgie. De ervaring leert dat de belangstelling voor deze oecumenische dienst bij zonder groot is. Vanwege strengere veiligheidsregels worden in de kerk zaal geen stoelen bijgeplaatst. Daar om worden bezoekers met kleine kin deren die geen gebruik maken van de kinderopvang, gevraagd deze op schoot te nemen. Mocht desondanks de kerkzaal overvol raken, dan kan men thuis via de lokale omroep RTW deze dienst via de radio volgen. Na afloop van de viering is gelegen heid om, onder het genot van een glaasje, met elkaar wat na te praten, kennis tê maken of de onderlinge contacten te verstevigen. Zoals gebruikelijk wordt aan het einde van de dienst een collecte gehouden. De opbrengst van de eer ste inzameling gaat naar de nationa le actie "Kerken in actie" die het geld inzet voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de oorlog in Afgha nistan. De opbrengst van de tweede collecte wordt gebruikt om de kosten voor deze dienst te dekken. Regio - Woensdag 9 januari van 14.00 tot 16.00 uur wordt voor de eerste keer in het nieuwe jaar een inloop middag voor borstkankerpatiënten gehouden in het patiëntenservice bureau op de Jozeflocatie van het Groene Hartziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumontstraat). De middag is bedoeld voor vrouwen met borstkanker die voor, tijdens of na hun behandeling vragen en/of problemen hebben en het prettig vinden hierover met lotgenoten te praten. Voor het geven van informatie, het benantwoorden van vragen of een gesprek zijn op deze middag Noortje van Wel en Coby Schuiling van de Borstkanker Vereniging Nederland aanwezig. Voor meer informatie: Noortje van Wel, telefoon 0182-617627 of Coby Schuiling, telefoon 0182-342660. geeft vijf maal per jaar een tijdschrift over hyperventilatie uit. Wilt u dit tijdschrift ontvangen, bel of schrijf: tel. (020) 662 88 76, Postbus 74386, 1070 BJ Amsterdam of bezoek onze homepage www.hyperventilatie.org Nederlandse Hyperventilatie Stichting Steun de Nederlandse Hyperventilatie Stichting. Word donateur! Regio - Op donderdagavond 17 janu ari organiseert de Kamer van Koop handel Haaglanden een informatie avond over het zelfstandig onderne merschap. Deze avond in Den Haag is bedoeld voor mensen die met de gedachte rondlopen een eigen bedrijf te beginnen. De mooie en minder mooie kanten van het onder nemerschap worden belicht. Veel mensen dromen van een eigen bedrijf; geen gezeur meer van de baas, optimale ruimte voor eigen creativiteit en ideeën en mis schien ook nog rijk worden. Het zelfstandig ondernemerschap heeft z'n mooie kanten. Maar er zijn ook keerzijden. Het opzetten en lei den van een bedrijf is geen eenvou dige zaak. Er zullen tegenvallers komen, misschien wat economische tegenwind, en dan komt het aan op een behoorlijke dosis doorzettings vermogen en hard werken. De Kamer van Koophandel stimu leert graag nieuwe bedrijvigheid, maar wil voorkomen dat mensen daar onbezonnen aan beginnen. Daarom houdt zij in de regio regel matig informatie-avonden, waarop een reëel beeld van het eigen onder nemerschap wordt geschetst. De informatieavond wordt gehou den in Partycentrum Zichtenburg, Zichtenburglaan 23 Den Haag van 19.00 uur tot 22.15 uur Er. is gelegenheid tot het stellen van vragen aan een deskundig forum waarin onder andere de belasting dienst, banken, accountants en de Kamer van Koophandel zitting heb ben Ondernemers vertellen over hun ervaringen als starter Er zijn diverse stands met informa tie. De toegang is gratis, maar toegangs kaart is noodzakelijk. Deze is af te halen bij de Kamer van Koophandel, kantoor Den Haag, Koningskade 30 of bij een van de vestigingen in Delft, Naaldwijk of Zoetermeer. Kaarten kunnen ook telefonisch besteld worden bij de Kamer van Koophandel, telefoon: 070 - 3287 645. Regio - De zorginstellingen in Midden-Holland gaan intensief samenwerken om astma onder kin deren grote bekendheid te geven. De Vierstroom, de organisatie voor thuiszorg, ouder- en kindzorg en maatschappelijke dienstverlening in Midden-Holland, het Groene Hart ziekenhuis, het Hofpoortziekenhuis, GGD Midden Holland, apothekers en huisartsen in de regio werken nauw samen met het astmafonds. Op 10 januari en op 14 januari starten er in Gouda kindercursussen. De ove rige data zijn: de cursus startend op 10 januari: 17, 24 en 31 januari en 7 en 14 februari. Van de cursus die op 14 januari start zijn de overige data: 21 en 28 januari, 4, 11 en 18 februari. Eén op de tien kinderen op de basis school heeft astma. In iedere klas zitten dus wel twee of drie kinderen met astma. Voor het Astma Fonds is dit een aanleiding om in samenwerking met de gezond heidsinstellingen in de regio cursus sen over astma voor kinderen en hun ouders te starten. In deze cur sus leren u en uw kind hoe met astma zo goed mogelijk te leven is. Kindercursus Deze cursus bestaat uit zes bijeen-, komsten van 75 minuten. De cursus 5 tot en met 8. Op een speelse manier komen verschillende onder werpen aan de orde. Er worden spel letjes gedaan, zoals een quiz, kwar tetspel, puzzels en rollenspelen. Kin deren leren wat astma is, hoe ze het uit kunnen leggen aan klasgenootjes, hoe de medicijnen werken, hoe ze zo gezond mogelijk kunnen leven en wat ze kunnen doen als ze geplaagd worden vanwege hun astma en hoe ze door middel van 'warming-up' oefeningen beter aan sportactivitei ten mee kunnen doen. Enkele voorbeelden (her)kent u ze? Astma is 'lastig'. Het is niet te voor spellen wanneer een kind klachten krijgt. Perioden van benauwdheid en perioden zonder klachten wisse len elkaar af. Dit kan veel invloed hebben op het dagelijkse leven van deze kinderen en hun ouders. Kinde ren kunnen zich onbegrepen en onzeker voelen. Soms moet een verjaarspartijtje afgezegd worden omdat het vriendje een kat of hond heeft. Als je daar allergisch voor bent kun je er erg benauwd van worden. Soms slaat de benauwdheid toe bij inspanning. 'Ze vinden me vast niet aardig, ik kan haast nooit meespelen', denkt een komt maar al te vaak voor. Daar wordt een kind onzeker van. Voor ouders kan de opvoeding van een kind met astma daardoor moeilijk zijn. Astma is ook 'lastig' omdat de klach ten vooral 's nachts optreden en het kind overdag gewoon weer naar school kan. De gevoeligheid van de luchtwegen is in de nacht en vroege ochtend groter. Benauwdheid kan een kind uit zijn slaap houden. Tegen de tijd dat het kind naar school gaat, gaat het weer beter. Het kind lijkt gezond, maar het zit wel in de klas te gapen. 'Stuur uw kind wat vroeger naar bed' is een goed bedoeld, maar kwetsend advies van de leerkracht. Voor een leraar op school is het soms moeilijk om in te schatten wat de gevolgen van astma voor het kind in de klas betekent: 'Eva vindt gymnastiek vast niet zo leuk, ze gaat zo vaak aan de kant zit ten'. Deskundige begeleiding De cursussen worden begeleid door fysiotherapeuten en specialistisch verpleegkundigen die een speciale aantekening hebben om deze cur sussen te mogen geven. Voor meer informatie: De Vier-

Hart van Holland | 2002 | | pagina 14