J5B 21 02 BELEGGEN EN DE FISCUS VÓÓR EN NA 2001 REIZEN s an g sa and csnu-aï Zevenhuizen-Moerkapelle 0e bank waar je lid van wordt 2UU2 ius iHHi j RABOBANK ZEVENHUIZEN- MOERKAPELLE TOT NU TOE Weeknieuws TEVREDEN OVER EURO-OPERATIE Wij jyda/yyjj VDty/aJ yyjj sijl zëTiteam, lireille en Els voor u klaar AGENDA Dorpsstraat 190,2761AJ Zevenhuizen j 0499-499499 Dorpsstraat 12,2751AZ Moerkapelle I 0800-0705 09009270 E-maii-adres: maandag t/m donderdag 09.00 -17.00 i ««.cmijm vrijdag (doorlopend open) 09.00-20.00 I zaterdag (reizen) 10.00-16.00! 0180-637367 0180-637373/74 0900 0905 'eba 0900 0902 www.rabobank.nl Rabc )bank h m m a b m» m. ^m\ Bijna twee jaar aan voorbereiding ging er aan vooraf, maar pas op 14 december 2001 kwam het er echt op aan. Op die datum startte namelijk de grootste logistieke operatie die ons land ooit heeft gekend; de omschake ling op de euro. Inmiddels zijn de eerste drie weken ver streken en blijkt uit de landelijke media dat de belangstelling voor de euro groot is.Vooral particulieren hebben ongeken de belangstelling getoond voor de gra tis eurokits en de 25,- kostende consu mentenpakketten. Al binnen een paar dagen waren er meer dan 12,5 miljoen kits opgehaald. Ook bij de Rabobank Zevenhuizen-Moerkapelle was de belangstelling groot. In Moerkapelle stonden er nog voordat de deur van het bankkantoor geopend werd al mensen te wachten. Binnen twee dagen was de bank nagenoeg volledig door z'n voor raad heen, dit tot teleurstelling van die genen die wat langer hadden gewacht. 'Voorlopig zal de drukte nog wel aanhou den', aldus Dennis Kellner, euromanager van de bank.'Maar de drukte lijkt zich nu te verplaatsen naar de zakelijke klanten van onze bank. De zogenaamde toon- bankbedrijven moeten namelijk gedu rende de eerste vier weken van januari zowel guldens als euro's accepteren als betaalmiddel terwijl de ontvangen gul dens moeten worden afgestort. Voor de aan- en afvoer van munten heeft De Nederlandse Bank een beroep gedaan op het vervoersbedrijf TPG die de euro munten komt brengen en de gulden munten op afroep komt ophalen. Ik ben benieuwd of dit systeem daadwerkelijk functioneert. Veel ondernemers hebben vooraf hun kritiek geuit op dit systeem alsmede op het feit dat de gulden vier weken lang een wettig betaalmiddel blijft. Men had liever de 'big bang' methode gehad die onder meer in Duitsland is gehanteerd. Hierbij vindt de omschakelingsoperatie in één dag plaats. Tja, vooraf even oefenen was er nu eenmaal niet bij. Dus of de kritiek van de ondernemers terecht is, zal achteraf moeten blijken', aldus Kellner. In 2002 zal u bij het doen van uw belastingaangifte voor het eerst geconfronteerd worden met het nieu we belastingregime. Dit regime kan vergaande consequenties hebben voor de belastingdruk op ondermeer uw beleggingsportefeuille. Volgens het 'oude' belastingregime werden al uw inkomsten in een jaar namelijk opgeteld en op een zelfde manier belast. Of dit inkomen bestond uit loon, rente of dividend maakte hierbij niet uit. In de wet IB 2001 wordt er echter wél een onderscheid gemaakt naar het soort inkomen. Zonder op alle details in te gaan, zullen wij u hieronder informeren over de belang rijkste wijzigingen. Beleggen en de fiscus vóór 2001 Als u in effecten belegt, betaalde u onder het 'oude' belastingstelsel: inkomstenbelasting over door u ont vangen rente en dividend. vermogensbelasting over de effecten Indien u uw effecten heeft gefinancierd met geleend geld, was de betaalde rente fiscaal aftrekbaar, hetzij volledig, hetzij beperkt. Inkomstenbelasting over rente en dividend Onder het 'oude' belastingstelsel betaal de u inkomstenbelasting over door u ontvangen rente en dividend op bij voorbeeld obligaties. Het belastingtarief was progressief. U kreeg zowel voor de rente- als dividendinkomsten een vrij stelling van: 1.000,- per persoon (vol wassenen), 2.000,- per echtpaar of geregistreerd paar. Voor minderjarige kinderen bestond bovendien nog een rentevrijstelling van fl. 500,- per kind. De koerswinsten waren onder het'oude' belastingstelsel onbelast. Beleggen en de fiscus na 2001 In box III worden de inkomsten uit het privé-vermogen belast. Hierin is de meest opzienbarende wijziging in het belastingstelsel gelegen. De kern is, dat niet meer de werkelijk genoten inkom sten uit vermogen worden belast, doch een forfaitair rendement, gesteld op 4% van de waarde van het vermogen. Op dit forfaitaire rendement wordt een vast tarief toegepast van 30%. De heffing komt derhalve neer op 1,2% van de waarde van het vermogen. De hoogte van het vermogen wordt bepaald door de waarde per 1-1-2001 en de waarde van uw vermogen op 31 -12-2001 bij elkaar op te tellen en te delen door 2. Op grond hiervan zou men de vermogensrende- mentheffing kunnen zien als een voort zetting van de inmiddels afgeschafte vermogensbelasting, maar dan met een tarief van 1,2% in plaats van 0,7%. Voor iedere belastingplichtige geldt een algemene vermogensvrijstelling (hef- fingsvrij vermogen) van 17.599,87 (fl. 38.785,-). Dit komt globaal overeen met het effect van de vroegere rente- en dividendvrijstelling. Overigens valt de eigen woning buiten de grondslag voor vermogensrendementheffing. Deze bij zondere vrijstelling geldt niet voor twee de woningen of vakantiewoningen. Voorts bestaan er nog afzonderlijke vrij stellingen voor bijvoorbeeld groene beleggingen, beleggingen in durfkapi- taal, etc. De bezittingen kunnen overi gens worden verminderd met schulden, voor zover deze in totaal uitgaan boven 2.499,88 (fl. 5.509,-). Advies Wilt u weten welke consequenties het nieuwe belastingstelsel voor u heeft of bent u geïnteresseerd in fiscaal vriende lijke beleggingen, neemt u dan contact op met een van onze Financieel Advi seurs, afdeling financieel advies (0180) 637358. Het jaar 2001 was een jaar met teleur stellingen. De gebeurtenissen op 11 september maakten een definitief einde aan alle gevoelens van onkwetsbaarheid Het was de dag waarop de wereldvrede en de wereld economie aan een onzekere toekomst begonnen. Vorig jaar heeft Neder land, het voormalige voorbeeldland, een deel van zijn glans verloren. Te hoge inflatie, te hoge loonkosten, te lange files en te weinig nadruk op onderzoek en innovatie. Het jaar 2001 was ook een jaar waarin het velen van ons zeer goed is gegaan. De besteed bare inkomens zijn nog nooit zo hoog geweest, de overheidsfinanciën zijn op orde en er wordt meer aandacht besteed aan mobiliteit, onderwijs, gezondheidszorg en milieu. De economie zal zich dit jaar geleidelijk herstellen, maar trekt pas in 2003 echt aan. De Europese Commissie verwacht in 2002 een economische groei van 1,5%. De werkloosheid blijft daarbij in ons land aanzienlijk lager dan in de meeste EU-landen.Toch wordt een lichte stijging van 2,3 naar 3,2% verwacht. De inflatie zal dit jaar halveren en uitkomen op 2,6% en de overheidsfinanciën blij ven positief met een verwacht overschot van 0,5%. De Europese Centrale Bank is verant woordelijk voor de koopkracht van de zojuist ingevoerde chartale euro. De belangrijkste doelstelling van de bank is zorgen voor prijsstabiliteit en dus een lage inflatie. Om deze taak goed te kun nen vervullen, is de ECB in haar rentebe- leid (monetair beleid) onafhankelijk van de alledaagse politiek. Daarnaast blijft de Nederlandse overheid invloed uitoefenen op het inflatiepeil in ons land. Zo bepaalt zij de hoogte van de gemeentelijke heffingen, BTW, accijn zen, huren etc. Deze factoren, die ook belangrijk zijn voor de hoogte van de inflatie, blijven dus allemaal onder Nederlandse invloed. Inmiddels zijn de euromunten en euro biljetten in omloop gekomen en zijn uw betaal- en spaarrekeningen bij de bank automatisch en gratis omgezet in euro's. De komst van de euro is voor u als con sument gunstig. Er is één grote, door zichtige markt ontstaan. Of u nu in Oostenrijk, in Spanje of in Nederland bent, prijzen staan aangegeven in euro's. Bovendien hoeft u geen geld meer om te wisselen. De afgelopen weken zijn voor de medewerkers van onze bank erg druk geweest. De uitgifte van eurokits, consumentenpakketten, de frontloading van bedrijven en inname van munten en biljetten heeft veel van onze medewer kers gevergd. Gelukkig is een en ander tot heden naar wens verlopen. Omdat wij ook in de komende dagen de nodige drukte verwachten hebben wij onze openingstijden tot en met 11 januari 2002 verruimd. Graag doe ik een beroep op uw begrip als onze dienstverlening niet zo snel is of anders wordt ingevuld dan u van ons gewend bent. Ik wens u, namens Bestuur, Raad van Toezicht en alle medewerkers van onze bank een voorspoedig 2002 toe! Jaap Breugem Directeur Nieuwe euro-acceptgiro Met de invoering van de euro wordt ook afscheid genomen van de oude vertrouwde blauwe acceptgiro. Om verwarring te voor komen is de euro-acceptgiro name lijk geel van kleur. Ook de indeling is enigszins veranderd. De oude accceptgiroformulieren die na 1 janauri 2002 nog bij de bank wor den aangeleverd kunnen tot uiter lijk 1 april 2002 worden verwerkt. Daarna is verwerking niet meer mogelijk. Overigens mogen bedrij ven de oude acceptgiro's vanaf 1 januari niet meer verspreiden. Eurocheques verleden tijd In tegenstelling tot wat zijn naam doet vermoeden, is de eurocheque alsmede de girobetaalkaart vanaf 1 januari definitief exit. De cheques hebben jarenlang goede dienst bewezen, maar zijn met de invoe ring van de pinpas uit de gratie geraakt. Beide soorten cheques worden al sinds 1 juli 2001 niet meer uitgegeven. Winkeliers die toch nog uitgeschreven cheques in hun bezit hebben, kunnen deze nog tot 15 januari inleveren bij de bank. Per die datum vervalt name lijk de garantie van deze betaalvor- men. Sportman van het Jaar Rabobank renner Erik Dekker is door collega-sporters gekozen tot Sportman van het Jaar 2001 250.000ste Random Reader De 250.000ste Random Reader, een apparaatje dat nodig is om te inter- netbankieren bij de Rabobank, is de vorige week uitgereikt aan een klant in Roermond. De Random Reader werd in mei geïntroduceerd Internationale Jaar van de Vrijwilliger afgesloten Met de uitreiking van Het Nationale Compliment 2001, is twee weken geleden het Internationale Jaar van de Vrijwilliger afgesloten. Van dit j jaar was de Rabobank Groep een j van de hoofdsponsors in Neder land. Rabobank marktleider online-beleggen Uit een onderzoek in de jongste uit gave van het beleggingstijdschrift Cash blijkt dat de Rabobank markt leider is als het gaat om online- beleggen. Robeco is uitgeroepen tot beste aanbieder van beleg gingsfondsen. Als beste fondsenbe heerder kreeg Robeco bovendien de Cash-award 2002. 6 april 2002 Start Floriade 25 april 2002 seminar Voedingstuinbouw 23 mei 2002 seminar Sierteelt Rabobank liiMi

Hart van Holland | 2002 | | pagina 2