Winterwit en wintergroen gaan sfeervol samen in de tuin Kraamzorg Nederland Gouda e.o. draait succesvol Let's get serious about humor Handel in scheerkwasten met verboden haar op spoor Lesbo- of homo-zijn: net even anders Hart van Holland/3 januari 2002 pagina 9 Zo midden in de winter kan de tuin een sfeerloze bedoening zijn. Dat is nergens voor nodig. Ook in deze tijd van het jaar kan het heel sfeervol zijn in de tuin. Er zijn planten die ook 's winters groen zijn, maar zelfs ook die juist in deze tijd bloeien. Combineer wintergroen met winterwit, en er ont staat een heel speciale wintersfeer in de tuin. |~^Ve tuin beleef je 's winters voor- lal vanuit huis. Ga eens in de JL' huiskamer zitten op de sofa of f aan de eettafel en kijk waar de tuin in v deze wintermaanden best wat sfeer- I voller mag zijn. Een paar winter- bloeiers of groenblijvende planten maken vaak al een enorm verschil. I Een leuk voorbeeld van een winter- I bloeiende plant die bovendien nog I groen is, is de winterheide. Officieel heet die Erica carnea. Namen als 1 Erica carnea 'Snow Queen' en 'Snow Prince' zeggen al genoeg. Er zijn nog meer zuiver witte winterheides. Op het tuincentrum en andere groene 1 verkooppunten worden ze nu bloei end aangeboden. Een keuze is dus 9 snel gemaakt. Winterheide is er ook I in andere kleuren. Mocht u vallen 9 voor een diep rode of paarsroze I soort, wat let u om juist die te kopen? Zolang het bijdraagt aan de 3- sfeer in uw tuin... Voortbordurend op de combinatie y wintergroen en winterwit, is Hellebo- rus, vaak kerstroos genoemd, een echte aanrader. De plant heeft de laatste jaren enorm aan populariteit gewonnen. Geen wonder, want er is geen plant die zo bij de winter hoort als deze. Het blijft fascinerend om te zien hoe de kerstroos echt midden in de winter iedereen weer verrast met prachtige bloemen. Sommige rassen zijn echt wit. Andere hebben een roze zweem over zich. Nog spannen der zijn de witte bloemen die naar groen neigen. Heel apart... Glanzend mooi Wintergroen én winterwit is ook een aantal heesters. Opvallend zijn de heesters met glanzende licht- of don kergroene bladeren. De witte bloe men steken daar prachtig bij af. Een mooi voorbeeld is Viburnum tinus, familie van de bekende sneeuwbal. Viburnum tinus heeft de laatste jaren de harten van vele tuinliefhebbers gestolen. De platte trosjes met klei ne, witte bloemen komen prachtig uit met de donkergroene, glanzende blaadjes als achtergrond. Bij de groen-witte bloemetjes van Sarcococca geldt in deze tijd van het jaar helemaal 'klein maar fijn De bloeitijd is lang en loopt van november tot april. Viburnum tinus kan wel 2 m hoog worden. Daar doet de plant echter een aantal jaren over. Heeft u weinig plek, dan hoeft dat geen beletsel te zijn om 'm te kopen. Een prachtige winterbloeier is Camellia. Het glanzende blad is wat groter dan dat van Viburnum tinus. Het is ook wat lichter van kleur. Ooit was dit zusje van de bekende thee struik uitsluitend een geliefde kamerplant. Inmiddels is van Camel lia een aantal winterharde soorten op de markt. Ze passen prachtig in het thema 'wintergroen en winter wit'. Hetzelfde geldt voor de wintergroe ne struik met de naam Sarcococca (zie foto). Laat u zich niet weerhou den door de onuitsprekelijke naam. Daarvoor is deze heester met prachtig glanzende bladeren en geu rende witte bloemen gewoon te mooi. De bloeitijd ligt meestal in februari-maart. Bij de voordeur Overigens geldt voor praktisch al deze planten dat ze ook goed in een kuip of grote sierpot zijn te zetten. Een paar van die winterwitte en wintergroene planten bij de voor deur maakt bij het thuiskomen een wereld van verschil. Ook voor het bezoek is het een leuke binnenko mer. Wintergroene en -bloeiende planten zijn in pot of bak ook geschikt voor uw terras of het bal kon. Zet u deze planten in een kuip of pot dan mag u er niet het eeuwige leven van verwachten. Het winter- plezier hoeft er niet minder om te zijn. KERKDIENSTEN - 6 januari Zevenhuizen Ned. Herv. kerk 10.00 uur Evang. G. v.d. Bos; 19.00 Jeugddienst. Oud Verlaat Kapel 10.00 uur ds. W. Radstake. Geref. kerk 9.30 uur mevr. W.J. Bettenhausen-Baak; 18.30 dra. L. Schermers. Ver.Vrijz.Herv. 10.30 uur da. R. Thieme. Moerkapelle Geref. Gem. 9.30 en 18.30 ds. J.B. Zippro. Herv. Gem. 9.30 ds. RJ. den Admi- rant; 18.30 uur ds. E. de Mots. MEDISCHE DIENSTEN Zevenhuizen-Moerkapelle en Waddinxveen: Voor spoedeisen de huisartsenhulp buiten kan tooruren (17.00-8.00 uur, wee kenden/feestdagen): HuisArtsen- Post Midden-Holland'(HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4 Gouda, 0182-322488. NPV Vrijwillige Thuiszorg: Mw. B. van Rooyen, 079-593.14.88 (19.00- 20 00 uur); Mw. J. Snoep 079- 593.27.02 (13.30-14.30 uur); Mw. H.M.C. Cammeraat 079-593.21.49 (18.00-20.00 uur). Verslavingszorg Midden-Holland, Pamassia, psycho-medisch cen trum, IJssellaan 2-2a, 2806 TK Gouda, telefoon 0182-563500, fax 0182-563521. Bereikbaar: maan dagtot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Door Karin Heeren Moerkapelle - Kraamzorg op maat, met oog voor de wens van de klemt, dat is wat de regionale vestiging van Kraamzorg Nederland wil. Op 1 januari 2001 startte Petra Cam meraat vanuit haar huis in Moerka pelle de vestiging voor Gouda en omstreken. Na haar jarenlange ervaring in de kraamzorg weet zij van wanten en is goed op de hoog te van de wensen van de klant. Als vestigingsmanager is zij een ware duizendpoot: planning, administra tie, bereikbaarheidsdienst, gesprekken met de zorgenden, aanname van nieuwe gezinnen, het hoort allemaal tot haar takenpak ket. Zij wordt hierbij terzijde gestaan door Carla en Ellen, bei den ook 'oude rotten in het vak'. Ellen Eliasberg heeft 23 jaar als kraamverpleegster bij een groot kraamcentrum gewerkt. Zij werkt bij Kraamzorg Nederland Gouda e.o. fulltime in de zorg en doet daarnaast een deel van de plan ning, de intakegesprekken en bege leidt leerlingen. Carla de Bruin zit ook al vijftien jaar in het vak en is binnen de regio samen met Petra een bekend gezicht bij de verloskun digen. Zij werkt momenteel iets min der in de zorg, doet meer aan leer lingbegeleiding, planning en tele foondienst. Het team bestaat uit veertien team leden en staat onder de deskundige leiding en aansturing van Petra, Carla en Ellen. Zij willen met z'n allen Hét Humor Congres gaat dwars tegen alle trends in. In roerige tijden, wanneer iedereen roept dat het slecht gaat, neemt het aantal bezoe kers aan dit managementcongres jaarlijks toe. Voor de derde editie wordt uitgegaan van 600 aanwezi gen. Dit illustreert de grote belang stelling van overheid en bedrijfsle ven voor de mogelijkheden die humor biedt om de prestties van de organisatie aanzienlijke te verbeteren. Deelnemers - commissarissen, directeuren, managers en leidingge venden uit alle takken van commer cie en overheid - vragen, en krijgen inzicht in de kracht van humor als communucatie-instrument. Het derde Humor Congres wordt gehouden op 1 maart in 't Spant in Bussum. Voor meer informatie en inschrijving: www.stichtinghumor.nl Regio - Medewerkers van het milieu team en het bijzondere wetten team van Politie Midden Holland en de Algemene Inspectiedienst doen onderzoek naar de handel in scheer kwasten, die zijn uitgevoerd met dassenhaar. Gebruik van dit haar is strafbaar gesteld bij de Natuurbe schermingswet. Inmiddels zijn er scheerkwasten aangetroffen bij diverse parfumeriezaken van een parfumerieketen in Nederland. De kwasten komen uit Duitsland waar ze zijn gemaakt van haar van de vacht van de das uit China. De kwasten werden verkocht tegen bedragen van ƒ50,- tot ƒ200,- per stuk. Een aantal verantwoordelijke personen van de parfumerieketen en importeurs zijn inmiddels door de politie en de algemene inspectie; dienst gehoord in deze zaak. Tegen hen wordt proces verbaal opge maakt. De politie en de Algemene Inspectiedienst zetten het onder zoek voort. Regio - Homo's en lesbiennes in Nederland hebben het goed getrof fen. Vaak hoor je mensen beweren dat homoseksualiteit geen enkel punt is. Veel kerken wijzen discrimi natie van homoseksuelen (m/v) af. Er worden inmiddels homohuwelij ken gesloten. Bij sollicitaties is homoseksualiteit vaak geen punt. Een homo- of lesbo-stel kan zonder problemen een huis kopen. En noem maar op. Maar toch: je zult maar lesbisch/homo zijn .en dat bekend willen maken aan je omgeving. Iedereen weet van de knikkende knieën. En het zal maar zo zijn dat je wél moeilijkheden ondervindt. Je geweten dat overhoop kan liggen met de kerk of bijbelteksten. Vrien den die best eens raar zouden kun nen reageren als blijkt dat je 'zo' bent. Eigen kinderen en (ex-) part ner, waarvan je toch ook altijd maar af moet wachten wat die er van zul len vinden. Collega's die afwijzend kunnen reageren. Sollicitaties die kunnen mislukken. Kerken die je wegkijken. En - misschien wel het belangrijkste - nergens uiting kun nen geven aan dat gevoel van lesbo- of homo-zijn. Kortom: lesbo- of homo-zijn en daar nog voor uitkomen óók, roept vaak vragen en spanningen op. Om daar verder mee te komen organiseert het CHJC, vereniging van Christe lijke Homo's en Lesbiennes, een zogenaamd Coming-out-weekend, voor mensen van 30 jaar en ouder, die bezig zijn met hun Coming-out en de vragen die daarbij komen kij ken. En wat ook belangrijk is: je een weekend lang in een omgeving weten waar jij eens een keer de norm bent - jezelf mag zijn. Het weekend is van 22 tot en met 24 februari in Nunspeet. Voor informatie en/of aanmeldingen: 030-2899546 of 0182-610995. (Zie ook www.chjc.nl). voor zorg gewoon krijgen waar ze recht op hebben, dat wil zeggen waar ze zich voor inschrijven en wat de verzekering vergoedt. Dat heeft alles te maken met een goede plan ning en het goed in de gaten houden van het aantal beschikbare zorgu- ren. Het team gaat uit van zo weinig mogelijk wisselingen binnen het gezin en zodoende zal Kraamzorg Nederland Gouda e.o. eerder zeggen dat ze een verzorging niet meer aan kunnen nemen. Het is voor aan staande ouders dus zaak om zich zo snel mogelijk in de zwangerschap in te laten schrijven om verzekerd te zijn van 'zorg op maat'.

Hart van Holland | 2002 | | pagina 9